STERLIN
33,5329
DOLAR
27,4540
EURO
29,0663
ALTIN
1.627,81
BIST
8.334,94
SON DAKİKA
“Yemlik Dane Mısır Üretim Projesi” kapsamında hasat yapıldı – KIBRIS HABER
Türkiye ve Azerbaycan’a skandal sözler! ‘Soykırım’ çıkışı taptı – KIBRIS HABER
27 yıl önce öldürülmüştü, sır perdesi aralandı! – KIBRIS HABER
2 yaşındaki çocuk pitbull saldırısında hayatını kaybetti! – KIBRIS HABER
Atatürk büstüne zarar veren şahıslar tutuklandı! – KIBRIS HABER
İzinsiz ikamet eden iki kişi daha tutuklandı! – KIBRIS HABER
“Sapkınlık gerçekten” dedirten görüntüler! – KIBRIS HABER
35 araç trafikten men edildi! – KIBRIS HABER
Gümrüğe beyan edilmemiş ürünler tespit edildi! – KIBRIS HABER
Gazimağusa’da uyuşturucu! – KIBRIS HABER
Trafik kazasında Zafer Akyurt ağır yaralandı! – KIBRIS HABER
Gıda denetim sonuçlarına göre Elma’da limit üstü kalıntıya rastlandı! – KIBRIS HABER
“Bölge artık yarı açık Maraş”! – KIBRIS HABER
Nalbantoğlu Hastanesi’nde sanal anjiyo çekimlerine başlandı! – KIBRIS HABER
Bunu yapan eczaneleri ihbar edin! – KIBRIS HABER
Yağmur bekleniyor – KIBRIS HABER
Ayten Berkalp, Lefkoşa Maratonu’nda yer alacak – KIBRIS HABER
Northernland Sports Fest 23 başladı – KIBRIS HABER
Başbakan Üstel, gençlerle buluşacak! – KIBRIS HABER
Okullarda şiddet kontrol edilemez boyutlarda! – KIBRIS HABER
Girne Belediyesi’nde “Uluslararası Müz-ler Sanat Sempozyumu” sergisi – KIBRIS HABER
Veteriner Dairesi’nden ceza uyarısı! – KIBRIS HABER
Maliye Bakanı Berova, Metehan Sınır Kapısı’na gitti! – KIBRIS HABER
29 Eylül Döviz Kurları – KIBRIS HABER
29 Eylül Brent petrol fiyatı! – KIBRIS HABER
KKTC’de İnterpol tarafından aranan çok sayıda kişi var! – KIBRIS HABER
Sahte reçete vurgununda bir eczacı daha tutuklandı! – KIBRIS HABER
14 yaşındaki öğrenci öğretmenini gözünden bıçakladı! – KIBRIS HABER
Tedavinin bir parçası olduğunu söyleyerek hastalarına cinsel saldırıda bulundu! – KIBRIS HABER
Cumhurbaşkanı Tatar, Türkiye’den gelen Kıbrıs gazileriyle bir araya geldi – KIBRIS HABER

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Bulgaristan’da şehitler anıtını ziyaret etti

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Bulgaristan’da Bohçalar kasabasındaki şehitler anıtını ziyaret etti. Çavuşoğlu, “Türkiye ve Bulgaristan ortasındaki güçlü müttefiklik ve dostluk bugün Balkanlar’da barış, huzur ve istikrar için çok önemlidir” dedi.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Bulgaristan’da şehitler anıtını ziyaret etti
CyborNFT
13.04.2023 11:06
0
A+
A-

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Bulgaristan’da şehitler anıtını ziyaret etti
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Bulgaristan’da Bohçalar kasabasındaki şehitler anıtını ziyaret etti. Çavuşoğlu, “Türkiye ve Bulgaristan ortasındaki güçlü müttefiklik ve dostluk bugün Balkanlar’da barış, huzur ve istikrar için çok önemlidir” dedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Bulgaristan’da temaslarına başladı. Çavuşoğlu, iftar öncesi Mayıs 1989’da asimilasyon kampanyası sırasında şehit düşen soydaşlar için Bohçalar kasabasında bulunan şehitler anıtını ziyaret ederek çelenk koydu. Bakan Çavuşoğlu, daha sonra Bohçalar halkı ile bir ortaya gelerek, konuşma gerçekleştirdi.

Konuşmasının başından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın selamlarını, sevgilerini ve en yeterli dileklerini getirdiğini aktaran Çavuşoğlu, “Bohçalarda sizlerle birlikte olmaktan büyük bir gurur duyuyorum. Burası kahraman bir diyar. Kelamda soya dönüş ismi altında Türklüğünüze, Müslümanlığınıza el uzatan komünist rejime birinci burada başkaldırdınız. Kimliğinizi, atalarınızın size yadigarı lisanınızı dininizi korumak uğruna şehitler verdiniz. Büyük çabalar yaptınız” dedi.

CyborNFT

“TÜRK MİLLETİ ASLA UNUTMAYACAK”

Bulgaristan Türklerinin ulusal şairi Nuri Adalı’nın demir parmaklıklar gerisinden yazdığı şiirinde yer alan “Rumeli’de sabah olacak şüphesiz. Kahraman kesilir bu mazlum millet” dizelerini hatırlatan Çavuşoğlu, “İşte o kahraman millet bugün burada. Şehitlerimizin emanetleri de bugün ortamızda. Aziz Allah’ın rahmeti, Bohçalar başta olmak üzere Bulgaristan Türklerinin ve Türk dünyasının bütün şehitlerinin üzerinde olsun. Türk milleti uğruna can veren evlatlarını asla unutmayacaktır” dedi.

Bohça halkının büyük acılar çektiğine ve büyük fedakarlıklar yaptığına dikkat çeken Çavuşoğlu, “Özgürlük uğraşınız yalnızca Bulgaristan’da değil Doğu Avrupa demokrasi tarihine altın harflerle yazıldı. Bulgaristan’da insan hakları ve demokrasi sizlerin öncülüğü ve katkılarıyla yerleşti, gelişti. Büyükelçimiz ve Başkonsolosumuz bana Bohçalarda çabucak hemen her öğrencinin ana lisanımız Türkçe derslerini aldığını söyledi. Sizlerle iftihar ediyoruz. Belediye Lideri Nida kardeşimi de ayrıyeten tebrik ediyorum. Özel gayretlerinin olduğunu biliyorum. İstisnasız bütün soydaşlarımızın bütün evlatlarımızın bu anayasal haktan yararlanmalarını bilhassa temenni ediyorum. Bulgaristan bugün artık Avrupa Birliği’nin değerli bir üyesidir” dedi.

Bulgaristan’ın AB’de Türkiye’ye de her vakit takviye olduğunu lisana getiren Çavuşoğlu, “Ülkelerimiz ortasında çok boyutlu ve her alanda gelişmiş bağlar vardır. Bu ilgiler ve iş birliğinin temel desteği doğal ki sizlersiniz. Bu vesileyle 2 Nisan seçimleri sonrasında istikrarlı bir hükümetin kurulmasını temenni ettiğimizi buradan da paylaşmak isterim. Türkiye ve Bulgaristan ortasındaki güçlü müttefiklik ve dostluk bugün Balkanlar’da barış, huzur ve istikrar için çok değerlidir. İslam düşmanlığı, ırkçılık, yabancı düşmanlığı, kendisinden olmayan herkese yönelik nefret hiç görülmemiş düzeylere çıktı. Türkiye ve Bulgaristan, dost, komşu ve müttefik olarak bu gidişatı durdurabilecek iki ülkedir. Birlikteliğimiz bu yüzden her zamankinden daha pahalıdır. Bunu siz soydaşlarımızla birlikte inşallah başaracağız. Devletimizin ve milletimizin tüm imkanları her vakit sizin yanınızdadır” dedi.
Kahramanmaraş merkezli sarsıntı felaketinde Bulgaristan Türklerinin büyük dayanışma gösterdiğine değinen Çavuşoğlu, “Yaptığınız yardımların ne kadar hayra geçtiğini şahsen alanda, sarsıntı bölgesinde şahit oldum” dedi.

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.