STERLIN
23,3016
DOLAR
18,8031
EURO
20,4420
ALTIN
1.161,92
BIST
5.231,02
SON DAKİKA
Asya borsaları yükselişte
Meksika’dan ABD’ye Türklerin kaçak geçişi arttı
Rusya çıkınca AİHM’de Türkiye listebaşı oldu
Seferi astronot: Uzayda oruç tutmayacağım
Trump’a Facebook ve Instagram yasağı kalktı
İranlı Turizm Bakanı: Müsamaha göstermeliyiz
Çelik’ten o manşetlere reaksiyon: Batılı yayın organları Erdoğan’ı amaç alıyor
Ukraynalı yetkililer: Tank yetmez uçak da gönderin
İsrail’in baskınında 10 Filistinli öldü
Türkiye’den Ukrayna’ya yardım eli: Tahıldan sonra elektrik dayanağı
‘Yüksek fiyat artışının devamı için yer kalmadı’
‘Sanal yabancı’ emlakçıyı vurdu
Togg özel seriyi NFT ile satacak
İhracat trafiği
Üst seviye yöneticilere Sorbonne eğitimi
Sanayi elektriğine yüzde 12 indirim
‘Yeşil’ firmalar tercih sebebi
Endüstriyel mutfak pazarı turizm takviyesiyle büyüyecek
Üniversite hastanelerinden Bakan Nebati’ye teşekkür
‘Dirençli olduğumuzu gösterdik’
EBRD 2022’de de en fazla yatırımı Türkiye’ye yaptı
BM’den dikkat çeken rapor: Türkiye’de enflasyon 13.5’e gerileyecek
Köydeki tersaneden 7 ülkeye yelkenli
İktisada bedel katanlar ödüllendirildi
TEKNOSAB’ın birinci fabrikası açıldı
Milletlerarası Kalite Mükafatları sahiplerini buldu
Trabzonspor’un deplasmanda kusura tahammülü yok!
Galatasaray’ın 40 milyon euroluk hesabı!
Son Dakika: Beşiktaş transferde büyük oynuyor! Hakim Ziyech gündemde…
Beşiktaş 5’te 5 için Alanyaspor’a karşı!

DTÖ’den Türkiye lehine çelik kararı

Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) ABD’nin Türk çeliğine yönelik ilave vergi kararında Türkiye’yi haklı buldu. DTÖ, ABD’nin önlemlerinin DTÖ kurallarıyla tutarsız olduğunu belirterek, önceki başkan Donald Trump’ın çelik ve alüminyum ithalatına yönelik ek…

DTÖ’den Türkiye lehine çelik kararı
CyborNFT
11.12.2022 13:52
0
A+
A-

DTÖ’den Türkiye lehine çelik kararı
Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) ABD’nin Türk çeliğine yönelik ek vergi kararında Türkiye’yi haklı buldu. DTÖ, ABD’nin tedbirlerinin DTÖ kurallarıyla tutarsız olduğunu belirterek, evvelki lider Donald Trump’ın çelik ve alüminyum ithalatına yönelik ek…

Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ), eski ABD Lideri Donald Trump’ın, ortalarında Türkiye’nin de bulunduğu ülkelerden çelik ve alüminyum ithalatına getirdiği ek gümrük vergilerinin global ticaret kurallarını ihlal ettiğine hükmetti.

DTÖ Uyuşmazlıkların Tahlili Düzeneği’nin üç kişilik paneli, Türkiye, Çin, Norveç ve İsviçre’nin, Trump’ın çelik ve alüminyum ithalatına yönelik ek gümrük vergisi itirazına yönelik kararını açıkladı.

CyborNFT

Panel, ABD’nin tedbirlerinin DTÖ kurallarıyla tutarsız olduğunu belirterek, Trump’ın çelik ve alüminyum ithalatına yönelik ek gümrük vergilerinin global ticaret kurallarını ihlal ettiğine karar verdi.

Trump’ın kelam konusu ek vergileri gerekçelendirmek için ‘ulusal güvenlik” tasalarını öne sürmesini reddeden panel, bu vergilerin “savaş yahut öbür bir fevkalâde durum sırasında” uygulanmadığını bildirdi.

Washington idaresi ise DTÖ’nün kararını kınadı. Örgütün üyelerinin ulusal güvenlik kararlarını sorgulama yetkisine sahip olmadığını belirten Washington idaresi, Trump’ın gümrük vergilerini yürürlükte tutmayı planladığını kaydetti.

“ABD, ulusal güvenliği konusunda karar vermeyi DTÖ panellerine bırakmayacak”

ABD Ticaret Temsilciliği Adam Hodge, yaptığı yazılı açıklamada, DTÖ kararının, örgütün uyuşmazlıkların tahlili sisteminde temelden ıslahat yapılması gerekliliğini gösterdiğini aktararak, “ABD, ulusal güvenliği konusunda karar vermeyi DTÖ panellerine bırakmayacak. DTÖ’nün, bir üye ülkenin güvenlik tehditlerine verdiği karşılıkla ilgili sonradan fikir yürütme yetkisi yoktur.” sözlerini kullandı.

ABD’nin DTÖ’nün kararına itiraz etmek hakkı bulunuyor. Buna rağmen itirazın bir tesirinin olmayacağı belirtiliyor.

ABD idaresi, DTÖ’nün temyiz organına yapılması gereken atamaları 3 yıldır engelleyerek uyuşmazlık tahliliyle ilgili süreci daha da uzatıyor.

ABD’nin çelik ithalatına ek vergi kararı

ABD Lideri Donald Trump, Mart 2018’de, ulusal güvenliği müdafaa gerekçesiyle ithal çeliğe yüzde 25 gümrük tarifesi uygulanmasını kararlaştırmıştı.

Söz konusu uygulamaya ait Türkiye, ABD’ye gerekli istişarelerde bulunma talebini iletmiş lakin olumlu sonuç alamamıştı. Türkiye, söz konusu kararın DTÖ kurallarına aykırı olduğunu belirterek, ABD’yi DTÖ’ye şikayet etmişti. Türkiye’nin yanında Çin, Norveç, Hindistan, Rusya ve İsviçre de kararı DTÖ’ye taşımıştı. DTÖ, Hindistan ve Rusya’nın itirazlarına yönelik kararını ise henüz vermedi.

10 Ağustos 2018’de Türkiye’den ithal edilen çelik ve alüminyum için gümrük vergilerini iki katına çıkardığını duyuran Trump, “Alüminyumda bu oran artık yüzde 20, çelikte de yüzde 50 olacak. Türkiye ile ilişkilerimiz bu dönemde iyi değil.” ifadelerini kullanmıştı.

ABD’nin, 13 Ağustos 2018 itibarıyla Türkiye menşeli çelik ürünleri için uyguladığı gümrük vergisini iki katına çıkarmasının ardından Türkiye de bazı ABD menşeli ürünlerin ithalatında uyguladığı ek mali yükümlülük oranlarını aynı oranda yükseltmişti.

ABD, 21 Mayıs 2019’da, Türkiye’den ithal edilen çelik ürünlerinde uyguladığı ilave vergileri yüzde 50’den yüzde 25’e düşürmüştü.

ABD yönetimi, geçen yıl da AB, Japonya ve İngiltere ile söz konusu ek vergilerin kaldırılması konusunda yeni anlaşmalara varmıştı.

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.