STERLIN
20,6178
DOLAR
18,5376
EURO
18,1870
ALTIN
989,59
BIST
3.146,89
SON DAKİKA
Erdoğan müzakerelere bir talih daha vermesini istedi
Kur muhafazalı mevduat sisteminde değişikliğe gidildi
Meta işe alımları durduruyor
Son dakika: Putin kararnameyi imzaladı! Herson ve Zaporijya…
Resmi Gazete’de bugün (30.09.2022)
Basketbol Üstün Ligi’nin yayıncısı muhakkak oldu!
Hong Kong, 4,9 milyar dolar değerinde hazine arazisi satacak
Türkiye ve Malezya’nın Serbest Ticaret Anlaşması’nı revize eden protokol imzalandı
Galatasaray’da Erden Timur’dan dikkat çeken açıklamalar! Transfer döneminde neler yaşandı? Arda Turan, Okan Buruk, maaşlar…
Meksika Merkez Bankası’ndan 3. kez 75 baz puanlık faiz artışı
Lefkoşa Kızılbaş Parkı’nda külliye ile ilgili halka açık toplantı yapılıyor! – KIBRIS HABER
“Bu yıl Türkiye’ye gelen doğrudan yatırımın yüzde 23’ü İsviçre’den”
Okullara temizlik hizmeti sağlanmasına yönelik ihale hakkında yeni açıklama! – KIBRIS HABER
Hayvanların yemine de göz diktiler! – KIBRIS HABER
Son Dakika! Türkiye’den dünyaya ‘Kıbrıs’ mesajı; “Daha fazla güç ve silah göndereceğiz” – KIBRIS HABER
AB ülkeleri enerji krizi için bir yeniden toplanıyor
Bakan Çavuşoğlu’ndan flaş açıklama: ‘Kıbrıs Türkü’nü korumak için daha fazla güç göndereceğiz’
Duyan şaşkına döndü… Kocası için aldığı tabutu internete koyup bağışlamaya karar verdi!
Kraliçe Elizabeth’in ölüm sebebi belli oldu
Tüketiciler için yeni dönem
Ersoy: İstanbul’un ziyaretçisi 15 milyonu aşacak
Okyay Sadıkoğlu’ndan LTB’ye sert paylaşım! – KIBRIS HABER
14 Ekim’e kadar ödenmesi gerekiyor! – KIBRIS HABER
Sevgilisini darp etti teminata bağlandı! – KIBRIS HABER
Töre; “Projeyi halkımızla buluşturmak için hiçbir masraftan kaçınmayan ana vatanımıza teşekkür ediyoruz” – KIBRIS HABER
Disiplin Kurulundan karar çıktı! – KIBRIS HABER
Bakan Taçoy’dan anlamlı ziyaret! – KIBRIS HABER
Kuzey Kore’den yeni füze denemesi! Dikkat çeken zamanlama…
Adanın Yunanistan’a bağlanma hayali! – KIBRIS HABER
Piyasa enflasyonda çıkışın süreceğini öngörüyor

Kayıt için bağış tarihe karışacak

Kayıt için bağış tarihe karışacakMilli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, “Yıllardan beri eğitim topluluğumuzu rahatsız eden ‘kayıt için bağış yapılıyor …

Kayıt için bağış tarihe karışacak
CyborNFT
20.07.2022 18:22
0
A+
A-

Kayıt için bağış tarihe karışacak
Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, “Yıllardan beri eğitim topluluğumuzu rahatsız eden ‘kayıt için bağış yapılıyor’ telaffuzunu tarihe karıştıracağız” dedi.

Bakan Özer, kullanılmayan köy ilkokullarının yine açılarak hayat merkezlerine dönüştürülmesi projesi kapsamında İzmir Urla’da Uzunkuyu Köy Ömür Merkezinin açılışında yaptığı konuşmada tüm okulların 2022-2023 eğitim öğretim yılında evvelki yıllardan çok daha hazırlıklı bir biçimde hizmete sunulacağını belirterek bu maksatla İstanbul ve Ankara’dan sonra İzmir’deki okul yöneticileriyle bir ortaya geldiğini söyledi. Özer, şöyle konuştu:

OKULLARIMIZI YENİ EĞİTİM PERİYODUNA HAZIRLIYORUZ
“İlk defa eğitim öğretim başlamadan iki ay evvel İzmir’deki tüm okullarımıza 600 milyon liralık yatırımı kazandırdık. Bunun bir kısmı paklık, kırtasiye gereçleri, küçük tamirler, donatım, laboratuvarlar ve altyapıyla ilgili. 400 milyonluk da büyük tamirat yatırımını eklediğimiz vakit 1 milyarlık eğitim öğretim hazırlık ödeneğini İzmir’imize kazandırmış oluyoruz. Aslında İstanbul, Ankara ve İzmir’den tüm Türkiye’ye şöyle bir bildiri veriyoruz: Ulusal Eğitim Bakanlığı olarak tüm bütçemizi verimli bir halde kullanarak okullarımızı 2022-2023 eğitim öğretim yılında evvelki yıllardan çok daha hazırlıklı bir halde öğrencilerimiz, öğretmenlerimiz, yöneticilerimiz ve anne babaların hizmetine sunacağız. Yıllardan beri okul yöneticilerimizi ve eğitim topluluğunu rahatsız eden ‘Kayıt için bağış yapılıyor’ telaffuzunu de tıpkı başka yanlış eğitim siyasetlerinde yaptığımız üzere nasıl tarihin çöplüğüne kaldırdıysak inşallah bunu da kaldıracağız. Okullarımızı çok daha sağlıklı bir tabanda velilerle irtibat kurmasını sağlayacak halde tesis edeceğiz.

CyborNFT

KÖY ÖMÜR MERKEZLERİNİ DEVREYE SOKTUK
Son 20 yılda eğitimle ilgili çok kıymetli yatırımlar yapıldı. Bunlardan biri taşımalı eğitimden yararlanan tüm çocuklarımızın fiyatsız bir halde öğlen yemeği yemesiydi. Bu hizmetin yıllık maliyeti yaklaşık 7 milyar lira civarında. Ulusal Eğitim Bakanlığının bunda tek bir maksadı vardı: Toplumsal talep nereye gerçek akıyorsa ona yönelik olarak eğitime erişimi kolaylaştırmak. Tüm dünyada olduğu üzere Türkiye’de de COVID sürecinden sonra farklı bir şey yaşanmaya başladı. Beşerler yavaş yavaş tabiatla buluşmaya, köylere yanlışsız yönelmeye başladılar. Buna çok kritik bir süreç eşlik etti. O da besin tedarik zincirlerindeki sorunlar. Yani tarım tıpkı güç üzere, doğal gaz üzere ülkelerin stratejik kıymete sahip olan alanları olmaya başladı. İşte bu toplumsal yeni akışı kıymetlendirmek için Ulusal Eğitim Bakanlığı olarak köy hayat merkezlerini devreye soktuk. Birinci adım olarak köy okullarının açılmasıyla ilgili öğrenci sayısı kriterini kaldırdık. Kaç öğrenci olursa olsun Türkiye’nin her noktasındaki köy okulları faal olarak öğrenci alabilecek. Birinci adımımız bu oldu. İkinci adımımızla köylerdeki anaokulu açılma kriterini 10’dan 5’e düşürdük. Bu küçük adımımız, 12 bin köy çocuğumuzun anaokullarıyla buluşmasına vesile oldu.

ÇOCUKLARLA TEMAS EDECEKLER
Tüm vilayetlerimizde bilhassa yaz devrindeki her ziyaretimizde bir köy okulunu, köy ömür merkezini açarak 2022-2023 eğitim öğretim yılına devam edeceğiz. Dün Bitlis’teydim, Bitlis’te bir köyümüzde köy okulunun açılışını yaptık. Orada, o okuldan mezun olan okul yöneticileri de oradaydı. Harikulade duygusal anların yaşandığı bir açılışa şahitlik ettik. Muhtemelen tekrar birebir şey olacak. Yani burada yaşamış, farklı kıssaları deneyimlemiş olan insanlarımız artık açık olan bu okullara gelerek küçük çocuklarla temas edecekler.”

 

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.