STERLIN
23,3572
DOLAR
19,0510
EURO
20,5023
ALTIN
1.211,97
BIST
5.031,98
SON DAKİKA
Galatasaray’dan Abdülkerim Bardakcı’nın sıhhat durumu hakkında açıklama
İsviçre, Belarus’u deplasmanda dağıttı
Galatasaray, Bakü’ye geldi
Putin’den tehlikeli atak… “Belarus’a nükleer silah yerleştireceğiz”
Galatasaray Nef seriye bağladı
Mehmet Büyükekşi: “Hedefimiz Hırvatistan maçından galibiyetle ayrılabilmek”
A Milli Takım Teknik Direktörü Stefan Kuntz: ‘Oyundan memnun kalmadım, farklı bir maçtı’
Milli oyuncular, Ermenistan galibiyetini değerlendirdi: İyi gitmeyince dizilişi değiştirdik
Ermenistan-Türkiye maçında geri dönüş golünü tahmin etmiş! Kerem’in yanına gitti: ‘Sana ne dedim!’
Ermenistan 1-2 Türkiye (Avrupa Şampiyonası elemeleri maçı)
Almanya’da Covid-19 aşısı mağdurlarına tazminat ödenecek
Bakan Bilgin: Bayram ikramiyesinden 15.6 milyon emekli faydalanacak
Apple’ın CEO’su Tim Cook, Çin’i ziyaret etti
Togg, çekilişle teslim edilecek T10X sayısını 20 bine çıkardı
İran’da doğalgaz deposunda patlama! 2 kişi öldü, 4 kişi de yaralandı
İran’dan ABD’ye tehdit: Suriye’deki üslere yönelik saldırılara derhal yanıt verilecek
BİOTREND ÇEVRE VE ENERJİ YATIRIMLARI A.Ş.( Halka Arz Fiyatının Belirlenmesinde Esas Alınan Varsayımlara İlişkin Değerlendirme Raporu
KERVAN GIDA SANAYİ VE TİCARET A.Ş.( Payların Geri Alınmasına İlişkin Bildirim
YAPI KREDİ FİNANSAL KİRALAMA A.O.( Özel Durum Açıklaması (Genel)
ANADOLU HAYAT EMEKLİLİK A.Ş.( Bağımsız Denetim Kuruluşunun Belirlenmesi
Dünya Saati’nde bugün ışıklar, iklim krizi ve Türkiye için kapatılıyor
AB ile Almanya içten yanmalı motorlar konusunda anlaştı
Spot piyasada elektrik fiyatları (25.03.2022)
Togg’a Antalya’da yoğun ilgi
Cumhurbaşkanlığı Külliyesi 15 Kasım’da bitecek! – KIBRIS HABER
Ersin Tatar; “Türkiye, sorumluların yargılanması sürecinde de yanımızda”! – KIBRIS HABER
Uzun süreli elektrik kesintisi! – KIBRIS HABER
Ünal Üstel, ‘Deprem Yasası’ konusunda bilgilendiriyor! – KIBRIS HABER
Bakan Nebati: Yerli ve katma değerli üretimi artırmak için çalışıyoruz
Erdoğan’dan seçim mesajı: Tarihi yol ayrımındayız

Yapılandırmadan 91.3 milyar lira bekleniyor

Borçların yapılandırılmasına ait yasa teklifi Meclis’te görüşüldü. Teklife nazaran vergi borçlarının yapılandırılmasından 43.5 milyar lira, sigorta borçlarının yapılandırılmasından da 47.8 milyar lira olmak üzere toplam 91.3 milyar liralık gelir elde edilmesi bekleniyor.

Yapılandırmadan 91.3 milyar lira bekleniyor
CyborNFT
01.02.2023 07:38
0
A+
A-

Yapılandırmadan 91.3 milyar lira bekleniyor
Borçların yapılandırılmasına ait yasa teklifi Meclis’te görüşüldü. Teklife nazaran vergi borçlarının yapılandırılmasından 43.5 milyar lira, sigorta borçlarının yapılandırılmasından da 47.8 milyar lira olmak üzere toplam 91.3 milyar liralık gelir elde edilmesi bekleniyor.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda dün borçların yapılandırılmasına ait yasa teklifi görüşüldü. Komiteye sunulan tesir tahliline nazaran katılaşmış alacaklarla ilgili yapılandırma kararları kapsamında vergi dairelerine ödenmesi gereken toplam 521 milyar liralık alacak var. Vergi dairelerine borçlu sayısının ise 14 milyon 156 bin 341 kişi olduğu belirtildi.Komisyona sunum yapan AK Parti Küme Başkanvekili Mustafa Elitaş, “521.2 milyar liralık alacak aslı var. 316.1 milyar liralık gecikme artırımı da dahil olmak üzere toplam 837.3 milyar liralık alacak kelam konusu. Bu alacakların yaklaşık yüzde 60’ının yani 500 küsur milyar liraya yakın kısmının tahsil kabiliyeti kalmamış. Burada 300 ila 350 milyar liralık bir kısmın barış kapsamına gireceğini düşünüyoruz. 500 milyar civarında ‘donuk alacak’ diye tabir edilen, çok evvelce gelen bir ölçü kelam konusu. SGK’nın ise 196 milyar liralık alacak aslı var, 166 milyar lira da gecikme cezası olmak üzere toplam 362 milyar liralık alacak bu sistemle yapılandırmaya girmektedir” diye konuştu. 

SGK’YA 196 MİLYAR LİRA BORÇ

CyborNFT

Etki tahliline nazaran 14.6 milyon kişinin SGK’ya olan 196 milyar liralık borcu yapılandırma kapsamına giriyor. Düzenleme ile 3 milyon 277 bin 5 kişinin borcu yapılandırılacak. Lakin borcu silinecek 332 bin 450 işyeri düşüldüğünde, sayı 2 milyon 944 bin 555 işyerine düşecek.

TOPLAM TAHSİLAT 91.3 MİLYAR

Komisyona sunulan tesir tahlilinde yapılandırma kapsamına giren borçlara yönelik müracaat süreci tamamlanmadan tahsil edilecek ve vazgeçilecek alacak fiyatına ait iddia yapılamadığı belirtildi. Bununla birlikte son yapılandırma kanunu çerçevesinde katılaşmış alacaklar ile müracaat ve tahsilat fiyatı dikkate alındığında vergi alacakları için 43.5 milyar liralık tahsilat yapılabileceği kaydedildi. Sigorta alacakları için de47.8 lira olmaküzere toplam 91.3 milyar liralık tahsilat beklendiğikaydedildi.

2 BİN LİRANIN ALTINDAYSA SİLİNECEK

Yasa teklifiyle 31 Aralık 2022 tarihi öncesi olan ve toplam fiyatı 2 bin lirayı geçmeyen borçlar silinecek. Elitaş, Plan Bütçe Komisyonu’na yaptığı sunumda 2 bin lirayı aşmayan alacaklara faizin de dahil olduğunu söyledi. Yasa teklifine nazaran; bu borçların 1 Ocak 2023 tarihi prestijiyle tahsil dairesi kayıtları temel alınacak. Bu tahsilden vazgeçilmiş alacaklarla ilgili açılmış davalar, alacaklı tahsil dairesinde alacağın silindiğine ait bildirimi üzerine mahkeme tarafından sonlandırılacak. Teklifle Toplumsal Güvenlik Kurumu tarafından takip edilen 500 lirayı aşmayan asli alacaklar silinecek. Bu kapsamda 1.7 milyar liralık bir alacağın silinmesi bekleniyor. Yasa teklifine nazaran 31 Aralık 2020 tarihine ait olduğu halde ödenmemiş işsizlik sigortası primi, toplumsal güvenlik dayanak primi ve idari para cezası asılları 500 lirayı aşmıyorsa silinecek. Türkiye’ye müsaadesiz giriş yapan yabancılara 6458 sayılı Yasa’ya nazaran kesilen lakin bu şahısların yurtdışında olmaları nedeniyle tahsil kabiliyeti kalmayan idari para cezaları silinecek. 

ÖĞRENCİLERİN GECİKME ARTIRIMI SİLİNİYOR

– Geri ödemesi başlamış yahut takip için vergi dairelerine bildirilmiş olan tahsil ve katkı kredilerinin 4.5 milyar liralık gecikme artırımı silinecek. Bu kapsamda vergi dairelerince takip edilen 1 milyon 431 bin 535 kişinin borcu kapsama girecek.

EŞDEĞER EŞYA KULLANIMIYLA 3.8 MİLYARLIK TASARRUF

– Muadil eşya ve yine kullanılabilir kesimlerin sigorta bölümünde kullanılmasının önünü açan düzenleme ile trafik sigorta poliçeleri için 1.4 milyar lira, kasko poliçeleri için 2.4 milyar lira olmak üzere toplam 3.8 milyar lira tasarruf sağlanması öngörülüyor.

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.