STERLIN
33,4308
DOLAR
27,3824
EURO
29,0085
ALTIN
1.630,05
BIST
8.334,94
SON DAKİKA
Gıda denetim sonuçlarına göre Elma’da limit üstü kalıntıya rastlandı! – KIBRIS HABER
“Bölge artık yarı açık Maraş”! – KIBRIS HABER
Nalbantoğlu Hastanesi’nde sanal anjiyo çekimlerine başlandı! – KIBRIS HABER
Bunu yapan eczaneleri ihbar edin! – KIBRIS HABER
Yağmur bekleniyor – KIBRIS HABER
Ayten Berkalp, Lefkoşa Maratonu’nda yer alacak – KIBRIS HABER
Northernland Sports Fest 23 başladı – KIBRIS HABER
Başbakan Üstel, gençlerle buluşacak! – KIBRIS HABER
Okullarda şiddet kontrol edilemez boyutlarda! – KIBRIS HABER
Girne Belediyesi’nde “Uluslararası Müz-ler Sanat Sempozyumu” sergisi – KIBRIS HABER
Veteriner Dairesi’nden ceza uyarısı! – KIBRIS HABER
Maliye Bakanı Berova, Metehan Sınır Kapısı’na gitti! – KIBRIS HABER
29 Eylül Döviz Kurları – KIBRIS HABER
29 Eylül Brent petrol fiyatı! – KIBRIS HABER
KKTC’de İnterpol tarafından aranan çok sayıda kişi var! – KIBRIS HABER
Sahte reçete vurgununda bir eczacı daha tutuklandı! – KIBRIS HABER
14 yaşındaki öğrenci öğretmenini gözünden bıçakladı! – KIBRIS HABER
Tedavinin bir parçası olduğunu söyleyerek hastalarına cinsel saldırıda bulundu! – KIBRIS HABER
Cumhurbaşkanı Tatar, Türkiye’den gelen Kıbrıs gazileriyle bir araya geldi – KIBRIS HABER
145 polis mensubuna rütbeleri takıldı! – KIBRIS HABER
Eşiyle görüşen şahsa kafa attı! – KIBRIS HABER
Kiracısının evinden hırsızlık yaptı! – KIBRIS HABER
Çalışma izni yaptırmayan Pakistan vatandaşı tutuklandı! – KIBRIS HABER
Başbakan Üstel, T.C. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın KKTC’nin tanınma çağrısını mutlulukla karşıladıklarını dile getirdi! – KIBRIS HABER
Rum siyasi partiler yanlışlıkla verilen devlet katkı payını iade etmiyor! – KIBRIS HABER
Ersin Tatar, Fuat Oktay başkanlığındaki TBMM Dışişleri Komisyonu heyetini kabul etti! – KIBRIS HABER
Rus Büyükelçi; “Kıbrıs sorununun çözümüne yaklaşımımız değişmedi”! – KIBRIS HABER
TBMM Dışişleri Komisyonu heyeti Dr. Küçük’ün anıt mezarını ziyaret etti! – KIBRIS HABER
“Muhalefetin Meclis’teki koltuklarından kalkması ve sokağa inmesi büyük önem taşımaktadır”! – KIBRIS HABER
Brent petrol fiyatı! – KIBRIS HABER

BIST önlem kararlarıyla yaralarını sarıyor: Endeksten yüzde 9.88’lik yükseliş

Kahramanmaraş merkezli sarsıntıların akabinde 8 Şubat’ta kapanan Borsa İstanbul’da süreçler dün yine başladı. Endeks, günü yüzde 9.88 yararla 4.950 puandan tamamlarken; tüm dal endekslerinde yükseliş görüldü. Sert yükselişte evvelki gün açıklanan önlem kararlarının tesirli olduğunu lisana getiren uzmanlar ise “Temkinli durmak ve riski dağıtmak çok değerli. Önümüzdeki günlerde halka arzlara yönelik erteleme kararları görülebilir” dedi.

BIST önlem kararlarıyla yaralarını sarıyor: Endeksten yüzde 9.88’lik yükseliş
CyborNFT
16.02.2023 07:37
0
A+
A-

BIST önlem kararlarıyla yaralarını sarıyor: Endeksten yüzde 9.88’lik yükseliş
Kahramanmaraş merkezli sarsıntıların akabinde 8 Şubat’ta kapanan Borsa İstanbul’da süreçler dün yine başladı. Endeks, günü yüzde 9.88 çıkarla 4.950 puandan tamamlarken; tüm bölüm endekslerinde yükseliş görüldü. Sert yükselişte evvelki gün açıklanan önlem kararlarının tesirli olduğunu lisana getiren uzmanlar ise “Temkinli durmak ve riski dağıtmak çok değerli. Önümüzdeki günlerde halka arzlara yönelik erteleme kararları görülebilir” dedi.

Deprem felaketinin akabinde 8 Şubat’ta kapatılan Borsa İstanbul, dün sert yükselişle açıldı. BIST, 15 Şubat’taki açılışta güne, yüzde 5.86’lık yükselişle 4.769 puandan başladı. Kapanışta ise endeks, BES başta olmak üzere alınan çok sayıda önlemin de tesiriyle, yüzde 9.88 yükselişle 4.950 puana ulaştı. Bölüm endekslerinin çabucak hepsinde paha artışları yüzde 10’u buldu. Çok sayıda şirketten de geri alım ve sermaye artırımı kararı geldi. İş Bankası, THY, Sasa pay geri alımı yaparken; Tüpraş ve Koza bedelsiz sermaye artırım kararı açıklayan şirketler ortasında yer aldı.

HANGİ TEDBİRLER ALINDI

CyborNFT

Yaşanan afetin akabinde yaklaşık bir haftalık süreçte yatırımcıyı korumak gayesiyle çok sayıda kurum art geriye önlemler açıkladı. Evvelki gün Resmi Gazete’de yayımlanan önlemlerde, devlet katkısı portföyünde fonların borsa hissesi yüzde 10’dan yüzde 30’a çıkarıldı. ‘Tek bir pay senedine fon portföyünün yüzde 1’inden fazla yatırım yapılamaz’ tarafındaki unsurda yer alan oran yüzde 5’e yükseltildi. Nakden ödenen devlet katkısı fon portföyünün borçlanma araçlarında bedellendirilen kısmı ise yüzde 70’ten yüzde 50’ye düşürüldü.

Hazine tarafındaysa geri alımlarla ilgili yüzde 15’lik stopaj vergisi sıfırlandı. SPK tarafından yüzde 35 olarak belirlenen başlangıç özkaynak muhafaza oranının 10 Nisan’a kadar yüzde 20 olarak uygulanacağı kaydedildi. Ayrıyeten 10 vilayetteki müşterilerin 6 Şubat’tan itibaren oluşan temerrüt durumlarında 30 Haziran’a kadar temerrüt süreci de yapılmayacak. 10 Nisan’a kadar aracı kurumlar tarafından portföyü 1 milyon TL ve altında olan müşterilere temerrüt faiz oranı makul düzeylerde kalacak.

GERİ ALIMLARDA ESNEKLİK

Borsa İstanbul da hisse piyasaları ve VIOP’ta açılış seansında buyruk iptali, fiyat kötüleştirme ve ölçü azaltımının yasaklandığını açıkladı. Volatilite bazlı önlem sistemi kapsamında açığa satış üzere birtakım uygulamalar kaldırıldı. Buyruk süreç oranı 15:1’den 5:1’e indirildi. İptale kadar geçerli (İKG) ve tarihli (TAR) buyrukların tamamı iptal edildi. Geri alım yapan şirketler üzerinde yeni bir endeks hesaplanacağı belirtildi. BDDK tarafında ise yapılan değişikliklerde şunlar dikkat çekti: Hisseleri borsada süreç gören bankaların 6 Şubat-1 Ocak 2024 ortası pay geri alım yoluyla edindikleri hisseleri, çekirdek sermayeden indirim kalemi olarak dikkate alınmayacak. Ticari nitelikteki nakdi kredilere uygulanan yüksek risk yükleri da sarsıntılardan etkilenen müşterilere kullandırılanlar bakımından geçerli olmayacak. Türkiye genelinde temassız kartların birinci kullanımında da şifre istenecek.

da zelzele bölgesindeki müşterilerin vadesi gelen kredilerin ötelenmesi durumunda mecburî karşılıklardan muaf olacağını ve süratli para transferi için münferit süreçlerde 5 bin TL’lik limitin 20 bin TL’ye yükseltildiğini duyurdu.

TSPB’DEN TAKVİYE MESAJI

– Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği (TSPB) piyasaların işleyişine ait alınan tedbirleri paylaştığı açıklamada, şu değerlendirmeyi yaptı: “Alınan kararlarla birlikte sermaye piyasalarımızın kısa müddette olağan işleyişine kavuşacağı ve daha da güçleneceğine inancımız tamdır. Dal olarak, zelzeleden ziyan gören her bir kentimizi, şirketimizi, yatırımcılarımızı, toplumumuzu tekrar ayağa kaldırmak, yaşadığımız felaketin yaralarını sarmak için sorumluluğumuz daha da arttı. TSPB olarak yatırımcılara kısa vadeli anlık kararlar yerine, sağduyulu, uzun vadeli yatırım kararları vermeleri davetinde bulunuyoruz.”

 

KARARLARIN TESİRLERİ NE OLUR

Dinamik Yatırım Menkul Kıymetler İdare Şurası Lideri Ayşin Fazilet: Getirilen önlemlerle birlikte şirketlerden gelen güçlü alım açıklamaları endeksteki görünümü değiştiriyor. Bundan sonraki günlerde de ekstrem bir durum kelam konusu olmadığı sürece yükseliş hareketinin devam edeceği görüşündeyiz.

İntegral Yatırım Araştırma Müdürü Seda Yalçınkaya Özer: Alınan kararların borsa endeksini olumlu etkilemeye devam edebileceği görüşündeyiz. 2022 yılı dördüncü çeyrek bilançoları pay bazlı hareketlerde katalizör olabilir. Önümüzdeki günlerde halka arzlara yönelik erteleme kararları devam edebilir. En değerli karar temettüye uygulanan yüzde 15 stopajın kaldırılması olur.

Ata Yatırım Yurt İçi Piyasalar Yöneticisi Şükrü Cem Kaya: Bu kararlara BIST müspet istikamette karşılık verdi. Lakin bu tip müdahaleler ile oluşan fiyatların sürdürülebilir olmasıihtimali çok düşük. Önümüzdeki belirsizlikler nedeni ile temkinli durmak ve riski dağıtmak çok kıymetli. Küçük yatırımcıyı müdafaaya dönük alınan tedbirler, riski minimumda tutmak ve durumları azaltmak için düzgün bir fırsat olabilir.

 

BORSADA KAYIPLAR GERİ ALINIYOR

Borsa İstanbul’da Sarsıntı öncesi başlayan ve 10 ili etkileyen büyük zelzelenin tesiriyle ivme kazanan düşüş, reaksiyon alımlarıyla karşılaştı. Reaksiyon çıkışında alınan bir dizi önlemin de tesiri oldu. Kimi şirketlerin kendi hisselerinde geri alım açıklaması, BES fonları, SPK, TCMB ve BDDK üzere kurumların borsaya takviye manasında attığı adımlar destekleyici rol oynadı. Birinci reaksiyon olarak BIST100 Endeksi olumlu karşılık verdi ve kayıplar geri alınmaya başlandı. Bir bakıma borsa yarasını sarıyor da denebilir. Türkiye iktisadına ait kayıpların telafisi ise vakit alacak. Şimdi net bir hasar raporu çıkarılmış değil. Evvel zelzeleyle ilgili ekonomik tablonun netleşmesi gerekecek. Bu mevzu kısa mühlet sonra netlik kazanacaktır. BIST100 Endeksi’ne teknik açıdan bakacak olursak; gelen reaksiyon çıkışının birinci direnci 5.150-5.200 düzeylerinde bulunuyor. Bu düzeylerde satış denemeleri görülebilir. Çıkış trendinin tekrar yakalanması için birinci kademede 5.200 düzeyinin üzerinde kalınması değerli olacak. Bu durumda sonraki dirençler 5.400 ve 5.560 düzeylerinde bulunuyor. Geri çekilmelerde ise tutunma noktaları 4.750 ve 4.480-4.450 noktalarında görülüyor. Endekste reaksiyon çıkışı direnç düzeylerinde satış denemeleriyle karşılaşsa da toparlanma eğilimi korunabilir.

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.