STERLIN
22,8880
DOLAR
18,6344
EURO
19,6306
ALTIN
1.077,07
BIST
4.962,97
SON DAKİKA
Fenerbahçe’de Jorge Jesus’tan transfer ve sakatlık açıklaması!
Quique Setien: ‘Fenerbahçe çok iyi oynadı’
Rusya ve Belarus, bölgesel güvenlik anlaşmasında değişiklik öngören protokolü imzaladı
Eski İran Cumhurbaşkanı Rafsancani’nin kızı Faize Haşimi’nin yargılanma süreci başladı
Gizemli hastalık streptokok paniği! Çocuklar ölüyor – KIBRIS HABER
Bu tarihlere dikkat! Atış yapılacak – KIBRIS HABER
MLP SAĞLIK HİZMETLERİ A.Ş.( Payların Geri Alınmasına İlişkin Bildirim
TRABZONSPOR SPORTİF YATIRIM VE FUTBOL İŞLETMECİLİĞİ TİCARET A.Ş.( Genel Kurul İşlemlerine İlişkin Bildirim
VAKKO TEKSTİL VE HAZIR GİYİM SANAYİ İŞLETMELERİ A.Ş.( Olağan Dışı Fiyat ve Miktar Hareketleri
ÇİMSA ÇİMENTO SANAYİ VE TİCARET A.Ş.( Kurumsal Yönetim Bilgi Formu (Güncelleme) – Yönetim Kurulu-2
Dünya Kupası son 16 turu eşleşmeleri belli oldu! – KIBRIS HABER
Ünal Üstel; “Özçınar, Güzelyurt’u Güzelyurt yapan adam”! – KIBRIS HABER
O suçtan 18 ay hapis yatmıştı, yine aynı suçu işledi! – KIBRIS HABER
Ukrayna’da kritik saatler… Büyük saldırı başlamak üzere
Akyar Kara Giriş Kapısı’ndan uyuşturucu maddeyle giriş yapmaya çalıştı! – KIBRIS HABER
Cengizköy’de trafik kazası! – KIBRIS HABER
CHP ekonomi vizyonunu açıkladı
5 milyon dolarlık peynirli makarna davası: ‘Hazırlama süresi yanıltıcı’
İran Ulusal Güvenlik Konseyi: “Mahsa Amini protestolarında 200’den fazla kişi öldü”
Endonezya’da 6.4 büyüklüğünde deprem
Uyuşturucu zanlılarına ek tutukluluk! – KIBRIS HABER
İstediği kulaklığı almayan annesini yüzünden vurarak öldürdü! Büyükannenin anlattıkları olayı çok daha trajik bir hale getirdi
Töre, ‘Topraksız Vatan Olmaz İnisiyatifi’ üyelerini kabul etti! – KIBRIS HABER
Spot piyasada elektrik fiyatları (03.12.2022)
İstediği kulaklığı almayan annesini yüzünden vurarak öldürdü! Büyükanne konuştu: ‘Sürekli sesler duyuyordu’
Üniversite öğrencisi kıza cinsel tacizde bulunan minibüs şoförü dolandırıcı çıktı! – KIBRIS HABER
Annelerinin katilini yıllarca kahraman olarak tanıdılar…
Kertenkelelerin atası dolapta bulundu
İran yeni nükleer santralin inşasına başladı
Rusya’dan tavan fiyat uygulamasına tepki

Tarımda gelir sigortası yaygınlaşacak

Tarımda gelir sigortası yaygınlaşacakBloomberg HT yayına katılan Tarsim Genel Müdürü Serpil Günal, tarım sigortalarında büyük bir farkındalık …

Tarımda gelir sigortası yaygınlaşacak
CyborNFT
03.10.2022 15:37
0
A+
A-

Tarımda gelir sigortası yaygınlaşacak
Bloomberg HT yayına katılan Tarsim Genel Müdürü Serpil Günal, tarım sigortalarında büyük bir farkındalık yaşadığını belirterek, “Geçen yıl üç bölgede, bu yıl Konya’nın tamamında buğday ürünü için uygulanan gelir sigortasının seneye ülke geneline…

Çiftçilerin, tarım sigortalarına karşı önemli bir farkındalığı olduğunu söyleyen Tarsim Genel Müdürü Serpil Günal, yelpazeyi genişletmek üzere çalışmalar yapıldığını belirterek, “Poliçelerde ciddi artışlar yaşanıyor. Geçen yıl pilot uygulama olarak buğday ürünü için gelir sigortası başlattık. Bu yıl Konya’nın tamamında uyguladığımız sigorta, seneye tüm ülke genelinde uygulanacak” diye konuştu.

Bloomberg HT’de yayınlanan Sigorta Gündemi programına katılan Tarım Sigortaları Havuz İşletmesi (Tarsim) Genel Müdürü Serpil Günal, tarım sigortaları alanında sevindirici gelişmeler yaşandığını dile getirdi.

CyborNFT

Poliçe sayısının 9 ayda 2 milyonu aştığına dikkat çeken Günal, geçen yıl sigortalı olan toplam varlıkların 83 milyar liradan bu yıl Eylül sonu itibariyle 177 milyar liraya ulaştığını aktardı.

Günal, “Sigortalı varlık oranında yüzde 112’lik bir artış görülüor. Sigortalanan işletme sayısında da artış söz konusu. Geçen yıl 500 bin olan işletme sayısı 606 bine çıkmış durumda. Toplam prim öretimleri 3,3 milyar liradan 5,4 milyar liraya çıktı” diye konuştu.

“Kuraklıkta poliçe sayısı katlandı”

Çiftçilerin son yıllarda daha bilinçli olduğunu dile getiren Günal tarımın küresel iklim değişiklerinin yakından etkilediği bir kesim burası. Bu nedenle gelişme rakamlara da yansıdığını, 3 milyon dekar alanın kuraklığa karşı sigortalandığını aktardı. Günal, toplam hasarlı alana bakıldığında yurt dışında ya da Avrupa’da kadar büyük hasarlar yaşanmamasına karşın, sigorta bedellerindeki artış nedeniyle ödenen hasar miktarının arttığını dile getirdi.

Devlet desteğinin önemli olduğunu, Türkiye’nin devlet desteği ile işleyen dört sistemden biri olduğunu dile getiren Günal, seneye de gelir sigortasının ülke geneline yayınlaştırılacağı bilgisini verdi.

BES’te büyüme hız kesmiyor

Emeklilik Gözetim Merkezi’nin (EGM) 23 Eylül 2022 verilerine göre katılımcı sayısının 7 milyon 611 bin olduğu BES’te toplam fon büyüklüğü ise 321,8 milyar lira oldu. Katılımcı sayısının 6 milyon 583 bin olduğu OKS’de ise fon büyüklüğü 26 milyar liraya ulaştı. Katılımcı sayısı OKS dahil toplamda 14.2 milyona yükselirken, sistemdeki toplam fon büyüklüğü de Devlet Katkısı dahil olmak üzere 350 milyar TL’ye dayandı.

Siber saldırı riski yüksek

Programda kısa kısa değinilen noktalar arasında yer alan bilgiler ise şöyle:

Türkiye’de Ray Sigorta’nın da sahibi olduğu Avusturyalı Vienna Insurance Group tarafından satın alınan Aegon Hayat ve Emeklilik’in adı Viennalife Emeklilik ve Hayat A.Ş. olarak değişti.

Garanti BBVA Emeklilik, 30. yılını kutluyor. Garanti BBVA Emeklilik Genel Müdürü Burak Ali Göçer, “BES’te her yıl hızla artan fon büyüklüğünün finansal sisteme uzun vadede daha önemli etkisi olacak. BES birçok amaç için kullanılabilen, rüştünü ispat etmiş, güvenilir bir sistem” dedi.

Fitch Ratings yüksek enflasyonun ve artan faiz oranlarının son tahminlerin ötesinden kalmaya devam etmesinin dünya genelindeki sigorta sektörlerinin görünümlerinin kötüleştirilebileceği uyarısı yaptı.

Chubb’dan yeni bir rapor, genç nesillerin, sigorta brokeri ve acentelerden daha fazla tavsiye almaya meyilli olduğunu öne sürüyor. Chubb’a göre, Z kuşağının yüzde 46’sı ve Y kuşağının yüzde 43’ü acenteler veya brokerlerden sigortayla ilgili konularda kendilerine tavsiye vermesini istiyor.

Moody’s dünya genelinde izlediği 71 sektörün 80 trilyon dolarlık borcunun dörtte birinden fazlası yaklaşık yüzde 28’inin yani 22 trilyon dolarlık kısmının siber saldırı riskine “yüksek” veya “çok yüksek” maruz kaldığını, hastaneler ve kamu hizmetleri sektörlerinin ise en büyük risk altında olan sektörler olduğunu belirtti.

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.