STERLIN
20,7510
DOLAR
18,5833
EURO
18,2131
ALTIN
1.023,29
BIST
3.553,85

Rus oligarkın yatında Faberge yumurtası bulundu!

Rus oligarkın yatında Faberge yumurtası bulundu!ABD’nin el koyduğu Rus oligarka ilişkin harika yatın içerisinde kıymet biçilemeyen Faberge …

Rus oligarkın yatında Faberge yumurtası bulundu!
CyborNFT
21.07.2022 14:37
0
A+
A-

Rus oligarkın yatında Faberge yumurtası bulundu!
ABD’nin el koyduğu Rus oligarka ilişkin harika yatın içerisinde kıymet biçilemeyen Faberge yumurtalarından bulunduğu açıklandı. Rus çarlık periyodundan kalan yumurtanın dünyadaki son bir kaç örneğinden biri olduğu, bu nedenle de bedelinin milyonlarca dolar edeceği düşünülüyor.

Rusya’nın Ukrayna’ya başlattığı savaş sonrası bir çok Rus oligarka gelen yaptırımlar kapsamında ABD’nin el koyduğu muhteşem yatta herkesi şaşkına çeviren bir sürpriz ortaya çıktı.

SÜPER YATTA FABERGE YUMURTASI BULUNDU

CyborNFT

ABD Başsavcı yardımcısı Lisa Monaco, ABD makamlarının el koyduğu Rus oligarka ilişkin bir üstün yatta değer biçilemeyen Faberge yumurtalarından birinin bulunduğunu açıkladı. Monaco açıklamasında “Yatlardan birinde Faberge yumurtası bulduk. Her şey giderek daha farklı bir hal alamaya başladı” tabirlerini kullandı.

Başsavcı yardımcısı tam olarak hangi harika yattan bahsettiğini ya da yatın hangi oligarka ilişkin olduğunu açıklamadı fakat yatın Fiji’den yola çıktığını ve şu anda San Diego Körfezi’nde demirli olduğunu söyledi.

RUS OLİGARK SÜLEYMAN KERİMOV’A AİT

İngiliz Guardian gazetesi geçtiğimiz ay sonlarında ABD kolluk kuvvetleri tarafından el konulan 300 milyon dolar değerindeki ‘Amadea’ isimli yatın bahsi geçen yat olabileceğini yazdı. CNN International ise kelam konusu yatın Rus oligark Süleyman Kerimov’a ilişkin olduğunu yazdı.

ABD Federal Soruşturma Ofisi (FBI) Rus oligark Kerimov’un kara para akladığına dair ellerinde kıymetli ispatlar olduğunu açıklamıştı.

MİLYONLARCA DOLAR DEĞERİNDE

Deve kuşu yumurtasından esinlenerek mücevherlerle hazırlanan tasarım dünyada kalan son bir kaç örnekten olduğu için bedelinin milyonlarca dolar olduğu düşünülüyor.

FABERGE YUMURTASI NEDİR?

‘Faberge İmparatorluk Yumurtaları’ 1885 yılında genç kuyumcu Carl Faberge tarafından Rus Çarı 3. Alexandr için dizayn edildikten sonra bir gelenek haline geldi.

Faberge’nin toplamda 50 adet yumurta ürettiği ve bunların dünyanın dört bir yanına dağıldığı düşünülüyor. Şimdiye kadar bu yumurtalardan 43’ü ortaya çıktı, 7’si ise kayıp.

Yumurtalara son olarak geçtiğimiz yıl İngiltere’nin başşehri Londra’da sergilenmiş ve büyük ilgi çekmişti.

PASKALYA YUMURTASINDAN GELENEK HALİNE GELDİ

Rus Çarı 3. Alexandr, 1885’te Hıristiyanların Paskalya Bayramı için eşi İmparatoriçe Maria Feodorovna’ya ikram edilmek üzere mücevher dizayncısı Carl Faberge’i görevlendirdi. Paskalya Bayramı’nda kullanılan yumurtalardan ilham alan Faberge, İmparatoriçe için devekuşu yumurtasının içini ve dışını mücevher kaplayarak yumurtayı tasarladı.

İlk yumurtanın çok beğenilmesi üzerine her yıl paskalya bayramında üretim süreci Çar’dan bile kapalı tutularak Faberge İmparatorluk Yumurtaları, Çarlık’ta bir gelenek halini aldı.

Şık dizaynları ile dikkat çeken büyük yumurtaların içinde çoğunlukla sürpriz diğer bir eser daha yer alıyor, bazısının içinde Çarlık sarayının minyatür bir tasarımı bazısının üzerinde ise Romanov Ailesi’nin görselleri mevcut.

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.