STERLIN
36,3790
DOLAR
28,9846
EURO
31,2142
ALTIN
1.864,65
BIST
7.913,76
SON DAKİKA
Diş fırçasını bütünüyle yutan kadın boğulmaktan son anda kurtuldu! – KIBRIS HABER
Girne Belediye Başkanı Murat Şenkul seçim döneminde verdiği sözü tuttu! – KIBRIS HABER
Rum Maliye Bakanı; “Önümüzdeki yıllar zor olacak”! – KIBRIS HABER
Cumhurbaşkanı Tatar, KTMMOB’nin 63’üncü Kuruluş Yıl Dönümü Resepsiyonu’na katıldı! – KIBRIS HABER
Eczacılar “Onurları İçin” Meclis’e yürüyecek! – KIBRIS HABER
Cumhurbaşkanı Tatar; “AB’nin Kıbrıs’ta iki devletli çözümü kabul etmesi gerekiyor”! – KIBRIS HABER
“Yurt dışından hayvan girişi yasaklanmalı”! – KIBRIS HABER
“Kamuya yapılan engelli vatandaş istihdamları olumlu”! – KIBRIS HABER
Asgari Ücret Saptama Komisyonu’nda üye değişti! – KIBRIS HABER
2 Saat elektrik verilemeyecek! – KIBRIS HABER
İçki hırsızları mahkemeye çıkarıldı! – KIBRIS HABER
Meteoroloji uyardı! – KIBRIS HABER
Gıda denetim sonuçları! – KIBRIS HABER
Elektrik direğine çarpıp kaçtı, yakalandı! – KIBRIS HABER
Zehie Helin Reessur cinayeti davası yine ertelendi! – KIBRIS HABER
Ara seçimde görevli sandık başkan ve üyeleri ödendi! – KIBRIS HABER
En çok yağış alan bölge belli oldu! – KIBRIS HABER
Kıbrıs’ta kar veya sulu kar bekleniyor! – KIBRIS HABER
T.C. Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, KKTC’ye geldi! Şampiyon Melekleri’in mezarlarını ziyaret etti – KIBRIS HABER
Erdoğan-Miçotakis görüşmesi Rum gazetelerinin manşetlerinde yer aldı! – KIBRIS HABER
Meteoroloji dairesi açıkladı! – KIBRIS HABER
Petrol fiyatı düşüşte! – KIBRIS HABER
8 Aralık Döviz Kurları! – KIBRIS HABER
Yatak odasından uyuşturucu zulası çıktı! – KIBRIS HABER
Genel Tarım Sigortası Fonu’ndan duyuru! – KIBRIS HABER
Sahte belgeleri Sağlık Bakanlığı’nın sistemine yükledi! – KIBRIS HABER
22 Şişe içki çaldılar! – KIBRIS HABER
Oturma izni alabilmek için sağlık raporu sahteledi! – KIBRIS HABER
93 Araç trafikten men edildi! – KIBRIS HABER
Pazartesi Meclis genel kurulunun gündemi belli oldu! – KIBRIS HABER

Şişecam 2022 yılı net satışlarını 95,3 milyar TL’ye yükseltti

2022 yılı finansal sonuçlarını açıklayan Şişecam’ın mali yıla ilişkin konsolide net satışları 95,3 milyar TL seviyesine ulaşırken, Türkiye’den yaptığı ihracat ise 1,1 milyar dolar olarak gerçekleşti. Şişecam 2022 yılı boyunca 5,8 milyon ton cam, 4,9…

Şişecam 2022 yılı net satışlarını 95,3 milyar TL’ye yükseltti
CyborNFT
04.02.2023 14:05
0
A+
A-

Şişecam 2022 yılı net satışlarını 95,3 milyar TL’ye yükseltti
2022 yılı finansal sonuçlarını açıklayan Şişecam’ın mali yıla ait konsolide net satışları 95,3 milyar TL düzeyine ulaşırken, Türkiye’den yaptığı ihracat ise 1,1 milyar dolar olarak gerçekleşti. Şişecam 2022 yılı boyunca 5,8 milyon ton cam, 4,9…

Şişecam’dan yapılan açıklamaya nazaran, kuruluşunda Ulu Lider Mustafa Kemal Atatürk’ün imzasını taşıyan ve Türkiye Cumhuriyeti’nin değerli kalkınma atılımlarından biri olan Şişecam, sürdürülebilir bedel katan büyüme seyahatine aralıksız devam ediyor.

2022 yılı finansal sonuçlarını açıklayan Şişecam’ın mali yıla ait konsolide net satışları 95,3 milyar TL düzeyine ulaşırken, Türkiye’den yaptığı ihracat ise 1,1 milyar dolar olarak gerçekleşti. Türkiye’den yapılan ihracat ile Türkiye dışı üretimden satışlarının toplamını tabir eden milletlerarası satışların konsolide satışlar içindeki hissesi ise yüzde 63 düzeyinde oldu. Şişecam 2022 yılı boyunca 5,8 milyon ton cam, 4,9 milyon ton soda külü ve 4,4 milyon ton endüstriyel ham unsur üretimi gerçekleştirdi.

CyborNFT

Açıklamada görüşlerine yer verilen Şişecam’ın İdare Heyeti Lideri ve Murahhas Üyesi Prof. Dr. Ahmet Kırman, dünyada süregelen makroekonomik dalgalanmalar ve jeopolitik riskler küresel ölçekte birçok kurumu etkilerken, daha evvel yaşanan krizlerden farklı boyutta tesirler yaratan güçlü bir yılı, sürdürülebilir büyüme seyahatimizi devam ettirerek muvaffakiyetle kapattıklarını belirtti.

Üretim, tedarik ve lojistik manada ortaya çıkan kırılmaların küresel ölçekte her kesimi etkilediği bir ortamda yatırımları, Tek Şişecam dönüşümünün getirdiği çevik yapıları, yetkinlikleri ve 87 yıllık tecrübeleriyle gayelerine yürümeye, onları gerçekleştirmeye devam ettiklerini aktaran Kırman, “Küreselleşme atılımlarına aralıksız devam eden bir şirket olarak, Türkiye Cumhuriyeti’nin 100’üncü yılında da başarılarımızı sürdürülebilir kılmak için var gücümüzle çalışmaya, yatırımcılarımıza ve tüm paydaşlarımıza kıymet katarak büyümeye devam edeceğiz. 100 yıllık Cumhuriyetimize, 87 yıldır eşlik eden esaslı bir Cumhuriyet şirketi olarak Türkiye’nin üretim gücünü 4 kıtada, 14 ülkede gururla temsil ediyoruz. Kapsamlı dönüşüm atağımızı tamamlayacağımız 2023 yılında da tüm Şişecamlılar olarak hedeflediğimiz yatırımları hayata geçirip fırsatları kıymetlendirerek, girdi verdiğimiz bölümlerin büyümesini destekleyecek faaliyetlerimizi sürdüreceğimize olan inancımız tam” değerlendirmesinde bulundu.

Prof. Dr. Ahmet Kırman, Şişecam’ın ana faaliyet alanlarında dünyanın birinci üç oyuncusundan biri olma amacı doğrultusunda kararlılıkla yürüdüğünü tabir ederek, kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Şişecam’ın da katkıları ile Birleşmiş Milletler (BM) tarafından ‘Uluslararası Cam Yılı’ ilan edilen 2022 yılı Şişecam için özel bir yıldı. Akıllı teknoloji kullanımı, ehil insan kaynağı ve dataya dayalı karar alma sistemlerimizle ayrışan kabiliyetlerimiz ile 2022 yılında da operasyonel ve finansal sonuçlarımızla paydaşlarımıza paha kattık. Sonuçlarımız, Şişecam’ın her şartta güçlü performansını, değişen şartlara ahenk kabiliyetini ve esnekliğini bir sefer daha gözler önüne sermesi manasında değerli. Bu manada yatırımcılarımıza güçlü şartlarda dahi uzun vadeli bakış açısı ile başta paha olmak üzere katkı yaratmaya, Şişecam ile olan seyahatlerini itimat ve inançlarını koruma ederek sürdürmeleri için efor göstermeye devam ediyoruz. Sürdürülebilir hiçbir muvaffakiyetin tesadüflere bağlı olmadığının şuurunda olarak, başarılarımızı sürdürülebilir kılmak için bilgi dayanaklı öngörülerimizle ve değişimi çoklu coğrafyada risk algılarımızın bize kattığı yetkinlikler sayesinde gerçek kararlarla yöneterek bu sonuçlara ulaştık.”

Devam eden yatırımların fiyatı 7 milyar dolar

Prof. Dr. Kırman, Şişecam’ın 2022 yılı yatırımlarına, sürdürülebilirliği garanti altına almak hedefiyle refrakter üreticisi İtalyan Refel firmasının satın alımıyla başladığını belirterek, “2022 yılı, Avrupa’da cam ambalaj alanındaki birinci yatırımımız olan Macaristan tesisimizin temel atma merasimini gerçekleştirdiğimiz, Mersin’de devam eden buzlu cam fırını ve sürece çizgisi yatırımlarında kapasite artırım kararı aldığımız değerli bir yıldı. Daha sürdürülebilir bir dünya için her türlü atığı zararsız unsurlara dönüştüren Basalia teknolojisinin birinci denemelerine de Mersin fabrikamızda yeniden 2022 yılında başladık. Eskişehir’de cam ambalaj yatırımımız, otocam iş koluna yönelik düzcam yatırımımız ve mimari camlar iş alanına yönelik düzcam yatırımlarımız ise sürüyor” sözlerini kullandı.

Amerika’daki doğal soda yatırımlarının ve şu an devam eden yatırımların toplamının enflasyonist ortam sebebiyle artan yatırım bedelleri de göz önünde bulundurulduğunda 7 milyar dolar düzeyine ulaştığını bildiren Kırman, şunları kaydetti:

“2023’te de 24 bin çalışanımız ve sürdürülebilir büyüme seyahatimize katkı sağlayan yeni yatırımlarımızla süratli, kararlı ve seçici bir halde büyümeye devam edeceğiz. Eskişehir’de devam eden cam ambalaj fırını yatırımımızı ve Lüleburgaz otocam fırın yatırımımızı 2023 yılının birinci yarısında devreye almayı hedefliyoruz. Her yatırımın geliştirmeyi sürdürdüğümüz ArTeGe anlayışı ile desteklenmekte olmasını da bu noktada kıymetli bir farklılaşma yeteneği olarak görüyoruz. Global harikalık odağımız ve güçlü üretim kabiliyetlerimizle pek çok coğrafyada farklı dallara girdi sağlıyoruz. Köklerimizden aldığımız güç, eşsiz kültürümüz ve dönüşüm gücümüzle başarılarımızı sürdürülebilir kılmak için var gücümüzle çalışıyoruz. Hiç elbet ana faaliyet alanlarımızın yanı sıra üst düzey teknolojilere dayalı yeni alan arayışlarımızı da sürdürüyoruz. Şişecam Topluluğu’na katma kıymet yaratacak açılımlarla, gelecekteki konumlanmamıza yönelik bakış açısının yeni imkanlar yaratacağına olan inancımız tam.”

Dijital dönüşümün tamamlanmasıyla 2023 yılı sonunda, Şişecam’ın bütün faaliyet coğrafyalarını kavrayan entegre teknoloji altyapısına sahip sayılı küresel kurumlardan biri haline geleceğini tabir eden Prof. Dr. Kırman, “Dijital dönüşümle eş vakitli olarak yönetimsel anlayışımızı işlevsel işleyişe nazaran şekillendirerek geleceğe hazırladığımız yapımız için, sahip olduğumuz güçlü kültürel kıymetlerimizi tekrar bu periyotta güncelleyerek dönüşümümüzü tamamlama yolunda ilerliyoruz. Şişecam’ın tüm faaliyetlerini sürdürülebilir bedel yaratma maksadımız doğrultusunda yürütüyor, attığımız her adımın gezegen, toplum ve hayat ile ahengini daima olarak gözetiyor ve geliştirmeye odaklanıyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.