STERLIN
26,9184
DOLAR
21,5146
EURO
23,1520
ALTIN
1.357,94
BIST
5.388,80
SON DAKİKA
Lapta’da, konuşmaya gelen komşusunu vurdu! – KIBRIS HABER
Bulaşıcı cinsel hastalıklar rekor seviyeye yükseldi! – KIBRIS HABER
Erkek kılığına girerek 19 yaşındaki kızı taciz etti! – KIBRIS HABER
Girne’de 6 yaşındaki çocuk su dolu asansör boşluğuna düştü! – KIBRIS HABER
Yarın bu bölgelere elektrik verilmeyecek! – KIBRIS HABER
Emniyet kemerini takmadı, otomobilin camından fırladı! – KIBRIS HABER
Hasan Esendağlı’dan, İsias Otel hakkında yeni açıklamalar! – KIBRIS HABER
3 Gün tutuklu kalacak! – KIBRIS HABER
Şampiyon Melekleri Yaşatma Derneği, eğitim kompleksi için yer belirlendi Gazimağusa Belediyesinden karar bekleniyor! – KIBRIS HABER
Sami Özuslu, Kıbrıs Türk Esnaf ve Zanaatkarlar Odası’nı ziyaret etti! – KIBRIS HABER
Komşu olarak görüşüyorlardı, birbirlerinin eşlerine aşık oldular! İki adam nikah töreniyle eşlerini ve çocuklarını değiştirdi – KIBRIS HABER
Ömer Faruk Borahan’ın otopsisi yapıldı! – KIBRIS HABER
Ölüm sebebi belli oldu! – KIBRIS HABER
Hava Durumu Raporu! – KIBRIS HABER
YSK’dan ara seçime yönelik 6 ilçede askıya alınan sandık seçmen listelerine ilişkin açıklama! – KIBRIS HABER
KTOEÖS, deprem riski olan okullar için Milli Eğitim Bakanlığı önündeydi! – KIBRIS HABER
Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplandı! – KIBRIS HABER
Girne’de elektrik kesintisi! – KIBRIS HABER
SON DAKİKA! İYİ Parti’de istifa şoku – KIBRIS HABER
6 Haziran 2023’e ilişkin piyasa analiz raporu yayımlandı! – KIBRIS HABER
Kahramanmaraş’ta deprem! – KIBRIS HABER
Brent petrol fiyatı! – KIBRIS HABER
Dikkat! Elektrik kesintisi – KIBRIS HABER
Asgari Ücret Tespit Komisyonu bugün toplanıyor! – KIBRIS HABER
Altın zirvede! – KIBRIS HABER
Sterlin uçuşta! 06.06.2023 Döviz Kurları – KIBRIS HABER
Asya Karaali’yi darp eden 2 Kıbrıslı Rum tutuklandı! – KIBRIS HABER
‘2. Birkan Uzun Zirve Koşusu’ yapıldı! – KIBRIS HABER
TDP oy pusulasında ilk sırada! – KIBRIS HABER
Portekiz, haftada 4 gün çalışmaya geçiyor! – KIBRIS HABER

5 yıl satılamayacak: Yeni konut finansmanı yürürlüğe girdi

Yeni konut finansmanı programı, yürürlüğe girdi. Buna nazaran yüzde 0.69 faizle 15 yıl vadeli konut almak mümkün olacak. Resmi Gazete’de yayımlanan karar kapsamında İstanbul 1’inci; Ankara, İzmir, Bursa, Antalya, Mersin ve Muğla 2’nci bölge öteki vilayetler de 3’üncü bölge olarak belirlendi. Program kapsamında alınan konutlar beş yıl boyunca satılamayacak.

5 yıl satılamayacak: Yeni konut finansmanı yürürlüğe girdi
CyborNFT
25.02.2023 07:39
0
A+
A-

5 yıl satılamayacak: Yeni konut finansmanı yürürlüğe girdi
Yeni konut finansmanı programı, yürürlüğe girdi. Buna nazaran yüzde 0.69 faizle 15 yıl vadeli konut almak mümkün olacak. Resmi Gazete’de yayımlanan karar kapsamında İstanbul 1’inci; Ankara, İzmir, Bursa, Antalya, Mersin ve Muğla 2’nci bölge öteki vilayetler de 3’üncü bölge olarak belirlendi. Program kapsamında alınan meskenler beş yıl boyunca satılamayacak.

Orta gelirliler için devreye giren yeni konut finansmanının ayrıntıları netleşti. Daha evvel yasası çıkan yeni konut finansmanı programının uygulanmasına yönelik karar da Resmi Gazete’de dün yayımlandı. Yeni konut finansmanı programına nazaran yüzde 0.69 oranında faizle 15 yıl vadeli konut alınabilecek. Alınan konutlar 5 yıl boyunca satılamayacak.

1 YILDA 270 GÜN PRİM ŞARTI

CyborNFT

Resmi Gazete’de dün yayımlanan karara nazaran İstanbul 1’inci bölge, Ankara, İzmir, Bursa, Antalya, Mersin ve Muğla 2’nci bölge, bunların dışındaki vilayetler de 3’üncü bölge olarak belirlendi. Program kapsamındaki katkılardan ve esnek ödeme uygulamasından 18 yaş ve üzerindeki Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı gerçek şahıslar yararlanabilecek. Kendisi, eşi yahut 18 yaş altındaki çocuklarının konut tapusu sahipliği bulunanlar, bu karar kapsamındaki katkılardan yahut esnek ödeme uygulamasından faydalanamayacak. Konut dışında arsa, dükkân üzere rastgele bir gayrimenkul sahipliği olanlar uygulamadan yararlanabilecek. Program katkılarından ve esnek ödeme planından yararlanmak için başvuranların, konut finansman müracaat tarihinden itibaren (bu tarih dahil) son bir yıl içinde yurt içinde en az 270 gün toplumsal güvenlik primi ödemiş olmaları gerekecek. Genel sıhhat sigortası prim ödemeleri bu kapsamda değerlendirilmeyecek.

2 MİLYON LİRAYA KADAR FAİZ YÜZDE 0.69

Yeni konut finansman katkılarından yararlanmak üzere bankalara başvuracak şahısların azami net hane gelirleri birinci bölge için aylık 80 bin lira, ikinci bölge için 65 bin lira ve üçüncü bölge için 45 bin lira olacak. Azami net hane geliri için konutun/konut projesinin olduğu bölge temel alınacak. Karar kapsamındaki finansmanlar azami 15 yıl vade ile kullandırılacak, esnek ödeme uygulamasında vade 15 yılı geçmemek üzere finansmanı kullandıran banka ve müracaat sahibinin muahedesiyle belirlenecek. Hazine katkısının sağlandığı finansmanlar için 15 yıllık aylık eşit ödemeli plan uygulanacak. Bu kapsamda, faiz oranları 2 milyon liraya kadar olan finansman için yüzde 0.69, 2-4 milyon lira ortasındaki finansman fiyatı için yüzde 0.79, 4-5 milyon lira ortasındaki finansman fiyatı için de yüzde 0.99 olacak. Gayrimenkul değerleme uzmanları tarafından yapılacak değerlemede raporlanan konut pahası ve konutun satış fiyatı her ikisi de birinci bölge için 9 milyon lirayı, ikinci bölge için 5 milyon lirayı, üçüncü bölge için 3 milyon lirayı geçmeyecek. Bu karar kapsamında kullandırılacak azami finansman meblağları gayrimenkul değerleme uzmanları tarafından yapılacak değerlemede raporlanan konut pahasının yüzde 90’ını geçmemek üzere, birinci bölge için 5 milyon lira, ikinci bölge için 3 milyon lira, üçüncü bölge için 2 milyon lira olacak.

GERÇEĞE ALIŞILMAMIŞ OLURSA

Resmi Gazete’de yayımlanan karara nazaran katkılardan faydalanacak gerçek bireylerin aldatıcı beyanda bulunduğunun tespit edilmesi halinde Hazine katkısı geri alınacak ve kullanılan finansman meblağının yüzde 5’ine kadar idari para cezası uygulanacak. Konutun yüklenicilerinin yanlış yahut aldatıcı beyanlarda bulunduğunun tespit edilmesi halinde ise yüklenicilere finansmana husus konutun finansman sağlarken beyan edilen satış bedelinin yüzde 25’i kadar ipari para cezası uygulanacak.

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.