SON DAKİKA
“Ercan Havalimanı, Ramazan Bayramı Süresince 749 Uçağa ve Binlerce Yolcuya Hizmet Verecek”
30 Ocak Döviz Kurları – KIBRIS HABER
Güzellik ve SPA Merkezinde, sauna odası alev aldı! – KIBRIS HABER
Tabipler Birliği, Çalışma Bakanlığı’nı eleştirdi! – KIBRIS HABER
15 yaşındaki kızı taciz etmişti, işine son verildi! – KIBRIS HABER
Birçok noktada sel baskını yaşayacağız! – KIBRIS HABER
Ufuk Tomson mezarı başında anıldı! – KIBRIS HABER
Borsa’da yükseliş – KIBRIS HABER
29 Ocak Petrol Fiyatı – KIBRIS HABER
THY uçağına yıldırım isabet etti! – KIBRIS HABER
Sterlin 39’a dayandı! – KIBRIS HABER
Özersay, Rum lideri Hristodulides’i eleştirdi! – KIBRIS HABER
KKTC’yi soğuk ve karlı bir hafta bekliyor! – KIBRIS HABER
Rauf Raif Denktaş 100 yaşında! – KIBRIS HABER
Rum Yönetiminden Kıbrıslı Türklere yönelik 14 maddelik paket! – KIBRIS HABER
Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığından önemli duyuru! – KIBRIS HABER
Kuaför, 15 yaşındaki kızı taciz etti! – KIBRIS HABER
Temizlediği evleri soydu! – KIBRIS HABER
Kasaplar Birliği eylem yaptı! – KIBRIS HABER
Bakanlar Kurulu toplandı! Gözler görüşme sonrası yapılacak açıklamaya çevrildi – KIBRIS HABER
Beyköy Tatbikat alanında atış yapılacak! – KIBRIS HABER
Oğuz: İstatistik Kurumu’nun açıkladığı nüfusu muteber kabul etmeliyiz 
Soğuk ve yağmurlu hava etkili oluyor
İskele’de olaylı gün
Meteoroloji kurumları arasındaki işbirliği arttırılacak
III. Kıbrıs Türk Gençlik Kongresi: Enflasyona sebep olan faktörler kamu yükü ve vergilerdir
‘Olmazsa olmaz’ Herkes hasta… Uzman isim uyardı! Üçlü virüs salgınıyla mücadele için…
Instagram takip isteklerinde yeni dönem! Yorum yağdı… “CV de gönderelim tam olsun”
Ülkede 2014 yılından bu yana kaçak yaşayan zanlılar, cezaevine gönderildi.
Burak Maviş: Yasanın süresi bitiyor, deprem fonundaki para nerede bekletilecek?

Resesyon ‘modası’

Global moda sanayisinin 2023 yılında enflasyon ve jeopolitik gelişmelerin tesirinde sıkıntı bir yıl geçirmesi bekleniyor. Bilhassa resesyonun beklendiği AB, en büyük ihracat pazarı olarak Türkiye’yi de yakından ilgilendiriyor. Bölüm temsilcileri bu süreçte ihracatın olumsuz etkilenebileceğini, tüm dünyada ikinci el ve geri dönüştürülmüş ürünlerinse ön planda olacağını belirtiyor.

Resesyon ‘modası’
Akacan The Mall
06.12.2022 07:24
0
A+
A-

Resesyon ‘modası’
Küresel moda sanayisinin 2023 yılında enflasyon ve jeopolitik gelişmelerin tesirinde güç bir yıl geçirmesi bekleniyor. Bilhassa resesyonun beklendiği AB, en büyük ihracat pazarı olarak Türkiye’yi de yakından ilgilendiriyor. Kesim temsilcileri bu süreçte ihracatın olumsuz etkilenebileceğini, tüm dünyada ikinci el ve geri dönüştürülmüş ürünlerinse ön planda olacağını belirtiyor.

Danışmanlık şirketi McKinsey, son yayınladığı moda sanayisinin 2023 görünümüne ait raporunda, gelecek yıl enflasyonun, savaşın ve güç krizinin kesim üzerinde olumsuz tesir yaratacağı belirtildi. Kesim temsilcilerine nazaran, 2021 yılından 2022’nin ortalarına kadar görülen büyüme yerini, tüketici talebinin düşmesi ve maliyetlerin artmasıyla şiddetli bir atmosfere bırakacak. Enflasyon tesiriyle tüketici talebinin de daralacağını düşünen yöneticilerin büyük çoğunluğu maliyetlerin artacağını belirtiyor.

Raporda, lüks eserlere talebin canlı kalmaya devam edeceği ve lüks kategorisinin Çin ve ABD’deki ivmeyle 2023 yılında yüzde 5-10 ortasında büyümesinin beklendiği kaydedildi. Avrupa’da ise kur ve büyüyen güç krizi nedeniyle büyümenin daha ölçülü kalması bekleniyor. Lüks kategorisi dışında moda sanayisinin 2023’te büyüme yakalayabilmesi için önemli manada uğraş edeceği kaydedilirken; Avrupa’da yüzde 1 ila 4 ortasında daralma bekleniyor. Çin’deki büyümenin ise yüzde 2 ila 7 oranında gerçekleşebileceği; ABD’de de ise büyümenin yüzde 1 ila 6 ortasında gerçekleşerek Avrupa’dan daha yeterli bir performans göstermesi bekleniyor.

Akacan The Mall

ENFLASYON ANA GÜNDEM

Her yıl düzenlenen Business of Fashion ve McKinsey State of Fashion anketi sonuçlarına nazaran ise gelecek yıl moda sanayisinde yöneticiler için en öncelikli başlık enflasyon olacak. Enflasyon tesiriyle tüketici talebinin de daralacağını düşünen yöneticiler maliyet artışlarına da dikkat çekiyor. Savaştan etkilenen ticaret yolları ve güç tedarikinin yaratacağı tesirler de yakından izleniyor. Çin’de ise artan COVID-19 olayları ve alınan katı tedbirlerin yanı sıra yaşanan emlak krizinin büyümeyi olumsuz etkilediği belirtiliyor.

Asya’da görülen hava olaylarının da hammaddeye erişim ve tedarik kahırlarına yol açtığı kaydediliyor. Yaşanan gelişmelerle moda sanayisi talebin 2023 yılında zayıflayacağını öngörürken; düşük ve yüksek gelirliler ortasında alışveriş alışkanlıklarındaki farkın daha bariz hale geleceği kaydediliyor.

İKİNCİ EL ESERLER KONUŞULACAK

Türkiye Giysi Sanayicileri Derneği (TGSD) Lideri Ramazan Kaya, 2023 için gündemde olan resesyondan birinci etkilenecek bölümün hazırgiyim olacağını belirterek, “Son 2 aylık ihracatımız yüzde 5 artıda olması gerekirken yüzde 5 eksilerde. Müşterilerimizin taleplerine baktığımızda bilhassa adet bazlı, onların da yüzde 20-30 daralmaya gittiğini görüyoruz. Üretimde daralma fiyatların artacağını da gösteriyor. Fiyat yapamama en büyük sıkıntımız. 2023’te tüm bu münasebetlerle ikinci el, tamir etme ve geri dönüşüm daha çok konuşacağımız hususlar olacak” dedi.

İHRACATTA DARALMA SİNYALİ

Önümüzdeki yılın resesyonla uğraşılacak bir yıl olacağını söyleyen TOBB Türkiye Hazır Giysi ve Konfeksiyon Sanayii Meclis Lideri Erdem Fayat, şunları söyledi: “Bunun en kıymetli sebepleri de Enflasyon, jeopolitik krizler ve güç sorunu. Hazır giysi ihracatında 2023’ün birinci çeyreğinde ise yüzde 15-20 daralma göreceğiz. En kıymetli sebep talebin daralması, enflasyon ve kur nedeniyle fiyat tutturamayarak alamadığımız siparişler. Taban fiyat artırımıyla ve bu kur düzeyleriyle devam edersek sipariş alamama üzere bir durumumuz da olabilir. Fast fashion’da daralma ve lüks segmentteki büyüme 2023’te de devam edecek.”

 

 

 

 

Akacan The Mall
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.