STERLIN
36,7589
DOLAR
28,9482
EURO
31,8167
ALTIN
1.901,95
BIST
8.098,98
SON DAKİKA
Brent petrol fiyatı! – KIBRIS HABER
Hava Durumu Raporu – KIBRIS HABER
Sterlin 36,72TL! – KIBRIS HABER
Aracına benzin yerine su koyunca olanlar oldu! – KIBRIS HABER
Güzelyurt’ta yol aydınlatma tamiratı başladı! – KIBRIS HABER
Ombudsmanın 22 milyon 727 bin 500 TL’lik bütçesi oy çokluğuyla kabul edildi! – KIBRIS HABER
Başbakan Üstel; “Spora yatırımlar hızlanacak”! – KIBRIS HABER
Market hırsızının cezası belli oldu! – KIBRIS HABER
Güney’de bir kadına tecavüz eden 39 yaşındaki Türkiye Survivor eski yarışmacısının cezası belli oldu! – KIBRIS HABER
Girne’de bir dükkanda ölü bulunan kişinin nasıl öldürüldüğü belli oldu! – KIBRIS HABER
Cumhurbaşkanı Tatar’ın kitabı yayımlandı! – KIBRIS HABER
Zorlu Töre, Adıyaman’da konuştu! – KIBRIS HABER
Türkiye denizaltı gücünde dünyadaki ilk 10 ülke arasında! – KIBRIS HABER
1963 kayıplarından Mustafa Mulla Hüseyin toprağa verilecek! – KIBRIS HABER
Asgari ücret masasında anlaşma sağlanamadı! – KIBRIS HABER
Tansu Çıdan davasında erteleme! – KIBRIS HABER
Asgari Ücret Saptama Komisyonu’ndan ilk açıklamalar! – KIBRIS HABER
Sterlin 36,68TL! – KIBRIS HABER
28 Kasım petrol fiyatı! – KIBRIS HABER
Hava Durumu Raporu – KIBRIS HABER
Göğüs dekoltesi vererek yayın açan kadına kocası da dahil olmuş! – KIBRIS HABER
Sayıştay’a bunun için başvuru yapıldı! – KIBRIS HABER
Düğünden sonra damadın başına gelmeyen kalmadı! – KIBRIS HABER
Erkut Şahali; “Her şeyiyle ile gayri yasal bir düzen ve gayri yasal bir bütçe var”! – KIBRIS HABER
Diyetisyenler Birliği, kantinlerin sağlıklı gıdalar satması gerektiğini söyledi! – KIBRIS HABER
Hasan Sadıkoğlu, Karadeniz Kültür Derneği yetkilileri ile görüştü! – KIBRIS HABER
7 yangın, 31 de hususi servis olayı yaşandı! – KIBRIS HABER
2022-2023 Mali Yılı Bütçe Yasa Tasarıları onaylandı! – KIBRIS HABER
Hayvancılık Dairesi’nden önemli açıklama! – KIBRIS HABER
Meteoroloji açıkladı! – KIBRIS HABER

27 bin bina kimlik aldı

27 bin bina kimlik aldıÜlke genelinde 27 bin binaya kimlik belgesi verildi. Teknolojik bir levha halinde bina girişine monte edilen sertifikada …

27 bin bina kimlik aldı
CyborNFT
16.04.2022 09:39
0
A+
A-

27 bin bina kimlik aldı
Ülke genelinde 27 bin binaya kimlik belgesi verildi. Teknolojik bir levha halinde bina girişine monte edilen sertifikada, kullanılan betondan, iskân tarihine kadar tüm bilgiler yer alıyor. Böylece hem vatandaş ev alırken doğru bilgilere kolayca ulaşıyor, hem de kolon kesme, kat çıkma gibi kaçak müdahaleler anında tespit ediliyor. Bakanlık, iskân alan binalarda zorunlu olan sistemi etaplar halinde tüm yapı stoku için uygulamayı planlıyor.

Binaların teknik ve genel bilgilerine kolayca erişilerek izlenebilmesi amacıyla hayata geçirilen Bina Kimlik Sistemi (BKS) yaygınlaşıyor. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın geçtiğimiz yılın ikinci yarısında devreye aldığı uygulama kapmasında şu ana kadar 26 bin 954 binaya kimlik belgesi verildi. Her binaya QR kodu ve elektronik çip verecek sistem, ülke genelinde yeni iskân alan binalarda uygulanıyor. Daha sonra etaplar halinde tüm yapı stokuna kimlik verilmesi de hedefleniyor. Bakanlık yetkililerinin verdiği bilgiye göre binaların girişine asılan bu teknoljik levha en çok İstanbul’da hayata geçti. İstanbul’da 2 bin 591 binada uygulanırken, bunu bin 891 bina ile Antalya, bin 879 bina ile İzmir, bin 697 bina ile Bursa, bin 461 bina ile Kocaeli ve bin 43 ile Sakarya takip etti.

DENETİM YAPILACAK

CyborNFT

Kimlik verilmesinin ilk adım olduğunu, ikinci adımın ise denetim olduğunu belirten Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Yapı İşleri Genel Müdürü Banu Aslan, 4708 sayılı Yapı Denetimi Hakkında Kanun’da önümüzdeki dönemde yapılması planlanan değişiklikle sertifika alan yapıların beşer yıllık periyotlarla yapı denetim kuruluşlarınca denetlenmesinin sağlanacağını söyledi. Aslan, “Böylece, yapı tamamlandıktan sonraki aşamalarda kolon kesilmesi gibi mevzuata aykırı duruma getirilen yapılardaki aykırılıkların tespit edilerek gerekli önlemlerin alınması sağlanacak. Bir sorun varsa giderilmesi için süre verilecek. Can güvenliğini tehdit eden durumlarda bina hemen boşaltılacak ve sorumlulara para cezası verilecek. Ayrıca gerekli durumlarda savcılığa suç duyurusunda da bulunulacak” diye konuştu.

SÜREÇ NASIL BAŞLADI?

2019’da Kartal’da çöken ve 21 kişinin hayatını kaybettiği Yeşilyurt Apartmanı hala hafızalarda. Yaşanan bu acı olay sonrası Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum talimat vermiş ve Bina Kimlik Sistemi projesi geliştirilmişti. Bina kimlik kartlarının dayanıklı olması için ile özel bir çalışma da yapıldı. Yanmaz, soyulmaz malzemeler kullanırken kartın içine bir de çip yerleştirildi. Böylece insan eli ya da bir afette zarar görse dahi özelliği kaybolmayacak.

İŞTE SİSTEMİN AVANTAJLARI

Ev alacak ya da kiralayacak kişiler bu kimlik kartı sayesinde kullanılan malzemeden teknik özelliklere kadar her detayı görecek. Böylece müteahhit ya da emlakçı tarafından olası yanlış yönlendirmelerin önüne geçilecek.

Yangın, deprem gibi afet anlarında, binaya yerleştirilen etiketlerdeki bilgilere uzak bir mesafeden ulaşılarak, bina kat planları, yapının genel verileri ve yapıda ikamet eden vatandaş bilgileri gibi hayati önemdeki bilgilere erişilecek. Zamanla yarışılan afet hallerinde böyle bir sistem hayat kurtaracak.

Ülke genelinde süren kaçak yapılarla mücadele sürecine destek olacak. Yapılan denetimlerde ortaya çıkan sonuçla, kimlik bilgileri karşılaştırılacak, kaçak kat çıkma, kolon kesme gibi teknik müdahaleler tespit edilecek.

Tüm bu imkanlara ek olarak kişisel bilgiler korunacak. Her isteyen kimlikte işlenen tüm bilgileri göremeyecek. Binada yaşayanlar, binadan ev alacak ya da kiralayacaklar ve kamu için farklı detaylar görünür olacak.

CyborNFT
ETİKETLER: , , , ,
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.