STERLIN
33,1794
DOLAR
27,2534
EURO
28,8436
ALTIN
1.668,81
BIST
8.242,26
SON DAKİKA
Azerbaycan’ın Guba şehri, “Türk Devletleri Teşkilatı Tarım Başkenti” ilan edildi! – KIBRIS HABER
Yunanistan’da sokağa çıkmama uyarısı yapıldı! – KIBRIS HABER
Haspolat-Hamitköy yolunda kaza! – KIBRIS HABER
Bakanlar Kurulu toplantısı sona erdi! – KIBRIS HABER
3 ayrı bölgede hırsızlık, 6 kişi tutuklandı! – KIBRIS HABER
Girne ve Güzelyurt’ta asayiş ve trafik denetimi! – KIBRIS HABER
Genç kızın odasına zorla girdi ve ona tecavüz etti! – KIBRIS HABER
Polis’ten önemli uyarı! – KIBRIS HABER
3 kaçak daha tutuklandı! – KIBRIS HABER
Hıfzı Topuz hayatını kaybetti! – KIBRIS HABER
Meteoroloji Dairesi’nden tozlu hava uyarısı! – KIBRIS HABER
İbrahim Benter, mesaj yayımladı! – KIBRIS HABER
Brent petrol fiyatı! – KIBRIS HABER
Benzine indirim! – KIBRIS HABER
Gazimağusa’da yangın! – KIBRIS HABER
Ek bütünlemede kalan çocuklar için ortalama 5’e düşürüldü! – KIBRIS HABER
26 Eylül Döviz Kurları – KIBRIS HABER
O ödenekler 5 Ekim’de ödenecek! – KIBRIS HABER
Ahmet Savaşan göreve başladı! – KIBRIS HABER
Şenkul’dan, Hirondel Çemberi’nin isim tartışmasına yanıt! – KIBRIS HABER
Deprem Komitesi, Ankara’da temaslarda bulunuyor! – KIBRIS HABER
Elindeki silahla damadı vurdu, hiçbir şey olmamış gibi dans etmeye devam etti! – KIBRIS HABER
“59 Milyon Euro 75 okul eder”! – KIBRIS HABER
132,5 milyon TL açık! – KIBRIS HABER
Sahte araç poliçesiyle, Metehan Sınır Kapısından KKTC’ye giriş yaptı! – KIBRIS HABER
Dikkat! Elektrik kesintisi – KIBRIS HABER
8 Kaçak daha tutuklandı! – KIBRIS HABER
“Vergide adalet istiyoruz”! – KIBRIS HABER
16 yerde yangın! – KIBRIS HABER
4 milyon 660 bin 500 TL hasar! – KIBRIS HABER

Sonucu belirli referandum! Rusya’nın o bölgeleri ilhak planı devrede…

Sonucu aşikâr referandum! Rusya’nın o bölgeleri ilhak planı devrede…Ukrayna’daki dört bölgede Rus askerinin nezareti altında Rusya’ya iştirak …

Sonucu belirli referandum! Rusya’nın o bölgeleri ilhak planı devrede…
CyborNFT
24.09.2022 07:38
0
A+
A-

Sonucu aşikâr referandum! Rusya’nın o bölgeleri ilhak planı devrede…
Ukrayna’daki dört bölgede Rus askerinin nezareti altında Rusya’ya iştirak için referandum yapılmaya başlandı. Moskova, referandum sonrası bu bölgeleri ilhak etmeye hazırlanırken Batılı devletler şimdiden sonucu tanımayacaklarını ilan etti.

Halihazırda Moskova’nın bağımsız cumhuriyetler olarak tanıdığı Ukrayna’ya bağlı Donetsk ve Lugansk’ta halka “Rusya’ya iştiraki destekleyip desteklemedikleri” sorulurken, Zaporojye ve Herson’da “Ukrayna’dan ayrılıp bağımsız bir devlet kurulmasına ve onun Rusya Federasyonu’na dahil olmasından taraf mısınız” diye soruluyor.

KIRIM SENARYOSU GİBİ

CyborNFT

Beş gün sürecek oylama, Batılı devletler ve Kiev tarafından “sahtekârlık” olarak nitelendi ve sonucun tanınmayacağı ilan edildi. Moskova, 2014 yılında işgal ettiği Kırım’da da benzeri referandum düzenlemiş, yüzde 97 ile Rusya’ya iştirak lehine çıkan sonuç üzerine bu toprak ilhak edilmişti. Türkiye dahil birçok ülke hala Kırım’ı Ukrayna toprağı olarak kabul ediyor.

ZAPOROJYE’DE GEZİCİ SANDIK

Rus basınının geçtiği manzaralara nazaran Lugansk, Donetsk ve Herson’da yaklaşık 150 noktaya sandık kurulurken bilhassa Lugansk’ta oy kullanmak üzere sıraya giren asker üniformalı kalabalık dikkat çekti. Donetsk’te de yetkililerin, kent sakinlerine hoparlörlü anonslar yaparak oylamanın başladığını haber verdiği imgelere yansıdı. Güneydeki Zaporojye’de ise hala çatışmalar sürdüğü için “gezici sandık” kullanılıyor. Kalabalıkların muhakkak alanlarda toplanmasını önlemek isteyen yetkililer, kapı kapı dolaşarak oy topluyor.

RUSYA’DA DA OY VERİLECEK

Öte yandan, işgalin başından beri 2.6 milyon Ukraynalı mültecinin geçtiği Rusya’da da kimi bölgelerde sandık kuruldu. İşgal altındaki topraklarda halihazırda 1 ila 1.5 milyon kişi yaşadığı sanılıyor. Bu, savaş öncesi nüfusun yarısından aza karşılık gelirken, kalanların bir kısmının gidecek yeri olmayan sakinler, büyük çoğunluğunun ise Rusya yanlıları olduğu bedellendiriliyor. Bu ortada ilhakı planlanan dört bölge Ukrayna topraklarının yüzde 15’ine karşılık geliyor. Rus askeri buralarda tam denetim sağlamış değil. Fakat son haftalarda Ukrayna’nın süratli ilerleyişine rağmen mümkün ilhak, Rus güçlerine nükleer silah kullanımı dahil daha sert bir “savunma” yapma imkânı verecek.

 

SEFERBERLİK PANİK YARATTI

Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin’in Ukrayna savaşı gerekçesiyle çarşamba günü ilan ettiği kısmi seferberlik 72 saat içinde genel seferberlik hali almaya başladı. Seferberlik kararı Rusya’nın taşra bölgeleriyle otonom cumhuriyetlerinde “Kimi yakalarsak askere” uygulamasına dönüştü. Moskova Belediye Lideri Sergey Sobyanın, başşehre eski Sovyet cumhuriyetlerinden gelmiş çok sayıda işsiz bulunduğunu, bu şahısların de silah altına alınması gerektiğini savundu. Toplumsal medyada çok sayıda bayanın ülkenin çeşitli kentlerinde eş ve çocuklarının askere alınmasına itiraz ettiği görüntüler paylaşıldı.

Halktan gelen ağır itiraz üzerine Rusya Savunma Bakanlığı, “Seferberlik çerçevesinde silah altına alınacak şahısların katiyetle sıcak çatışmaya girmeyeceğini, Rusya topraklarında geri hizmette kalacaklarını” söyledi. Muhalif gazeteci Aleksey Venediktov, Putin’in aldığı seferberlik kararıyla kendi ayağına kurşun sıktığını savunarak “Seferberliğin söylendiği üzere 300 bin şahısla sonlu kalmayacağı anlaşılıyor. Rusya’da üretimde çalışan yüz binlerce kişi silah altına alınırsa fabrika tezgâhlarının başında kim çalışacak? İktisat duracak. Seferberlik Rusya halkında 24 Şubat’taki savaş ilanından daha yıkıcı şok tesiri yarattı” yorumunda bulundu.

 

BM: RUSYA SAVAŞ KABAHATİ İŞLEDİ

Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Kurulu tarafından mart ayında kurulan soruşturma kurulu, Rusya’nın Ukrayna’da savaş kabahati işlediğini tespit etti. Olağanda bu üslup bir saptamayı milletlerarası mahkemelerin yapması beklenirken Ukrayna örneğinde kurulun üç uzman üyesi, delillerin açık ve kâfi olduğu sonucuna vardı. Komite lideri Erik Mose, “çok sayıda infaz, tecavüz ve azap kanıtı” topladıklarını bildirdi. Kiev, Çernigiv, Harkiv ve Sumi dahil 16 bölgede yapılan incelemeleri kapsayan rapor, geçtiğimiz günlerde Ukrayna denetimine geçen daha doğudaki İzum üzere merkezlerde yaşandığı argüman edilen ihlallerden bahsetmiyor. Raporda bilhassa Kiev banliyölerinde elleri arttan bağlı halde başından vurularak infaz edilen sivillere değiniliyor.

 

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.