STERLIN
39,4796
DOLAR
31,1828
EURO
33,7760
ALTIN
2.033,33
BIST
9.194,65
SON DAKİKA
30 Ocak Döviz Kurları – KIBRIS HABER
Güzellik ve SPA Merkezinde, sauna odası alev aldı! – KIBRIS HABER
Tabipler Birliği, Çalışma Bakanlığı’nı eleştirdi! – KIBRIS HABER
15 yaşındaki kızı taciz etmişti, işine son verildi! – KIBRIS HABER
Birçok noktada sel baskını yaşayacağız! – KIBRIS HABER
Ufuk Tomson mezarı başında anıldı! – KIBRIS HABER
Borsa’da yükseliş – KIBRIS HABER
29 Ocak Petrol Fiyatı – KIBRIS HABER
THY uçağına yıldırım isabet etti! – KIBRIS HABER
Sterlin 39’a dayandı! – KIBRIS HABER
Özersay, Rum lideri Hristodulides’i eleştirdi! – KIBRIS HABER
KKTC’yi soğuk ve karlı bir hafta bekliyor! – KIBRIS HABER
Rauf Raif Denktaş 100 yaşında! – KIBRIS HABER
Rum Yönetiminden Kıbrıslı Türklere yönelik 14 maddelik paket! – KIBRIS HABER
Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığından önemli duyuru! – KIBRIS HABER
Kuaför, 15 yaşındaki kızı taciz etti! – KIBRIS HABER
Temizlediği evleri soydu! – KIBRIS HABER
Kasaplar Birliği eylem yaptı! – KIBRIS HABER
Bakanlar Kurulu toplandı! Gözler görüşme sonrası yapılacak açıklamaya çevrildi – KIBRIS HABER
Beyköy Tatbikat alanında atış yapılacak! – KIBRIS HABER
Oğuz: İstatistik Kurumu’nun açıkladığı nüfusu muteber kabul etmeliyiz 
Soğuk ve yağmurlu hava etkili oluyor
İskele’de olaylı gün
Meteoroloji kurumları arasındaki işbirliği arttırılacak
III. Kıbrıs Türk Gençlik Kongresi: Enflasyona sebep olan faktörler kamu yükü ve vergilerdir
‘Olmazsa olmaz’ Herkes hasta… Uzman isim uyardı! Üçlü virüs salgınıyla mücadele için…
Instagram takip isteklerinde yeni dönem! Yorum yağdı… “CV de gönderelim tam olsun”
Ülkede 2014 yılından bu yana kaçak yaşayan zanlılar, cezaevine gönderildi.
Burak Maviş: Yasanın süresi bitiyor, deprem fonundaki para nerede bekletilecek?
Tepebaşı’nda bugün 3 saatlik elektrik kesintisi yapılacak

Özel Yasmin’e özel stant

Özel Yasmin’e özel stantİzmir Selçuk’ta 92 öğrencili Belevi Şehit Yüzbaşı Cengiz Topel Ortaokulu’nun tek özel eğitim öğrencisi Yasmin Evkaya’ya …

Özel Yasmin’e özel stant
Akacan The Mall
11.05.2022 09:37
0
A+
A-

Özel Yasmin’e özel stant
İzmir Selçuk’ta 92 öğrencili Belevi Şehit Yüzbaşı Cengiz Topel Ortaokulu’nun tek özel eğitim öğrencisi Yasmin Evkaya’ya arkadaşları unutamayacağı bir sürpriz hazırladı. 10-16 Mayıs Engelliler Haftası için eline boya alan öğrenciler Down Sendromlu Yasmin’in karikatürlerini çizip hem onu keyifli etmek hem de farkındalık yaratmak için okulda stant açtı. Bu sene mezun olacak olan Yasmin için tıpkı vakitte bir çiçek dikildi o çiçeğin saksısına da Yasmin’in yüzü çizildi.

Özel eğitim öğretmeni Işılay Karabaş, öğrencisi Yasmin’e kendisini arkadaşlarının gözünden anlatmak istedi ve 6, 7 ve 8’inci sınıf öğrencilerinden bir takım kurdu. O grup bir hafta çalışarak Yasmin için karikatürler çizdi. Kendisi için yapılan çalışmayı gören Down Sendromlu Yasmin’in heyecanıyla memnun olan öğretmeni yaşananları şöyle anlattı:

YASMİN OKULUN SEVİNÇ KAYNAĞI
“Yasmin çok enerjik, sevinç dolu ve özgüveni yüksek bir öğrencimiz zira ailede gereğince ilgi görmüş, desteklenmiş. İkinci sınıftan beri özel eğitim almış ve 2 yıldır beraberiz. Okuma yazma bilmiyordu ancak şu anda pek çok şeyi okuyabiliyor. Tenefüslerde evvelden onunla bir arada bahçeye çıkıyorduk. Sonra farklı sınıftan öğrencilerle irtibat kurmaya başlayınca artık onunla çıkmayı bıraktık. Öylesine olumlu bir öğrenci ki bazen kendi kendine bir arkadaşı için doğum günü ilan eder ve gidip ona kek alıp mum üfletir. Armağan olarak da o arkadaşına fotoğraf çizer.

Akacan The Mall

HERKES ONU TANIR ANCAK AYRINTI BİLMEZDİ
2 yıl evvel okula atandığımda tek bir özel eğitim öğrencimizin olduğunu görmüştüm. Yasmin ilkokuldan beri bizim okulumuzda. Köyde ve okulda herkes onu tanır fakat kimse onunla ilgili ayrıntı bilmezdi. Nermin Atik öğretmenle birlikte insanların onu tanıması, onun da kendini insanların gözünden görebilmesi için bu çalışmayı başlattık, görevlendirdiğim öğrencilerle kimi karikatür çizimleri hazırladık. Daha sonra onları daima birlikte boyadık. Boyamanın yanında bir küme öğrenciden Down Sendromu’nu araştırmasını ve karikatüre bilgilendirici yazılar yazmasını istedim. Biten 6 çizimle okulda bir stant açtık.

GÜLEREK ‘BU BENİM’ DEDİ
Çizimleri onun yüzüne, giydiği kıyafetlere nazaran yaptık. O da kendisini görünce çabucak tanıdı ve gülerek ‘a bu benim’ dedi. Herkesin onunla ilgili bilgi almak için karikatürlerin yanına gitmesinden çok memnun oldu. Bu aktiflik öbür öğrenciler için de çok yararlı oldu. Karikatürü gören herkes ‘a bu Yasmin’ diyerek önüne koşuyor. Olağan bir ders anlatımıyla bu farkındalığı yaratamazdık.

SINIFLARI GEZİP DOWN SENDROMUNU ANLATTIK
Down Sendromunu bilmeyen çok kişi vardı. Okulda da kimi öğrencilerimiz fikir sahibi olmadığı için Yasmin’le yakın olmuyorlardı. Bu standın dışında bir de Yasmin’le birlikte üzerinde ‘+1 Farkla Çok Güzelsin’ yazan bir afiş hazırladık. Yasmin ve öbür öğretmen arkadaşlarımla birlikte bütün sınıfları gezdik. Down Sendromuyla ilgili bilgiler verdik, öğrencilerin merak ettiklerini yanıtladık. O anlarda Yasmin çok heyecanlıydı, afişi kendisi taşımak istedi, üstündeki yazıyı tek tek arkadaşlarına gösterdi.

MEZUN OLUNCA DA ONU UNUTMAYACAĞIZ
Sınıfımızın çabucak önünde 10 kadar saksı var. Çiçeklerin bakımından da öğretmenlerle öğrenciler sorumlu. Özel eğitim sınıfı önünde duranlardan bir adedini Yasmin dikmişti. Diktiği çiçeğin saksısına, onu unutmamak için yüzünü çizdik. Mezun olduktan sonra anısı bizimle olmaya devam edecek.”

RESME YETENEĞİ ÇOK FAZLA
Öğretmeni Işılay Karabaş Yasmin’in fotoğraf yeteneğiyle ilgili şunları söyledi:
“Resme ilgisi ve yeteneği çok fazla. Son fotoğrafını hiçbir yardım almadan büsbütün Yasmin çizdi ve boyadı. Mezun olacağı ve okuldan ayrılacağı için ona hoş bir yere hakikat gideceğini söyledim. O da bir yol ve yolun başına da kendisini çizdi.”

SINIFINI KENDİSİ BOYADI
Okul arkadaşlarının çok sevdiği Down Sendromlu Yasmin Evkaya, okulun tek özel öğrencisi olduğu için bir sınıfta tek başına eğitim görüyor. Öğretmeni Işılay Karabaş, 2 yıl evvel okulda vazifeye başlar başlamaz kolları sıvadı, öğrencisi Yasmin ile birlikte duvarları boyadı. Böylelikle Yasmin kendi sınıfını kendi zevkine nazaran tasarlamış oldu.

Akacan The Mall
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.