STERLIN
36,7937
DOLAR
28,9470
EURO
31,8401
ALTIN
1.901,69
BIST
8.071,06
SON DAKİKA
Katil 14, maktul 15 yaşında! – KIBRIS HABER
Netflix’in en iyi 11 dizisi! – KIBRIS HABER
29 Kasım altın fiyatları – KIBRIS HABER
Brent petrol fiyatı! – KIBRIS HABER
Hava Durumu Raporu – KIBRIS HABER
Sterlin 36,72TL! – KIBRIS HABER
Aracına benzin yerine su koyunca olanlar oldu! – KIBRIS HABER
Güzelyurt’ta yol aydınlatma tamiratı başladı! – KIBRIS HABER
Ombudsmanın 22 milyon 727 bin 500 TL’lik bütçesi oy çokluğuyla kabul edildi! – KIBRIS HABER
Başbakan Üstel; “Spora yatırımlar hızlanacak”! – KIBRIS HABER
Market hırsızının cezası belli oldu! – KIBRIS HABER
Güney’de bir kadına tecavüz eden 39 yaşındaki Türkiye Survivor eski yarışmacısının cezası belli oldu! – KIBRIS HABER
Girne’de bir dükkanda ölü bulunan kişinin nasıl öldürüldüğü belli oldu! – KIBRIS HABER
Cumhurbaşkanı Tatar’ın kitabı yayımlandı! – KIBRIS HABER
Zorlu Töre, Adıyaman’da konuştu! – KIBRIS HABER
Türkiye denizaltı gücünde dünyadaki ilk 10 ülke arasında! – KIBRIS HABER
1963 kayıplarından Mustafa Mulla Hüseyin toprağa verilecek! – KIBRIS HABER
Asgari ücret masasında anlaşma sağlanamadı! – KIBRIS HABER
Tansu Çıdan davasında erteleme! – KIBRIS HABER
Asgari Ücret Saptama Komisyonu’ndan ilk açıklamalar! – KIBRIS HABER
Sterlin 36,68TL! – KIBRIS HABER
28 Kasım petrol fiyatı! – KIBRIS HABER
Hava Durumu Raporu – KIBRIS HABER
Göğüs dekoltesi vererek yayın açan kadına kocası da dahil olmuş! – KIBRIS HABER
Sayıştay’a bunun için başvuru yapıldı! – KIBRIS HABER
Düğünden sonra damadın başına gelmeyen kalmadı! – KIBRIS HABER
Erkut Şahali; “Her şeyiyle ile gayri yasal bir düzen ve gayri yasal bir bütçe var”! – KIBRIS HABER
Diyetisyenler Birliği, kantinlerin sağlıklı gıdalar satması gerektiğini söyledi! – KIBRIS HABER
Hasan Sadıkoğlu, Karadeniz Kültür Derneği yetkilileri ile görüştü! – KIBRIS HABER
7 yangın, 31 de hususi servis olayı yaşandı! – KIBRIS HABER

Mukavemet Gemisi filoya katıldı

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez “Bir an önce gazı milletimizle buluşturmak arzusundayız. Bu proje Türkiye’nin enerjide bağımsızlık hikayesinin en önemli aktörlerinden birisi olacak” dedi.

Mukavemet Gemisi filoya katıldı
CyborNFT
20.01.2023 14:35
0
A+
A-

Mukavemet Gemisi filoya katıldı
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez “Bir an önce gazı milletimizle buluşturmak arzusundayız. Bu proje Türkiye’nin enerjide bağımsızlık hikayesinin en önemli aktörlerinden birisi olacak” dedi.

Zonguldak’ın 170 kilometre deniz açığında bulunan Karadeniz Gazı’nı ulusal dağıtım hattına ulaştırmak için çalışmalar sürüyor. Kanuni, Yavuz ve Fatih Sondaj Gemileri’nin çalışmalarını sürdürdüğü bölgede yerin 2 bin 200 metre altına indirilecek olan ekipmanlar için Mukavemet Gemisi de filoya dahil edildi.

Karadeniz açıklarında Sakarya Gaz Sahası bölgesinde 710 milyar metreküp rezervlik doğalgazı Filyos’a ulaştırma çalışmaları sürüyor. Karada 7 bin 300 denizde 2 bin 200 olmak üzere 9 bin 500 personelin çalıştığı projenin Türkiye’nin enerjide bağımsızlık hikayesinin en önemli aktörlerinden birisi olacağını ifade eden Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, filoya dahil edilen Mukavemet Gemisi’ni ziyaret etti.

CyborNFT

Filyos Limanı’na yanaşan geminin personeli tarafından karşılanan Bakan Fatih Dönmez, gemiyi gezerek teknik bilgiler aldı. Ardından sahadaki çalışmalar ve geminin teknik bilgileri hakkında gazetecilere açıklamalarda bulunan Bakan Fatih Dönmez şöyle dedi:

“Belirli aralıklarla Filyos’a çalışmaları yerinde incelemek için geliyoruz. Sakarya Gaz Sahası’ndaki çalışmalar üç ana başlıkta tam hızda ilerliyor. Kuyulardaki sondaj tamamlama çalışmalarımız büyük oranda bitti. Deniz tabanındaki çalışmalarımızda ilerleme oranımız an itibariyle yüzde 90’lar seviyesinde. Boru hatları zaten geçtiğimiz yıl tamamlanmıştı orada bir sıkıntımız yok. Gazı işleyecek olan Filyos Doğalgaz İşleme Tesisi’nde de işlemlerin büyük bir kısmı tamamlanmış durumda. Dün gece buradaydık sahaya da çıktık. Mesai arkadaşlarımızla da bir araya geldik. Çalışan sayısı da her gün artıyor. Kara tarafında 7 bin 300 çalışanımız var. Deniz tarafında da 2 bin 200 olmak üzere toplam 9 bin 500 kişi ile bu hizmetleri yerine getiriyoruz. Bu proje Türkiye’nin enerjide bağımsızlık hikayesinin en önemli aktörlerinden birisi olacak. Biz buna inanıyoruz. İnşallah çok kısa süre içerisinde de bu gazı milletimizle buluşturmak arzusundayız. Ekiplerimizin motivasyonu tam ve yerindedir. Bir aksilik çıkmadığı takdirde planladığımız tarihte inşallah hizmete girmiş olacak. Bunun yanı sıra deniz tarafında birçok iş yapılıyor. Bunlar içinde özel niteliktli, özellikli gemilere ihtiyacımız var. Mukavemet adını verdiğimiz bu gemi deniz tabanındaki işlemleri yapmak üzere filomuza katılmış durumda. Bu operasyonda 50’nin üzerinde gemi çalışıyor. Mukavemet adını vermiş olduğumuz gemi de çok kısa süre içerisinde limanımıza geldi. Burada ağır tonajlı ekipmanları deniz tabanına yerleştirmek üzere donatılmış nitelikte ekipmanlar var. İki tane vincimiz var. Birisi 150 diğeri 40 tonluk olmak üzere. Yine arovi adını verdiğimiz su altı robotları için su altı platformu hazırlanıyor. 2 bin 200 metre derinlikteki operasyonları biz gemilerin üzerinden uzaktan yapıyoruz. Özel operatörler vasıtasıyla. Adeta bir cerrah hassasiyetinde bu operatörlerimiz, mühendislerimiz bu işlemleri insan eli değmeden gemi üzerinden yapabilir hale geldiler. Bu vesile ile geminin tüm personeli ve kaptanına işlerinde kolaylıklar diliyorum. Şu anda üç derin deniz sondaj gemimiz Fatih, Kanuni, Yavuz onlar da işlemlerine devam ediyor. Bu arada şunu da söylemem gerekiyor. Arkadaşlarımız büyük bir fedakarlıkla çalışıyorlar. Yeri geliyor günlerce haftalarca ailelerinden uzakta burada bizimle geçiriyorlar. Onlarda da gördüğüm hadise şu ‘Bir an önce bu gazı milletimizle buluşturmak’ arzusundalar. En büyük motivasyonları da bu. Ben onlara bir kez daha bu vesile ile teşekkür etmek istiyorum”.

GABAR’DA GÜNLÜK 7 BİN 800 VARİLLİK ÜRETİM

Gabar’daki petrol rezervine ilişkin gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bakan Fatih Dönmez, “Daha önce o bölgede Esma Çelik’te bir keşfimiz olmuştu. Şu an itibariyle 7 kuyuda 7 bin 800 varillik günlük üretim söz konusu. Çok yakın bölgede bir başka arama amaçlı sondajımız daha başlamak üzere. Yine kule bölgeye intikal ediyor. Hava şartları elverdiği takdirde orada da sondajımıza başlayacağız. İnşallah birkaç ay içerisinde de orada netice almayı ümit ediyoruz” diye konuştu.

Bakan Fatih Dönmez ve beraberindeki heyet karadaki çalışmaların sürdüğü bölgede incelemelerde bulundu.

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.