STERLIN
21,9552
DOLAR
17,9382
EURO
18,5486
ALTIN
1.030,55
BIST
2.867,57
SON DAKİKA
Avrupa Birliği’nde çatlak! Polonya’dan çok sert kelamlar, Almanya’yı maksada koydu…
Vanessa Bryant’ın hukuk uğraşı başladı… Kocası ve kızının fotoğrafları için harekete geçti!
İspanya sıcaktan kavruluyor ama… Klimalara ‘Rusya ayarı’ geldi!
Sel sebebi ile ligden çekilen Kastamonuspor, afetin yıl dönümünde dönem açılışı yaptı
2022-DGS sonuçları açıklandı
Acil Toplantı! – KIBRIS HABER
Bulut Akacan’dan İnşaat Sektörünün Karbon Ayak İzini Küçültme Çağrısı..
Jefferies: Türk şirketleri güzel durumda
Cari açık serisi devam ediyor
11 Ağustos Günlük Burç Yorumu ÖZEL HABER – KIBRIS HABER
Son Dakika Döviz Kurları! – KIBRIS HABER
Gelişen ülke tahvillerinde ralli sürecek mi?
Transfer Haberleri: Beykan Şimşek, Kocaelispor’da
Buralarda Elektrik kesintisi yaşanacak!- KIBRIS HABER
Feci Kaza! – KIBRIS HABER
Naci Ağbal, Yararı Holding Lider Yardımcısı oldu
Hür piyasada döviz açılış fiyatları (11.08.2022)
Altında ABD enflasyonu morali kısa sürdü
Anadolu Sigorta’dan 160 milyar TL’nin üzerinde prim üretimi maksadı
Fenerbahçe’de Slovacko rövanşında kimler oynayacak? Gruplardan son gelişmeler, iddaa oranları…
Petrol piyasasında sıkışma azalıyor
Kalyon Güç’ün yarısı Abu Dabili şirkete satıldı
Fon oluşturuldu! – KIBRIS HABER
Petrol piyasası rahatlıyor! – KIBRIS HABER
İç borç giderek artıyor! – KIBRIS HABER
Fiyatlara indirim ne zaman gelecek! – KIBRIS HABER
Kongo Demokratik Cumhuriyeti’nde hapishane baskını: 800’den fazla mahkum firar etti
Eşitsizlik isyanı! – KIBRIS HABER
Çin Merkez Bankası’ndan enflasyon uyarısı
Global piyasalarda iştah arttı

Uzmanlardan tercih öncesi ikaz: Rekabet artacak, âlâ karar verin

Uzmanlardan tercih öncesi ihtar: Rekabet artacak, yeterli karar verinYKS’de imtihan maratonu sona erdi. Artık adaylar 20 Temmuz’da açıklanacak …

Uzmanlardan tercih öncesi ikaz: Rekabet artacak, âlâ karar verin
CyborNFT
21.06.2022 09:37
0
A+
A-

Uzmanlardan tercih öncesi ihtar: Rekabet artacak, yeterli karar verin
YKS’de imtihan maratonu sona erdi. Artık adaylar 20 Temmuz’da açıklanacak sonuçları bekliyor. Çünkü akabinde tercih maratonu başlayacak. Uzmanlarsa uyarıyor: “Tercih devri kısa sürecek. Bu yıl ortalamalar ve rekabet artacak. Sonuçlar açıklanmadan evvel istediğiniz kısmı ve üniversiteyi âlâ araştırın.” İşte uzmanların tercih öngörüleri ve teklifleri…

ORTALAMALAR YÜKSELECEK

Eğitim ve İmtihan Uzmanı Salim Ünsal: “Bu yıl imtihan 2020 yılında olduğu kadar kolay değildi, geçen yıl kadar da sıkıntı değildi. Dolayısıyla  ortalamaların geçen yıla nazaran artmasını bekliyoruz. Geçen yıl Türkçe’de ortalamalar yükselmişti lakin bu yıl bilhassa TYT açısından Türkçe daha seçici oldu. Hem aday sayısının artması hem de ders ortalamalarının yükselmesinden ötürü sıralamaların belirli puan aralıklarında ağırlaşacağını düşünüyoruz. Ağırlaşmalar yüksek puanlı öğrenciler için rekabeti arttıracak. Fakat birinci 5 bine girenleri etkilemeyecek. Bilhassa barajın kalkması nedeniyle alt sıralarda daha çok karmaşa olacak.

CyborNFT

KONTENJANLAR DEĞİŞMEZ

Kontenjanlarla ilgili çok büyük değişiklikler beklemiyoruz. Sıralamadaki değişiklikler daha çok vakıf üniversitelerinin doluluk oranını etkileyecek. Geçen yıl tercih yapan öğrenciler daha homojendi. Yani sözelciler sözel kısımda, eşit ağırlıkçılar eşit tartıda okuyan adaylarla sıralanmıştı. Bu yıl daha heterojen bir sıralama olacak. Yani sıralamada sözelcinin önünde eşit yükçü, eşit ağırlıkçının önünde sayısalcı olabilir. Bu da belli bir kümenin altında sıralamayı etkileyecek.

TERCİHLER YERELLEŞECEK

Aday sayısının artması ve barajın olmaması üniversitelerin doluluk oranını arttıracak. Devlet üniversiteleri yüzde 95-96, vakıf üniversiteleriyse yüzde 85-87 ortası bir doluluk görecek. Vakıf üniversitelerinin yüzde 100 doluluğa ulaşamamasının sebebi ekonomik doğal ki. Ayrıyeten yurt ve barınma sıkıntıları sebebiyle mahallî tercihlerin artacağı kanaatindeyim. Yani adayların yaşadıkları bölgelerdeki üniversiteleri tercih etme oranı artacak.

BÖLÜMLERİ ARAŞTIRIN

20 Temmuz’da sonuçlar açıklandıktan 3-4 gün sonra tercih süreci başlayacak. Tercih devrinin ağustosun birinci haftasında süreceğini varsayım ediyoruz. Bu sene 2’nci ek yerleştirme olmayacak. Adaylar 20 Temmuz’a kadar seçmeyi düşündükleri kısımlara ve üniversitelere ait ayrıntılı araştırma yapmalı.  Tercih süreci yaklaşık 10-12 günlük bir vakit dilimini kapsıyor. Hasebiyle evvelden hazırlanmak gerekiyor. Adayların imtihan sonuçları açıklanana kadar düzgün ve makûs puan ihtimalleriyle ilgili  iddiası olmalı.

AİLELERE TAVSİYE: HER ŞARTTA YANINDA OLUN

Cihan Yeşilyurt (Fen Bilimleri Eğitim Kurumları Rehberlik Koordinatörü): “Birçok öğrenci üniversiteye girememe durumunda anne ve babalarının kendilerine olan sevgi ve inançlarını kaybedeceklerini düşünür. Başarılı ya da başarısız; her şartta onların yanında olduğunuzu hissettirin. Toplumdaki sınıf atlama uğraşı, ekonomik telaşları giderme yolu daima âlâ bir meslek niyetini de beraberinde getiriyor. Güzel bir meslek amacına ise güzel bir üniversite yoluyla ulaşma eforu bazen ailelerin çocuklarına kaldıramayacakları sorumluluk cinsleri yüklemelerine neden oluyor. Anne babalarda çok sık gördüğümüz bir davranış tipi de, tahminen motivasyon emelli başvurulan lakin asla motive etmeyen, diğerleriyle kıyaslama eğilimidir. Çocuğunuzu yalnızca kendisi ile karşılaştırmalısınız. Yani evvelki başarısı, evvelki davranış biçimleriyle şimdiki durumunu karşılaştırmak daha olumlu sonuç verecektir.”  

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.