STERLIN
29,6039
DOLAR
23,3780
EURO
25,4003
ALTIN
1.478,23
BIST
5.554,00
SON DAKİKA
Şampiyon Gençlik Gücü! – KIBRIS HABER
Turgut Akçın, Doğrudan Gelir Desteği’nin bir an önce ödenmesini talep etti! – KIBRIS HABER
KTEZO’dan açıklama! – KIBRIS HABER
Akaryakıta zam! Yeni fiyatlar bu gece yarısından itibaren geçerli olacak – KIBRIS HABER
Sami Özuslu; “Ekonomideki kötü gidişata 25 Haziran’da hep birlikte ‘dur’ diyeceğiz”! – KIBRIS HABER
Euro Bölgesi teknik resesyona girdi! – KIBRIS HABER
Bakanlar Kurulu toplantısı tamamlandı! – KIBRIS HABER
KGS- 2 Cumartesi günü gerçekleştirilecek! – KIBRIS HABER
Cinsel gücü artırıcı jel çaldı! – KIBRIS HABER
Gözler Bakanlar Kurulu’nda alınacak kararlarda! – KIBRIS HABER
Akaryakıt fiyatlarına büyük bir zam gündemde! – KIBRIS HABER
Büyük kazada yaralıların ismi açıklandı! – KIBRIS HABER
KKTC, Dünya Sağlık Turizmi Konseyi Başkanlık bayrağını devraldı! – KIBRIS HABER
2024-2026 Dönemi Orta Vadeli Mali Planı yayımlandı! – KIBRIS HABER
Tufan Erhürman; “Olan Kıbrıslı Türklere olacak”! – KIBRIS HABER
Maske geri döndü! – KIBRIS HABER
Brent petrol fiyatı! – KIBRIS HABER
Hafta sonu için hava durumu tahmini! – KIBRIS HABER
Döviz durdurulamıyor! 8 Haziran Döviz Kurları – KIBRIS HABER
Lefkoşa’da telefon ve internet kesintisi! – KIBRIS HABER
Zorlu Töre, sessizliğini bozdu! – KIBRIS HABER
103 Milyon Euro’ya transfer oldu! – KIBRIS HABER
Cumhurbaşkanı Tatar, Atlılar toplu mezarındaki kazı çalışması için Nikos Hristodulidis’e saygı çağrısında bulundu! – KIBRIS HABER
Sağlık Bakanlığı’ndan önemli açıklama! – KIBRIS HABER
Lapta Turizm Festivali başlıyor! İşte etkinlik takvimi – KIBRIS HABER
Dikkat! Telefon ve internet kesintisi olacak – KIBRIS HABER
Baba Vanga’nın 2023 yılı kehanetleri gerçek mi oluyor? İşte o kehanetler – KIBRIS HABER
16 yılda toplam 413 ırkçı olay davası! – KIBRIS HABER
Başbakan Ünal Üstel; Hükümetimiz hayat pahalılığı karşısında gerekli adımları atacaktır! – KIBRIS HABER
Sami Özuslu, öğretmenlerin hükümet tarafından büyük saldırılara maruz kaldığını söyledi! – KIBRIS HABER

“En büyük sorun iklim kaynaklı göç olacak”

“En büyük sorun iklim kaynaklı göç olacak”Döngüsel iktisadın ele alındığı Bloomberg HT’ye yayınlanan Elektrik 4.0 programının ikinci kısmında …

“En büyük sorun iklim kaynaklı göç olacak”
CyborNFT
30.04.2022 00:04
0
A+
A-

“En büyük sorun iklim kaynaklı göç olacak”
Döngüsel iktisadın ele alındığı Bloomberg HT’ye yayınlanan Elektrik 4.0 programının ikinci kısmında, dünyanın önündeki en büyük riskin, iklim kaynaklı göç olduğu belirtildi. Boğaziçi Üniversitesi İklim değişikliği Araştırma Müdürü Prof. Levent…

Bloomberg HT’de yayınlanan Elektrik 4.0 programının ikinci kısmında Döngüsel İktisat konusu ele alındı. Programın konuğu Boğaziçi Üniversitesi İklim değişikliği Araştırma Müdürü Prof. Levent Kurnaz döngüsel ekonomiyi, “Kaynaklar tükeniyor. Atmayın, tekrar tekrar kullanın, değiştirin tekrar kullanın, olmazsa diğerine verin, o da olmazsa dönüştürün” kelamlarıyla tanımladı. Dünyanın önündeki en büyük riskin iklim krizi nedeniyle yaşanacak göç olduğuna vurgu yapan Kurnaz, programda iklim kriziyle çaba konusunda döngüsel iktisadın rolünün ne olduğu, neden ihtiyaç duyulduğu ve neler yapılması gerektiğini şöyle özetledi:

Döngüsel iktisat iklim kriziyle uğraşta epey değerli bir role sahip. Zira, dünyadaki kaynaklar sonsuz ve sınırsız değil. İklim krizini ve sonuçlarını keder edenler, dünya çapında 1972 yılında önemli bir araştırmaya girişti. Kaynakların bitmemesi, makul kullanılması için, neler yapılacağı konusunda araştırmalar yapıldı.

CyborNFT

50 yıllık hikaye

Döngüsel iktisadın kıymeti görüldü. Aslında yakından bakıldığında kullanıp atmanın 50 yıllık bir geçmişi olduğu görüldü. Ondan evvel alının bir şey kullanılır, küçülünce küçük kardeş ya da öbür bir çocuk giyerdi. Yalnız giysiler değil her türlü eşya için bunu söylemek mümkün. Zira plastik kaplara çiçek ekildiğini görmüş bir nesiliz biz.

Fakat son 50 yıldır “kullan-at” eğilimi gelişti. İşte döngüsel bir manada tekrar tekrar kullanmaya dikkat çeken bir sistem. Zira dünyadaki kaynaklar sonsuz ve sınırsız değil. Döngüsel iktisatta deniyor ki “Kullan, yine kullan, tamir ettir bir kere daha kullan. Olmuyorsa öteki bir işte kullan, bir öbür şeye dönüştür”

Fakat burada gidilecek çok yol var. Kimse bunu denemiyor. Meğer öbür yandan kullan at sistemi çöküyor. O nedenle bunu yapmak, döngüsel iktisada geçmek durumundayız.

Nüfus kalabalık

Şayet dünya nüfusu 1 milyar civarında olsaydı. Tahminen döngüsel iktisada gerek kalmayabilirdi lakin bugün dünyada 8 milyar nüfus yaşıyor.

Nüfus denetimi konusunda gelişmeler var ancak yeniden de kaynakların sonlu olması buna yetmiyor.

30 milyon göçmen

Yakın gelecekte en kıymetli sorun göç sorunu. 10 yıl içinde su bulamamaktan 700 milyon insan göç edecek . O göçmenlerin değerli bir kısmı bizim ülkemizden geçerek gidecek ya da gitmeyecek. Bir gün kapımızda 30 milyon insan bulursak bu güç bir sorun olacak. Avrupa Birliği (AB) bunu gördü ve tedbirlerini aldı. Sonlarını koruyacak tedbirleri aldı. Lakin biz kendi iç meselelerimizle uğraşıyorken bunu kapıda bulabiliriz.

Bu büsbütün bir güvenlik problemi olarak ele alınmalı. Ben bugünkü göçten kelam etmiyorum. Bugünkü bu politik bir durum. Lakin gelecekteki göç o denli olmayacak. Aç kaldığı ya da susuz kaldığı için gelen beşerler geri gitmeyecek. Politik olan göç benim pozisyon değil lakin iklim şartlarından kaynaklanan göç bizim sıkıntımız. Orada da ne yazık ki rastgele bir çalışma yok. Halbuki bela güldür güldür geliyor.

Kimse kömürden vazgeçmedi

Ayrıyeten kirli kaynaklardan vazgeçmek için gerekli adımlar atılmıyor. Ukrayna savaşı, Avrupa’nın Rus gazına bağımlığını önemli şeklide ortaya koydu. Onlar da bu duruma deva bulmak için kolları sıvadı. Fakat Avrupa Rusya yerine ABD’dan gaz almaya başladı.

İngiltere daha yeni bir kömür madeni işletmesine müsaade verdi. Bu ne demek. En az 30 ya da 50 yıl kömür üretecek demek. Halbuki iklim krizi her geçen gün daha riskli bir boyut kazanıyor.

CyborNFT
ETİKETLER: , , , ,
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.