STERLIN
33,2935
DOLAR
27,1992
EURO
28,9651
ALTIN
1.682,11
BIST
8.039,18
SON DAKİKA
Kendisiyle evlenmeye karar verdi! – KIBRIS HABER
Mehmetçik’ten Kıbrıs’ın güneyinde Akdeniz’de eğitim uçuşu! – KIBRIS HABER
Erhürman; “Sn. Hristodulidis yalan söylüyorsa açıklayın”! – KIBRIS HABER
Mağusa’da13 yaşındaki çocuğa annesi ve babası şiddet uyguladı! – KIBRIS HABER
Eşini öperken kulak zarını deldi! – KIBRIS HABER
iPhone 15 satın alabilmek için birbirlerini ezdiler! – KIBRIS HABER
14 metrelik timsah cansız insan bedenini kanala taşırken yakalandı! – KIBRIS HABER
Ertuğruloğlu New York’ta Noziri ile görüştü! – KIBRIS HABER
23 yaşındaki gencin ölümünde baba mahkemede! – KIBRIS HABER
Hırsızlık yapmak için girdiği evde içki içip, uyuya kaldı! – KIBRIS HABER
Başbakan Üstel, Girne’de ziyaretler yapacak! – KIBRIS HABER
KTOEÖS’den önemli açıklama! – KIBRIS HABER
Mahkumlar arasında çıkan kavga sırasında 3 gardiyan yaralandı! – KIBRIS HABER
Burs müracaatları bu tarihte yapılacak! – KIBRIS HABER
Evcil hayvan beslediği için taşındıktan iki hafta sonra ev sahibi tarafından evden kovuldu! – KIBRIS HABER
Göçeri’de yangın! – KIBRIS HABER
İnşaattan demir kesme makinesi çaldılar! – KIBRIS HABER
Ombudsman İlkan Varol’un Roma’da yapacağı konuşma engellendi! – KIBRIS HABER
Nikos Hristodulidis ile Antonio Guterres görüşecek! – KIBRIS HABER
“Dünya Bankası ile 895,7 milyon Euro’luk kredi anlaşması imzaladık”! – KIBRIS HABER
22 Eylül Brent petrol varil fiyatı! – KIBRIS HABER
Murat Sarı, Özdemir Berova’yı makamında ziyaret etti! – KIBRIS HABER
22 Eylül Döviz Kurları! – KIBRIS HABER
Bu Lise’de yarın eylem yapılacak! – KIBRIS HABER
İzinsiz ikamet eden 7 kişi tutuklandı! – KIBRIS HABER
Temizliğe gittiği evde hırsızlık yaptı! – KIBRIS HABER
Alkollü sürücü kaza yaptı! – KIBRIS HABER
Başbakan Üstel, UBP Merkez Yönetim Kurulu’nu toplantıya çağırdı! – KIBRIS HABER
25 yaşında hayatını kaybetti! – KIBRIS HABER
İki farklı yerde orman yangını! – KIBRIS HABER

NATO’da Yunan planı tutmadı

Türkiye’de yaşanan sarsıntılar sonrasında Atina-Ankara eksenindeki olumlu gelişmelere karşın Yunanistan, Lozan Antlaşması mucibince gayri askeri statüde olması gereken Ege’deki Taşoz ve Bozbaba adalarını da NATO tatbikatına dahil etme teşebbüsünde bulundu. Türkiye planı reddetti. NATO vazgeçti.

NATO’da Yunan planı tutmadı
CyborNFT
13.04.2023 08:05
0
A+
A-

NATO’da Yunan planı tutmadı
Türkiye’de yaşanan zelzeleler sonrasında Atina-Ankara eksenindeki olumlu gelişmelere karşın Yunanistan, Lozan Antlaşması mucibince gayri askeri statüde olması gereken Ege’deki Taşoz ve Bozbaba adalarını da NATO tatbikatına dahil etme teşebbüsünde bulundu. Türkiye planı reddetti. NATO vazgeçti.

6 Şubat sarsıntılarından sonra, Türkiye ile bağlantılarında yeni bir devir başlatan Yunanistan’ın, 1923 Lozan Antlaşması yeterince gayri askeri statüde bulunan Ege Denizi’ndeki Taşoz ve Bozbaba (Alios Afstrtios) adalarını NATO tatbikatına dahil etme teşebbüsü, Türkiye’nin yansısı üzerine sonuç vermedi. 

TÜRKİYE’DEN RET

CyborNFT

“CNN Greece” ve “Onalert” dahil üzere kimi Yunan haber sitelerine nazaran, bu yıl 27-31 Mart tarihleri ortasında Yunanistan’da yapılması programlanan NATO’nun “Ramstein Guard” isimli hava tatbikatının planlarını hazırlamakla misyonlu Yunan Genelkurmay Başkanlığı, tatbikat bölgelerine kuzey Ege’deki Taşoz ve Bozbaba adalarını da dahil etti. NATO’daki Türk kurmaylar, tatbikat planlarının onayı için yapılan toplantıda “Doğu Ege adalarının gayri askeri stütüsü ihlal ediliyor” diyerek, kelam konusu iki adanın tatbikat planlarından çıkarılmasını istediler. NATO Türkiye’nin itirazını kabul etti. Müttefik Hava Komutanlığı AIRCOM, “Ramstein Guard” tatbikatını iptal etme kararı aldı.

YUNANLARDAN TEPKİ

Aynı haberlerde, Yunan kurmayların, Ege adalarının Türkiye’den tehdit gördükleri için silahlandırdığını tez ederek, NATO’nun Taşoz ve Bozbaba adalarının tatbikata dahil edilmemeleri kararına reaksiyon gösterdikleri belirtildi.

6 YIL EVVEL DE OLMUŞTU

NATO’nun 2017’deki “Ramstein Guard” tatbikatında da misal gelişmeler yaşanmıştı. Yunan kurmaylar, o tatbikatın planlarına bir Yunan savaş uçağının Limni Adası üzerinde uçması senaryosu dahil etmek istemiş, Türk kurmaylar da tekrar birebir nedenle reaksiyon göstermişti. NATO, Türkiye’nin itirazını haklı bulunca, Yunanistan yeniden tatbikatı iptal etmişti. Türkiye, Lozan ve Paris Antlaşması çerçevesindeki adaların silahlandırılmasına karşı çıkıyor, Yunanistan ise ulusal müdafaa çerçevesinde bu türlü bir hakkı olduğunu savunuyor.

AK PARTİ BEYANNAMESİ YUNAN MEDYASINDA

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun, Türkiye’nin Ege uyuşmazlıkları ile ilgili tezlerini tekrarlamasını, yeni yakınlaşma sürecinin uzun ömürlü olmayacağına dair “ilk işaret” sayan Yunan medyası, AK Parti’nin seçim beyannamesini “ikinci işaret” olarak kıymetlendirdi. Yunan medyasında, AK Parti seçim beyannamesinde Yunanistan ile ilgili sözlerin bir kısmı “Erdoğan’dan tahrik”, “Türkler tekrar eski kaseti çalıyor”, “Milliyetçilik heyezanı” ve “Yakınlaşma sürecini çöpe atıyorlar” başlıkları ile yer verildi.

Yunan medyası AK Parti’nin seçim beyannamesinde yer alan “Yunanistan’ın memleketler arası hukuku ve muahedeleri ihlal eden adımları, Türkiye’nin Ege ve Doğu Akdeniz ölçekli güvenliğini riske atmaktadır” ve “Mavi vatanımızın en temel sütunlarından Doğu Akdeniz ve Ege’de, ülkemizin ve KKTC’nin memleketler arası hukuktan kaynağını alan legal menfaatlerini bütün imkanlarımızı seferber ederek koruyacağız” kısımlarını yayınladı. Buna karşı tıpkı “Asrın felaketinde yanımızda yer alan Komşumuz Yunanistan ile Ege ve Doğu Akdeniz’deki uzlaşmazlıkları diplomatik müzakereler ile tahlile ulaştırmaya çalışacağız. Bunun iki komşu ülkenin ekonomik, insani ve kültürel etkileşim ve iş birliklerini de güçlendireceğine inanmaktayız” sözüne hiç yer verilmedi.

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.