STERLIN
23,2267
DOLAR
18,8052
EURO
20,3892
ALTIN
1.157,29
BIST
5.096,29
SON DAKİKA
Meclis toplanıyor! – KIBRIS HABER
Beşiktaş son 5 maçını kazandı, Fatih Karagümrük 5 maçtır kaybetmiyor! Olası 11’ler, iddaa oranları…
ABD bankalarında likidite baskısı
Ukrayna savaşında son durum… Zelenski’den acı itiraf: Büyük intikam başladı!
Satrançta tarihi gaye
Manchester City, Arda Güler için geldi! Kasımpaşa maçında izlediler…
Global piyasalarda Fed öncesi düşük iştah
Japonya’da perakende satışlar beklentilerin üzerinde gerçekleşti
Ahlatcı’dan yeni halka arz kararı
IMF, Türkiye için büyüme varsayımını yükseltti
OPEC+’nın petrol üretim siyasetini değiştirmemesi bekleniyor
Asya borsalarında karışık seyir
İsveç Adalet Bakanı Strömmer, Türkiye sorusunu cevaplamaktan kaçındı
Çip krizi sürüyor! Skoda üretimi azaltacak
Çin’de ekonomik aktivite Ocak’ta büyüdü
IMF global ekonomik büyüme suratının bu yıl yavaşlamasını bekliyor
İktisat ve siyaset gündemi – 31 Ocak 2023
Blinken’dan İsrail’de iki devletli tahlil vurgusu
Pakistan’da mescide canlı bomba saldırısı: 59 meyyit
Kıbrıs’ta BM Barış Gücü’ne 6 ay yerine 1 yıllık misyon
Füzeyle birkaç dakika kâfi
‘Çin’den dolayı Moskova nükleer silah kullanmaz’
Yunan F-4 savaş uçağı denize düştü
EYT için gereken prim gün 5 bin-5 bin 975 ortası
Bakan Koca: Piyasaya 3.1 milyon kutu şurup verildi
SOTCA Bursa’ya imzasını attı
EYT Meclis’ten süratli geçecek
‘Enerji faturasında yeni indirimler olabilir’
İhracatı üst taşıyacak
Van Aanholt’ta PSV Eindhoven piyangosu! Berkan Kutlu’ya Serie A’dan teklif var

AB’den karbon piyasası ıslahatı

Avrupa Birliği, üye ülkelerin emisyonlarını daha fazla düşürmeyi hedefleyen karbon piyasası reformunda anlaştı. Buna nazaran AB emisyon ticaret sistemi kapsamındaki bölümlerde 2030 yılına kadar genel emisyon azaltma gayesini yüzde 43’ten yüzde 62’ye…

AB’den karbon piyasası ıslahatı
CyborNFT
18.12.2022 13:20
0
A+
A-

AB’den karbon piyasası reformu
Avrupa Birliği, üye ülkelerin emisyonlarını daha fazla düşürmeyi hedefleyen karbon piyasası reformunda anlaştı. Buna nazaran AB emisyon ticaret sistemi kapsamındaki dallarda 2030 yılına kadar genel emisyon azaltma maksadını yüzde 43’ten yüzde 62’ye…

Avrupa Birliği (AB) kurumları, iklim amaçlarının yakalanması için Birliğin emisyonlarını daha fazla düşürecek karbon piyasası reformunda anlaştı.

AB Kurulu, üye ülkeler ile Avrupa Parlamentosu (AP) müzakerecileri ortasında, Avrupa Yeşil Mutabakatı’ndaki iklim gayelerinin yakalanması için hazırlanan AB Emisyon Ticaret Sistemi (ETS) revizyonunu içeren düzenleme paketi konusunda yapılan görüşmelerde uzlaşı sağlandığını açıkladı.

CyborNFT

Açıklamada, AB emisyon ticaret sisteminin güç ağır sanayiler ve elektrik üretim bölümündeki emisyon tahsisatlarına ve emisyon ticaretine yönelik bir karbon piyasası olduğu, sistemin karbon emisyonlarını azaltmayı amaçladığı anımsatıldı.

ETS’nin 2005 yılında yürürlüğe girdiği hatırlatılan açıklamada, sistemle bugüne kadar AB ülkelerindeki emisyonların yüzde 41 düşürüldüğü tabir edildi.

Açıklamada, “Anlaşma, emisyonları daha fazla azaltmak için sistemi daha argümanlı hale getiriyor” değerlendirmesinde bulunuldu.

Sosyal İklim Fonu kurulacak

AB’nin ETS kapsamındaki kesimlerde 2030 yılına kadar genel emisyon azaltma maksadının yüzde 43’ten yüzde 62’ye yükseltildiğine dikkati çekilen açıklamada, bu gayesi yakalamak için AB’deki emisyon müsaade ölçülerinin 2024’ten itibaren azaltılacağı belirtildi.

Açıklamada, sistem kapsamında sanayilere yönelik fiyatsız müsaade tahsisatlarının da 2026’dan itibaren kademeli biçimde düşürüleceği, 2034’te ise büsbütün kaldırılacağı kaydedildi.

Deniz nakliyatı emisyonlarının da ETS kapsamına dahil edildiğine işaret edilen açıklamada, bu dala yükümlülüğün kademeli biçimde uygulanacağı belirtildi.

Açıklamada, binalar ve kara yolu nakliyeciliği bölümüne yönelik farklı bir emisyon ticaret sistemi kurulacağı, bunun 2027’de yürürlüğe gireceği bildirildi.

Yoksul hanelerin ve küçük işletmelerin yeni sisteminin mali tesirlerine karşı desteklenmesi için bir Toplumsal İklim Fonu kurulacağına dikkati çekilen açıklamada, bu fonun AB bütçesinin bir modülü olacağı ve 65 milyar euroya kadar gelir tahsis edilebileceği kaydedildi.

Söz konusu paket, Avrupa Yeşil Mutabakatı’nın bir kesimi olan ve emisyonları 2030’a kadar en az yüzde 55 azaltmayı hedefleyen “55’e Uyum-Fit for 55” paketindeki çeşitli düzenlemeleri içeriyor.

AB emisyon ticaret sistemi kapsamında Avrupa ülkelerindeki sanayi tesisleri ve güç üreticileri belirlenen eşik kıymetlerin üzerinde karbon salımı gerçekleştirmeleri durumunda karbon sertifikalarına muhtaçlık duyuyor. Bu sertifikaların fiyatı talebe nazaran değişiklik gösteriyor. Kelam konusu karbon sertifikaları üreticilere değerli maliyetler doğuruyor. Bu nedenle sanayi tesisleri karbon salımlarını azaltmaya yönelik çeşitli yatırımlar yapıyor ve önlemler alıyor.

Paketin yürürlüğe girmesi için AB ülkeleri ve AP tarafından resmen onaylanması ve AB Resmi Gazetesi’nde yayımlanması gerekiyor.

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.