STERLIN
33,2443
DOLAR
27,1418
EURO
28,9323
ALTIN
1.681,16
BIST
8.039,18
SON DAKİKA
Başbakan Üstel, Girne’de ziyaretler yapacak! – KIBRIS HABER
KTOEÖS’den önemli açıklama! – KIBRIS HABER
Mahkumlar arasında çıkan kavga sırasında 3 gardiyan yaralandı! – KIBRIS HABER
Burs müracaatları bu tarihte yapılacak! – KIBRIS HABER
Evcil hayvan beslediği için taşındıktan iki hafta sonra ev sahibi tarafından evden kovuldu! – KIBRIS HABER
Göçeri’de yangın! – KIBRIS HABER
İnşaattan demir kesme makinesi çaldılar! – KIBRIS HABER
Ombudsman İlkan Varol’un Roma’da yapacağı konuşma engellendi! – KIBRIS HABER
Nikos Hristodulidis ile Antonio Guterres görüşecek! – KIBRIS HABER
“Dünya Bankası ile 895,7 milyon Euro’luk kredi anlaşması imzaladık”! – KIBRIS HABER
22 Eylül Brent petrol varil fiyatı! – KIBRIS HABER
Murat Sarı, Özdemir Berova’yı makamında ziyaret etti! – KIBRIS HABER
22 Eylül Döviz Kurları! – KIBRIS HABER
Bu Lise’de yarın eylem yapılacak! – KIBRIS HABER
İzinsiz ikamet eden 7 kişi tutuklandı! – KIBRIS HABER
Temizliğe gittiği evde hırsızlık yaptı! – KIBRIS HABER
Alkollü sürücü kaza yaptı! – KIBRIS HABER
Başbakan Üstel, UBP Merkez Yönetim Kurulu’nu toplantıya çağırdı! – KIBRIS HABER
25 yaşında hayatını kaybetti! – KIBRIS HABER
İki farklı yerde orman yangını! – KIBRIS HABER
Harnup fiyatının açıklanması için çağrı! – KIBRIS HABER
Güney Kıbrıs’ta ek mesai skandalı! – KIBRIS HABER
Dolu yağışı tarım arazilerinde zarara yol açtı! – KIBRIS HABER
“Devletimize Sahip Çıkmak, Geliştirmek ve Yüceltmek Hepimizin Asli Görevidir”! – KIBRIS HABER
Güney Kore’ye ait savaş uçağı düştü! – KIBRIS HABER
Tatar ve Erdoğan New York’ta görüştü! – KIBRIS HABER
Brent petrol fiyatı! – KIBRIS HABER
21 Eylül Döviz Kurları! – KIBRIS HABER
Hırsızlık yapmak için girdiği evde, içki içip uyuyakaldı! – KIBRIS HABER
“Kimse bizden haklarımızdan vazgeçmemizi beklemesin”! – KIBRIS HABER

ChatGPT öğretmenin yerini mi alacak yanında mı duracak?

Yapay zekaya dayalı sohbet robotu ChatGPT’nin yeni sürümü çıktı. ChatGPT-4 ismini taşıyan yeni versiyon, daha geniş bir data tabanına ve sorun çözme yeteneğine sahip. Türkiye’de fiyatsız sürümü kullanıma açıldığından beri eğitim dünyasın büyük ilgi duyduğu ChatpGPT, eğitim uzmanlarını ikiye böldü. Kimi yeni sürümle birlikte bu yapay zekanın öğretmenlerin yerini alacağını söylüyor kimiyse öğretmenlerin yapay zekâ sayesinde öğrencilere daha fazla vakit ayırabileceğini.

ChatGPT öğretmenin yerini mi alacak yanında mı duracak?
CyborNFT
10.04.2023 11:22
0
A+
A-

ChatGPT öğretmenin yerini mi alacak yanında mı duracak?
Yapay zekaya dayalı sohbet robotu ChatGPT’nin yeni sürümü çıktı. ChatGPT-4 ismini taşıyan yeni versiyon, daha geniş bir data tabanına ve sorun çözme yeteneğine sahip. Türkiye’de fiyatsız sürümü kullanıma açıldığından beri eğitim dünyasın büyük ilgi duyduğu ChatpGPT, eğitim uzmanlarını ikiye böldü. Kimi yeni sürümle birlikte bu yapay zekanın öğretmenlerin yerini alacağını söylüyor kimiyse öğretmenlerin yapay zekâ sayesinde öğrencilere daha fazla vakit ayırabileceğini.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) merkezli OpenAI şirketi tarafından geliştirilen ChatGPT’nin yeni sürümü geçtiğimiz günlerde kullanıma açıldı. OpenAI, ChatGPT-4’un daha inançlı ve kullanışlı olduğunu belirterek yapay zekanın, kullanıcıların yazım usulünü öğrenerek kurgusal yahut teknik bir yazı yazabildiğini açıkladı. Bununla birlikte 250 binden fazla kelimeyi sürece kapasitesine ulaşan robot artık daha uzun içerikler oluşturuyor, daha karmaşık konuşmaları anlayıp yanıt verebiliyor ve dokümanları tahlil edebiliyor. Çıktığı günden beri eğitim dünyasında hem merak hem de kaygıya yol açan ChatGPT’nin yakın gelecekte öğretmenlerin yerini alabileceği konusu da tartışılıyor. Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Kısmı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tolga Güyer, yapay zekanın rahatlıkla öğretmenlik yapabileceğini söylüyor. Fakat Fütürist Ufuk Tarhan, ChatGPT’nin öğretmenlerin mesleğini ellerinden alabileceğini düşünmüyor, bilakis yapay zekanın öğretmenlere yardımcı olacağını belirterek şunları söylüyor:

Ufuk Tarhan

CyborNFT

MESLEKLERİNİ KAYBETMEZLER
“ChatGPT, öğretmenler açısından angarya olarak kabul edilebilecek işleri üstlenecek. Mesela öğrencilere somut bilgileri aktarmak, imtihan yapıp denetim etmek, daha evvel anlattıklarını hatırlamak ve tüm bunlar için belleğini daima taze tutmak üzere işleri üstlenecek. Öğretmenler ChatGPT-4 ve gibisi yapay zekalı sistemleri kendilerine yardımcı olacak devrimsel araçlar olarak görür ve kullanırlarsa asla mesleklerini kaybetmezler hatta işlerini çok daha düzgün yaparlar. Ayrıyeten ChatGPT, öğretmenlerin yaptığı her şeyi yapamaz. Örneğin öğrencilerle duygusal bağ kuramaz, toplumsal ve ferdi gereksinimlerini anlayamaz, onlara toplumsal hünerler kazandıramaz. Çocukların öğrenme tarzlarına ve gereksinimlerine tam manasıyla karşılık veremez ve sınıf disiplini konusunda aktif bir formda hareket edemez.”

Prof. Dr. Tolga Güyer

HER BRANŞTAN ÖĞRETMENİN YERİNİ ALABİLİR
Prof. Dr. Tolga Güyer ise ChatGPT ile yakından ilgilendiğini belirterek, onunla bir öğrenci üzere konuşup ödev araştırması yapıyormuş üzere davrandığındığında neler gözlemlediğini şöyle anlattı:
“Konuşma sırasında epeyce duyusal hususlara da girdim. Örneğin öğretmenimin zeki olmadığımı düşündüğünden bahsettim. Yapay zekâ o sırada rehberlik ve ruhsal danışmanlık öğretmeninin vereceği üslupta tavsiyeler verdi. Yani bu yazılım kimi meslekleri ve uzmanlık alanlarını bir formda taklit ediyor, zira çok fazla bilgi birikimi var. Hasebiyle ruhsal danışmanlık ve rehberlik öğretmeni bile olabilir. Beşerler hislere hitap ederken aslında çoğunlukla taklit ederler. ChatGPT de bunu yapıyor. Bu sebeple her branştan öğretmenin yerini alabileceğini düşünüyorum. Fakat günümüzde beşerler, insan beşere etkileşimini istiyor. Bu sebeple bugün değil ancak gelecek kuşakların yaşayacağı dünyada yapay zekalar öğretmenlerin yerini tam manasıyla alabilir.”

Dr. Türker Toker

ÖĞRETMEN BİLGİYİ KULLANDIRIR
Uşak Üniversitesi Eğitim Fakültesi Eğitim Bilimleri Kısmı Öğretim Üyesi Dr. Türker Toker de “eğer öğretmen kendini salt bilgi aktarır biçimde görürse o vakit ChatGPT ondan daha uygun bir kaynak haline geliyor. Öğretmenler, sınıfın içini uygulama ve etkinliklerle doldurmadığında maalesef manaları azalacak. Lakin öğretmen yalnızca bilgi aktarmaz, bilgiyi kullandırır. Öğretmen etkinliklerle, planlı ve geri bildirim odaklı çalışmalarla ChatGPT’nin asla yapamayacağı tam öğrenmeye hizmet eder” dedi.

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.