STERLIN
22,7107
DOLAR
18,8379
EURO
20,2138
ALTIN
1.134,13
BIST
4.505,34
SON DAKİKA
Resmi Gazete’de bugün (08.02.2023)
ABD’de tüketici kredileri Aralık’ta beklentilerin altında arttı
Zoom 1300 çalışanını işten çıkaracak
Trabzonspor, kapılarını depremzede çocuklara açıyor
Volkan Demirel, ailesi ve takımıyla birlikte İstanbul’a geldi
Fed/Powell: Enflasyonu dizginlemek için ek faiz artışları gerekli
İstanbul’da Çarşamba günü bazı kamu çalışanları idari izinli sayılacak
Dursun Özbek: “Mümkün olduğu kadar depremzedelere ulaşmaya çalışıyoruz”
İngiltere Kralı III. Charles’tan Türkiye’ye taziye mesajı
NATO: Bu korkunç zamanda müttefikimiz Türkiye ve etkilenen herkesle dayanışma içindeyiz
Yunanistan Başbakanı Miçotakis’ten deprem açıklaması:
Kosova’da Türkiye’deki depremler nedeniyle 1 günlük yas ilan edildi
Depremin ikinci akşamında can kaybı 4 bin 544’e yükseldi, 26 bin 721 kişi yaralı! – KIBRIS HABER
İsias Otel enkazında ses teması kuruldu! – KIBRIS HABER
Bakanlar Kurulu toplantısı sona erdi! – KIBRIS HABER
Ercan Havalimanı’na gelen yardımlar deprem bölgelerine gönderilmeye devam ediliyor! – KIBRIS HABER
İtalyan deprem uzmanı; “Türkiye, 3 metre Arap Yarımadası’na doğru kaydı”! – KIBRIS HABER
Can kaybı 3 bin 703’e yükseldi! – KIBRIS HABER
Yaşamını kaybeden kızının elini bir an bile bırakmadı! – KIBRIS HABER
İskenderun Limanı’ndaki yangın söndürülemiyor! – KIBRIS HABER
Spor müsabakaları için Türkiye’de bulunan 4 kafile adaya dönüyor! – KIBRIS HABER
Süleyman Soylu; “Tarihimizin en büyük afetlerinden biriyle karşı karşıyayız”! – KIBRIS HABER
Fatma Demirel; “İsias Hotel’in enkazından ses geldi”! – KIBRIS HABER
Bu kare dünyayı yasa boğdu… Ölen kızının elini bırakmadı
Azerbaycan halkı, Türkiye’deki depremzedeler için seferber oldu
Rum Dışişleri Bakanlığı Genel Müdürü; “Yardım talebimiz reddedildi”! – KIBRIS HABER
Nazım Çavuşoğlu’ndan son dakika açıklaması! – KIBRIS HABER
Sağlık Bakanlığından açıklama geldi! – KIBRIS HABER
Dolandırıcılar deprem felaketini fırsat bildi… Sahte bağış kampanyalarını ve siteleri nasıl anlayabiliriz?
Cumhurbaşkanı Erdoğan’a peş peşe taziye telefonları

Resesyon ‘modası’

Global moda sanayisinin 2023 yılında enflasyon ve jeopolitik gelişmelerin tesirinde sıkıntı bir yıl geçirmesi bekleniyor. Bilhassa resesyonun beklendiği AB, en büyük ihracat pazarı olarak Türkiye’yi de yakından ilgilendiriyor. Bölüm temsilcileri bu süreçte ihracatın olumsuz etkilenebileceğini, tüm dünyada ikinci el ve geri dönüştürülmüş ürünlerinse ön planda olacağını belirtiyor.

Resesyon ‘modası’
CyborNFT
06.12.2022 07:24
0
A+
A-

Resesyon ‘modası’
Küresel moda sanayisinin 2023 yılında enflasyon ve jeopolitik gelişmelerin tesirinde güç bir yıl geçirmesi bekleniyor. Bilhassa resesyonun beklendiği AB, en büyük ihracat pazarı olarak Türkiye’yi de yakından ilgilendiriyor. Kesim temsilcileri bu süreçte ihracatın olumsuz etkilenebileceğini, tüm dünyada ikinci el ve geri dönüştürülmüş ürünlerinse ön planda olacağını belirtiyor.

Danışmanlık şirketi McKinsey, son yayınladığı moda sanayisinin 2023 görünümüne ait raporunda, gelecek yıl enflasyonun, savaşın ve güç krizinin kesim üzerinde olumsuz tesir yaratacağı belirtildi. Kesim temsilcilerine nazaran, 2021 yılından 2022’nin ortalarına kadar görülen büyüme yerini, tüketici talebinin düşmesi ve maliyetlerin artmasıyla şiddetli bir atmosfere bırakacak. Enflasyon tesiriyle tüketici talebinin de daralacağını düşünen yöneticilerin büyük çoğunluğu maliyetlerin artacağını belirtiyor.

Raporda, lüks eserlere talebin canlı kalmaya devam edeceği ve lüks kategorisinin Çin ve ABD’deki ivmeyle 2023 yılında yüzde 5-10 ortasında büyümesinin beklendiği kaydedildi. Avrupa’da ise kur ve büyüyen güç krizi nedeniyle büyümenin daha ölçülü kalması bekleniyor. Lüks kategorisi dışında moda sanayisinin 2023’te büyüme yakalayabilmesi için önemli manada uğraş edeceği kaydedilirken; Avrupa’da yüzde 1 ila 4 ortasında daralma bekleniyor. Çin’deki büyümenin ise yüzde 2 ila 7 oranında gerçekleşebileceği; ABD’de de ise büyümenin yüzde 1 ila 6 ortasında gerçekleşerek Avrupa’dan daha yeterli bir performans göstermesi bekleniyor.

CyborNFT

ENFLASYON ANA GÜNDEM

Her yıl düzenlenen Business of Fashion ve McKinsey State of Fashion anketi sonuçlarına nazaran ise gelecek yıl moda sanayisinde yöneticiler için en öncelikli başlık enflasyon olacak. Enflasyon tesiriyle tüketici talebinin de daralacağını düşünen yöneticiler maliyet artışlarına da dikkat çekiyor. Savaştan etkilenen ticaret yolları ve güç tedarikinin yaratacağı tesirler de yakından izleniyor. Çin’de ise artan COVID-19 olayları ve alınan katı tedbirlerin yanı sıra yaşanan emlak krizinin büyümeyi olumsuz etkilediği belirtiliyor.

Asya’da görülen hava olaylarının da hammaddeye erişim ve tedarik kahırlarına yol açtığı kaydediliyor. Yaşanan gelişmelerle moda sanayisi talebin 2023 yılında zayıflayacağını öngörürken; düşük ve yüksek gelirliler ortasında alışveriş alışkanlıklarındaki farkın daha bariz hale geleceği kaydediliyor.

İKİNCİ EL ESERLER KONUŞULACAK

Türkiye Giysi Sanayicileri Derneği (TGSD) Lideri Ramazan Kaya, 2023 için gündemde olan resesyondan birinci etkilenecek bölümün hazırgiyim olacağını belirterek, “Son 2 aylık ihracatımız yüzde 5 artıda olması gerekirken yüzde 5 eksilerde. Müşterilerimizin taleplerine baktığımızda bilhassa adet bazlı, onların da yüzde 20-30 daralmaya gittiğini görüyoruz. Üretimde daralma fiyatların artacağını da gösteriyor. Fiyat yapamama en büyük sıkıntımız. 2023’te tüm bu münasebetlerle ikinci el, tamir etme ve geri dönüşüm daha çok konuşacağımız hususlar olacak” dedi.

İHRACATTA DARALMA SİNYALİ

Önümüzdeki yılın resesyonla uğraşılacak bir yıl olacağını söyleyen TOBB Türkiye Hazır Giysi ve Konfeksiyon Sanayii Meclis Lideri Erdem Fayat, şunları söyledi: “Bunun en kıymetli sebepleri de Enflasyon, jeopolitik krizler ve güç sorunu. Hazır giysi ihracatında 2023’ün birinci çeyreğinde ise yüzde 15-20 daralma göreceğiz. En kıymetli sebep talebin daralması, enflasyon ve kur nedeniyle fiyat tutturamayarak alamadığımız siparişler. Taban fiyat artırımıyla ve bu kur düzeyleriyle devam edersek sipariş alamama üzere bir durumumuz da olabilir. Fast fashion’da daralma ve lüks segmentteki büyüme 2023’te de devam edecek.”

 

 

 

 

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.