SON DAKİKA
“Ercan Havalimanı, Ramazan Bayramı Süresince 749 Uçağa ve Binlerce Yolcuya Hizmet Verecek”
30 Ocak Döviz Kurları – KIBRIS HABER
Güzellik ve SPA Merkezinde, sauna odası alev aldı! – KIBRIS HABER
Tabipler Birliği, Çalışma Bakanlığı’nı eleştirdi! – KIBRIS HABER
15 yaşındaki kızı taciz etmişti, işine son verildi! – KIBRIS HABER
Birçok noktada sel baskını yaşayacağız! – KIBRIS HABER
Ufuk Tomson mezarı başında anıldı! – KIBRIS HABER
Borsa’da yükseliş – KIBRIS HABER
29 Ocak Petrol Fiyatı – KIBRIS HABER
THY uçağına yıldırım isabet etti! – KIBRIS HABER
Sterlin 39’a dayandı! – KIBRIS HABER
Özersay, Rum lideri Hristodulides’i eleştirdi! – KIBRIS HABER
KKTC’yi soğuk ve karlı bir hafta bekliyor! – KIBRIS HABER
Rauf Raif Denktaş 100 yaşında! – KIBRIS HABER
Rum Yönetiminden Kıbrıslı Türklere yönelik 14 maddelik paket! – KIBRIS HABER
Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığından önemli duyuru! – KIBRIS HABER
Kuaför, 15 yaşındaki kızı taciz etti! – KIBRIS HABER
Temizlediği evleri soydu! – KIBRIS HABER
Kasaplar Birliği eylem yaptı! – KIBRIS HABER
Bakanlar Kurulu toplandı! Gözler görüşme sonrası yapılacak açıklamaya çevrildi – KIBRIS HABER
Beyköy Tatbikat alanında atış yapılacak! – KIBRIS HABER
Oğuz: İstatistik Kurumu’nun açıkladığı nüfusu muteber kabul etmeliyiz 
Soğuk ve yağmurlu hava etkili oluyor
İskele’de olaylı gün
Meteoroloji kurumları arasındaki işbirliği arttırılacak
III. Kıbrıs Türk Gençlik Kongresi: Enflasyona sebep olan faktörler kamu yükü ve vergilerdir
‘Olmazsa olmaz’ Herkes hasta… Uzman isim uyardı! Üçlü virüs salgınıyla mücadele için…
Instagram takip isteklerinde yeni dönem! Yorum yağdı… “CV de gönderelim tam olsun”
Ülkede 2014 yılından bu yana kaçak yaşayan zanlılar, cezaevine gönderildi.
Burak Maviş: Yasanın süresi bitiyor, deprem fonundaki para nerede bekletilecek?

SpaceX’, NASA Crew-6 mürettebatını tıbbi araştırmalar için uzaya taşıyor

Elon Musk’ın kurucusu olduğu SpaceX, NASA’nın Crew-6 misyonuyla, 4 astronotu, Memleketler arası Uzay İstasyonu’na taşıyacak. BloombergHT için sorularımızı yanıtlayan SpaceX’in Dragon uzay kapsülünün üretiminde misyonlu SpaceX Uzay Aracı Teknisyeni Türk…

SpaceX’, NASA Crew-6 mürettebatını tıbbi araştırmalar için uzaya taşıyor
Akacan The Mall
02.03.2023 00:50
0
A+
A-

SpaceX’, NASA Crew-6 mürettebatını tıbbi araştırmalar için uzaya taşıyor
Elon Musk’ın kurucusu olduğu SpaceX, NASA’nın Crew-6 vazifesiyle, 4 astronotu, Milletlerarası Uzay İstasyonu’na taşıyacak. BloombergHT için sorularımızı yanıtlayan SpaceX’in Dragon uzay kapsülünün üretiminde vazifeli SpaceX Uzay Aracı Teknisyeni Türk…

HANDE BERKTAN

Elon Musk’ın kurucusu olduğu uzay nakliyeciliği şirketi SpaceX, Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi’nin (NASA) Crew-6 uzay misyonuyla Dragon uzay kapsülünü, 4 astronotla, bir dizi bilim, tıp ve uzay keşif vazifesi için Milletlerarası Uzay İstasyonu’na (ISS) taşıyacak.

Akacan The Mall

27 Şubat tarihinde planlanan fırlatma yer sistemlerindeki kimi teknik sorunlardan ötürü,2 Mart tarihine ertelenmişti. Teknik ve hava şartlarının uygun olması durumunda gerçekleşecek uzay misyonun misyonunu ve uzay teknolojilerinin tıptan, teknolojiye çığır açan araştırmalara sağladığı faydayı, fırlatılacak Dragon Uzay Kapsülünün üretiminde vazife alan SpaceX Uzay Aracı Teknisyeni Türk mühendis Samet Saray BloombergHT için anlattı.

“Dragon Uzay Kapsülü 1 yıldan kısa müddet içerisinde tamamlandı”

SpaceX Uzay Aracı Teknisyeni Samet Saray, Dragon Uzay Kapsülü’nün üretimindeki misyonu ve Crew-6 uzay misyonuna dair ” 2 yılı aşkın müddettir SpaceX`te çalışıyorum. Tam olarak Dragon Spacecraft yani astronotlarin uzaya gittigi kapsülün üretiminde vazife alıyorum. Kapsülün hareket için gerekli itici gücün üretiminde çalıştım. Dragon Uzay Kapsülü teknolojisi yılların deneyimi lakin mekanik olarak kapsülün üretimi 1 yıldan kısa mühlet içerinde tamamlandı.” dedi.

“Uzay istasyonunda, gelişmiş tıbbi tedavileri sağlayabilecek çalışmalar yapılacak”

Uzay Teknisyeni Samet Saray “Crew-6 mürettabatının, Memleketler arası Uzay İstasyonu’nda kaldıkları 6 ay müddetince bilim misyonu, derin uzay araştırmaları sırasında astronotları ve uzay araçlarını inançta tutmayı amaçlayan en son araştırmaları ve insanlık için gelişmiş tıbbi tedavilere yol açabilecek çalışmaları içermekte. Deneyler, belli materyallerin mikro yerçekiminde nasıl yandığına dair çalışmalar, kalp, beyin ve kıkırdak işlevleri üzerine doku çipi araştırması ve uzay istasyonunun dışından mikrobiyal numuneler toplayan bir araştırmayı içerecek. Bunlar, aylarca uzay istasyonunda sürecek 200’den fazla bilim deneyi ve teknoloji araştırmasından yalnızca birkaçı” açıklamasını yaptı.

Crew-6 mürettebatındaki 4 astronot, 6 ay süren kuvvetli uzay vazifesine gidiyor

Uluslararası Uzay İstasyonu’nda Crew-6 uzay seyahatinde vazifeli gruba ait Uzay Teknisyeni Samet Saray “Uzay kapsülünde, NASA astronotları misyon kumandanı Stephen Bowen ve pilot Warren Hoburg, misyon uzmanı olarak katılan BAE (Birleşik Arap Emirlikleri) astronotu Sultan Alneyadi ve Rus kozmonotu Andrey Fedyaev ile birlikte bir bilim keşif vazifesi için uzay istasyonuna gidecekler. Uzay misyonları çoklukla yaklaşık altı ay sürmekte. İstasyonda her vakit üç ila altı mürettebat vardır. Profesyonel astronot grupları ABD, Rusya, Japonya, Kanada ve Avrupa’dan gelmektedir. Bu tarihi misyonda Al Neyadi, BAE’den ISS’de uzun vadeli misyon geçiren birinci astronot olarak tarihe geçecek” dedi.

Teknik sorun yahut kalkışa sorun olabilecek hava şartı olmadığı takdirde fırlatma 2 Mart’ta gerçekleşecek. Kalkıştan yaklaşık 23 saat sonra uzay kapsülünün uzay istasyonunun Harmony modülündeki ilişki noktasına ulaşması bekleniyor.

NASA’nın SpaceX Crew-6 vazifesi, hava durumu brifingi ve misyon idaresi toplantısının tamamlanmasının akabinde Milletlerarası Uzay İstasyonuna fırlatılmak üzere ‘Git’ buyruğu olacak. NASA’nın Florida’daki Kennedy Uzay Merkezi’nden kapsül fırlatılacak.

27 Şubat tarihinde planlanan uçuş teknik sorun nedeni ile 2 Mart’a ertelenmişti. Dataların ve yer sisteminin kapsamlı bir incelemesinden sonra, NASA ve SpaceX, tıkanmış bir yer filtresi nedeniyle yerdeki TEA-TEB toplama tankına geri akışın azaldığını belirlemişti. Bu tıkalı filtre gözlemlendi. SpaceX grupları filtreyi değiştirdi, TEA-TEB sınırını nitrojenle temizledi ve çizgilerin pak ve fırlatmaya hazır olduğunu doğruladı.

Diğer yandan Cape Canaveral Uzay Kuvvetleri İstasyonu’nun 45. Hava Filosu’ndaki hava durumu vazifelileri, birincil hava sorunu olarak hizmet eden yağış yoluyla uçuş kuralıyla birlikte, Crew-6’nın fırlatılması için yüzde 95 oranında uygun hava şartları mümkünlüğünü varsayım etmeye devam ediyor.

“Starlink uydusu ile en süratli internet irtibatı sağlanabiliyor”

Uzay teknolojilerinin geleceğine dair konuşan SpaceX Uzay Teknisyeni Samet Saray, “Önceden uzay teknolojilerinin hayatımıza tesiri daha kısıtlıydı. Ancak son vakitlerde bilhassa SpaceX üzere firmaların başarılı ve uygun uydu fırlatmaları sayesinde kullandığımız yahut kullanacağımız internet temasını Starlink uydudan çok daha süratli bir biçimde sağlayabiliyoruz. Bu yalnızca çok bariz bir örnekti ve bir çok irili ufaklı şirketin yakın geleceğe ilişkin harikulade projeleri mevcut ve artık uzay o kadar da uzak olmayan bir hale geldi. Bilim, teknoloji tarafı olduğu üzere uzay turizmi kısmının da çok ilgi göreceğini düşünüyorum. Tahminen çok yakın da yüz yüze röportajımızı bir uzay otelinin salonunda dünya görüntüsü eşliğinde gerçekleştirebiliyor olacağız” dedi.

Akacan The Mall
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.