STERLIN
22,6774
DOLAR
18,8197
EURO
20,3115
ALTIN
1.128,47
BIST
4.997,63
SON DAKİKA
Girne Belediyesi eski meclis üyesi Faik Kasapoğlu hayatını kaybetti! – KIBRIS HABER
Şişecam 2022 yılı net satışlarını 95,3 milyar TL’ye yükseltti
Togg’da geri sayım başladı! NFT açık artırması yarın başlayacak
Odun kesme makinesini çaldı! – KIBRIS HABER
Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan 260 bin araç satışına inceleme
Blinken’den ‘Çin balonu’ için net ileti: Açık bir biçimde egemenliğimizin ihlali
Elektronik haberleşme hizmetlerine ilişkin usulsüz pazarlama ve satış aramaları yapan şirketlere, 51,5 milyon lira idari para cezası kesildi! – KIBRIS HABER
ABD’de raydan çıkan tren alev aldı
Bakan Kurum: Vatandaşımızı bu liyakatsizlerin eline bırakmayacağız
Hamsi Festivali yarın gerçekleşiyor! – KIBRIS HABER
KOSGEB, 5 bin KOBİ’ye 10 milyar TL “Ortak Finansman Desteği” verecek
İsveç’te terör yuvası! PKK ismine adına şantaj yapıp, haraç kesiyorlar!
THY 238 seferini iptal etti
THY hava muhalefeti nedeniyle 238 seferini iptal etti
Bakanlık harekete geçti! Sıfır araba satıcılarına araştırma ve inceleme
Polis Uyardı! – KIBRIS HABER
Uludağ’da konaklama 4500 liradan başlıyor
81 vilayet valiliğine ‘ikinci yarıyıl’ genelgesi
Kar geliyor! – KIBRIS HABER
Güneşköy’de yol kenarında bulunan tekneyi kundakladı! – KIBRIS HABER
Adile Erk Kayıp! – KIBRIS HABER
Girne’de 7 saatlik elektrik kesintisi! – KIBRIS HABER
Pentagon duyurdu: Kriz bitmeden bir tane daha görüldü
Fenerbahçe Yüksek Divan Heyeti Toplantısı başladı…
Bakan Dönmez: Türkiye kıymetli bir partner durumunda
Eskişehirspor’da Özcan Kızıltan devri
Şili’de orman yangınlarında can kaybı 13’e yükseldi
Galatasaray ile Trabzonspor ligde 100. sefer karşılaşacak
Hasipoğlu; “Sayın Oktay’ın mesajları doğru algılanmalı, farklı yönlere çekilmemelidir”! – KIBRIS HABER
BTK’dan 51,5 milyon TL “istenmeyen arama” cezası

‘Rezervi arttıran tek bankayız’

Bu yıl rezervini arttıran tek merkez bankasının Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası olduğunu söyleyen Şahap Kavcıoğlu, “Enflasyonda kalıcı düşüşe işaret eden güçlü göstergeler oluşana ve yüzde 5 gayesine ulaşıncaya kadar tüm araçları kararlılıkla kullanacağız” diye konuştu.

‘Rezervi arttıran tek bankayız’
CyborNFT
03.12.2022 07:24
0
A+
A-

‘Rezervi arttıran tek bankayız’
Bu yıl rezervini arttıran tek merkez bankasının Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası olduğunu söyleyen Şahap Kavcıoğlu, “Enflasyonda kalıcı düşüşe işaret eden güçlü göstergeler oluşana ve yüzde 5 maksadına ulaşıncaya kadar tüm araçları kararlılıkla kullanacağız” diye konuştu.

Lideri Şahap Kavcıoğlu, dün TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda yaptığı sunumda, farklı kanallardan rezervini artırdıklarını belirterek, bu yıl rezervini artıran tek merkez bankasının Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) olduğunu söyledi. Kur muhafazalı mevduatın (KKM) döviz rezervi artırma metotlarından birisi olduğunu lisana getiren Kavcıoğlu, “Ben vatandaşa (Sen dövizini bana ver, Türk lirası olarak mevduatını al) diyorum. Bu bir döviz alım ihalesidir. Döviz ihalelerinde hiçbir Merkez Bankası karını açıklamaz, biz de açıklamıyoruz” dedi. Kavcıoğlu, rezervinin şu anda 765 ton civarında olduğunu yıl sonu maksatlarının de 800 ton olduğunu kaydetti.

KARARLILIKLA UYGULANACAK

CyborNFT

Kavcıoğlu enflasyonun dağılımına yönelik hesaplanan alternatif eğilim göstergesi olan medyan aylık artış oranının enflasyonda ölçülü yavaşlamaya işaret ettiğini belirterek, fiyatı artan kalemlerin fiyatı azalan kalemlere oranına ait bilgi sunan TÜFE yayılım endeksinde de üçüncü çeyrekte bariz bir gerileme olduğunu vurguladı. Kavcıoğlu, “Bu gelişmeyle birlikte enflasyonun gerileyişini sürdüreceğini ve Ekim ayı Enflasyon Raporu’ndaki iddia patikamızla uyumlu bir seyir izleyeceğini öngörüyoruz. Orta vadeli enflasyon iddialarımız çerçevesinde 2023 yılında enflasyon oranının yüzde 22.3’e düşeceğini, 2024 yılında ise tek haneye gerileyerek, yüzde 8.8 oranında gerçekleşeceğini öngörüyoruz. Merkez Bankası olarak, fiyat istikrarını sağlamak ve sürdürmek temel gayemiz doğrultusunda enflasyonda kalıcı düşüşe işaret eden güçlü göstergeler oluşana ve orta vadeli yüzde 5 maksadına ulaşıncaya kadar elimizdeki tüm araçları Liralaşma Stratejisi çerçevesinde kararlılıkla kullanmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

KOBİ KREDİLERİNDE REKOR

Liralaşma Strateji çerçevesinde uygulanan makroihtiyati önlemlerin aktifliğine ait kıymetli bir göstergenin kredi kompozisyonunda firma kredilerinin yük kazanmaya başlaması olduğunu lisana getiren Kavcıoğlu, “2022 yılında, evvelki devirlerin bilakis, firma kredileri ferdi kredilerden daha süratli oranda artış kaydetmiş ve tüketici kredilerinin ticari kredilere olan oranı azalmıştır. Buna ek olarak, yatırım ve ihracat kredilerinin ticari krediler içerisindeki hissesi epey güçlü bir formda yükselmiştir” diye konuştu. 2022 yılı Ocak-Kasım devrinde TL ticari kredi net kullanım fiyatının 2021 yılı gerçekleşmesinin yaklaşık 6 katı seviyesinde olduğunu kaydeden Kavcıoğlu, “Ayrıca, kelam konusu kredilerin yüklü olarak KOBİ’ler tarafından kullanılmış olması, amaçlı kredi siyasetimizin aktifliğine ait bir öbür değerli gelişmedir. Ocak-Kasım devrinde, KOBİ’ler tarafından net olarak 699 milyar TL fiyatında kredi kullanımı gerçekleştirilmiştir. Bu ölçü, 2021 yılının birebir periyodunda KOBİ’ler tarafından kullanılan 97 milyar TL fiyatındaki kredinin 7 katına yakındır. Sonuç olarak, bu devirde, KOBİ kredilerinin fiyatı ve bankacılık dalı kredileri içerisindeki hissesi tarihi olarak en yüksek seviyeye ulaşmıştır” dedi.

 

KKM MALİYETİ TARTIŞMASI

Komisyonda Merkez Bankası’nın KKM maliyetini açıklamaması tartışma çıkardı. Kavcıoğlu’nun sunumunda KKM maliyetine değinmemesi üzerine muhalefet milletvekilleri öncelikle bu hususun açıklanması gerektiğini vurguladılar. Bunun üzerine tekrar kelam alan Kavcıoğlu, rastgele bir bilgi gizlemenin kelam konusu olmadığını kaydetti. Kavcıoğlu, en şeffaf Merkez Bankası olduklarını söyledi. Kavcıoğlu’un KKM maliyeti ile ilgili açıklama yapmaması üzerine muhalefet milletvekilleri toplantıyı terk etti.

 

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.