SON DAKİKA
“Ercan Havalimanı, Ramazan Bayramı Süresince 749 Uçağa ve Binlerce Yolcuya Hizmet Verecek”
30 Ocak Döviz Kurları – KIBRIS HABER
Güzellik ve SPA Merkezinde, sauna odası alev aldı! – KIBRIS HABER
Tabipler Birliği, Çalışma Bakanlığı’nı eleştirdi! – KIBRIS HABER
15 yaşındaki kızı taciz etmişti, işine son verildi! – KIBRIS HABER
Birçok noktada sel baskını yaşayacağız! – KIBRIS HABER
Ufuk Tomson mezarı başında anıldı! – KIBRIS HABER
Borsa’da yükseliş – KIBRIS HABER
29 Ocak Petrol Fiyatı – KIBRIS HABER
THY uçağına yıldırım isabet etti! – KIBRIS HABER
Sterlin 39’a dayandı! – KIBRIS HABER
Özersay, Rum lideri Hristodulides’i eleştirdi! – KIBRIS HABER
KKTC’yi soğuk ve karlı bir hafta bekliyor! – KIBRIS HABER
Rauf Raif Denktaş 100 yaşında! – KIBRIS HABER
Rum Yönetiminden Kıbrıslı Türklere yönelik 14 maddelik paket! – KIBRIS HABER
Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığından önemli duyuru! – KIBRIS HABER
Kuaför, 15 yaşındaki kızı taciz etti! – KIBRIS HABER
Temizlediği evleri soydu! – KIBRIS HABER
Kasaplar Birliği eylem yaptı! – KIBRIS HABER
Bakanlar Kurulu toplandı! Gözler görüşme sonrası yapılacak açıklamaya çevrildi – KIBRIS HABER
Beyköy Tatbikat alanında atış yapılacak! – KIBRIS HABER
Oğuz: İstatistik Kurumu’nun açıkladığı nüfusu muteber kabul etmeliyiz 
Soğuk ve yağmurlu hava etkili oluyor
İskele’de olaylı gün
Meteoroloji kurumları arasındaki işbirliği arttırılacak
III. Kıbrıs Türk Gençlik Kongresi: Enflasyona sebep olan faktörler kamu yükü ve vergilerdir
‘Olmazsa olmaz’ Herkes hasta… Uzman isim uyardı! Üçlü virüs salgınıyla mücadele için…
Instagram takip isteklerinde yeni dönem! Yorum yağdı… “CV de gönderelim tam olsun”
Ülkede 2014 yılından bu yana kaçak yaşayan zanlılar, cezaevine gönderildi.
Burak Maviş: Yasanın süresi bitiyor, deprem fonundaki para nerede bekletilecek?

Demir ihracatında Rusya fırsatı

Demir ihracatında Rusya fırsatıSektör ihracatının yedi ayda 9 milyar doları aştığını belirten İstanbul Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatçıları …

Demir ihracatında Rusya fırsatı
Akacan The Mall
07.08.2022 13:22
0
A+
A-

Demir ihracatında Rusya fırsatı
Sektör ihracatının yedi ayda 9 milyar doları aştığını belirten İstanbul Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatçıları Birliği (İDDMİB) İdare Heyeti Lideri Çetin Tecdelioğlu, Rusya-Ukrayna savaşını tasvip etmedikleri fakat ticari taraftan de ambargodan…

İstanbul Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatçıları Birliği (İDDMİB) İdare Konseyi Lideri Çetin Tecdelioğlu, Rusya-Ukrayna savaşını tasvip etmediklerini belirterek, “İnsanların orada ziyan görmesini istemiyoruz ancak ticari taraftan de ambargodan ötürü bu durum Türkiye’ye demir ve demir dışı ihracatında değerli fırsatlar yaratacak.” sözünü kullandı.

İDDMİB açıklamasına nazaran, Birliğin 28 Nisan’da iş başına gelen yeni idaresinin 100 günlük çalışma süreçleri düzenlenen toplantıyla paylaşıldı.

Akacan The Mall

Açıklamada toplantıdaki konuşmasına yer verilen Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Lider Vekili ve İDDMİB Lideri Çetin Tecdelioğlu, Rusya ile Ukrayna ortasındaki savaş nedeniyle Türkiye’ye Rusya kaynaklı önemli bir talep oluşmaya başladığını aktararak, şunları kaydetti:

“Ambargo talep yarattı”

“Rusya’nın ithalatına ve ona ambargo uygulayan ülkelerle ilgili tablolara baktığımızda bizim için çok büyük bir talep çıkıyor. Almanya’dan, İtalya’dan, Fransa’dan alamadıklarını bizden alıyorlar. Ayrıyeten, birçok AB firmasından Rusya’ya Türkiye üzerinden eser satmayı planlayan firmalar var. Onlar Türkiye’yi bir depo ve köprü olarak kullanmak istiyorlar. Öbür yandan Ruslar da tedariki Türkiye’den yapmak istiyor. Bunu düzgün kıymetlendirmemiz gerekiyor. Türkiye endüstrisi ve ihracatı için tarihi bir fırsat.”

Bayramdan evvelki hafta, Türkiye Cumhuriyeti ve Rusya Federasyonu Hükümetler Ortası Sanayi Çalışma Komitesi ile İDDMİB Kontrol Heyeti Üyesi Gökhan Turhan önderliğinde Rusya’ya bir ticaret heyeti yolladıklarını belirten Tecdelioğlu, yapılan toplantılar sonucu karşılıklı alışverişi hızlandırmak için bir sekretarya kurma talebi oluştuğunu ve Ticaret Bakanlığı’nın da husus ile ilgili çalışmaları başlattığını aktardı.

“Tayvan krizi, Avrupa’yı alternatif bulmaya itti”

Rusya’nın yanında Tayvan ve Çin ortasındaki kriz ile ilgili olarak da önemli çalışmalar yaptıklarını aktaran Tecdelioğlu, şunları kaydetti:

“Çin’in Tayvan’ın etrafını tatbikat maksadıyla ablukaya aldığı günleri geçiriyoruz. Bu durum otomotiv, makine ve beyaz eşya üzere dünyadaki ana bölümleri ürküttü ve korkuttu. Çin’e ve Uzak Doğu’ya bağımlı Avrupa, önemli manada alternatif bir ülke bulmak zorunda. Burada da Türkiye için değerli fırsatlar doğabilir. Tayvan, dünya çip üretiminin yüzde 60’ını karşılıyor. Avrupa ülkeleri ne kadar çipsiz üretim yapabilirler, Tayvan’ı ne kadar gözden çıkarabilirler bilmiyoruz lakin birtakım fırsat sinyalleri alıyoruz.”

Sektör ihracatı 9 milyar dolara dayandı

İDDMİB Lideri Tecdelioğlu, birinci 7 ayda kesimin geçen yılın tıpkı devrine nazaran yüzde 33 artışla 8,9 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirdiğini bildirdi.

Demir ve demir dışı kesiminin toplam ihracat içerisindeki hissesinin yüzde 6,2’ye yükseldiğini aktaran Tecdelioğlu, sanayi dalları ortasında en çok ihracat yapan altıncı dal olduklarını vurguladı.

Sadece Temmuz ayına bakıldığında ise geçen yılın birebir ayına nazaran yüzde 6 artışla 1 milyar dolar ihracat gerçekleştirdiklerini bildiren Tecdelioğlu, “2022 Ocak-Temmuz devrinde en çok ihracat 1,2 milyar dolar ile Almanya’ya yapılırken, ikinci sıradaki İtalya’ya 699 milyon dolar, üçüncü sırada yer alan ABD’ye ise 536 milyon dolar ihracat gerçekleştirildi.” tabirlerini kullandı.

Tecdelioğlu, gayelerini ise Cumhuriyet’in 100’üncü yılı olan 2023’te 20 milyar dolara ulaşmak olarak belirlediklerini belirtti.

Akacan The Mall
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.