STERLIN
23,3181
DOLAR
18,8141
EURO
20,4572
ALTIN
1.164,41
BIST
5.231,02
SON DAKİKA
Irak ve Fransa ortasında stratejik paydaşlık muahedesi imzalandı
Real Madrid derbide 3 golle geri döndü, Kral Kupası’nda turladı!
ASVEL 91-77 Fenerbahçe Beko(Euroleague maçı)
Resmi Gazete’de bugün (27.01.2023)
Trump’a zehirli mektup gönderen zanlı cürmünü kabul etti
IMF’den Ukrayna’ya yardım paketi hazırlığı
Ronaldo 90 dakika oynadı, Al Nassr elenmekten kurtulamadı!
ABD Hazine Bakanı Yellen’dan Afrika temasları
Çukurova’dan kritik zafer
Adana Demirspor’da ayrılık! Berk Yıldız’ın sözleşmesi feshedildi
Bangladeş’te başlayan saklambaç oyunu Malezya’da bitti
Biden, ABD’deki Hong Kongluların vize süresini 2 yıl uzattı
Rusya’nın Ukrayna’ya düzenlediği saldırılarda 11 kişi öldü
Son dakika: ABD Wagner’i resmi olarak “uluslararası suç örgütü” ilan etti
Türkiye’den 750 adet akıllı tahta! – KIBRIS HABER
Kayseri İl Millî Eğitim Müdürü değişti
2.5 yıl takip etti sonra internet sitesinden katil sipariş etti! Akılalmaz bir ‘stalker’ hikayesi….
Ünal Üstel; “Kadına yönelik şiddet ve kadın cinayetleri ile mücadele etmekten asla vazgeçmeyeceğiz”! – KIBRIS HABER
16 yaşındaki Helin’in cenazesinde gözyaşları sel oldu! – KIBRIS HABER
Tavuğa da zam geldi! – KIBRIS HABER
Maliye Bakanı Şan’dan Regaip Kandili Mesajı! – KIBRIS HABER
Selin Ciğerci anne oldu! – KIBRIS HABER
Türk lirasına fotoğrafı basılan ilk kadın hayatını kaybetti! – KIBRIS HABER
Zehie Helin Reessur’un otopsi raporu yayımlandı! – KIBRIS HABER
Almanya süre verdi: “Leopard tankları Mart sonu Ukrayna’da olabilir”
İngiltere ve Yeni Zelanda Başbakanlarından esprili paylaşımlar
Ukrayna Savunma Bakanlığı duyurdu: 55 füzenin 47’si vuruldu
Almanya’da Rus ajan depremi: Film gibi operasyon… Havalimanına baskın!
Denktaş heykeli 31 Ocak’ta açılıyor! – KIBRIS HABER
Spot piyasada elektrik fiyatları (26.01.2023)

‘Yerli kurumsal yatırımcı tabanı oluşuyor’

Menkul değer yatırım fonları ve emeklilik yatırım fonlarındaki tasarruf seviyesinin toplamda 1 trilyon lira hududuna dayandığını belirten Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, “Bu da ülkemizde yerli kurumsal yatırımcı tabanının oluşmaya başladığını açıkça gösteriyor” dedi. Nebati, 3.2 milyon olan hisse piyasalarındaki yatırımcı sayısının daha da artacağını lisana getirdi.

‘Yerli kurumsal yatırımcı tabanı oluşuyor’
CyborNFT
02.12.2022 07:26
0
A+
A-

‘Yerli kurumsal yatırımcı tabanı oluşuyor’
Menkul değer yatırım fonları ve emeklilik yatırım fonlarındaki tasarruf seviyesinin toplamda 1 trilyon lira sonuna dayandığını belirten Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, “Bu da ülkemizde yerli kurumsal yatırımcı tabanının oluşmaya başladığını açıkça gösteriyor” dedi. Nebati, 3.2 milyon olan hisse piyasalarındaki yatırımcı sayısının daha da artacağını lisana getirdi.

Sermaye piyasalarındaki gelişmelerin ele alındığı Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği tarafından altıncısı düzenlenen Türkiye Sermaye Piyasaları Kongresi’ne katılan Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, kasım ayı prestijiyle 33 şirketin, 14.2 milyar TL’lik halka arz gerçekleştirdiğini belirtti. Bakan Nebati, “Son 2 yılda 482 şirket borsada süreç görmeye başladı. Son devirde 3.2 milyon olan hisse piyasalarındaki yatırımcı sayısı daha da artacak. Yatırım fonlarına ilgi her geçen gün artarken, menkul değer yatırım fonlarının büyüklüğü 565 milyar TL düzeyine ulaştı. Menkul değer yatırım fonları ve emeklilik yatırım fonlarındaki tasarruf seviyesinin toplamda neredeyse 1 trilyon lira hududuna dayanmış olması, ülkemizde yerli kurumsal yatırımcı tabanının oluşmaya başladığını açıkça gösteriyor. Sürdürülebilir büyüme için finansman gereksiniminin, para piyasaları ve sermaye piyasaları ortasında istikrarlı biçimde dağılması önemli” diye konuştu.

POZİTİF AYRIŞIYORUZ

CyborNFT

Sermaye piyasalarının finansman sağlamada değerli bir alternatif haline geldiğini söyleyen Nebati, “Mevcut tasarrufların sermaye piyasasına yönelmesi konusunda son 2 yıldır sevindirici gelişmeler yaşanıyor. Vatandaşlarımızın ilgisinin arttığını net bir biçimde gözlemliyoruz. Bankacılık yüklü bir yapı olan ülkemizde, finansmanın yükünü büyük ölçüde bankaların taşıyor. Sermaye piyasalarının finans dalındaki hissesinin artırılması riskleri minimize etmek açısından önceliklerimiz ortasında yer alıyor. Piyasa derinliğinin göstergesi olan süreç hacmi açısında BIST’in dikkat çektiğini ve olumlu ayrıştığını biliyoruz. BIST şirketlerinin piyasa bedelinin GSYİH’ye oranı uzun yıllardır yüzde 20-30 düzeyinde, bu gelişmekte olan ülkelerde yüzde 60 civarında. Halka arzlar ve ikincil halka arzlarla bu oranın ülkemizde artırılması için şirketlerin niceliğinin ve niteliğinin artırılması değer kazanıyor. BIST’e mümkün olduğunca her türlü katkıyı vermek durumundayız” formunda konuştu.

“Birçok ülke faizleri artırma yoluna girerken; faiz artışları bugün dünyayı süratli bir resesyona hakikat sürüklüyor” diyen Nebati şöyle devam etti:

İŞBİRLİĞİ MESAJI

“Biz kararlıkla uyguladığımız Türkiye iktisat modelimizle yatırım ve üretimden taviz vermeden, istihdam ve ihracatta emin adımlarla ilerlemeye devam ediyoruz. Kredileri üreten ve istihdamı artırma potansiyeli olan alanlara yönlendiriyoruz. Sermaye piyasalarımızın Türkiye vizyonunu gerçekleştirmede değerli bir rol oynayacağından eminiz. Hem yatırımcıların bilinçlendirilmesi hem de sermaye piyasalarında uzun vadeli perspektif oluşturulması nedeniyle paydaşlarımızla daha fazla işbirliği içinde olmaya devam ediyoruz.”

EMEKLİLİK FONLARI 395 MİLYAR TL OLDU

Her yaştan yatırımcının muteber bilgiye erişerek bilgilerini artırabilmesi için bütüncül bir finansal eğitim portalını hayata geçireceklerini belirten Bakan Nureddin Nebati, emeklilik yatırım fonlarına ait ise şu bilgileri verdi: “Emeklilik yatırım fonlarının büyüklüğü 395 milyar TL’ye yükseldi, daha da güzelleştireceğiz. Bu fonlardaki güçlü büyüme performansını destekleyerek sermaye piyasalarımız için kalıcı bir kaynak haline getirmeyi hedefliyoruz. İştirak finans kanunu çalışmalarını kısa mühlet içinde tamamlayacağız. İştirak finans sistemimizi sağlam yasal yere oturtmuş olacağız. Ekosistemi geliştirerek sermaye piyasalarındaki derinliği ve eser çeşitliliğini artırmaya devam edeceğiz.”

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.