STERLIN
22,5569
DOLAR
18,8276
EURO
20,1382
ALTIN
1.132,10
BIST
4.622,82
SON DAKİKA
Rum Dışişleri Bakanlığı Genel Müdürü; “Yardım talebimiz reddedildi”! – KIBRIS HABER
Nazım Çavuşoğlu’ndan son dakika açıklaması! – KIBRIS HABER
Sağlık Bakanlığından açıklama geldi! – KIBRIS HABER
Dolandırıcılar deprem felaketini fırsat bildi… Sahte bağış kampanyalarını ve siteleri nasıl anlayabiliriz?
Cumhurbaşkanı Erdoğan’a peş peşe taziye telefonları
Vatandaşlara ücretsiz psikolojik destek sağlanacak! – KIBRIS HABER
Gönyeli Spor Kulübü futbolcusu Mehmet Gülen, depremde hayatını kaybetti! – KIBRIS HABER
Adıyaman’da enkazda kalan öğrencileri kurtarma çalışmaları devam ediyor! – KIBRIS HABER
Bulut Akacan ve eşi Abide Gülel’den birlik ve destek çağrısı.
Beyarmudu Belediye Başkanı, maaşını deprem bölgesine bağışladı! – KIBRIS HABER
Türkiye’ye 4 ek sefer düzenlenecek! – KIBRIS HABER
Liselilerin ürettiği 54 bin ekmek deprem bölgesine gönderildi
Son Dakika! 10 ilde 3 aylık OHAL ilan edildi – KIBRIS HABER
İtalyan bilim insanından flaş deprem açıklaması: Türkiye 3 metre hareket etti!
AB konferansında Türkiye’deki depremzedeler için saygı duruşu
Cumhurbaşkanı Ersin Tatar başkanlığındaki koordinasyon komitesi çalışmalara devam ediyor! – KIBRIS HABER
Bulut Akacan’dan birlik ve beraberlik çağrısı
T.C. Lefkoşa Büyükelçiliği’nde taziye defteri açıldı! – KIBRIS HABER
DSÖ Avrupa Direktörü : 65 ülkeden 2 bin 660 personel deprem bölgelerine gidiyor
Kahramanmaraş’a giden Miracle Değirmenlik futbolcusu Arda Akbaba ve ailesi depremde hayatını kaybetti! – KIBRIS HABER
Dursun Oğuz, 100 kişilik ekiple Adıyaman’a gidiyor! – KIBRIS HABER
Metin Feyzioğlu; “Maalesef otelden acı haberler geliyor”! – KIBRIS HABER
Uluslararası kuruluşlar, Türkiye ve Suriye için yardım kampanyası başlattı
Kıbrıslı Türk Amaç Arnavutoğlu, Türkiye’deki depremde hayatını kaybetti! – KIBRIS HABER
100 yılın en büyük felaketi… Uydular yıkımı görüntüledi
TABGİS/Bilgin: Deprem bölgesine akaryakıt ikmali konusunda sıkıntı var
Öğretmenler deprem bölgesine uğurlandı
Bölgeye yardım için İzmir’den Ro-Ro gemisi yola çıkıyor
Boeing, 2 bin çalışanı ile yollarını ayırıyor
Acil ihtiyaç malzemelerinde fahiş fiyat artışlarına denetim

Türk Akademisyene ‘Kraliyet’ unvanı

Prof. Dr. Sezgin Bakırdere’nin kimya alanında yaptığı akademik çalışmaları, İngiliz Kraliyet ailesi tarafından desteklenen The Royal Society of Chemistry (Kraliyet Kimya Topluluğu) tarafından “Fellow Member” (danışman üye) unvanıyla taçlandırıldı. Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ) Kimya Kısmı öğretim üyesi Prof. Dr. Bakırdere, analitik kimya alanında yaptığı milletlerarası çalışmalar nedeniyle bu unvana layık görüldü. Onun bu başarısına en çok sevinenlerden biri de 2022 Liselere Geçiş Sistemi (LGS)’de 500 tam puan alarak şampiyonlar ortasında yer alan kızı Bengisu Ece Bakırdere oldu.

Türk Akademisyene ‘Kraliyet’ unvanı
CyborNFT
12.12.2022 11:07
0
A+
A-

Türk Akademisyene ‘Kraliyet’ unvanı
Prof. Dr. Sezgin Bakırdere’nin kimya alanında yaptığı akademik çalışmaları, İngiliz Kraliyet ailesi tarafından desteklenen The Royal Society of Chemistry (Kraliyet Kimya Topluluğu) tarafından “Fellow Member” (danışman üye) unvanıyla taçlandırıldı. Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ) Kimya Kısmı öğretim üyesi Prof. Dr. Bakırdere, analitik kimya alanında yaptığı milletlerarası çalışmalar nedeniyle bu unvana layık görüldü. Onun bu başarısına en çok sevinenlerden biri de 2022 Liselere Geçiş Sistemi (LGS)’de 500 tam puan alarak şampiyonlar ortasında yer alan kızı Bengisu Ece Bakırdere oldu.

10 yıldır bilimsel çalışmalarını YTÜ’de sürdüren ve lisans, yüksek lisans, doktora öğrencilerinden oluşan 67 kişilik bir araştırma kümesinin başında bulunan Prof. Bakırdere; “Ülkemizin ismini milletlerarası toplulukta daha fazla duyurmak için çaba sarf ediyoruz. Biliyoruz ki bunun yolu bilimden geçer. Bir ülke bilimde ne kadar güçlüyse milletlerarası arenada da sesi o kadar yüksek çıkar. Biz de çorbada tuzumuz olması için bilim yolunda ilerlemeye gayret gösteriyoruz” dedi.

ÖĞRENCİLERİ NOBEL ÖDÜLLÜ İSİMLERLE BULUŞTURDU
Prof. Dr. Bakırdere ona kraliyet unvanını getiren çalışmalarını anlatırken şunları söyledi:
“Biz grup olarak analitik kimya alanında bilimsel çalışmalar yapıyoruz. Kovid-19, kutup, sıhhat ve etraf üzerine son yıllarda ağırlaşıp tesir faktörü yüksek çalışmalar yapmaya çaba gösterdik. Pandeminin birinci vakitlerinde kullanılan iki ilaç etken unsuru üzerine hazırladığımız proje Türkiye Sıhhat Enstitüleri Başkanlığı (TUSEB) tarafından desteklendi ve proje kapsamında yaptığımız çalışmalar 5 farklı yayın halinde tesir pahası yüksek, saygın mecmualarda dünya literatürüne kazandırıldı. Araştırma takımımın bakış açısını değiştirmek ve katkı sağlamak ismine Nobel ödüllü bilim insanlarını davet ettim ve bu kapsamda ‘Farklı Olmak için Farklı Düşün’ mottosuyla “Think Different to be Different” aktifliğini başlattım. Bir lisans öğrencisinin Nobel ödüllü birine soru sorması fikri beni heyecanlandırıyordu ve Nobel ödüllü 7 bilim insanıyla bu aktifliği yaptık. 2016 Nobel Kimya mükafatı sahibi Dr. Jean-Piere Sauvage’ın toplantı sonrası ona soru soran lisans öğrencilerinin fotoğraflarıyla birlikte isimlerini istemesi yaptığım işin yanlışsız olduğunu bir defa daha bana gösterdi. Analitik kimyanın geniş yelpazseninde yaptığımız çalışmalar bana bu üyeliği getirdi. Bu muvaffakiyet yalnızca benim değil araştırma grubumun başarısı.”

CyborNFT

KIDEMLİ OLMADAN DANIŞMAN OLDU
Normal koşullarda danışman üye olmak için öncelikle kıdemli üye olmak ve 6 yıl bu unvanla çalışmalar yapmak gerektiğini söyleyen Dr. Bakırdere kendisinin direkt danışman üyeliğe uygun görüldüğünü belirterek, “Bu toplulukta bir misyon ediniyorsunuz. Kimya üzerine bir siyaset geliştirecekleri vakit danışman üyelerden teklifler talep ediyorlar. Her yıl bu çerçevede toplantılar organize ediliyor. Ben de ülkemizin sesi olarak orada bulunup tekliflerde bulunacağım. Ülkemizi en düzgün formda temsil etmeye uğraş edeceğim” dedi.

LGS ŞAMPİYONU BABASININ MUVAFFAKİYETİNİ ANLATTI
2022 LGS şampiyonlarından Bengisu Ece Bakırdere 500 tam puan alarak, hayali olan Galatasaray Lisesi’ne yerleşmişti. Şampiyon, babasının elde ettiği muvaffakiyetin kendisini kamçıladığını söyledi ve şöyle devam etti;
“Babam gece gündüz çalışarak bu başarıyı hak etti. Uğraşının karşılık bulması ve insanlığa yardım edebilecek bilimsel faaliyetlerin içinde olması beni çok gururlandırıyor. Tıpkı vakitte annem Doç. Dr. Gülhan Bakırdere de YTÜ’de öğretim üyesi olduğu için meskende daima bilim üzerine konuşmalar yapılıyor. Babamın başarısı ve bilimle iç içe bir ailede büyümem benim gelecekle ilgili hayallerimi daha üst koymam konusunda motive ediyor. Babamı görünce başarılarına imreniyorum.”

KRALİYET KİMYA TOPLULUĞU
1841 yılında, İngiltere’de diyalizin mucidi Thomas Graham’ın başkanlığında kurulan Londra Kimya Derneği, 7 yıl sonra Kraliçe Victoria’nın “Kimya Biliminin Genel İlerlemesi” başlıklı Kraliyet Beyannamesi’nin yayınlanmasıyla ‘Kimya Derneği’ olarak çalışmalarını sürdürdü. 1972’de Kraliyet Kimya Enstitüsü, Faraday Topluluğu ve Analitik Kimya Derneği ile birleşme sürecini başlatan Kimya Derneği, 15 Mayıs 1980’den bu yana The Royal Society of Chemistry (Kraliyet Kimya Topluluğu) ismi altında bilime taraf veren çalışmalar yapıyor. Bu çalışmalar Kraliyet Ailesi tarafından destekleniyor. Daha evvel 2018 yılında İstanbul Üniversitesi’nden Prof. Dr. Mustafa Reşat Apak emsal bir unvanla topluluğa kabul edilmişti.

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.