STERLIN
26,8511
DOLAR
21,4978
EURO
23,1128
ALTIN
1.357,37
BIST
5.365,46
SON DAKİKA
Şampiyon Melekleri Yaşatma Derneği, eğitim kompleksi için yer belirlendi Gazimağusa Belediyesinden karar bekleniyor! – KIBRIS HABER
Sami Özuslu, Kıbrıs Türk Esnaf ve Zanaatkarlar Odası’nı ziyaret etti! – KIBRIS HABER
Komşu olarak görüşüyorlardı, birbirlerinin eşlerine aşık oldular! İki adam nikah töreniyle eşlerini ve çocuklarını değiştirdi – KIBRIS HABER
Ömer Faruk Borahan’ın otopsisi yapıldı! – KIBRIS HABER
Ölüm sebebi belli oldu! – KIBRIS HABER
Hava Durumu Raporu! – KIBRIS HABER
YSK’dan ara seçime yönelik 6 ilçede askıya alınan sandık seçmen listelerine ilişkin açıklama! – KIBRIS HABER
KTOEÖS, deprem riski olan okullar için Milli Eğitim Bakanlığı önündeydi! – KIBRIS HABER
Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplandı! – KIBRIS HABER
Girne’de elektrik kesintisi! – KIBRIS HABER
SON DAKİKA! İYİ Parti’de istifa şoku – KIBRIS HABER
6 Haziran 2023’e ilişkin piyasa analiz raporu yayımlandı! – KIBRIS HABER
Kahramanmaraş’ta deprem! – KIBRIS HABER
Brent petrol fiyatı! – KIBRIS HABER
Dikkat! Elektrik kesintisi – KIBRIS HABER
Asgari Ücret Tespit Komisyonu bugün toplanıyor! – KIBRIS HABER
Altın zirvede! – KIBRIS HABER
Sterlin uçuşta! 06.06.2023 Döviz Kurları – KIBRIS HABER
Asya Karaali’yi darp eden 2 Kıbrıslı Rum tutuklandı! – KIBRIS HABER
‘2. Birkan Uzun Zirve Koşusu’ yapıldı! – KIBRIS HABER
TDP oy pusulasında ilk sırada! – KIBRIS HABER
Portekiz, haftada 4 gün çalışmaya geçiyor! – KIBRIS HABER
Fuat Topaloğlu; “Araçların giderlerini dahi karşılamakta zorlanıyoruz”! – KIBRIS HABER
100’den fazla arının aynı anda saldırdığı 81 yaşındaki adam canını zor kurtardı! – KIBRIS HABER
Karneler hangi tarihte verilecek? İşte akademik takvimdeki değişiklikler – KIBRIS HABER
CHP’de yeni MYK belli oldu! – KIBRIS HABER
Açlık sınırı 14 bin 454 TL! – KIBRIS HABER
Emre Yağmuroğlu seçildi! – KIBRIS HABER
Tufan Erhürman, “laubalisiniz”! – KIBRIS HABER
İçinde 2 yaşındaki çocukla birlikte araba çalındı! – KIBRIS HABER

Yıl sonu enflasyon iddiası yüzde 65.2

Yıl sonu enflasyon varsayımı yüzde 65.2Merkez Bankası (TCMB) Lideri Şahap Kavcıoğlu, yıl sonuna ait enflasyon kestiriminin yüzde 60.4’ten yüzde …

Yıl sonu enflasyon iddiası yüzde 65.2
CyborNFT
28.10.2022 07:23
0
A+
A-

Yıl sonu enflasyon varsayımı yüzde 65.2
Merkez Bankası (TCMB) Lideri Şahap Kavcıoğlu, yıl sonuna ait enflasyon kestiriminin yüzde 60.4’ten yüzde 65.2’ye çıkarıldığını söyledi.

Enflasyonu düşürmede kendilerini çok başarılı sayamayacaklarını lisana getiren Kavcıoğlu, “Enflasyonun aşağı getirilmesinde alınan kararlar ve uyguladığımız siyasetler inşallah bizi başarılı kılacak. Vatandaşımızın problemlerini çok yakından takip edip hissediyoruz” dedi. Kavcıoğlu yılın son enflasyon raporunu açıklamak için düzenlediği basın toplantısında enflasyona ait varsayımlarında besin fiyatlarının, yıl sonuna yanlışsız düşüşe geçerek 2022 yılında yüzde 75, 2023 yılında ise yüzde 22 oranında artacağını varsaydıklarını söyledi. bir evvelki enflasyon raporu periyodunda besin fiyatlarını 2022 için yüzde 71.3, 2023 için de yüzde 25.7 olarak iddia etmişti. Kavcıoğlu, 2022 yıl sonu enflasyon iddiasını 4.8 puanlık güncellemeyle yüzde 60.4’ten yüzde 65.2’ye, 2023 yıl sonu kestirimini ise 3.1 puanlık bir güncelleme ile yüzde 19.2’den yüzde 22.3’e güncellediklerini, 2024 yıl sonu kestiriminin de yüzde 8.8 olduğunu kaydetti. 2022 yılı ortalama petrol fiyatlarına yönelik iddia de 99.6 dolardan 100.5 dolara yükseltildi.

‘KISA MÜDDETTE GÖRECEĞİZ’

CyborNFT

Kavcıoğlu, enflasyonun hem Merkez Bankası’nın hem de hükümetin odaklandığı en kıymetli sıkıntıların başında geldiğini belirterek, aşağı indirmek için önlemler alındığını söyledi. Enflasyon varsa sorun olduğunu söz eden Kavcıoğlu, vatandaşın kahırlarını çok yakından takip ettiklerini lisana getirdi. Vatandaşların daha müreffeh hissetmesini sağlayacak önlemleri aldıklarını kaydeden Kavcıoğlu, bunun sonucunun da kısa müddette görüleceğini söz etti. “Biz başarılı olacağımıza inanıyoruz” diyen Kavcıoğlu, “Halkımız da rahat olsun, enflasyon istediğimiz noktaya süratli bir halde gelecek” dedi.

Şahap Kavcıoğlu

Son Para Siyaseti Konseyi (PPK) kararının hatırlatılması ve faiz siyasetine ait bir soru üzerine Kavcıoğlu, PPK metninde bir öngörüde bulunduklarını daha sonraki gelişmeleri piyasanın belirleyeceğini söyledi. Kavcıoğlu, enflasyonun indirilmesi konusunda talebi kısıtlayıcı kararlar yerine, üretimi artırıcı kararları almayı seçtiklerini vurguladı.

SİSTEMİK RİSK YOK

Bankaların sistemik risk istikametinde ihtar yaptığına yönelik haberlerin hatırlatılması üzerine Kavcıoğlu, oluşabilecek risklerin hem BDDK hem de Merkez Bankası tarafından takip edildiğini söyledi. Bu türlü bir risk oluştuğunda anlık önlemlerin alınacağını lisana getiren Kavcıoğlu, bankacılık sisteminin güçlü olduğunu, kendilerine intikal eden bir riskin olmadığını kaydetti. Kavcıoğlu, bugün “Türkiye Yüzyılı”nın açıklanacağını da hatırlatarak, “Biz 100 yılı planlarken Türkiye’nin 10 yıllık senedini, 5 yıllık tahvilini almakta kimse telaş etmesin. Hazinenin 20 yıllık borçlanmaya çıkması gerektiğini düşünüyorum. Türkiye, artık uyguladığı ekonomik modelle, bugün değil gelecekteki tereddütleri de ortadan kaldırmak üzere. Uyguladığımız siyasette bir tereddüt yaşanmasını hakikat bulmuyorum” diye konuştu.

KUR MUHAFAZALI SİSTEMDEN ÇIKIŞ NORMAL

Kavcıoğlu, Merkez Bankası’nın kur muhafazalı mevduat (KKM) ile ilgili bilgi verilmemesine yönelik olarak rastgele bir gizlemenin kelam konusu olmadığını, yıl sonunda bilanço açıklandığını görüleceğini söyledi. Kurun istikrara kavuştuğu, enflasyon ve faizlerin düştüğü ortamda KKM’den resen çıkış olacağını lisana getiren Kavcıoğlu, girişin de çıkışın da olduğunu, firmaların muhtaçlıkları için KKM’den çıktığını kaydetti. Bunun dışında daha güzel getiri için borsa, tahvil ya da gayrimenkul üzere dövizin dışında alternatif aramasının değerli bir gelişme olduğunu vurgulayan Kavcıoğlu, “Bu da kur korumalının ne kadar başarılı yürütüldüğünü gösteriyor. ‘Kur korumalı’dan çıkışı da bu şeklide görmek lazım. Rastgele bir risk görmüyoruz” diye konuştu.

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.