STERLIN
21,2502
DOLAR
18,5817
EURO
18,5002
ALTIN
1.026,74
BIST
3.492,41
SON DAKİKA
Avrupa ülke önderleri Prag’da toplanacak
Altında gözler Fed’in patikasında
Ukrayna savaşında son durum: Canlı yayında itiraf üzere kelamlar… Başarısızlığın sorumlusunu açıkladı!
Sivasspor, Avrupa’daki 25. müsabakasına çıkıyor! Kadroda 2 eksik…
Tiyatro biletine yüzde 233.33 zam! – KIBRIS HABER
Çavuşoğlu’ndan öğretmenlere mesaj! – KIBRIS HABER
Son dakika… Putin ilhak için imzayı attı
Wesley Sneijder canlı yayında patladı! Ajax – Napoli maçı sonrası…
Japonya, Kiev Büyükelçiliğini yine açıyor
Hazine’den sukuk ihracı için 4 bankaya yetki
TZOB: Hazine ve Maliye Bakanlığı, hayvancılığı büyük bir krizin içerisine soktu
Özgür piyasada döviz açılış fiyatları (05.10.2022)
Güney Kore ve ABD, Japon Denizi’ne füze fırlattı
Son Dakika: Fenerbahçe’de gündem Arda Güler? Neden oynatılmıyor…
ABD’de açık konumlar kapatılıyor
5 Ekim Günlük Burç Yorumu ÖZEL HABER
Yalnız dolaşmayın. Seri Katil Alarmı! – KIBRIS HABER
Son Durum Döviz Kurlarında Düşüş! – KIBRIS HABER
Sağanak yağış etkili olacak! – KIBRIS HABER
Global piyasalarda zayıf data rallisi
5 Ekim 2022’ye ilişkin piyasa analiz raporu yayımlandı! – KIBRIS HABER
3 Gün Daha Tutuklular! – KIBRIS HABER
17 Gün boyunca yol çalışması olacak! – KIBRIS HABER
Dışişlerinden BM’ye Büyük Rest! – KIBRIS HABER
Kıbrıs’tan İtalya’ya podyuma! – KIBRIS HABER
BIST 50’de iki pay dışında açığa satışa üst adım kuralı kaldırıldı
Dünya bu argüman ile çalkalanıyor: NATO üye ülkeleri uyardı… Tek söz ile kâbus senaryosu!
Son Dakika: UEFA Şampiyonlar Ligi’nde Hakan Çalhanoğlu ve Kim Min Jae’nin gecesi! Biri gösteri yaptı, başkası kahraman oldu…
Tüm zamanların en yüksek satış oranına ulaşıldı! – KIBRIS HABER
5 Ekim 2022 Nöbetçi Eczaneler

Kocasert: TCMB Lideri ile bizim gördüğümüz görünüm tıpkı değil

Kocasert: TCMB Lideri ile bizim gördüğümüz görünüm birebir değilDenizli Ticaret Odası Yüksek İstişare Konseyi Üyesi Süleyman Kocasert, “Merkez …

Kocasert: TCMB Lideri ile bizim gördüğümüz görünüm tıpkı değil
CyborNFT
01.08.2022 16:52
0
A+
A-

Kocasert: TCMB Lideri ile bizim gördüğümüz görünüm birebir değil
Denizli Ticaret Odası Yüksek İstişare Konseyi Üyesi Süleyman Kocasert, “Merkez Bankası Liderimiz ile İSO Liderimiz yaşanan tartışmaya canlı olarak şahit olmadım, daha sonra izleme fırsatım oldu. Lakin şunu söyleyebilirim mi TCMB Liderimizin gördüğü…

Türkiye’de sanayi dalı aktörleri Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Lideri Şahap Kavcıoğlu’nun kelamlarıyla ilgili açıklamalarına devam ediyor.

Bloomberg HT yayınına katılan Denizli Ticaret Odası Yüksek İstişare Konseyi Üyesi Süleyman Kocasert, siyaset faizi ile gerçek faizler ortasında uçurum olduğunu, TCMB Lideri’nin gördüğü görüntü ile gerçek kesimin içinde bulunduğu görüntünün tıpkı olmadığını belirtti.

CyborNFT

Kocasert yayında şu sözleri kullandı:

Enflasyonist baskı sonucunda bir mühletten beri merkez bankaları sıkı para siyasetleri uyguluyor, faiz artırıyor.

Finansmana erişim bilhassa gelişmekte olan ülkeler için daha güç, daha maliyetli hale geliyor, Türkiye burda başı çekiyor.

Kamu bankalarımızın kaynakları hudutlu, özel bankalarımızın kaynakları ise çok kıymetli, o yüzden endüstrici ve ihracatçılar olarak biz her geçen gün üzerimizdeki finansman baskısını biraz daha ağır hissediyoruz.

Özellikle kurlarda, hammadde fiyatlarında ve güç fiyatlarındaki artışa bağlı olarak işletme sermayesi muhtaçlığımız son bir yılda neredeyse ikiye birtakım dallar için üçe katlandı. Alt alta koyduğumuz da bizim rekabetçi gücümüzü koruyabilmemiz için ihracattaki performansımızı devam ettirebilmemiz için çok önemli bir finansman dayanağına gereksinimimiz var.

“Politika faizi ile gerçek faizler ortasında önemli uçurum”

Daha evvel de söylemiştim Eximbank’ın önünde ki kuyruklar uzayabilir diye. Şu anda en güçlü en ucuz maliyetli finansman kaynağımız Eximbank. Lakin belirtmeliyim ki iktisat kurmaylarımızın özellikle güçlü taraflarımız olan ihracat sanayi kapasite kullanımının devam ettirilebilir hale gelmesi için finansman takviyesini artırmalarında ve kimi Döviz talebinde kısıtlayıcı önlemler kapsamında uyguladıkları adımlarda gevşemeye muhtaçlık var.

Politika faizi ve gerçek faizler ortasında çok önemli bir uçurum var.

Kamu bankalarının kaynaklarının artırılması ve TCMB siyaset faizine yakın oranlarda bize kaynak aktarılması tahlillerden biri.

TCMB’nin bu bahiste atacağı adımlar bizleri rahatlatacaktır lakin söylediğim üzere kaynak sorunu var Eximbank’ın kaynaklarının güçlendirilmesi gerekiyor. Eximbank kredileri bilhassa ihracatçılar için olmazsa olmaz durumunda. Kredi müracaat kıymetlendirme müddetlerinin ve ayrılan kaynaklar ile ilgili son vakitlerde kahırlar var.

Merkez Bankası Liderimiz ile İSO Liderimiz ortasında yaşanan tartışmaya canlı olarak şahit olmadım, daha sonra izleme fırsatım oldu. TCMB Liderimizin gördüğü pencere ile bizim içinde bulunduğumuz görünüm maalesef birebir değil.

Biz ithalata dayalı ihracat yapıyoruz, hammadde-yarı mamül üzere eserleri ithal ediyoruz. Çok büyük bir endüstrici ve ihracatçı kısmının asla daha fazla kâr etmek için stok yapacağını düşünmüyorum, yaptığını da görmüyorum. Bizim yalnızca almış olduğumuz önlem ihracatı ve üretimi sürdürülebilir kılma ismine lojistik riskleri dikkate alarak kimi eserleri hammaddeleri stok etmek. Yoksa bankalar cephesinden bakarsanız sizin stok maliyetiniz ekstra bir yüktür. Kimse bu türlü bir yüke girmek istemez. Stok zaman suratını performansınız açısından ordan elde edeceğiniz kârdan çok daha değerlidir. O yüzden ben de bu tartışmada Sayın Bahçıvan cephesinden baktığımı söyleyebilirim pek çok ihracatçı endüstrici üzere.

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.