STERLIN
22,8880
DOLAR
18,6344
EURO
19,6306
ALTIN
1.077,07
BIST
4.962,97
SON DAKİKA
Rusya ve Belarus, bölgesel güvenlik anlaşmasında değişiklik öngören protokolü imzaladı
Eski İran Cumhurbaşkanı Rafsancani’nin kızı Faize Haşimi’nin yargılanma süreci başladı
Gizemli hastalık streptokok paniği! Çocuklar ölüyor – KIBRIS HABER
Bu tarihlere dikkat! Atış yapılacak – KIBRIS HABER
MLP SAĞLIK HİZMETLERİ A.Ş.( Payların Geri Alınmasına İlişkin Bildirim
TRABZONSPOR SPORTİF YATIRIM VE FUTBOL İŞLETMECİLİĞİ TİCARET A.Ş.( Genel Kurul İşlemlerine İlişkin Bildirim
VAKKO TEKSTİL VE HAZIR GİYİM SANAYİ İŞLETMELERİ A.Ş.( Olağan Dışı Fiyat ve Miktar Hareketleri
ÇİMSA ÇİMENTO SANAYİ VE TİCARET A.Ş.( Kurumsal Yönetim Bilgi Formu (Güncelleme) – Yönetim Kurulu-2
Dünya Kupası son 16 turu eşleşmeleri belli oldu! – KIBRIS HABER
Ünal Üstel; “Özçınar, Güzelyurt’u Güzelyurt yapan adam”! – KIBRIS HABER
O suçtan 18 ay hapis yatmıştı, yine aynı suçu işledi! – KIBRIS HABER
Ukrayna’da kritik saatler… Büyük saldırı başlamak üzere
Akyar Kara Giriş Kapısı’ndan uyuşturucu maddeyle giriş yapmaya çalıştı! – KIBRIS HABER
Cengizköy’de trafik kazası! – KIBRIS HABER
CHP ekonomi vizyonunu açıkladı
5 milyon dolarlık peynirli makarna davası: ‘Hazırlama süresi yanıltıcı’
İran Ulusal Güvenlik Konseyi: “Mahsa Amini protestolarında 200’den fazla kişi öldü”
Endonezya’da 6.4 büyüklüğünde deprem
Uyuşturucu zanlılarına ek tutukluluk! – KIBRIS HABER
İstediği kulaklığı almayan annesini yüzünden vurarak öldürdü! Büyükannenin anlattıkları olayı çok daha trajik bir hale getirdi
Töre, ‘Topraksız Vatan Olmaz İnisiyatifi’ üyelerini kabul etti! – KIBRIS HABER
Spot piyasada elektrik fiyatları (03.12.2022)
İstediği kulaklığı almayan annesini yüzünden vurarak öldürdü! Büyükanne konuştu: ‘Sürekli sesler duyuyordu’
Üniversite öğrencisi kıza cinsel tacizde bulunan minibüs şoförü dolandırıcı çıktı! – KIBRIS HABER
Annelerinin katilini yıllarca kahraman olarak tanıdılar…
Kertenkelelerin atası dolapta bulundu
İran yeni nükleer santralin inşasına başladı
Rusya’dan tavan fiyat uygulamasına tepki
Mevlüt Çavuşoğlu; “Doğu Akdeniz’de eşit paylaşımdan yanayız”! – KIBRIS HABER
Roketsan’dan Kırıkkale’de yeni yatırım

OECD Yöneticisi Schleıcher: Türkiye’den öğrenilecek çok şey var

OECD Yöneticisi Schleıcher: Türkiye’den öğrenilecek çok şey varOECD Eğitim ve Hünerler Yöneticisi Andreas Schleicher, OECD ülkeleri ortasında …

OECD Yöneticisi Schleıcher: Türkiye’den öğrenilecek çok şey var
CyborNFT
29.09.2022 13:37
0
A+
A-

OECD Yöneticisi Schleıcher: Türkiye’den öğrenilecek çok şey var
OECD Eğitim ve Hünerler Yöneticisi Andreas Schleicher, OECD ülkeleri ortasında, eğitimde fırsat eşitliği, öğretmenlerin mesleksel gelişimi ve mesleksel eğitimin güçlenmesinden oluşan üç alanda birden tıpkı anda katma bedel yaratabilen ülke sayısının yok denecek kadar az olduğuna vurgu yaparak, “Türkiye’nin örneklerinden öğrenilecek çok şey var” dedi.

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, 7-8 Aralık 2022 tarihlerinde Paris’te düzenlenecek OECD Eğitim Siyasetleri Komitesi (EDPC) Bakanlar Toplantısı hazırlık çalışmaları kapsamında OECD Eğitim ve Hünerler Yöneticisi Andreas Schleicher, OECD Siyaset Tavsiye ve Uygulama Kısmı Lideri Paulo Santiago ve gerçekleştirilecek toplantının moderatörü Hekia Parata ile çevrim içi bir toplantı gerçekleştirdi. Türkiye’nin fırsat eşitliğini güçlendirmek ve eğitimde kitleselleşme evresini tamamlamasıyla ilgili tecrübelerini iştirakçilerle paylaşan Bakan Özer; Türkiye’nin bu tecrübelerinin yalnızca Türkiye’de kalmaması gerektiğini düşündüğünü söyleyerek şöyle konuştu:

ÜÇ ANA NOKTAYA EĞİLDİK
“Bu yaşanılan süreçlerin bir muvaffakiyet kıssası olarak öteki ülkelere de aktarılması, bu potansiyelde olan ülkelerle de paylaşılmasının çok değerli olduğunu düşünüyorum. Biz Bakanlık olarak son 1 yıl içinde gelinen yeri çok daha üst düzeylere taşımak için üç ana noktaya eğildik. Bunların her biri iç içe geçmiş, birbirini tamamlayan bir yapıya sahip. Birinci ve en kıymetli mevzunun eğitimde fırsat eşitliğinin güçlendirerek, mevcut 2 bin 782 anaokulu varken buna ek olarak bir yıl içinde 3 bin yeni anaokulu açmayı amaç olarak koyduk ve bütçemizi buna nazaran ayarladık. Gelinen noktada 10 ay üzere kısa müddette 1.700 anaokulunu hizmete açmanın memnunluğunu taşıyoruz. 2022 yılının sonuna kadar 3 bin değil, yaklaşık 4 bin yeni anaokulunu hizmete açmış olacağız.

CyborNFT

ÖĞRETMENLERİMİZİ DESTEKLEMEYE DEVAM ETTİK
İkinci kritik husus eğitim sisteminin ana ögesi olan öğretmenlerin şahsî ve mesleksel gelişimlerinin güçlendirilmesi için öğretmenlerin isteklerine uygun programlar oluşturarak okul temelli mesleksel gelişim eğitimlerinin düzenlenmesiydi. Bu bağlamdaki bütçeyi bir evvelki yıla nazaran 35 kat artırdık. Eğitim konusunda vakit ve yer sınırlılıklarını ortadan kaldıran Öğretmen Bilişim Ağı (ÖBA) isimli dijital platformun da sağladığı kapasite ile bir yıl içinde çok kıymetli aralık aldık. 2020 yılında Türkiye’de öğretmen başına düşen eğitim saati ortalama 44 iken, 2021 yılında bu 94 saate çıktı. 2022 yılında 9 aylık mühlet içinde 192 saate çıktı. Son 30- 40 yılın öğretmen başına düşen azamî ders saati düzeyine ulaşabildik. Nitelik olarak da hakikaten çok çeşitlendirilmiş içerik ve zenginleştirilmiş eğitimlerle öğretmenlerimizi desteklemeye devam ettik.

SEKTÖR TEMSİLCİLERİNİ SÜREÇLERE DAHİL ETTİK
Bir öbür kıymetli husussa mesleksel eğitim. Mesleksel eğitim bizde iki kanaldan veriliyor. Bir meslek lisesi, bir de meslek eğitim merkezi. Biz meslek liselerinde mevcut yapıyı güzelleştirmek için kesim temsilcilerini eğitim süreçlerinin tamamına dâhil ettik. Bölüm temsilcilerini süreçlerinin içerisine kattığımız vakit mesleksel eğitimin kalitesini inanılmaz derecede arttığını ve akademik olarak başarılı öğrencilerin de mesleksel liselerine ağır bir talepte bulunduğunu gördük.

EĞİTİMLE İLGİLİ HOŞ MUVAFFAKİYET KISSALARI ÇIKACAK 
Bunların haricinde okullar ortası imkân farklarını azaltmak için yapılan projelere de değinen Özer, gereksinimi fazla olan okullara daha çok bütçe gönderildiğini ve eğitim öğretim yılı başlangıcında okullara aktarılan kaynağın yaklaşık 4 milyar lira olduğunu da vurgulayarak iki ay içerisinde tüm okullara kütüphane yapıldığını, Temel Eğitimde 10.000 Okul projesiyle dezavantajlı okullara müspet dayanaklar sağlandığını belirterek, “Son bir yıldaki performansa baktığınız vakit nitekim kısa müddette çok değerli uzaklıklar alındığını ve bundan sonra da Türkiye’den eğitimle ilgili çok hoş muvaffakiyet kıssalarını ortaya çıkaracağına inanıyorum. 7-8 Aralık’ta Paris’te düzenlenecek Eğitim Bakanları Tepesi’nde bunların ayrıntılandırılarak anlatılmasının da önemli bir fırsat olduğuna inanıyorum.” dedi. 

TÜRKİYE’Yİ KIYMETLİ BİR EMSAL OLARAK GÖRÜYORUZ
Bakan Özer’in konuşmasının akabinde değerlendirmelerde bulunan OECD Eğitim ve Hünerler Yöneticisi Andreas Schleicher Türkiye’yi her vakit kıymetli bir emsal olarak gördüklerini belirterek şunları söyledi.

“Eğitime erişimden tutun da hakkaniyet ve eğitimin niteliğine kadar nitekim çok muvaffakiyetler elde ettiniz. Birçok farklı alanda ve OECD ülkeleri ortasında bu saydığınız 3 alanda birebir anda katma kıymet getirebilen ve ilerleme kaydedebilen ülke sayısı yok denecek kadar azdır diye düşünüyorum. Sayın Bakan, mesela ‘Maliye Bakanınızı bu söylediğiniz başarılara imza atarken nasıl ikna ettiniz? Bu başarılara imza atarken karşılaştığınız zorluklar oldu mu ve bunların üstesinden nasıl geldiniz?’ üzere mevzulara değinirseniz öbür Eğitim Bakanları için çok büyük yarar sağlayacaksınızdır. Dört gözle bekliyoruz. Toplantıya sizin çok büyük bir katma paha getireceğinize inanıyoruz. Bilhassa sizin değer atfettiğiniz alanların altını çizebilirseniz. İş gücü piyasasıyla eğitim alanı ortasındaki kontağa atıfta bulundunuz. Eşitsizliklerin giderilmesinden bahsettiniz. Sizin örneklerinizden öğrenebilecek çok şey var.

DİJİTALLEŞMEYE GİDEN ADIMLARI EN SÜRATLİ ATAN ÜLKE OLDUNUZ
Küresel COVID-19 pandemisiyle birlikte dünya çapında eğitimde dijitalleşmeye giden adımları en süratli atan ülkelerden bir tanesi oldunuz. Teknolojiden o kadar süratli bir biçimde faydalanmayı mümkün kıldınız ki orada çok fazla insan eğitimine orta vermeden ya da en azından çok büyük kayıp yaşamadan devam edebildi. Bu kadar süratli bir aksiyonun alınabilmesi bizim için sahiden keyifli örneklerden bir tanesi.”

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.