STERLIN
23,1755
DOLAR
18,8109
EURO
20,4452
ALTIN
1.164,73
BIST
4.976,55

Atık su örnekleri tabloyu değiştirdi: Hadise sayıları düşünülenden çok daha yüksek

ABD’de her ne kadar konutta yapılan testlere ağır bir ilgi olsa da süratli testlerin Omicron üzerindeki tesiri başları karıştırmaya devam ediyor …

Atık su örnekleri tabloyu değiştirdi: Hadise sayıları düşünülenden çok daha yüksek
CyborNFT
03.04.2022 10:48
0
A+
A-

ABD’de her ne kadar konutta yapılan testlere ağır bir ilgi olsa da süratli testlerin Omicron üzerindeki tesiri başları karıştırmaya devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde uzmanlar süratli Kovid-19 testlerinin Omicron’u tespit etmede daha az hassas olduğunu açıklamıştı.

YAYILIMIN NE KADAR OLDUĞUNU ANLAMAK İÇİN KANALİZASYON ÖRNEKLERİNE YÖNELDİLER

Sıhhat departmanları koronavirüsün topluluklar ortasında ne kadar yayıldığı konusunda düzgün bir fikir edinmek için kanalizasyon örneklerine yöneldi. Uzmanlar, atık suyun halk sıhhatini daha uygun anlamanın bir anahtarı olduğunu belirtiyor.

Massachusetts merkezli atık su epidemiyoloji şirketi Biobot Analytics’in lideri Newsha Ghaeli, “Enfekte olmuş şahıslar tuvalete girdiğinde bu bilgileri adeta tuvalete atıyor. Beşerler uygun bir teste ulaşamasa bile her gün tuvalete çıkıyorlar. Bu da bize muhtaçlığımız olan bilgiyi sağlıyor” dedi.

CyborNFT

KANALİZASYON İZLEME BİR ÇOK SIHHAT MESELESİNİ ÖLÇEBİLİR

Massachusetts Lowell Üniversitesi’nden Sheree Pagsuyoin, kanalizasyon izlemenin obezite, opioidler ve hatta çocuk felci üzere öbür halk sıhhati sıkıntılarını da ölçebileceğini belirtirken “Bu, bir trendin haritasını çıkarmak üzere bir şey” dedi.

ENFEKSİYONDA EŞİ GÖRÜLMEMİŞ ARTIŞ

ABD’de ülke çapında yapılan son atık su tahlilleri, milyonlarca insanın seyahat ve tatil planlarını tekrar gözden geçirmeye zorlandığı bir vakitte enfeksiyonlarda eşi görülmemiş bir artışa işaret ediyor.

Kanalizasyon izleme ayrıyeten Kaliforniya, Colorado, Idaho, Massachusetts, Missouri ve Kuzey Carolina’nın yanı sıra Kanada, İspanya ve Birleşik Krallık’ta da artan olay sayılarını gösteriyor.

Omicron varyantı süratli testlerden kaçmayı başarsa da kanalizasyon tahlilleri ABD’de korkutan gerçeği gün yüzüne çıkardı.

CyborNFT
ETİKETLER:
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.