STERLIN
33,2719
DOLAR
27,2242
EURO
28,8556
ALTIN
1.677,74
BIST
8.304,83
SON DAKİKA
Şenkul’dan, Hirondel Çemberi’nin isim tartışmasına yanıt! – KIBRIS HABER
Deprem Komitesi, Ankara’da temaslarda bulunuyor! – KIBRIS HABER
Elindeki silahla damadı vurdu, hiçbir şey olmamış gibi dans etmeye devam etti! – KIBRIS HABER
“59 Milyon Euro 75 okul eder”! – KIBRIS HABER
132,5 milyon TL açık! – KIBRIS HABER
Sahte araç poliçesiyle, Metehan Sınır Kapısından KKTC’ye giriş yaptı! – KIBRIS HABER
Dikkat! Elektrik kesintisi – KIBRIS HABER
8 Kaçak daha tutuklandı! – KIBRIS HABER
“Vergide adalet istiyoruz”! – KIBRIS HABER
16 yerde yangın! – KIBRIS HABER
4 milyon 660 bin 500 TL hasar! – KIBRIS HABER
CTP gençlerinden, ihtiyaç sahibi çocuklara kıyafet yardımı – KIBRIS HABER
Mevlid Kandili yarın gece idrak edilecek – KIBRIS HABER
Petrol fiyatlarında son durum! – KIBRIS HABER
Haftalık hava durumu raporu – KIBRIS HABER
1 Sterlin 33,50TL! – KIBRIS HABER
Kendisiyle evlenmeye karar verdi! – KIBRIS HABER
Mehmetçik’ten Kıbrıs’ın güneyinde Akdeniz’de eğitim uçuşu! – KIBRIS HABER
Erhürman; “Sn. Hristodulidis yalan söylüyorsa açıklayın”! – KIBRIS HABER
Mağusa’da13 yaşındaki çocuğa annesi ve babası şiddet uyguladı! – KIBRIS HABER
Eşini öperken kulak zarını deldi! – KIBRIS HABER
iPhone 15 satın alabilmek için birbirlerini ezdiler! – KIBRIS HABER
14 metrelik timsah cansız insan bedenini kanala taşırken yakalandı! – KIBRIS HABER
Ertuğruloğlu New York’ta Noziri ile görüştü! – KIBRIS HABER
23 yaşındaki gencin ölümünde baba mahkemede! – KIBRIS HABER
Hırsızlık yapmak için girdiği evde içki içip, uyuya kaldı! – KIBRIS HABER
Başbakan Üstel, Girne’de ziyaretler yapacak! – KIBRIS HABER
KTOEÖS’den önemli açıklama! – KIBRIS HABER
Mahkumlar arasında çıkan kavga sırasında 3 gardiyan yaralandı! – KIBRIS HABER
Burs müracaatları bu tarihte yapılacak! – KIBRIS HABER

Bakan Varank, TÜRKSAT 6A’yı inceledi

Bakan Varank, TÜRKSAT 6A’yı incelediBakan Varank, test ve entegrasyon süreçleri devam eden TÜRKSAT 6A’yı yerinde inceledi. Bakan Varank …

Bakan Varank, TÜRKSAT 6A’yı inceledi
CyborNFT
01.05.2022 16:52
0
A+
A-

Bakan Varank, TÜRKSAT 6A’yı inceledi
Bakan Varank, test ve entegrasyon süreçleri devam eden TÜRKSAT 6A’yı yerinde inceledi. Bakan Varank, “Uydumuzu, 2023 yılında uzaya göndermemiz bize çok düzgün kabiliyetler sağlayacak. Türkiye’yi uydu alanında teknoloji ihraç eden, entegre sistemleri dahil olmak üzere uydu satışı yapan bir ülke pozisyonuna getirmek için eforlarımızı sürdüreceğiz” dedi.

Bakanlık’tan yapılan yazılı açıklamaya nazaran; Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, test ve entegrasyon süreçleri devam eden TÜRKSAT 6A’yı yerinde inceledi. Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. (TUSAŞ) bünyesindeki Uzay Sistemleri Entegrasyon ve Test Merkezi’ni (USET) ziyaret eden Bakan Varank’a, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Lideri Hasan Mandal, TÜBİTAK UZAY Enstitü Müdürü Mesut Gökten, eşlik etti. Bakan Varank’a, incelemeler sırasında TÜRKSAT 6A’nın mayıs ayında fonksiyonel ve çevresel testlere başlayacağı bilgisi verildi.

Bakan Varank, TÜRKSAT 6A’da kullanılacak yerli ve ulusal komponentleri de inceledi. Yıldız izlerin yıldızlara bakarak uzayda taraf bulduğu, dünyanın nerede olduğunu anladığı kaydedildi. Reaksiyon tekerinin ise uydunun açısal momentumunu koruyarak istenen istikamete bakmasını ve tarafını değiştirmesini sağladığı belirtildi. TÜRKSAT 6A’daki en kıymetli yerli ve ulusal teknolojilerden bir adedinin elektrikli itki motoru olduğunu anlatan Bakan Varank, “Kimyasal yakıt kullanmadan elektrikli itki teknolojisiyle uyduyu yönlendirdiğiniz bir teknoloji bu. Bunu dünyada yapabilen 5-6 ülke var. TÜRKSAT 6A’ya entegre ettiler. İMECE’de de bu teknoloji kullanılacak” dedi.

CyborNFT

‘YAKIT TANKINI, İZMİR’DEKİ BİR FİRMAMIZ GELİŞTİRDİ’

Bakan Varank, yalnızca TÜBİTAK UZAY ile teknoloji geliştirmediklerini, yerli tedarikçileri de devreye soktuklarını kaydederek, “Böylece onlara da ekonomik manada yeni fırsatlar sunmuş oluyoruz. Bu yakıt tankını, İzmir’deki bir firmamız geliştirdi. Daha evvel bu alanda hiçbir faaliyet göstermemiş firmamız, yakıt tankını uzayda kullanmış olacak. Elektrikli itki motoruyla 4,2 tonluk haberleşme uydusunu şu gördüğünüz itki motoruyla hareket ettirmek mümkün hale geliyor. 2023 yılında uzaya fırlatılacak olan kendi geliştirdiğimiz uydumuzun önünde bulunuyoruz. Uzay alanı, ülkelerin büyük yarış ve rekabet içinde oldukları bir alan. Dünyadaki ekonomik ve askeri yarış, şu anda uzaya taşınmış durumda. Türkiye olarak Ulusal Uzay Programı’mızla önümüzdeki 10 yılda, Türkiye’nin hangi alanlarda kabiliyetler geliştirmesi gerektiğini ilan etmiştik. Uydu geliştirme de kıymet verdiğimiz alanlardan bir tanesi” diye konuştu.

‘HABERLEŞME UYDUSU OLARAK KULLANILACAK’

Varank, Türkiye’yi uydu alanında teknoloji ihraç eden ülke pozisyonuna getirmek için uğraşlarının sürdüğünü hatırlatarak, “TÜRKSAT 6A ile birlikte reaksiyon tekerlerinden, güneş algılayıcı ve yıldız izlere kadar komponentleri, kendi mühendislerimiz ve teknisyenlerimizle birlikte büsbütün yerli ve ulusal olarak gerçekleştirdik ve uydumuzu inşa etmiş olduk. Uydumuzu, 2023 yılında uzaya göndermemiz bize çok âlâ kabiliyetler sağlayacak. Türkiye’yi uydu alanında teknoloji ihraç eden, entegre sistemleri dahil olmak üzere uydu satışı yapan bir ülke pozisyonuna getirmek için gayretlerimizi sürdüreceğiz. Gerek İMECE uydumuz gerekse TÜRKSAT 6A, bu alanda yetişmiş insan kaynağı ve birebir vakitte yeni yetiştirilecek olan insan kaynaklarımız açısından değerli projeler. TÜRKSAT 6A yerden 36 bin kilometre yükseklikte bir haberleşme uydusu olarak kullanılacak. Bu uyduyu geliştirirken kendi ürettiğimiz yerli ve ulusal komponentlerin bir listesi var. Uydu çok farklı yapılardan oluşuyor. Daha evvel kendi uydumuzu test ve entegre etme kabiliyetine sahip bir ülkeydik” tabirlerini kullandı.

TÜRKSAT 6A uydusu, 42 derece doğu boylamında yer sabit yörüngeye yerleştirilecek. TÜRKSAT 6A, Türkiye’nin yanı sıra Avrupa, Kuzey Afrika, Orta Doğu ve Asya kıtasının büyük bir kısmındaki son kullanıcılara hizmet edecek. 

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.