STERLIN
23,3043
DOLAR
18,8053
EURO
20,4336
ALTIN
1.164,91
BIST
5.191,83
SON DAKİKA
Gedson Fernandes’den şampiyonluk yarışı tezi
Francesco Farioli: Galatasaray maçında yararını gördük
Biden yönetiminin kripto para risklerini azaltmaya yönelik yol haritası açıklandı
Göztepe evinde 3 golle kazandı
Beşiktaş Teknik Direktörü Şenol Güneş: ‘Moraller bozuktu, düzelttik’
Beşiktaş’ta Cenk Tosun: “Daha fazla gol atmak istiyorum”
Aboubakar 677 gün sonra Vodafone Park’a geri döndü, taraftara 3’lü çektirdi
Beşiktaş 3-0 Alanyaspor (Maçın özeti)
Son dakika… Kudüs’te sinagoga silahlı saldırı: 8 ölü, 10 yaralı
Rusya’dan Letonya’nın Moskova Büyükelçisine ülkeyi terk etme çağrısı
Rusya’nın Kopenhag Büyükelçiliği’nden Kur’an-ı Kerim yakılmasına sert tepki: Bu tür soytarılıklar tamamen engellenmeli
İran Dışişleri Bakanı Abdullahiyan, Azerbaycanlı mevkidaşı Bayramov ile görüştü
Mültecilere yardım eden şahıslar mahkemede! – KIBRIS HABER
Hakan Gündüz; “Zehie Helin Reessur’un öldürülmesi cinayetten de öte bir durum”! – KIBRIS HABER
Fişleri iptal edip paraları zimmetine geçirdi! – KIBRIS HABER
İngiltere’de sağlık krizi kontrolden çıktı! Evinde tek başına öldü, cesedi mumyalaşmış halde bulundu
İngiltere’de sağlık krizi kontrolden çıktı! Evinde tek başına öldü, cesedi mumyalaşmış halde bulundu
15 yaşındaki kız çocuğunu istismar etti, teminata bağlandı! – KIBRIS HABER
Evinde tek başına öldü, cesedi 3 yıl sonra bulundu
Yeni Zelanda’nın Auckland şehrini sel vurdu
Tansiyonu tırmandıran sözler: ‘Rusya artık NATO ile savaşta’
Lefkoşa’da 8 yaşındaki çocuğa araba çarptı! – KIBRIS HABER
16 yaşında hunharca bir cinayete kurban edilen Helin için eylem yapılacak – KIBRIS HABER
Polonya’da doğal gaz patladı: 7 yaralı
Lefkoşa’da 90 bin TL değerinde telefon hırsızlığı! – KIBRIS HABER
Fuhuş operasyonunda şaşkına çeviren görüntü! Elinde bastonuyla adliye merdivenlerini güçlükle çıktı! – KIBRIS HABER
Mehmet Harmancı Ankara temaslarını tamamladı! – KIBRIS HABER
Son dakika: Danimarka elçisi Dışişleri Bakanlığı’na çağrıldı
İngiltere Maliye Bakanı Hunt, hükümetin büyümeyi artırma planını açıkladı
İhracatta yeniden Hindistan ve Çin rekabeti riski

Kira göçüne şirketler de katılıyor

İstanbul ve büyük kentlerde artan kira fiyatları çalışanlar kadar şirketleri de taşınmaya zorluyor. İşe alımlarda daha evvel lokasyon tercihi yapılırken, işletmeler artan maliyetlerle çaba edebilmek için operasyonlarında adres değişikliğine…

Kira göçüne şirketler de katılıyor
CyborNFT
14.12.2022 10:22
0
A+
A-

Kira göçüne şirketler de katılıyor
İstanbul ve büyük kentlerde artan kira fiyatları çalışanlar kadar şirketleri de taşınmaya zorluyor. İşe alımlarda daha evvel lokasyon tercihi yapılırken, işletmeler artan maliyetlerle gayret edebilmek için operasyonlarında adres değişikliğine…

BEGÜM IŞIK ALKIŞ

Kira başta olmak üzere yüksek maliyetler hasebiyle iş ömründe da istikrarlar değişiyor.

CyborNFT

Ekonomik belirsizliklerle dolu yeni bir yılı karşılamaya hazırlanan şirketler bu devirde stratejilerini ve maliyet kalemlerini tekrar gözden geçirmeye başladı.

Uzaktan çalışmanın arttığı son yıllarda şirketlerin bilhassa kira ve gibisi masraflarını azaltmaya çalıştıklarını söyleyen KPMG Türkiye İnsan ve Değişim İdaresi Yöneticisi Jan Fazilet, “Kiraların daha ucuz olduğu ofislerin tutulması yahut ortak çalışma alanlarının kiralanması istikametinde tahliller üretiliyor. Birtakım şirketler, tek büyük bir merkez ofis yerine belirlediği stratejik bölgelerde küçük ofisler açarak operasyonel maliyetlerini azaltmayı hedefliyor” dedi.

Önceleri şirketlerin potansiyel çalışanı İstanbul’a taşınma imkanı bulunmuyorsa işe almayı tercih etmediğine değinen Fazilet, birtakım sigorta şirketlerinin pilot olarak seçtikleri departmanlarında farklı lokasyonlarda çalışanları istihdam ettiğini söyledi.

Erdem, “Şirketlerin bunu tercih etmesinin diğer bir sebebi daralan yetenek havuzunun genişletilmesi. Natürel bu durum şirket içerisindeki işleyiş, çalışma hali, ikili çalışan bağları ve alışkanlıkların değişmesine de yol açacaktır” diye devam etti.

“İşletmenin İstanbul’da bulunması lüks hale geldi”

Bir işletmenin İstanbul’da binasının bulunmasının artık lüks haline geldiğine dikkat çeken İnsan Kaynakları Yöneticisi Erkan Ataman ise “Şehirdeki maliyetleri düşündüğünüzde yalnızca çalışanların kırsala gitmesi değil, işletmelerin de mevcut maliyetlerini azaltabilmek için adreslerini değiştirmesi kelam konusu olabilir. İşletmelerin de kent merkezinden çıkarak daha makul kira bedellerinin olduğu yerlere gitmeyi düşünecekleri bir sürece geçiyoruz” açıklamasında bulundu.

Bu durumun bir domino tesiri yaratabileceğine de dikkat çeken Ataman, “İstanbul vb. vilayetlerin kendi kırsallarına yanlışsız genişlemesine yol açacak. İster istemez orada düşük olan arsa ve mesken fiyatları da belirli bir ölçüde artacaktır” dedi.

Ekonomik kaideler nedeniyle çalışan tarafında da bir göçle ile karşı karşıya olduğumuzu söyleyen Onel Stratejik İnsan Kaynakları ve Kurumsal İdare Danışmanlığı Kurucusu Hakan Onel ise bu göçün uzman takımlardan fazla daha az uzman takımlarda yaşandığına değindi.

Yetkin takımlarda yaşanan mevcut eleman bulma zahmetinin devam etmesi ve daha az ehil takımlardaki iş gücünün fazla olması bu durumun kıymetli sebeplerinden biri.

KPMG’nin 530’dan fazla şirketin iştiraki ile gerçekleştirdiği “Uzaktan Çalışmada Aktüel Trendler” başlıklı araştırmasına nazaran telekomünikasyon ve teknoloji dalları uzaktan çalışma siyasetini uygulayan dalların başında geliyor. Yiyecek, içecek ve perakende bölümlerindeki iştirakçilerin yüzde 90’ı ise uzaktan çalışma siyaseti planladıklarını belirtiyor. Araştırmaya nazaran, imalat kesimi için iş yerinde daha fazla çalışmanın gerekliliği göz önüne alındığında, sonuçlar şaşırtan. Kimi şirketler, sanal gerçeklik gözlükleri ile uzaktan makine bakımı yapılması üzere yeni teknolojiler kullanılarak işgücünün uzaktan çalışabileceğini tabir ediyor.

“En zoru çalışan bağlılığını sağlamak”

Erdem ise hususa KOBİ’ler tarafından yaklaşıyor ve beyin göçünün büyük kentler yerine küçük kasabalara akıyor oluşunun ekonomik açıdan onlara fırsat yaratabileceğini söylüyor. Ayrıyeten bölge için hem demografik hem toplumsal açıdan bir değişimi de tetikleyeceğini belirtiyor.

Maliyet artışlarıyla uğraşının yanı sıra iş dünyasının şu sıralar bir öbür kıymetli gündem hususu ise EYT ile nitelikli işçi konusunda yaşanabilecek muhtemel kayıplar. Patronların bu mevzudaki telaşları gün geçtikçe artarken, bu periyotta çalışan bağlılığını sağlamak ve kalıcı kılmak her zamankinden daha kıymetli.

Secretcv.com CEO’su Okan Tütüncü uzaktan çalışma ve hibrit çalışma modellerinin devreye girmesiyle şirketlerin çalışan bağlılığı, motivasyonu ve verimliliği mevzularında zorlandıklarını söylüyor.

Verilmeyen toplumsal haklar gündeme gelecek

Erkan Ataman ise mevzuya ait toplumsal haklara değindi.

EYT hakkı kazananların geçim sorununun yaratacağı tesir ile gidebileceklerini söylerken, “Operasyonunu kırsala taşıyamayan işletmeler de nitelikli çalışanını kaybetmekle yüz yüze kalacak. Yapmaları gereken nitelikli çalışanı yanlarına çekmek olacak” diyor. Bu da çalışana daha evvel verilmeyen toplumsal hakları varsa (örn. ulaştırma, sıhhat sigortası vb.) verilmesini ya da yenilerinin eklenmesini zarurî kılabilir.

Verilmesi gereken hakların bu periyotta çalışan bağlılığını artırıcı bir uygulama olarak sunulması ise çalışanların beklenti ve taleplerini karşılamada yetersiz kalıyor. Bu noktada farklı uygulama ve çalışmalarla çalışan motivasyonunu ve bağlılığını artıran şirketlerin rekabette avantaj sağlaması bekleniyor.

Hakan Onel mevzuya ait “Çalışanlara yönelik bir şeyler yapabilmek için şirketler tahminen de karlılıklarından fedakârlık yapmak zorunda kalacak. Patron markası, çalışan markası haline gelmeli” dedi.

Dünya genelinde çalışana özel teşvikler çıkarılıyor

Peki, hayat pahalılığının kurum ve çalışanlar üzerindeki tesiri dünya genelinde nasıl?
Jan Fazilet hususa ait; birtakım küçük kentlerde uzaktan çalışanlar için özel teşvik paketleri çıkarıldığından kelam etti.

Bu kapsamda nakit para, ortak çalışma alanı, konut bulma konusunda yardım sağlanıyor. Bu teşvikler uzaktan çalışanları, yüksek kira sarfiyatından kurtardığı üzere kentte bulunan işletmelerin de sürdürülebilirliğini destekledi.

Öte yandan küçük kentlerdeki yetenek arzının genişletilmesi planlanarak hem uzaktan çalışanın hem de kırsal kentlerin kazanması amaçlanıyor.

Avrupa’daki “dijital çalışma vizeleri” ile turistlerin de yabancı bir ülkede yasal olarak çalışmasına imkan sağlandığını belirten Jan Fazilet, “Ülkeler bu vizeleri hem teşebbüs kültürünü desteklemek hem de lokal ekonomilere dayanak olabilmek maksadı ile veriyor” dedi.

Bu çalışma ile ayrıyeten ülke içerisinde çalışan genç nüfusunda sayısının artırılmak istenmesi hedefleniyor.

Hırvatistan, Almanya, Norveç ve İspanya üzere birçok ülke, iş gücünü çekmek için ekseriyetle altı aydan bir yıla kadar bu vizeleri veriyor.

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.