SON DAKİKA
“Ercan Havalimanı, Ramazan Bayramı Süresince 749 Uçağa ve Binlerce Yolcuya Hizmet Verecek”
30 Ocak Döviz Kurları – KIBRIS HABER
Güzellik ve SPA Merkezinde, sauna odası alev aldı! – KIBRIS HABER
Tabipler Birliği, Çalışma Bakanlığı’nı eleştirdi! – KIBRIS HABER
15 yaşındaki kızı taciz etmişti, işine son verildi! – KIBRIS HABER
Birçok noktada sel baskını yaşayacağız! – KIBRIS HABER
Ufuk Tomson mezarı başında anıldı! – KIBRIS HABER
Borsa’da yükseliş – KIBRIS HABER
29 Ocak Petrol Fiyatı – KIBRIS HABER
THY uçağına yıldırım isabet etti! – KIBRIS HABER
Sterlin 39’a dayandı! – KIBRIS HABER
Özersay, Rum lideri Hristodulides’i eleştirdi! – KIBRIS HABER
KKTC’yi soğuk ve karlı bir hafta bekliyor! – KIBRIS HABER
Rauf Raif Denktaş 100 yaşında! – KIBRIS HABER
Rum Yönetiminden Kıbrıslı Türklere yönelik 14 maddelik paket! – KIBRIS HABER
Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığından önemli duyuru! – KIBRIS HABER
Kuaför, 15 yaşındaki kızı taciz etti! – KIBRIS HABER
Temizlediği evleri soydu! – KIBRIS HABER
Kasaplar Birliği eylem yaptı! – KIBRIS HABER
Bakanlar Kurulu toplandı! Gözler görüşme sonrası yapılacak açıklamaya çevrildi – KIBRIS HABER
Beyköy Tatbikat alanında atış yapılacak! – KIBRIS HABER
Oğuz: İstatistik Kurumu’nun açıkladığı nüfusu muteber kabul etmeliyiz 
Soğuk ve yağmurlu hava etkili oluyor
İskele’de olaylı gün
Meteoroloji kurumları arasındaki işbirliği arttırılacak
III. Kıbrıs Türk Gençlik Kongresi: Enflasyona sebep olan faktörler kamu yükü ve vergilerdir
‘Olmazsa olmaz’ Herkes hasta… Uzman isim uyardı! Üçlü virüs salgınıyla mücadele için…
Instagram takip isteklerinde yeni dönem! Yorum yağdı… “CV de gönderelim tam olsun”
Ülkede 2014 yılından bu yana kaçak yaşayan zanlılar, cezaevine gönderildi.
Burak Maviş: Yasanın süresi bitiyor, deprem fonundaki para nerede bekletilecek?

Uzman ve Başöğretmenlik eğitimleri başladı

Uzman ve Başöğretmenlik eğitimleri başladıMilli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, öğretmen meslek basamakları kapsamında Türkiye’de birinci sefer …

Uzman ve Başöğretmenlik eğitimleri başladı
Akacan The Mall
18.07.2022 11:52
0
A+
A-

Uzman ve Başöğretmenlik eğitimleri başladı
Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, öğretmen meslek basamakları kapsamında Türkiye’de birinci sefer düzenlenen uzman ve başöğretmenlik eğitim programının başladığını söyledi.

Öğretmenlik Meslek Kanunu doğrultusunda resmi ve özel öğretim kurumları ile MEB dışındaki kamu kurum ve kuruluşlarında misyon yapanların uzman ve başöğretmenlik eğitim programı müracaat sonuçları, 7 Temmuz tarihinde açıklanmıştı. Bu sonuçlara nazaran Ulusal Eğitim Bakanlığı’na bağlı resmî eğitim kurumlarında misyon yapan öğretmenlerden 531 bin 885’i uzman öğretmenlik, 70 bin 437’si de başöğretmenlik olmak üzere toplam 602 bin 322 kişi,  eğitim programlarına katılmaya hak kazandı.

Özel öğretim kurumlarında misyon yapan öğretmenlerden 10 bin 171’inin uzman öğretmenlik; 308’inin başöğretmenlik için olmak üzere toplam 10 bin 479 öğretmenin başvurusu da kabul edildi. MEB dışı kamu kurum ve kuruluşlarında misyon yapan 1.644 öğretmenle birlikte uzman ve başöğretmenlik eğitim programı için müracaat yapan ve gerekli koşulları taşıyan toplam 614 bin 445 öğretmen, eğitim programlarına katılmaya hak kazandı.

Akacan The Mall

EĞİTİMLER BAŞLADI
Uzman ve başöğretmenlik eğitim programına ait süreç hakkında bilgi veren Ulusal Eğitim Bakanı Mahmut Özer şu bilgileri paylaştı: “Uzman öğretmenlik eğitim programı, 18 Temmuz’da başlayıp 5 Eylül’de sona erecek. Başöğretmenlik eğitim programı ise 18 Temmuz – 19 Eylül tarihleri ortasında gerçekleştirilecek.  Bu vesileyle uzman öğretmenlik ve başöğretmenlik sürecinin eğitim topluluğumuza güzel olması temennisiyle eğitimlere katılacak tüm öğretmenlerimize şimdiden muvaffakiyetler diliyorum.”

Eğitim programına katılmaya hak kazananlardan, resmî eğitim kurumlarında vazife yapan öğretmenler ve uzman öğretmenler MEBBİS şifrelerini, özel öğretim kurumlarında yahut MEB dışındaki kamu kurum ve kuruluşlarında misyon yapan öğretmenler ve uzman öğretmenler ise e-Devlet şifrelerini kullanarak oba.gov.tr adresi üzerinden eğitimlere katılabilecek.

Eğitimlerin sağlıklı yürütülebilmesi ve adayların rastgele bir külfet yaşamamaları için adayların eğitimlere, MEBBİS yahut e-devlet şifreleri ile kişisel giriş yapmaları gerekiyor.

EĞİTİMLERİN TAMAMI İZLENMELİ
Öte yandan adayların eğitimlerin tamamını eksiksiz olarak izlemeleri gerekiyor. İzlenen her görüntünün solunda bulunan ikon görüntü başlatıldığında turuncu, tamamlandığında ise yeşil renge dönüşüyor. Tüm görüntüler izlendiğinde (yeşil olduğunda) eğitim tamamlanmış olacak. Eğitimin tamamlanmış sayılması için görüntülerin yüzde 100 izlenme mecburiliği bulunuyor. Eğitimin tamamlanmış olup olmadığı ÖBA platformunda eğitimin ‘Eğitim Detayları’ kısmından denetim edilmesi gerekiyor. 

İÇERİKLER ÖBA’DA PAYLAŞILDI
Video eğitimlerin yanında görüntü eğitimlerde misyon alan akademik takım tarafından hazırlanan yazılı içerikler ayrıyeten ÖBA’da paylaşıldı. Eğitim başlatıldığı yahut eğitime devam et denildiğinde eğitim görseli altında yer alan ‘Eğitim Hakkında’ kısmında bu dokümanlara ilişkin açıklamalar ve linkler yer alıyor. Yalnızca yazılı içeriğin okunmasıyla ‘eğitimi tamamlama şartı’ yerine gelmez. 

Sınav, eğitim programı hususlarından yapılacağından adaylar imtihanda yazılı doküman içeriğinden sorumlu olacak. İşitme engelli öğretmenler için, eğitimde kullanılacak görüntülere işaret lisanı eklendi. Görme engelli öğretmenler için yazılı dokümanlarda erişebilirlik çalışması yapıldı.

Akacan The Mall
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.