STERLIN
21,2197
DOLAR
18,5808
EURO
18,4951
ALTIN
1.023,36
BIST
3.497,96
SON DAKİKA
Çelik üretimi yüzde 21 düştü, üretiçi son çeyrek için korkulu
Kulak çınlaması, baş ağrısı, çarpıntı…Doktorlar dert olduğunu söylediler, 12 aylık ömrü kaldı!
İran’da 5.4’lük zelzelede 276 yaralı
Global CEO’lar ‘kısa müddetli resesyon’ bekliyor
Trabzonspor, Monaco deplasmanında! Fransa’da kaybetmiyor…
LGS örnek sorular yayınlandı
Adnan Amcaoğlu Hayatını Kaybetti
Seymen Usta Kimdir?
Ukrayna Merkez Bankası Lideri Shevchenko istifa etti
Gazprom’dan İtalya’ya yine gaz ihracatı başlıyor
Ukrayna’ya berbat haber… Son rapor, Ukrayna iktisadının Rusya’nın sekiz katı küçüleceğini öngördü!
Avrupa ülke önderleri Prag’da toplanacak
Altında gözler Fed’in patikasında
Ukrayna savaşında son durum: Canlı yayında itiraf üzere kelamlar… Başarısızlığın sorumlusunu açıkladı!
Sivasspor, Avrupa’daki 25. müsabakasına çıkıyor! Kadroda 2 eksik…
Tiyatro biletine yüzde 233.33 zam! – KIBRIS HABER
Çavuşoğlu’ndan öğretmenlere mesaj! – KIBRIS HABER
Son dakika… Putin ilhak için imzayı attı
Wesley Sneijder canlı yayında patladı! Ajax – Napoli maçı sonrası…
Japonya, Kiev Büyükelçiliğini yine açıyor
Hazine’den sukuk ihracı için 4 bankaya yetki
TZOB: Hazine ve Maliye Bakanlığı, hayvancılığı büyük bir krizin içerisine soktu
Özgür piyasada döviz açılış fiyatları (05.10.2022)
Güney Kore ve ABD, Japon Denizi’ne füze fırlattı
Son Dakika: Fenerbahçe’de gündem Arda Güler? Neden oynatılmıyor…
ABD’de açık konumlar kapatılıyor
5 Ekim Günlük Burç Yorumu ÖZEL HABER
Yalnız dolaşmayın. Seri Katil Alarmı! – KIBRIS HABER
Son Durum Döviz Kurlarında Düşüş! – KIBRIS HABER
Sağanak yağış etkili olacak! – KIBRIS HABER

ÖSYM Başkanı’ndan tercih tavsiyeleri

ÖSYM Başkanı’ndan tercih tavsiyeleriYükseköğretim Kurumları Sınavı’na ilişkin (YKS) puan ve sıraların açıklanmasının akabinde ÖSYM Lideri Prof …

ÖSYM Başkanı’ndan tercih tavsiyeleri
CyborNFT
29.07.2022 12:37
0
A+
A-

ÖSYM Başkanı’ndan tercih tavsiyeleri
Yükseköğretim Kurumları Sınavı’na ilişkin (YKS) puan ve sıraların açıklanmasının akabinde ÖSYM Lideri Prof. Dr. Halis Aygün Hürriyet Gazetesi’ne konuştu. Sonuçların açıklanmasıyla birlikte 25 Temmuz’da yayınlanan Hürriyet Gazetesi Üniversite Tercih Rehberi’nde yer alan haberde Aygün  adaylara tercih yaparken “Kendi isteğiniz kıymetli, sonuçta tercih edeceğiniz kısım geleceğinizi şekillendirecek” tavsiyesini veriyor. Haberin tamamı şöyle:

Hayalinizdeki üniversitenin kapılarını açacak tercih devrinde yapılacak ufak bir kusur bile geri dönüşü güç sonuçlar doğurabilir. Tercih sürecini en yanlışsız halde atlatmak için yapılması gerekenleri ÖSYM Lideri Prof. Dr. Halis Aygün anlattı. Puanlar ve adayların sıralamadaki yeri belirli oldu. Artık sıra tercihlerde. Tercihler adayların geleceği için belirleyici olacak. Tercihteki yanlışlar geri dönüşü sıkıntı sonuçlar doğurabilir. Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Lideri Prof. Dr. Halis Aygün’ün adaylara tercih devri için kıymetli tavsiyeleri var.

GELECEĞİNİZE İSTİKAMET VERECEK
“2022-YKS sonuçlarını açıkladık ve Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu’nu yayımladık. Adaylarımız tercihlerini 27 Temmuz-5 Ağustos 2022 tarihleri ortasında ÖSYM’nin sitesinden yapabilecekler. Gençler, bu tercihlerin geleceğinize istikamet vereceğini unutmayın. Tercih listenizdeki her üniversiteyi ve kısmı ayrıntılı biçimde araştırın ve tercihlerinizi şuurlu bir halde yapın. Öncelikle istediğiniz kısımları tercih edin.

CyborNFT

Bu süreçte ailelere de büyük sorumluluk düşüyor. Aileler her bireyin farklı yetenek ve muvaffakiyetleri olduğunu dikkate alarak kendilerinin değil, evlatlarının isteklerinin kıymetli olduğunu unutmamalı.

Gençlerimizin kendi isteği değerli, sonuçta tercih edecekleri kısımlar geleceklerini şekillendirecek.

Mutlu bir halde isteyerek gittiğiniz kısımda ve üniversitede başarılı olursunuz. İstemediğiniz bir kısmı tercih etmeniz hem sizin için hem de aileleriniz için gelecekte sorun oluşturur.

Tercih edeceğiniz kentleri ve üniversiteleri âlâ araştırın. Sunulan barınma şartlarından sosyokültürel faaliyetlere kadar tüm imkânları dikkatli bir halde değerlendirin. İstediğiniz kısım ve üniversitenin akademik takımına ve imkânlarına da ayrıntılı bir biçimde bakın.

BİLİNÇLİ TERCİH YAPIN
Tercih listenizdeki her kısmı ve üniversiteyi yetenek, ilgi alanı ve gelecekten beklentileriniz doğrultusunda oluşturun. Bu süreçte eğitimcilerden, rehber öğretmenlerden takviye alabilirseniz uygun olur. Listenizi o denli hazırlayın ki burada yer alacak her bir kısma yerleşebileceğinizi varsayın. Yani gençler; okumayı düşünmediğiniz kısımlara listenizde yer vermeyin.

YKS tercih sürecinde adaylarımız için en kıymetli yol gösterici ÖSYM Tercih Kılavuzu’dur. Bu kılavuzu ayrıntılıca inceleyin ve tercih etmek istediğiniz kısımların özel kaidelerini denetim edin. Kılavuzdaki muvaffakiyet sıralarını dikkate alarak tercih listelerinizi oluşturun. İmtihan puanını baz alarak tercih yapmayın. Sıralamalarınıza yakın olan ve istediğiniz üniversiteleri tercih edin. Her programın kendine has koşulları ve özellikleri var. YKS Tercih Kılavuzu’nda yer alan programların tahsil hali, hangi lisanda eğitim verdiği ve özel kurallarının olup olmadığı bilgisi bulunuyor. Bu özellikleri dikkate alarak yapılacak tercihler daha yanlışsız olur.

BAŞARI SIRALAMASI ŞARTI
TYT ve AYT baraj puanı uygulaması kaldırılmış olsa da tıp, diş hekimliği, hukuk, eczacılık, mimarlık, mühendislik ve öğretmenlik alanlarında muvaffakiyet sıralaması koşulunun uygulanmaya devam ettiği unutulmamalıdır. Tıp fakülteleri için birinci 50 bin, diş hekimliği fakülteleri için birinci 80 bin, hukuk fakülteleri için birinci 125 bin, eczacılık fakülteleri için birinci 100 bin, mimarlık programları için birinci 250 bin, mühendislik ve öğretmenlik programları için birinci 300 bin içerisine girmek gerekiyor.

ŞİFRENİZİ KİMSEYLE PAYLAŞMAYIN
Adaylarımız tercih sürecinde oluşabilecek mağduriyetlerin önüne geçmek için T.C. kimlik numarasını ve ÖSYM Aday Süreçleri Sistemi (ÖSYM-AİS) şifresini kimseyle paylaşmamalı. Adaylarımızın yapacakları tercihlerin güzel olmasını temenni ederim.”

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.