STERLIN
33,2443
DOLAR
27,1418
EURO
28,9323
ALTIN
1.681,16
BIST
8.039,18
SON DAKİKA
Kendisiyle evlenmeye karar verdi! – KIBRIS HABER
Mehmetçik’ten Kıbrıs’ın güneyinde Akdeniz’de eğitim uçuşu! – KIBRIS HABER
Erhürman; “Sn. Hristodulidis yalan söylüyorsa açıklayın”! – KIBRIS HABER
Mağusa’da13 yaşındaki çocuğa annesi ve babası şiddet uyguladı! – KIBRIS HABER
Eşini öperken kulak zarını deldi! – KIBRIS HABER
iPhone 15 satın alabilmek için birbirlerini ezdiler! – KIBRIS HABER
14 metrelik timsah cansız insan bedenini kanala taşırken yakalandı! – KIBRIS HABER
Ertuğruloğlu New York’ta Noziri ile görüştü! – KIBRIS HABER
23 yaşındaki gencin ölümünde baba mahkemede! – KIBRIS HABER
Hırsızlık yapmak için girdiği evde içki içip, uyuya kaldı! – KIBRIS HABER
Başbakan Üstel, Girne’de ziyaretler yapacak! – KIBRIS HABER
KTOEÖS’den önemli açıklama! – KIBRIS HABER
Mahkumlar arasında çıkan kavga sırasında 3 gardiyan yaralandı! – KIBRIS HABER
Burs müracaatları bu tarihte yapılacak! – KIBRIS HABER
Evcil hayvan beslediği için taşındıktan iki hafta sonra ev sahibi tarafından evden kovuldu! – KIBRIS HABER
Göçeri’de yangın! – KIBRIS HABER
İnşaattan demir kesme makinesi çaldılar! – KIBRIS HABER
Ombudsman İlkan Varol’un Roma’da yapacağı konuşma engellendi! – KIBRIS HABER
Nikos Hristodulidis ile Antonio Guterres görüşecek! – KIBRIS HABER
“Dünya Bankası ile 895,7 milyon Euro’luk kredi anlaşması imzaladık”! – KIBRIS HABER
22 Eylül Brent petrol varil fiyatı! – KIBRIS HABER
Murat Sarı, Özdemir Berova’yı makamında ziyaret etti! – KIBRIS HABER
22 Eylül Döviz Kurları! – KIBRIS HABER
Bu Lise’de yarın eylem yapılacak! – KIBRIS HABER
İzinsiz ikamet eden 7 kişi tutuklandı! – KIBRIS HABER
Temizliğe gittiği evde hırsızlık yaptı! – KIBRIS HABER
Alkollü sürücü kaza yaptı! – KIBRIS HABER
Başbakan Üstel, UBP Merkez Yönetim Kurulu’nu toplantıya çağırdı! – KIBRIS HABER
25 yaşında hayatını kaybetti! – KIBRIS HABER
İki farklı yerde orman yangını! – KIBRIS HABER

Bakan Özer: Mesleksel eğitimde farklı kıssalar yazılıyor

Bakan Özer: Mesleksel eğitimde farklı öyküler yazılıyorMesleki eğitim merkezleri ve mesleksel teknik Anadolu Liseleri’nde eğitim alan …

Bakan Özer: Mesleksel eğitimde farklı kıssalar yazılıyor
CyborNFT
22.07.2022 15:07
0
A+
A-

Bakan Özer: Mesleksel eğitimde farklı öyküler yazılıyor
Mesleki eğitim merkezleri ve mesleksel teknik Anadolu Liseleri’nde eğitim alan öğrencilerin iş bulma imkânını kolaylaştırmak, tıpkı vakitte patronların aradığı nitelikli elemana daha kolay ve süratli halde ulaşmasını sağlamak için hazırlıklarına başlanan ‘Dijital İstihdam Eşleştirme Platformu (DİEP) Yazılımı’nın tanıtımı İstanbul’da tanıtıldı. Ulusal Eğitim Bakanı Mahmut Özer’in de katıldığı toplantıyla tanıtılan sistemle patronlar işçi gereksinimlerini DİEP yazılımı üzerinden ayrıntılı ilanlar vererek duyuracak, bu ilanlar okullar ve mesleksel eğitim merkezleri tarafından takip edilecek. Çırak, stajyer ve mezunların gerçek istihdam konusunda yönlendirilmesi sağlanacak.

Milli Eğitim Bakanlığı, İstanbul Ticaret Odası (İTO) ve İstanbul Sanayi Odası (İSO) iş birliğiyle hazırlanan DİEP yazılımı ile ilgili toplantı İstanbul Ticaret Odası’nda düzenlendi. Toplantıya Ulusal Eğitim Bakanı Mahmut Özer, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, İstanbul Vilayet Ulusal Eğitim Müdürü Levent Yazıcı, İstanbul Ticaret Odası (İTO) Lideri Şekip Avgadiç, İstanbul Sanayi Odası Lideri Erdal Bahçıvan ile bakanlık ve oda yöneticileri katıldı.
Toplantıda yaptığı konuşmada “Mesleki eğitimle ilgili yapılan çalışmalarla farklı bir açılım yaptık ve farklı kıssalar yazmaya devam ediliyor” diyen Bakan Özer kelamlarına şöyle devam etti:

BU PLATFORM SÜRATLİ İSTİHDAM SAĞLAYACAK
“Mesleki eğitim merkezlerindeki en büyük problem öğrencinin kayıt yaptırmasına karşın çalışabileceği işletme bulabilmek için bir iki ay beklemesiydi. İş insanları çırak, kalfa arıyor, biz bekleyen öğrencilerimizin hür bir formda piyasada dolaşmasına vesile oluyorduk. O denli bir dijital portal oluşturalım ki; öğrenci kayıt yaptırdığı vakit ekrana düşsün, İTO, İSO üyesi patronlar sisteme bakıp talepleri doğrultusunda öğrencileri görsün, eşleşsin, öğrencimiz çabucak çalışmaya başlasın istedik. Bu platformla mesleksel eğitim merkezlerindeki gençlerimiz kayıt yaptıkları vakit beklemeyecekler ve süratli bir halde işletmelerinde olabilecekler. Artık ‘aradığım elemanı bulamıyorum’ üzere bir kelam olmayacak. Bunun çok güzel bir iş birliği olduğunu düşünüyorum.

CyborNFT

MESLEKİ EĞİTİM MERKEZLERİ BİLİNMİYORDU
Türkiye’de tüm mesleksel eğitim merkezlerinde 159 bin çırak kalfa varken bugün 570 bin çırak kalfa var ve bu sayı 10 ay üzere kısa bir müddette arttı. Meslek liseleri bilinirken, garip bir formda mesleksel eğitim merkezlerini kimse bilmiyor, iş insanları bilmiyordu. Meğer Türkiye’de küçük ve orta ölçekli işletmeler için en değerli şey mesleksel eğitim merkezleri. Zira haftada 1 gün okula giden öğrenci 4 gün işletmeye gidiyor. Şu an mesleksel eğitim merkezlerinden mezun olanların eğitim aldıkları alanda istihdam oranı yüzde 88. Mesleksel Teknik Anadolu Liseleri’nde ise istihdam yüzde 55.

MESLEK LİSELERİNİN ÜRETİM KAPASİTESİ
Mesleki ve Teknik Anadolu Liselerimizde güçlü bir mesleksel eğitim sistemi kurmak ismine yola çıktık. Bu okullarda 200 milyon liradan aldığımız üretim kapasitesini 1 milyar 162 milyon TL’ye çıkardık. 1 buçuk milyar maksadımız var, ancak ben 2 milyar lirayı geçeceğimizi düşünüyorum.
Milli Eğitim Bakanlığı bu sene 7 bin 532 tescil aldı, yıl daha bitmedi bu sayı yükselecek. Meslek liseleri ihracat yapmaya da başladı. Artık akademik olarak başarılı olan öğrenciler de meslek liselerini seçmeye başladı.

KATSAYI UYGULAMASININ MALİYETİ
Türkiye’nin dört bir yanında tüm çocuklarımız artık kolay biçimde eğitime erişebiliyor. Eğitimin önündeki tüm antidemokratik mahzurlar kaldırıldı. Katsayı uygulaması uzun mühlet bu ülkede uygulandı ve meslek lisesi mezunlarının yüksek öğretime erişimini engelledi. Akademik olarak başarılı olma ihtimali olan gençlerimizi de mesleksel eğitimden uzaklaştırdı. Bunun maliyetini gençlerimiz kadar işgücü piyasası da ödedi.”

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.