STERLIN
20,7843
DOLAR
18,5489
EURO
18,2870
ALTIN
990,12
BIST
3.146,89
SON DAKİKA
Erdoğan müzakerelere bir talih daha vermesini istedi
Kur muhafazalı mevduat sisteminde değişikliğe gidildi
Meta işe alımları durduruyor
Son dakika: Putin kararnameyi imzaladı! Herson ve Zaporijya…
Resmi Gazete’de bugün (30.09.2022)
Basketbol Üstün Ligi’nin yayıncısı muhakkak oldu!
Hong Kong, 4,9 milyar dolar değerinde hazine arazisi satacak
Türkiye ve Malezya’nın Serbest Ticaret Anlaşması’nı revize eden protokol imzalandı
Galatasaray’da Erden Timur’dan dikkat çeken açıklamalar! Transfer döneminde neler yaşandı? Arda Turan, Okan Buruk, maaşlar…
Meksika Merkez Bankası’ndan 3. kez 75 baz puanlık faiz artışı
Lefkoşa Kızılbaş Parkı’nda külliye ile ilgili halka açık toplantı yapılıyor! – KIBRIS HABER
“Bu yıl Türkiye’ye gelen doğrudan yatırımın yüzde 23’ü İsviçre’den”
Okullara temizlik hizmeti sağlanmasına yönelik ihale hakkında yeni açıklama! – KIBRIS HABER
Hayvanların yemine de göz diktiler! – KIBRIS HABER
Son Dakika! Türkiye’den dünyaya ‘Kıbrıs’ mesajı; “Daha fazla güç ve silah göndereceğiz” – KIBRIS HABER
AB ülkeleri enerji krizi için bir yeniden toplanıyor
Bakan Çavuşoğlu’ndan flaş açıklama: ‘Kıbrıs Türkü’nü korumak için daha fazla güç göndereceğiz’
Duyan şaşkına döndü… Kocası için aldığı tabutu internete koyup bağışlamaya karar verdi!
Kraliçe Elizabeth’in ölüm sebebi belli oldu
Tüketiciler için yeni dönem
Ersoy: İstanbul’un ziyaretçisi 15 milyonu aşacak
Okyay Sadıkoğlu’ndan LTB’ye sert paylaşım! – KIBRIS HABER
14 Ekim’e kadar ödenmesi gerekiyor! – KIBRIS HABER
Sevgilisini darp etti teminata bağlandı! – KIBRIS HABER
Töre; “Projeyi halkımızla buluşturmak için hiçbir masraftan kaçınmayan ana vatanımıza teşekkür ediyoruz” – KIBRIS HABER
Disiplin Kurulundan karar çıktı! – KIBRIS HABER
Bakan Taçoy’dan anlamlı ziyaret! – KIBRIS HABER
Kuzey Kore’den yeni füze denemesi! Dikkat çeken zamanlama…
Adanın Yunanistan’a bağlanma hayali! – KIBRIS HABER
Piyasa enflasyonda çıkışın süreceğini öngörüyor

Bakan Özer: Mesleksel eğitimde farklı kıssalar yazılıyor

Bakan Özer: Mesleksel eğitimde farklı öyküler yazılıyorMesleki eğitim merkezleri ve mesleksel teknik Anadolu Liseleri’nde eğitim alan …

Bakan Özer: Mesleksel eğitimde farklı kıssalar yazılıyor
CyborNFT
22.07.2022 15:07
0
A+
A-

Bakan Özer: Mesleksel eğitimde farklı öyküler yazılıyor
Mesleki eğitim merkezleri ve mesleksel teknik Anadolu Liseleri’nde eğitim alan öğrencilerin iş bulma imkânını kolaylaştırmak, tıpkı vakitte patronların aradığı nitelikli elemana daha kolay ve süratli halde ulaşmasını sağlamak için hazırlıklarına başlanan ‘Dijital İstihdam Eşleştirme Platformu (DİEP) Yazılımı’nın tanıtımı İstanbul’da tanıtıldı. Ulusal Eğitim Bakanı Mahmut Özer’in de katıldığı toplantıyla tanıtılan sistemle patronlar işçi gereksinimlerini DİEP yazılımı üzerinden ayrıntılı ilanlar vererek duyuracak, bu ilanlar okullar ve mesleksel eğitim merkezleri tarafından takip edilecek. Çırak, stajyer ve mezunların gerçek istihdam konusunda yönlendirilmesi sağlanacak.

Milli Eğitim Bakanlığı, İstanbul Ticaret Odası (İTO) ve İstanbul Sanayi Odası (İSO) iş birliğiyle hazırlanan DİEP yazılımı ile ilgili toplantı İstanbul Ticaret Odası’nda düzenlendi. Toplantıya Ulusal Eğitim Bakanı Mahmut Özer, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, İstanbul Vilayet Ulusal Eğitim Müdürü Levent Yazıcı, İstanbul Ticaret Odası (İTO) Lideri Şekip Avgadiç, İstanbul Sanayi Odası Lideri Erdal Bahçıvan ile bakanlık ve oda yöneticileri katıldı.
Toplantıda yaptığı konuşmada “Mesleki eğitimle ilgili yapılan çalışmalarla farklı bir açılım yaptık ve farklı kıssalar yazmaya devam ediliyor” diyen Bakan Özer kelamlarına şöyle devam etti:

BU PLATFORM SÜRATLİ İSTİHDAM SAĞLAYACAK
“Mesleki eğitim merkezlerindeki en büyük problem öğrencinin kayıt yaptırmasına karşın çalışabileceği işletme bulabilmek için bir iki ay beklemesiydi. İş insanları çırak, kalfa arıyor, biz bekleyen öğrencilerimizin hür bir formda piyasada dolaşmasına vesile oluyorduk. O denli bir dijital portal oluşturalım ki; öğrenci kayıt yaptırdığı vakit ekrana düşsün, İTO, İSO üyesi patronlar sisteme bakıp talepleri doğrultusunda öğrencileri görsün, eşleşsin, öğrencimiz çabucak çalışmaya başlasın istedik. Bu platformla mesleksel eğitim merkezlerindeki gençlerimiz kayıt yaptıkları vakit beklemeyecekler ve süratli bir halde işletmelerinde olabilecekler. Artık ‘aradığım elemanı bulamıyorum’ üzere bir kelam olmayacak. Bunun çok güzel bir iş birliği olduğunu düşünüyorum.

CyborNFT

MESLEKİ EĞİTİM MERKEZLERİ BİLİNMİYORDU
Türkiye’de tüm mesleksel eğitim merkezlerinde 159 bin çırak kalfa varken bugün 570 bin çırak kalfa var ve bu sayı 10 ay üzere kısa bir müddette arttı. Meslek liseleri bilinirken, garip bir formda mesleksel eğitim merkezlerini kimse bilmiyor, iş insanları bilmiyordu. Meğer Türkiye’de küçük ve orta ölçekli işletmeler için en değerli şey mesleksel eğitim merkezleri. Zira haftada 1 gün okula giden öğrenci 4 gün işletmeye gidiyor. Şu an mesleksel eğitim merkezlerinden mezun olanların eğitim aldıkları alanda istihdam oranı yüzde 88. Mesleksel Teknik Anadolu Liseleri’nde ise istihdam yüzde 55.

MESLEK LİSELERİNİN ÜRETİM KAPASİTESİ
Mesleki ve Teknik Anadolu Liselerimizde güçlü bir mesleksel eğitim sistemi kurmak ismine yola çıktık. Bu okullarda 200 milyon liradan aldığımız üretim kapasitesini 1 milyar 162 milyon TL’ye çıkardık. 1 buçuk milyar maksadımız var, ancak ben 2 milyar lirayı geçeceğimizi düşünüyorum.
Milli Eğitim Bakanlığı bu sene 7 bin 532 tescil aldı, yıl daha bitmedi bu sayı yükselecek. Meslek liseleri ihracat yapmaya da başladı. Artık akademik olarak başarılı olan öğrenciler de meslek liselerini seçmeye başladı.

KATSAYI UYGULAMASININ MALİYETİ
Türkiye’nin dört bir yanında tüm çocuklarımız artık kolay biçimde eğitime erişebiliyor. Eğitimin önündeki tüm antidemokratik mahzurlar kaldırıldı. Katsayı uygulaması uzun mühlet bu ülkede uygulandı ve meslek lisesi mezunlarının yüksek öğretime erişimini engelledi. Akademik olarak başarılı olma ihtimali olan gençlerimizi de mesleksel eğitimden uzaklaştırdı. Bunun maliyetini gençlerimiz kadar işgücü piyasası da ödedi.”

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.