STERLIN
39,5218
DOLAR
31,1363
EURO
33,8388
ALTIN
2.035,75
BIST
9.351,44
SON DAKİKA
30 Ocak Döviz Kurları – KIBRIS HABER
Güzellik ve SPA Merkezinde, sauna odası alev aldı! – KIBRIS HABER
Tabipler Birliği, Çalışma Bakanlığı’nı eleştirdi! – KIBRIS HABER
15 yaşındaki kızı taciz etmişti, işine son verildi! – KIBRIS HABER
Birçok noktada sel baskını yaşayacağız! – KIBRIS HABER
Ufuk Tomson mezarı başında anıldı! – KIBRIS HABER
Borsa’da yükseliş – KIBRIS HABER
29 Ocak Petrol Fiyatı – KIBRIS HABER
THY uçağına yıldırım isabet etti! – KIBRIS HABER
Sterlin 39’a dayandı! – KIBRIS HABER
Özersay, Rum lideri Hristodulides’i eleştirdi! – KIBRIS HABER
KKTC’yi soğuk ve karlı bir hafta bekliyor! – KIBRIS HABER
Rauf Raif Denktaş 100 yaşında! – KIBRIS HABER
Rum Yönetiminden Kıbrıslı Türklere yönelik 14 maddelik paket! – KIBRIS HABER
Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığından önemli duyuru! – KIBRIS HABER
Kuaför, 15 yaşındaki kızı taciz etti! – KIBRIS HABER
Temizlediği evleri soydu! – KIBRIS HABER
Kasaplar Birliği eylem yaptı! – KIBRIS HABER
Bakanlar Kurulu toplandı! Gözler görüşme sonrası yapılacak açıklamaya çevrildi – KIBRIS HABER
Beyköy Tatbikat alanında atış yapılacak! – KIBRIS HABER
Oğuz: İstatistik Kurumu’nun açıkladığı nüfusu muteber kabul etmeliyiz 
Soğuk ve yağmurlu hava etkili oluyor
İskele’de olaylı gün
Meteoroloji kurumları arasındaki işbirliği arttırılacak
III. Kıbrıs Türk Gençlik Kongresi: Enflasyona sebep olan faktörler kamu yükü ve vergilerdir
‘Olmazsa olmaz’ Herkes hasta… Uzman isim uyardı! Üçlü virüs salgınıyla mücadele için…
Instagram takip isteklerinde yeni dönem! Yorum yağdı… “CV de gönderelim tam olsun”
Ülkede 2014 yılından bu yana kaçak yaşayan zanlılar, cezaevine gönderildi.
Burak Maviş: Yasanın süresi bitiyor, deprem fonundaki para nerede bekletilecek?
Tepebaşı’nda bugün 3 saatlik elektrik kesintisi yapılacak

Ombudsmanın 22 milyon 727 bin 500 TL’lik bütçesi oy çokluğuyla kabul edildi! – KIBRIS HABER

Ombudsmanın 22 milyon 727 bin 500 TL’lik bütçesi oy çokluğuyla kabul edildi! – KIBRIS HABER
Akacan The Mall
28.11.2023 19:27
0
A+
A-

Ombudsmanın 22 milyon 727 bin 500 TL’lik bütçesi Cumhuriyet Meclisi Ekonomi, Maliye, Bütçe ve Plan Komitesi’nden oy çokluğuyla geçti…

Toplantıda söz alan CTP Milletvekili Armağan Candan, ombudsmanın yurt dışı temaslarının faydalı bulduğunu kaydederek “Ne kadar çok uluslararası ortamda yer alırsak, o kadar iyidir diye düşünüyorum” şeklinde konuştu.

Bir önceki Ombudsman’ın farklı, şu an görevde olan Ombudsman’ın ise farklı bir stille çalıştığını kaydeden Candan, “Ombudsmanın sürekli ‘ona böyle, şuna şöyle’ demesini doğru bulmuyorum. Önemli olan işlerin doğru yürütülmesi” dedi.

Yurtdışı görevlerine TAK’tan iki değil bir muhabirin görevlendirilmesinin daha doğru olacağını ifade eden Candan, kendilerinin yurt dışına basın götürmediğini, haberlerini de kendilerinin yazdığını söyledi.

Akacan The Mall

Varol

Bunun üzerine söz alan Ombudsman İlkan Varol, kendisiyle Dubai’ye giden TAK muhabiri ile foto muhabirinin amaca hizmet için götürüldüğünü belirterek, “Bunun ötesi yok” dedi.

Foto muhabirinin sadece fotoğraf çekmediğini, görüntü de aldığını ifade eden Varol, orada çekilen fotoğrafların diğer Ombusmanlarla da paylaşıldığını kaydetti.

Varol, “Birçok teşekkür mailleri aldık… Sadece fotoğraf diyebilirsiniz ama bu bile ikili ilişkilerde önemli. TAK’daki arkadaşlarımızın bu konuda ciddi emeği var…” dedi.

Baybars

Bağımsız Milletvekili Ayşegül Baybars, ombudsmanın görevinin her mesele ilgili görüş bildirmek olmadığını kaydederek, “Bunun ayrımını yapmak lazım…” dedi.

Kamuya mal olan meseslerle inisiyatif alınmasının, toplumun da bunu bilmesinin önemli olduğunu kaydeden Baybars, yurt dışından nereye davet alınırsa oraya gidilmesinin görünürlük için önemli olduğunu vurguladı.

Bütçede tasarruf yapılması gerektiğini düşünmediğini, israfa herkesin karşı olduğunu belirten Ayşegül Baybars, Ombudsman yasasının tadil edilmesi için ellerinden geleni yapmaya da hazır olduklarını vurguladı.

Şahiner

CTP Milletvekili Salahi Şahiner, de Ombudsman bütçesi üzerine söz aldı. Şahiner,  “Ülke siyasi yolsuzlukların çöplüğüne döndü. Bu konuda Ombudsman ne yapıyor? Halk arasında Ombudsman itibar kaybeden, varlığı yokluğu bir olan, siyasetin kirli defterlerini örten bir kurum olarak görülüyor…” dedi.

Şahali

Komite Başkan Vekili Erkut Şahali, Ombudsmanın hak ettiği değeri görmediğini belirterek, yürütülen faaliyetlerin de yurtdışı görüşmelerinin de olumlu olduğunu, 57 başvuruda idare ile vatandaşın uzlaştırılmasını da önemli bulduğunu söyledi.

TAK tartışmasının yanlış zeminde yapıldığını belirten Şahali, basın mensubu talep ederken isim mi söylendiğini yoksa birinin mi görevlendirilmesini istediğini sordu.

Erkut Şahali, haber ve fotoğraflarda iki aynı ismin imzasını gördüğünü, bu tür görevlerde dönüşüm olması gerektiğini belirtti.

Şahali, UBP’nin Dilekçe Komitesi başkanını bakan olarak atamasından dolayı Meclis’teki komitenin çalışamadığını kaydederek, bu konudaki serzenişin haklı olduğunu ifade etti.

Varol

Milletvekillerinin eleştiri ve sorularını yanıtlayan Ombudsman İlkan Varol, gayri yasal bir şey yapmaktansa eleştirilere maruz kalmayı tercih ettiğini kaydetti. Varol, “Yasaya uygun hareket ettiğim için itibarsızsam itibarsız olayım…Yasa bana çizgimi gösteriyor, beğenirler ya da beğenmezler ben bu yolu izliyorum…  Ombudsmanın kanal kanal gezmesi doğru değildir.. Göreve geldim, beni televizyonlardan aradılar… Benim görevim bu değil…Benim görev yerim ofisimdir, evrakların başıdır…” dedi.

CTP Milletvekili Ongun Talat’ın sorusu üzerine, kendilerine başvuran insanların avukat tutacak parası olmadığını kaydeden Varol, 57 başvuruda idare ile vatandaşın uzlaştırıldığına işaret ederek, “Amaca ulaştık mı, ulaştık.” dedi.

Ombudsman raporlarına basının ilgi göstermediğini belirten Varol, “Ombudsmanın her raporunda kamu yararı vardır, ricayla minnetle rapor yayınlatıyoruz….” şeklinde konuştu.

İşleri bıraktığı yerde bulduğunu, bunun üzücü olduğunu kaydeden Varol, “Ekip, personel ve yasada düzenlemeye ihtiyacımız var” dedi.

Binalarının aylık kirasının 4 bin sterlin olduğunu ve bu miktarın kendileri için fazla olduğunu ifade eden Varol, binayı kiraladıkları vakıflara bir dilekçe yaptığını ve kiralarının 4 binden 2 bin sterline düşürüldüğünü söyledi.

Konuşmaların ardından söz alan Ekonomi, Maliye, Bütçe ve Plan Komitesi Başkanı Resmiye Canaltay, İlkan Varol’un kadın olarak orada olmasının önemli olduğunu belirterek, “ Siyasetti ve bürokrasideki kadın sayısını umarım artırabiliriz… ” dedi.

Konuşmaların ardından Ombudsman bütçesi oy çokluğuyla onaylandı. Kısa bir aranın ardından Dışişleri Bakanlığı’nın 588 milyon 99 bin 400 TL’lik bütçesi görüşülmeye başlandı.

Akacan The Mall
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.