STERLIN
20,5120
DOLAR
18,5311
EURO
18,1683
ALTIN
986,94
BIST
3.143,62
SON DAKİKA
Son Dakika! Türkiye’den dünyaya ‘Kıbrıs’ mesajı; “Daha fazla güç ve silah göndereceğiz” – KIBRIS HABER
AB ülkeleri enerji krizi için bir yeniden toplanıyor
Bakan Çavuşoğlu’ndan flaş açıklama: ‘Kıbrıs Türkü’nü korumak için daha fazla güç göndereceğiz’
Duyan şaşkına döndü… Kocası için aldığı tabutu internete koyup bağışlamaya karar verdi!
Kraliçe Elizabeth’in ölüm sebebi belli oldu
Tüketiciler için yeni dönem
Ersoy: İstanbul’un ziyaretçisi 15 milyonu aşacak
Okyay Sadıkoğlu’ndan LTB’ye sert paylaşım! – KIBRIS HABER
14 Ekim’e kadar ödenmesi gerekiyor! – KIBRIS HABER
Sevgilisini darp etti teminata bağlandı! – KIBRIS HABER
Töre; “Projeyi halkımızla buluşturmak için hiçbir masraftan kaçınmayan ana vatanımıza teşekkür ediyoruz” – KIBRIS HABER
Disiplin Kurulundan karar çıktı! – KIBRIS HABER
Bakan Taçoy’dan anlamlı ziyaret! – KIBRIS HABER
Kuzey Kore’den yeni füze denemesi! Dikkat çeken zamanlama…
Adanın Yunanistan’a bağlanma hayali! – KIBRIS HABER
Piyasa enflasyonda çıkışın süreceğini öngörüyor
Almanya’da doğalgaza tavan fiyat geliyor
Uluslararası Uzay İstasyonu’na ilk kadın komutan
‘Dijital cüzdan kullanımı hızla artacak’
EPDK/Yılmaz: Azami uzlaştırma fiyat mekanizması 6 ay uzatıldı
Finlandiya’dan flaş Rusya kararı! Bu geceden itibaren yasak…
Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’ndan ‘Yunanistan’ açıklaması: Elimiz kolumuz bağlı kalmayız
Rusya’dan flaş Kuzey Akım açıklaması
Almanya’da enflasyon euro döneminde ilk kez çift haneye çıktı
“Tekstilde 2023’te yüzde 15-20’lik daralma sürpriz olmayacak”
TCMB rezervlerinde 4 ayın en hızlı düşüşü
Rus halkını kızdıran hata! Yanlışlıkla Ukrayna’ya gönderdiler…
‘Yuva yıkan’ Ukraynalı mülteci ve İngiliz sevgilisinden karşılıklı ayrılık açıklamaları gündeme bomba gibi düştü!
Londra’da Rus metallerini yasaklama planı
TCMB: Politika-kredi faiz makasının geldiği denge izleniyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Finlandiya ve İsveç açıklaması

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Finlandiya ve İsveç açıklamasıCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “NATO için Türkiye’nin ne kadar değerli ve kritik bir …

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Finlandiya ve İsveç açıklaması
CyborNFT
31.05.2022 00:07
0
A+
A-

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Finlandiya ve İsveç açıklaması
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “NATO için Türkiye’nin ne kadar değerli ve kritik bir ülke olduğu bütün üyelerce yine kabul edilirken, birtakım üyelerin Türkiye’ye yönelen kimi tehditleri tam olarak takdir edememesi şanssız bir durumdur.”…

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İngiltere merkezli The Economist mecmuası için makale kaleme aldı.

Erdoğan, makalesinde, Ukrayna’daki savaşın, kurallar temelinde işleyen milletlerarası sistem, büyük güç rekabeti ve Euro-Atlantik güvenliği konusundaki yaygın inanışlara meydan okuduğunu, yaşanan sürecin birebir vakitte tarihin en büyük askeri ittifakı olan NATO’yu tekrar ayağa kaldırdığını belirtti.

CyborNFT

Türkiye’nin 70 yıldır NATO’nun gururlu ve vazgeçilmez bir üyesi olduğuna işaret eden Erdoğan, Türkiye’nin özgürlük ve demokrasiyi savunmak için Kore’ye asker göndermesinin akabinde 1952’de ittifaka katıldığını, Soğuk Savaş periyodunda ve sonrasında Türkiye’nin, Orta Doğu, Kafkasya ve Karadeniz bölgelerinde istikrar sağlayıcı ve olumlu bir aktör olduğunu, Türk askerinin de NATO vazifeleri kapsamında Kosova’dan Afganistan’a kadar dünyanın birçok bölgesine gittiğini hatırlattı.

Erdoğan, Türkiye’nin tıpkı vakitte savunma endüstrisine milyarlarca dolar yatırım yaparak savunma kapasitesini güçlendirdiğini, bu ek kapasite sayesinde ortaya konan eserlerin Ukrayna’nın da içinde olduğu farklı savaş bölgelerinde kıymetli tesirler yarattığını vurgulayarak, şöyle devam etti:

“Türkiye’nin bu artan kapasitesi NATO’nun dayanıklılığına ve gücüne katkı sunmuştur. Ortaklarımız Türkiye’nin, NATO’nun kolektif güvenlik misyonuna sunduğu katkıyı her vakit takdir etseler de kendi güvenlikleri tehdit altında olmadığı vakitlerde bu katkıyı hemencecik unutmuştur. Türkiye’nin kıymetini sırf (Balkanlar’da yaşanan kriz gibi) karışıklık devirlerinde hatırlayan paydaşlarımız, Türkiye olmadan uzun vadeli istikrarın sağlanabileceği hülyasına kapılmış; bu nedenle tehdidin savuşturulmasının akabinde jeopolitik gerçekleri ve bölgede ortaya çıkması beklenen tehditleri göz arkası etmiştir. Kuşkusuz bu hülyaları, yaşanan milletlerarası krizler sonucunda daima kısa sürmüştür.”

“Bu hal NATO’ya uzun yıllar kaybettirdi”

Erdoğan, son yıllarda memleketler arası barış ve güvenliğin karşı karşıya olduğu tehditlerin değişime uğraması sonucu birçoklarının NATO’yu artık fonksiyonunu tamamlamış ve “demode” bir örgüt olarak nitelemesine yol açtığına işaret ederek, “Hatta Emmanuel Macron 2019’da ittifakın ‘beyin ölümü’ yaşadığını söylemiştir. Birebir kesitler Türkiye’nin de bu örgütteki rolünü sorgular olmuştu. Harika bir hayalperestlikle çok bir stratejik miyopluk sonucu ortaya çıkan bu hal NATO’ya uzun yıllar kaybettirdi.” değerlendirmesinde bulundu.

Buna karşın Türkiye’nin, birtakım üye ülkelerin öngörüsüz ve yer yer sorumsuzca hallerini NATO’ya mal etmediğini, bilakis NATO’nun değerini vurgulayarak, üye ülkelere (NATO’nun misyonunu yeni tehditleri içerecek halde güncellemek ve örgütü yeni jeopolitik ve global sınamalar karşısında daha değerli kılmak gibi) adımları atmaları davetinde bulunduğunu anımsatan Erdoğan, Türkiye’nin bu davetinin giderek istikrarsızlaşan milletlerarası sisteme karşı aldığı durumla paralellik taşıdığına dikkati çekti.

Erdoğan, bu açıdan Türkiye’nin, tıpkı öteki milletlerarası örgütler üzere NATO’nun da yeni güvenlik tehditlerine karşı kimi ıslahatlar yapması gerektiğini savunduğuna işaret ederek, şu tabirleri kullandı:

“Özellikle terör tehdidi konusunda (birçok üye ülkenin direkt maksat alınmasına rağmen) kolektif güvenlik noktasında kâfi adım atılmaması hem güvenlik iş birliğini zedeliyor hem de NATO ülkelerinin kamuoylarında örgüte yönelik derin bir güvensizlik oluşturuyordu.

Türkiye bu durumu katıldığı tüm NATO tepelerinde vurguladı ve terörle gayretin dönüşüm geçirmesi için milletlerarası iş birliğinin elzem olduğunu tabir etti. Bu kapsamda NATO’nun terör örgütleriyle çaba ederken istihbari ve askeri hususlarda daha güçlü iş birliği içinde olmasını istek ettik. Bunun sırf terör akınlarının engellenmesi açısından değil, birebir vakitte NATO sonları içinde terörün finansmanı ve eleman devşirme faaliyetlerinin engellenmesi konusunda gündeme getirdik.”

“Üye ülkeler, geçmişte yaptığımız birtakım atılımların ne kadar yerinde olduğunu gördü”

Erdoğan, birebir halde Türkiye’nin etrafında iç savaşlar yaşanırken NATO’dan birtakım yasal ve gerekli taleplerde bulunduğunu belirterek, şu tabirleri kullandı:

“Sınırlarımızın ve hava alanımızın güvenliğini sağlamak ve II. Dünya Savaşı’ndan bu yana görülen en büyük mülteci dalgası bölgede ortaya çıkarken ‘insani güvenlik’ için bu taleplerde bulunduk. Bu bahislerde büyük ölçüde yalnız bırakılan ülkemiz, bu krizlerle tek başına çaba etti ve bu gayrette büyük bedel ödedi. Halbuki ki bu krizler konusunda NATO bünyesinde atılacak adımlar, bundan sonraki devirde NATO’nun hudutlarında yaşanacak öteki çatışma ve krizlerle gayret konusunda da örgütü hazırlayabilirdi.

Ukrayna savaşı ile ortaya çıkan durum Türkiye’nin beklenti ve davetlerinin ne kadar yerinde olduğunu ortaya koymaktadır. Bu devirde çatışmalar önemli yıkıma neden olurken Türkiye’nin jeopolitik pozisyonunun farkına varan birtakım üye ülkeler, geçmişte yaptığımız birtakım atılımların ne kadar yerinde olduğunu gördü. Sahiden de Türkiye, NATO üyelerine gelecekte karşı karşıya kalınacak jeopolitik sınamalara hazırlıklı olmaları gerektiğini söylerken haklıydı. NATO’nun kıymetsiz olduğunu savunanlara karşı örgütün değerinin giderek artacağını söylemekte de katiyetle haklıydık.

NATO için Türkiye’nin ne derece kıymetli ve kritik bir ülke olduğu bütün üyelerce tekrar kabul edilirken, birtakım üyelerin Türkiye’ye yönelen kimi tehditleri tam olarak takdir edememesi şanssız bir durumdur. Türkiye’ye nazaran İsveç ve Finlandiya’nın üyeliğe kabulü, kendi güvenliği ve örgütün geleceği açısından riskler barındırmaktadır. 5. unsur uyarınca NATO’nun en büyük ikinci ordusunun yardımına koşmasını bekleyen bu ülkelerin, AB ve ABD tarafından da terör örgütü olarak kabul edilen PKK’nın eleman devşirme, finansman ve propaganda faaliyetlerini engellemesini beklemek en doğal hakkımızdır.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin aday ülkelerden tüm terör örgütlerinin faaliyetlerini durdurmalarını ve mensuplarını Türkiye’ye iade etmelerini istediğini vurgulayarak, “Bu ülkelerin makamlarıyla açık ispatlar paylaşılmış ve adım atmaları beklenmiştir. İlaveten Türkiye, bu ülkelerin NATO üyelerince yapılacak terörle çaba operasyonlarına dayanak vermelerini dilek etmektedir. Terör tüm üye ülkelere tehdit oluşturmaktadır ve aday ülkelerin örgüte katılmadan evvel bu gerçeği kabul etmeleri gerekmektedir. Gerekli adımları atmamaları halinde Türkiye bu mevzudaki duruşunu değiştirmeyecektir.” sözlerine yer verdi.

“Terörün maksadı olmuş tüm üyeler ismine atılmış kararlı bir adımdır”

“Türkiye, (İsveç’in ülkemize uyguladığı türden) her türlü silah ambargosunun NATO şemsiyesi altındaki askeri paydaşlık ruhuna muhalif olduğu görüşündedir.” sözünü kullanan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları kaydetti:

“Bu üzere kısıtlamaların yalnızca ulusal güvenliğimiz değil NATO’nun kimliği açısından da son derece ziyanlı sonuçları olmaktadır. İsveç ve Finlandiya’nın ittifaka katılma ısrarı da NATO’nun gündemine gereksiz bir unsur eklemiştir. Türkiye’nin, İsveç ve Finlandiya’nın üyeliklerine itirazı birebir vakitte şimdiye kadar terörün gayesi olmuş tüm üyeler ismine atılmış kararlı bir adımdır. Terörün dini, milleti ve rengi yoktur. Amacı sivil halka ziyan vermek olan her örgütün karşısında her üye ülkenin kararlı bir halde durması bu ittifakın en kıymetli misyonlarından biridir. Hiçbir ülkenin bu hususta bir ayrıcalığı bulunmamaktadır.”

Erdoğan, meseleleri çözme, global barış ve istikrarı destekleme kelam konusu olduğunda her vakit kısa yolların mevcut olmayabileceğini lakin atılabilecek gözü pek ve hakikat adımlar sayesinde bu yolların elden geldiğince kısaltılabileceğini vurguladı.

“Ankara’da talimat verebileceği hiçbir makam bulunmamaktadır”

İsveç ve Finlandiya’nın müttefik olmak istedikleri devletlerin güvenlik tasaları ve hassasiyetleri konusunda göstereceği halin, Türkiye’nin de bu ülkeleri ne kadar müttefik olarak görmek isteyeceğini belirleyeceğini kaydeden Erdoğan, şu sözleri kullandı:

“İttifakın her genişleme sürecinde olumlu ve yapan bir noktada duran Türkiye’nin modülü olduğu örgütle alakalarını sorgulamaya cüret edenlerin cehaleti ve hadsizliği bu duruşumuzu değiştirmeyecektir. Diplomasi ve diyaloğun her türlüsüne açık olan ülkemiz, bu gayretlerin aday ülkelerin ikna edilmesine odaklanmasını tavsiye etmektedir. Terörle uğraş konusunda gönülsüz olan hiçbir ülkenin Ankara’da talimat verebileceği hiçbir makam bulunmamaktadır. NATO üyelerinin terörle gayret konusunda ikili standart uygulaması halinde ittifakın prestijinin ve inandırıcılığının tehlikeye gireceğine inanıyoruz.”

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.