STERLIN
23,1809
DOLAR
18,8114
EURO
20,4428
ALTIN
1.166,03
BIST
4.976,55
SON DAKİKA
BİLSEM ‘Öğretmen Seçme ve Atama Kılavuzu’ yayınlandı
AP’deki yolsuzluk soruşturması büyüyebilir
“Girilmesi Yasak Bölge” ilan edildi! – KIBRIS HABER
Bakanlar Kurulu Toplantısı Başladı! – KIBRIS HABER
ABD’de son 2 ayda 15 balina karaya vurdu
Hawaii semalarında merak uyandıran görüntü
Bakan Çavuşoğlu, Macar mevkidaşı Szijjarto ile görüştü
Tayvan’da yeni hükümet kuruldu
İlköğretimde 25 bin, orta dereceli okullarda ise 27 bin öğrenci karnesini aldı – KIBRIS HABER
Somer Sivrioğlu ile Mehmet Yalçınkaya MasterChef’i bırakıyor mu? iddiaları üzerine Acun Ilıcalı’dan paylaşım geldi! – KIBRIS HABER
Talep edilen ilaçlar ülkeye geldi! – KIBRIS HABER
Rusya bu sözlerle çalkalanıyor… Ukrayna savaşı itirafı ortalığı karıştırdı!
Krizde yeni dalga: Fransa ve Belçika’da binlerce kişi sokağa döküldü! İngiltere’den flaş karar…
Belçika’da yüzlerce çalışan sokağa indi
Antika dükkanından goril heykeli çaldı
Türkiye’nin ham çelik üretimi düştü
Grip diye hastaneye gitti, iki bacağını kaybetti! Doktorlar yaşaması için yüzde 30 şans verdi…
Spot piyasada elektrik fiyatları (31.01.2023)
Bakan Ersoy: Bu yıl hedef 60 milyon turist, 56 milyar dolar gelir
Fed’den kim ne bekliyor?
İstanbul’da 189 bin öğrenciye ücretsiz yemek
Euro Bölgesi 2022’nin 4. çeyreğinde yüzde 0,1 büyüdü
Serdar Denktaş, Rauf Raif Denktaş heykelinin açılışında konuştu! “Devlet ortadan kalkarsa geleceğimiz kalmaz” – KIBRIS HABER
80 yıllık define haritası ortaya çıktı, kazmayı küreği kapan o köye koştu! Üç kavak ağacının yanında, 70 santimetre derinde…
Son dakika… Bakan Çavuşoğlu’ndan flaş NATO açıklaması
Tren bileti satış sistemi yenilendi
Lapta’da yarın elektrik kesintisi! – KIBRIS HABER
En çok yağış alan bölge! – KIBRIS HABER
Meclis Genel Kurulu toplandı! İşte gündemdeki konu – KIBRIS HABER
Borç yapılandırması teklifi Meclis’te

Çin’in Avrupa’da yüzlerce sahte polis karakolu deşifre edildi…

Pekin’in yurtdışında yaşayan Çin vatandaşlarını takip etmek için kurduğu sistem ortaya çıkarıldı. CNN tarafından iddia edilen haberde, Çin’in yurtdışında yaşayan vatandaşlarını izlemek ve bazı durumlarda zorla ülkelerine geri götürebilmek üzere operasyonlar yürüttüğü deşifre edildi.

Çin’in Avrupa’da yüzlerce sahte polis karakolu deşifre edildi…
CyborNFT
05.12.2022 18:37
0
A+
A-

Çin’in Avrupa’da yüzlerce sahte polis karakolu deşifre edildi…
Pekin’in yurtdışında yaşayan Çin vatandaşlarını takip etmek için kurduğu sistem ortaya çıkarıldı. CNN tarafından iddia edilen haberde, Çin’in yurtdışında yaşayan vatandaşlarını izlemek ve bazı durumlarda zorla ülkelerine geri götürebilmek üzere operasyonlar yürüttüğü deşifre edildi.

Madrid merkezli insan hakları savunucusu Safeguard Defenders, grubun Eylül ayında bu tür 54 karakolun varlığını ilk kez açıklamasından bu yana Çin’in yurtdışında 48 ek polis karakolu daha kurduğuna dair kanıtlar bulunduğu söylendi,

“Devriye ve İkna” adlı ağın İtalya, Hırvatistan, Sırbistan ve Romanya dahil olmak üzere birçok Avrupa ülkesi arasındaki ortak polis görevlerinden ortaya çıktığına inanılıyor.

CyborNFT

Ortaya atılan yeni iddialar arasında, bir Çin vatandaşının, Paris banliyösündeki gizli görev yapan ve özellikle bu amaçla görevlendirilen görevliler tarafından Çin’e dönmeye zorlandığı söyleniyor. biri Sırbistan’da, diğeri İspanya’da olmak üzere Avrupa’dan zorla geri gönderilen iki Çinlinin ülkelerine girişte tutuklanarak ortadan kaybolduğu belirtilenler arasında.

SÖZDE KARAKOLLARI KİM YÖNETİYOR?

Açık kaynaklı, resmi Çin belgelerinde iddia edilen insan hakları ihlallerine ilişkin kanıtlar için tarayan Safeguard Defenders, Çin Kamu Güvenliği Bakanlığı’nın görünüşte dünyanın dört bir köşesine yayılmış en az 53 ülkede faaliyet gösteren dört farklı polis yetki alanı belirlediğini söyledi. Amacın ise Çin’in bu bazı bölgelerinden gelen gurbetçilere yurtdışındaki ihtiyaçları konusunda yardımcı olmak olduğu iddia ediliyor.

Çin Dışişleri Bakanlığı’nın Kasım ayında CNN’e verdiği demeçte, kendi toprakları dışında ilan edilmemiş polis kuvvetleri çalıştırdığı ise yalanlanmıştı. Yapılan açıklamada, “İlgili tarafların gerginlik yaratmak için abartmayı bırakmasını umuyoruz. Bunun Çin’i karalamak için bahane olarak kullanılması kabul edilemez.” ifadelerine yer verilerek, tesislerin Çinli gurbetçilerin resmi evraklarını yenilemek gibi işlere yardımcı olmak için kurulmuş idari merkezler olduğu iddia edildi. Çin ayrıca ofislerin, çin vatandaşlarının Kovid-19 karantinaları sürecinde vatandaşları korumak ve dışlanmalarını engellemek için kurduğu belirtildi.

Geçen ay CNN, Safeguard Defenders’ın iddialarıyla ilgili olarak Çin Dışişleri Bakanlığı’na sorular sordu. Gelen çelişki cevaplarda karakolların varlığı önceki açıklamanın aksine kabul edildi ve bu oluşumlarda tamamen gönüllülerin çalıştığını söylendi. Ancak raporlarda, polis ağının ilk 21 karakolu için 135 kişiyi işe aldığına yer veriliyor.

Bir ülkenin resmi diplomatik misyonları dışındaki beyan edilmemiş konsolosluk faaliyetleri ev sahibi ülke açıkça izin vermedikçe yasa dışı olarak tanımlanıyor.

Rusya iki kez eski casuslarına suikast düzenlemek için İngiliz topraklarına ölümcül kimyasal ve radyoaktif maddeler kullanmakla suçlandı. Rusya bu iddiaları kabul etmeyerek yalanmak ile yetinen ülkeler arasında.

‘ORTAK GÜVENLİK ANLAŞMALARI VAR’

2015’ten bu yana Çin ile bir dizi ikili güvenlik anlaşması imzalayan ülkeler arasında İtalya’da yer alıyor. İtalya söz konusu faaliyetlerin açığa çıkması ardından sessiz kalmayı tercih eden ülkeler arasında.

2016 ve 2018 yılları arasında İtalyan polisi, Çin polisiyle ilk olarak Roma ve Milano’da ortak operasyon gerçekleştirdiği belirtildi. Çin yerleşim bölgesinde yürütülen operasyonlarda “oradaki suçları etkili bir şekilde caydırma” için ortak hareket edildiği aktarılmıştı. Ortaya çıkan iddialar ardından İtalya İçişleri ve Dışişleri Bakanlığı soruları cevapsız bırakmayı seçti.

KUŞAK VE YOL ORTAKLIĞI KURULAN ÜLKELERDE ORTAYA ÇIKIYORLAR

Çin Halk Cumhuriyeti tarihinde ilk kez 3 dönem başkan seçilen Şi Cinping’in Kuşak ve Yol Girişimi olarak adlandırılan belirleyici dış politikası çerçevesine 2018 ve 2019 yılları arasında Hırvatistan ve Sırbistan ile benzer ortak polis devriye anlaşmaları yapıldı.

Çin medyasının bildirdiğine göre, Çinli polisler bu yılın temmuz ayında başkent Zagreb sokaklarında Hırvat mevkidaşlarıyla ortak devriye gezerken görüldü.

Xinhua’nın görüştüğü bir Zagreb polis yetkilisi, devriyelerin “yabancı turistleri korumak” için gerekli olduğunu söyledi.

CyborNFT
ETİKETLER: , , , , , ,
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.