STERLIN
22,8827
DOLAR
18,6484
EURO
19,7338
ALTIN
1.076,14
BIST
4.855,92
SON DAKİKA
Brezilya’da sol bek krizi çözüldü mü? Hırvatistan’da eksik var mı? Dünya Kupası haberleri, iddaa oranları…
Almanya’da Başbakan Scholz, eyalet başbakanları ile bir ortaya geldi
AB ve BM’den İran’a “idamları durdur” daveti
Turizm Bakanı Ersoy: Yıl sonu maksadımız 46 milyar dolar
Resmi Gazete’de bugün (09.12.2022)
ALBA Berlin 75-104 Fenerbahçe Beko (Euroleague maçı)
Çukurova, tartışmalı düdüklerle kaybetti
Bakan Alim’den EYT açıklaması
Adana Demirspor Lideri Murat Sancak ameliyat oldu
Vitor Pereira’nın yeni adresi belli oluyor! Kulüpten açıklama: ‘İnanıyorum’
Son Dakika: TFF, Göztepe ve Altay’ı hükmen yenik saydı! Olaylı derbi sonrası…
ABD 2023 savunma bütçesi Temsilciler Meclisi’nde onaylandı
Credit Suisse 4,3 milyar dolarlık sermaye artırımını tamamladı
Rekor satın almaya Federal Ticaret Komisyon freni
Blinken: İsveç ve Finlandiya, Türkiye’nin endişelerini gidermek için somut adımlar attı
ABD’de 18 yaşındaki öğrenci belediye başkanı seçildi
Satrançta gururumuz. Hüseyin Can Ağdelen – KIBRIS HABER
DP’liler Dayanışma Gecesi’nde bir araya geldi! – KIBRIS HABER
Borsa yükselişte! Dövizde son durum – KIBRIS HABER
Güney’e para kaçıran zanlıya 1 yıl hapis! – KIBRIS HABER
AB’den Hırvatistan’a onay, Bulgaristan ve Romanya’ya ret
Ceyhun Kırok; “İddialıyız, kazanacağız”! – KIBRIS HABER
Almanya’daki darbe planı iddiası! Prens Heinrich de tutuklandı – KIBRIS HABER
Merkez Bankası’ndan uyarı! – KIBRIS HABER
Mimarlar Odası; “İnşaatların projelendirilmesi yerel mimar ve mühendislerle birlikte yürütülmelidir”! – KIBRIS HABER
Mehmet Harmancı; “Paylaşım Mutfağı yanında Paylaşım Bakkal’ının hizmet ağını genişletip kalıcı hale getireceğiz” – KIBRIS HABER
Güney Kore’den vatandaşlarına yeni yıl hediyesi: 1 yıl daha gençleşecekler
Son dakika: Amerikalı basketbol yıldızı Brittney Griner esir takası kapsamında serbest bırakıldı
Sınır Tanımayan Doktorlar’ın kurtarma gemisinde sürpriz doğum!
Putin’den Ukrayna’da görev yapan askerlere “Altın Yıldız” madalyası

Köy yaşam merkezleri iş birliği protokolü imzalandı

Köy yaşam merkezleri iş birliği protokolü imzalandıMilli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, “Şu ana kadar 15 bin vatandaşımızın tarım ve hayvancılık …

Köy yaşam merkezleri iş birliği protokolü imzalandı
CyborNFT
01.11.2022 13:22
0
A+
A-

Köy yaşam merkezleri iş birliği protokolü imzalandı
Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, “Şu ana kadar 15 bin vatandaşımızın tarım ve hayvancılık alanlarında eğitim almalarını sağladık. Bugün yapılan iş birliği ile mevcut durumu bir üst aşamaya taşıyacağız” dedi. “Köy Yaşam Merkezleri İş Birliği Protokolü”, Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer ile Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi tarafından imzalandı. Protokolle köy yaşam merkezlerinde genel, meslekî ve teknik kurslar düzenlenmesi, tarım, bahçecilik, ormancılık, tarım teknolojileri, gıda ve hayvancılık alanlarında ihtiyaç duyulan kurs programlarının geliştirilmesi amaçlanıyor.

Tarım ve Orman Bakanlığı Veteriner Hekim Mehmet Akif Ersoy Konferans Salonu’nda düzenlenen imza töreninde konuşan Bakan Özer, MEB’in sadece eğitim çağı nüfusundaki çocuklara eğitim vermediğini, halk eğitim merkezleri üzerinden yetişkinlere de kurslar verdiğini söyledi. Bakan Özer, “Köy okullarını, kullanılamadığı durumlarda, ihtiyaçlara göre anaokulu, ilkokul ve halk eğitimi merkezine dönüştürüyoruz. En önemlisi köydeki vatandaşlarımızın tarım, hayvancılık ve kişisel gelişimleriyle ilgili eğitim almalarına imkân verecek bir eğitim merkezi haline getirme projemizi daha iyi bir boyuta taşımak için bir araya gelmiş bulunuyoruz” diyerek konuşmasına şöyle devam etti:

KAPALI KÖY OKULU KALMAYACAK
“10 aylık sürede 10 milyon 500 bin vatandaşa ulaştık, yıl sonunda 12 milyon vatandaşımıza 3 binin üzerinde kurslarla eğitim verme imkanını konuşacağız. Dolayısıyla 19 milyon öğrenci ve 12 milyon vatandaşa eğitim veren bir Bakanlık olarak ülkemizin gelişmesine çok önemli katkılar sağlayacağız. İki ay gibi kısa bir sürede 2 bin köy okulu hizmete başladı. Daha önemlisi, o köylerdeki vatandaşın özellikle tarımla, hayvancılıkla ilgili bilgilerini güncelleyecekleri bir imkân sağlandı. Tarım ve Orman Bakanlığı bu organizasyonda bize çok büyük destek verdi. Şu ana kadar 15 bin vatandaşımızın tarım ve hayvancılık alanlarında eğitim almalarını sağladık. Bugün yapılan iş birliği ile mevcut durumu bir üst aşamaya taşıyacağız. Köylerdeki yetişkin vatandaşlarımızın tarım ve hayvancılık ile ilgili her türlü eğitimi almaları, mevcut eğitimlerin güncellenmesi, aynı zamanda o okulların çevresinde bulunan alanlarda üretim yapılması ve üretimden elde edilen gelirlerin özellikle kadınların istihdamı ile ilgili katkı sunacak şekilde düzenlenmesinde çok önemli bir adım atmış oluyoruz. İnşallah yıl sonuna kadar Türkiye’de kapalı hiçbir köy okulu kalmayacak. Bu protokol, Türkiye’deki tüm köy okullarını kapsayan bir protokol olacak.”

CyborNFT

EĞİTİMLE İŞ GÜCÜ PİYASASINI İÇ İÇE GEÇİREN MEKANİZMA

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre, protokol kapsamında düzenlenecek kursların yanı sıra köy veya mahalle okulu uygulama bahçesi ve arazilerinde Tarım ve Orman Bakanlığı’nın desteğiyle üretim yapılacak. Bu üretimden elde edilen gelirler yine bu merkezlerin ihtiyaçları için il ve ilçe millî eğitim müdürlüklerince kullanılacak. Ayrıca bu merkezler tarafından ortaya konulan başarılı örnekler çevre köy, mahalle, il ve ilçe merkezlerindeki okulların düzenleyeceği gezilerle tanıtılacak. Bu konuda da Bakanlıkların taşra teşkilatları iş birliği yapacak. Aynı zamanda köylerdeki kadın kooperatifleri de köy yaşam merkezleriyle entegre edilerek, eğitimle iş gücü piyasasını iç içe geçiren bir mekanizma hayata geçirilecek. Köy yaşam merkezi, ihtiyaçlar doğrultusunda anaokulu, ilkokul, kurs merkezi, kütüphane; matematik, doğa, bilim ve tasarım alanlarında hizmet veren atölyelerle gençlik kampları gibi eğitsel ve sosyal etkinliklerin yapılacağı alanlara dönüşürken çocukların ve ebeveynlerin aynı çatı altında eğitim ve üretim süreçlerine katılmalarını sağlıyor.

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.