STERLIN
22,5577
DOLAR
18,6336
EURO
19,4066
ALTIN
1.051,84
BIST
4.874,34
SON DAKİKA
Acı Haber! 1 Şehit 3 Yaralı – KIBRIS HABER
İstanbul Havalimanı en ağır havalimanı oldu
Deve Gribi Alarmı! Koronavirüsten daha ölümcül – KIBRIS HABER
Dr Ceren Kabukçu ve grubu, dünyanın en eski pişirilmiş yemek kalıntılarını keşfetti
8 aylık bebeğini emzirirken öldürdü… Cinayet kuşkusu ile tutuklandı
Esaslı kurumda 55’inci yıl gururu
Son dakika: İtalya’da heyelan: 8 kişi hayatını kaybetti
Eğiste Hadimi Viyadüğü faaliyete geçiyor
Şırnak’ta 20 bin uçak yolcusu
Trodos’ta kar! – KIBRIS HABER
Serhat Akpınar; “Şimdi bir ve biz olma zamanı. Mührümüze sahip çıkalım”! – KIBRIS HABER
Squid Game oyuncusuna cinsel taciz suçlaması
Ukrayna’da elektrik kesintisi jeneratör satışlarını arttırdı
Yusuf Yazıcı, Dünya Kupası ortasında performansını üst çekmeye çalışıyor
Fiyat İstikrarı Komitesi’nin kurulmasını içeren kanun yürürlüğe girdi
Esnaf kışa hazırlık yapıyor
DÜNYA KUPASI 2022 | Tunus Avustralya maçı ne vakit saat kaçta hangi kanalda?
İngiliz istihbaratından dikkat çeken rapor…
Fatih Terim’in annesi Nuriye Terim sol seyahatine uğurlanıyor…
7 başlıkta bu hafta nasıl geçti?
1966’da çalınan (ve bir köpek tarafından bulunan) Dünya Kupası’nın gizemli kıssası…
NBA’de Gecenin sonuçları: Philadelphia’dan 10. galibiyet! Furkan Korkmaz…
Çin’de arka arda üçüncü gün olay rekoru
Azerbaycan Savunma Bakanı Hasanov’dan Türkiye’ye taziye iletisi
Kazakistan Cumhurbaşkanı Tokayev, yemin ederek vazifesine başladı
Spor Toto 1. Lig’de İzmir Derbisi! Ezeli rekabette 64’üncü randevu…
Metin Feyzioğlu, Türkiye’den KKTC’ye sağlanacak yatırımların sonuçlanması için KEİ ile çalışma yürütecek – KIBRIS HABER
Uyuşturucu zanlıları 7 gün tutuklu kalacak! – KIBRIS HABER
Market Hırsızları Teminata Bağlandı! – KIBRIS HABER
Birebir gün içinde hem kanser teşhisi aldı, hem tedavi edildi! ‘Sadece 3 gün boyunca ağrı kesici aldım’

Demir ihracatında Rusya fırsatı

Demir ihracatında Rusya fırsatıSektör ihracatının yedi ayda 9 milyar doları aştığını belirten İstanbul Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatçıları …

Demir ihracatında Rusya fırsatı
CyborNFT
07.08.2022 13:22
0
A+
A-

Demir ihracatında Rusya fırsatı
Sektör ihracatının yedi ayda 9 milyar doları aştığını belirten İstanbul Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatçıları Birliği (İDDMİB) İdare Heyeti Lideri Çetin Tecdelioğlu, Rusya-Ukrayna savaşını tasvip etmedikleri fakat ticari taraftan de ambargodan…

İstanbul Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatçıları Birliği (İDDMİB) İdare Konseyi Lideri Çetin Tecdelioğlu, Rusya-Ukrayna savaşını tasvip etmediklerini belirterek, “İnsanların orada ziyan görmesini istemiyoruz ancak ticari taraftan de ambargodan ötürü bu durum Türkiye’ye demir ve demir dışı ihracatında değerli fırsatlar yaratacak.” sözünü kullandı.

İDDMİB açıklamasına nazaran, Birliğin 28 Nisan’da iş başına gelen yeni idaresinin 100 günlük çalışma süreçleri düzenlenen toplantıyla paylaşıldı.

CyborNFT

Açıklamada toplantıdaki konuşmasına yer verilen Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Lider Vekili ve İDDMİB Lideri Çetin Tecdelioğlu, Rusya ile Ukrayna ortasındaki savaş nedeniyle Türkiye’ye Rusya kaynaklı önemli bir talep oluşmaya başladığını aktararak, şunları kaydetti:

“Ambargo talep yarattı”

“Rusya’nın ithalatına ve ona ambargo uygulayan ülkelerle ilgili tablolara baktığımızda bizim için çok büyük bir talep çıkıyor. Almanya’dan, İtalya’dan, Fransa’dan alamadıklarını bizden alıyorlar. Ayrıyeten, birçok AB firmasından Rusya’ya Türkiye üzerinden eser satmayı planlayan firmalar var. Onlar Türkiye’yi bir depo ve köprü olarak kullanmak istiyorlar. Öbür yandan Ruslar da tedariki Türkiye’den yapmak istiyor. Bunu düzgün kıymetlendirmemiz gerekiyor. Türkiye endüstrisi ve ihracatı için tarihi bir fırsat.”

Bayramdan evvelki hafta, Türkiye Cumhuriyeti ve Rusya Federasyonu Hükümetler Ortası Sanayi Çalışma Komitesi ile İDDMİB Kontrol Heyeti Üyesi Gökhan Turhan önderliğinde Rusya’ya bir ticaret heyeti yolladıklarını belirten Tecdelioğlu, yapılan toplantılar sonucu karşılıklı alışverişi hızlandırmak için bir sekretarya kurma talebi oluştuğunu ve Ticaret Bakanlığı’nın da husus ile ilgili çalışmaları başlattığını aktardı.

“Tayvan krizi, Avrupa’yı alternatif bulmaya itti”

Rusya’nın yanında Tayvan ve Çin ortasındaki kriz ile ilgili olarak da önemli çalışmalar yaptıklarını aktaran Tecdelioğlu, şunları kaydetti:

“Çin’in Tayvan’ın etrafını tatbikat maksadıyla ablukaya aldığı günleri geçiriyoruz. Bu durum otomotiv, makine ve beyaz eşya üzere dünyadaki ana bölümleri ürküttü ve korkuttu. Çin’e ve Uzak Doğu’ya bağımlı Avrupa, önemli manada alternatif bir ülke bulmak zorunda. Burada da Türkiye için değerli fırsatlar doğabilir. Tayvan, dünya çip üretiminin yüzde 60’ını karşılıyor. Avrupa ülkeleri ne kadar çipsiz üretim yapabilirler, Tayvan’ı ne kadar gözden çıkarabilirler bilmiyoruz lakin birtakım fırsat sinyalleri alıyoruz.”

Sektör ihracatı 9 milyar dolara dayandı

İDDMİB Lideri Tecdelioğlu, birinci 7 ayda kesimin geçen yılın tıpkı devrine nazaran yüzde 33 artışla 8,9 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirdiğini bildirdi.

Demir ve demir dışı kesiminin toplam ihracat içerisindeki hissesinin yüzde 6,2’ye yükseldiğini aktaran Tecdelioğlu, sanayi dalları ortasında en çok ihracat yapan altıncı dal olduklarını vurguladı.

Sadece Temmuz ayına bakıldığında ise geçen yılın birebir ayına nazaran yüzde 6 artışla 1 milyar dolar ihracat gerçekleştirdiklerini bildiren Tecdelioğlu, “2022 Ocak-Temmuz devrinde en çok ihracat 1,2 milyar dolar ile Almanya’ya yapılırken, ikinci sıradaki İtalya’ya 699 milyon dolar, üçüncü sırada yer alan ABD’ye ise 536 milyon dolar ihracat gerçekleştirildi.” tabirlerini kullandı.

Tecdelioğlu, gayelerini ise Cumhuriyet’in 100’üncü yılı olan 2023’te 20 milyar dolara ulaşmak olarak belirlediklerini belirtti.

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.