STERLIN
21,8137
DOLAR
17,9331
EURO
18,4099
ALTIN
1.039,38
BIST
2.864,25
SON DAKİKA
Koronavirüs vakaları artınca, satışları hız kazandı! – KIBRIS HABER
Feci Kaza! – KIBRIS HABER
Güney Kıbrıs’ın kamu borcu! – KIBRIS HABER
Arctic Monkeys’in üyeleri bakkalla tartıştı! – KIBRIS HABER
Aşk-ı Memnu’nun Cemile’si Pelin Ermiş değişimi ile şaşırttı – KIBRIS HABER
ABD’li oyuncu Anne Heche hayatını kaybetti! Organları bağışlanacak – KIBRIS HABER
Güney Kıbrıs ile ABD arasında askeri tatbikat icra edildi – KIBRIS HABER
18 Ağustos’ta o ödeme yapılıyor! – KIBRIS HABER
Yangın söndürme uçağı kaza! – KIBRIS HABER
Tatar; “Tarihi unutmadan geleceği kurgulamak, yeni nesillere karşı en büyük sorumluluğumuzdur”! – KIBRIS HABER
Türkiye’ye pazarlayacağız! – KIBRIS HABER
Kıbrıs Barış Harekâtı! – KIBRIS HABER
Dmitry Chernousov dünden beri kayıp! – KIBRIS HABER
Emekli Öğretmen Hayatını Kaybetti! – KIBRIS HABER
Hırsızlık yaptığı gerekçesiyle eve çağırıp darp ettiler! – KIBRIS HABER
Öğretmenlik sınavları! – KIBRIS HABER
13 Ağustos 2022 Nöbetçi Eczaneler
Sahte Kimlik kartıyla ülkeden çıkmaya çalıştı! – KIBRIS HABER
Trafik Kazası! – KIBRIS HABER
Polis Genel Müdürlüğünden Açıklama! – KIBRIS HABER
Yazar’a bıçaklı saldırı! – KIBRIS HABER
Tadilat ihalesi süreci başladı! – KIBRIS HABER
Son Dakika Zam! – KIBRIS HABER
Maliye Bakanı Alişan Şan, Çiftçiler Birliği’ni kabul etti! – KIBRIS HABER
Teleferik Projesi! – KIBRIS HABER
Zehir! – KIBRIS HABER
Kazayla ilgili yeni açıklama! – KIBRIS HABER
Gözyaşları ile toprağa verildi! – KIBRIS HABER
Son Dakika Hava Durumu! – KIBRIS HABER
Memleketi kaosa sürükleyecek bir toplantıyı geride bıraktık! – KIBRIS HABER

Bakan Varank, TÜRKSAT 6A’yı inceledi

Bakan Varank, TÜRKSAT 6A’yı incelediBakan Varank, test ve entegrasyon süreçleri devam eden TÜRKSAT 6A’yı yerinde inceledi. Bakan Varank …

Bakan Varank, TÜRKSAT 6A’yı inceledi
CyborNFT
01.05.2022 16:52
0
A+
A-

Bakan Varank, TÜRKSAT 6A’yı inceledi
Bakan Varank, test ve entegrasyon süreçleri devam eden TÜRKSAT 6A’yı yerinde inceledi. Bakan Varank, “Uydumuzu, 2023 yılında uzaya göndermemiz bize çok düzgün kabiliyetler sağlayacak. Türkiye’yi uydu alanında teknoloji ihraç eden, entegre sistemleri dahil olmak üzere uydu satışı yapan bir ülke pozisyonuna getirmek için eforlarımızı sürdüreceğiz” dedi.

Bakanlık’tan yapılan yazılı açıklamaya nazaran; Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, test ve entegrasyon süreçleri devam eden TÜRKSAT 6A’yı yerinde inceledi. Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. (TUSAŞ) bünyesindeki Uzay Sistemleri Entegrasyon ve Test Merkezi’ni (USET) ziyaret eden Bakan Varank’a, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Lideri Hasan Mandal, TÜBİTAK UZAY Enstitü Müdürü Mesut Gökten, eşlik etti. Bakan Varank’a, incelemeler sırasında TÜRKSAT 6A’nın mayıs ayında fonksiyonel ve çevresel testlere başlayacağı bilgisi verildi.

Bakan Varank, TÜRKSAT 6A’da kullanılacak yerli ve ulusal komponentleri de inceledi. Yıldız izlerin yıldızlara bakarak uzayda taraf bulduğu, dünyanın nerede olduğunu anladığı kaydedildi. Reaksiyon tekerinin ise uydunun açısal momentumunu koruyarak istenen istikamete bakmasını ve tarafını değiştirmesini sağladığı belirtildi. TÜRKSAT 6A’daki en kıymetli yerli ve ulusal teknolojilerden bir adedinin elektrikli itki motoru olduğunu anlatan Bakan Varank, “Kimyasal yakıt kullanmadan elektrikli itki teknolojisiyle uyduyu yönlendirdiğiniz bir teknoloji bu. Bunu dünyada yapabilen 5-6 ülke var. TÜRKSAT 6A’ya entegre ettiler. İMECE’de de bu teknoloji kullanılacak” dedi.

CyborNFT

‘YAKIT TANKINI, İZMİR’DEKİ BİR FİRMAMIZ GELİŞTİRDİ’

Bakan Varank, yalnızca TÜBİTAK UZAY ile teknoloji geliştirmediklerini, yerli tedarikçileri de devreye soktuklarını kaydederek, “Böylece onlara da ekonomik manada yeni fırsatlar sunmuş oluyoruz. Bu yakıt tankını, İzmir’deki bir firmamız geliştirdi. Daha evvel bu alanda hiçbir faaliyet göstermemiş firmamız, yakıt tankını uzayda kullanmış olacak. Elektrikli itki motoruyla 4,2 tonluk haberleşme uydusunu şu gördüğünüz itki motoruyla hareket ettirmek mümkün hale geliyor. 2023 yılında uzaya fırlatılacak olan kendi geliştirdiğimiz uydumuzun önünde bulunuyoruz. Uzay alanı, ülkelerin büyük yarış ve rekabet içinde oldukları bir alan. Dünyadaki ekonomik ve askeri yarış, şu anda uzaya taşınmış durumda. Türkiye olarak Ulusal Uzay Programı’mızla önümüzdeki 10 yılda, Türkiye’nin hangi alanlarda kabiliyetler geliştirmesi gerektiğini ilan etmiştik. Uydu geliştirme de kıymet verdiğimiz alanlardan bir tanesi” diye konuştu.

‘HABERLEŞME UYDUSU OLARAK KULLANILACAK’

Varank, Türkiye’yi uydu alanında teknoloji ihraç eden ülke pozisyonuna getirmek için uğraşlarının sürdüğünü hatırlatarak, “TÜRKSAT 6A ile birlikte reaksiyon tekerlerinden, güneş algılayıcı ve yıldız izlere kadar komponentleri, kendi mühendislerimiz ve teknisyenlerimizle birlikte büsbütün yerli ve ulusal olarak gerçekleştirdik ve uydumuzu inşa etmiş olduk. Uydumuzu, 2023 yılında uzaya göndermemiz bize çok âlâ kabiliyetler sağlayacak. Türkiye’yi uydu alanında teknoloji ihraç eden, entegre sistemleri dahil olmak üzere uydu satışı yapan bir ülke pozisyonuna getirmek için gayretlerimizi sürdüreceğiz. Gerek İMECE uydumuz gerekse TÜRKSAT 6A, bu alanda yetişmiş insan kaynağı ve birebir vakitte yeni yetiştirilecek olan insan kaynaklarımız açısından değerli projeler. TÜRKSAT 6A yerden 36 bin kilometre yükseklikte bir haberleşme uydusu olarak kullanılacak. Bu uyduyu geliştirirken kendi ürettiğimiz yerli ve ulusal komponentlerin bir listesi var. Uydu çok farklı yapılardan oluşuyor. Daha evvel kendi uydumuzu test ve entegre etme kabiliyetine sahip bir ülkeydik” tabirlerini kullandı.

TÜRKSAT 6A uydusu, 42 derece doğu boylamında yer sabit yörüngeye yerleştirilecek. TÜRKSAT 6A, Türkiye’nin yanı sıra Avrupa, Kuzey Afrika, Orta Doğu ve Asya kıtasının büyük bir kısmındaki son kullanıcılara hizmet edecek. 

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.