STERLIN
23,1755
DOLAR
18,8109
EURO
20,4452
ALTIN
1.164,73
BIST
4.976,55

10 bin Ukrayna askeri İngiltere’de eğitilecek

10 bin Ukrayna askeri İngiltere’de eğitilecekUkrayna’nın doğusundaki Lugansk’ı ele geçiren Ruslar, artık Donetsk için bölgeye destek kuvvet …

10 bin Ukrayna askeri İngiltere’de eğitilecek
CyborNFT
10.07.2022 07:38
0
A+
A-

10 bin Ukrayna askeri İngiltere’de eğitilecek
Ukrayna’nın doğusundaki Lugansk’ı ele geçiren Ruslar, artık Donetsk için bölgeye destek kuvvet yığıyor. Cephede her gün yaklaşık 200 asker kaybeden Ukrayna ise 10 bin gönüllüyü hızlandırılmış askerlik eğitimi için İngiltere’ye gönderiyor.

Rusya’ya karşı savaşa katılmak üzere hızlandırılmış bir eğitim alacak birinci Ukraynalı istekli kümesi İngiltere’ye vardı. Programa toplamda 10 bin Ukraynalı katılacak. Gönüllüler, birkaç hafta boyunca silah kullanımı, birinci yardım üzere temel askeri dersler alacak.

GÜNDE 200 kayıp

CyborNFT

İngiltere Savunma Bakanı Ben Wallace programa dair, “Ukrayna’nın kendi kuvvetlerini tekrar kurmasına, ülkesini ve egemenliğini savunmak, kendi mukadderatını tayin etmek için yardım edeceğiz” dedi. Bu hafta başlaması planlanan eğitimlerde binden fazla İngiliz işçisi misyon alacak. Ukrayna’nın her gün yaklaşık 200 asker kaybettiği düşünüldüğünde, Rus akınlarından uzak halde verilecek özel eğitimin, cephede değerli olduğu belirtiliyor.

SIRA DONETSK’TE Mİ

Rus yanlısı ayrılıkçıların ağır olarak yaşadığı Donbas bölgesindeki Lugansk yerleşimlerini ele geçiren Rusya, artık tüm gücüyle tıpkı bölge içinde daha güneydeki Donetsk’e hücum için hazırlık yapıyor. Rusya, 5 Temmuz’dan bu yana cephede bir müddet sessiz kalmıştı. Donetsk ele geçirildiği takdirde, kritik Donbas bölgesi büsbütün Rusya’nın eline geçmiş olacak. Donbas’ta bir zafer elde ettiği takdirde Rusya’nın Ukrayna’dan çekileceği yorumları yapılsa da bu mevzu belirsizliğini koruyor.

RUSYA’DAN EK ASKER

Ukrayna Genelkurmayı, Donbas bölgesindeki Rus askeri sayısının 60 bine çıktığını belirterek, “Lugansk’tan sonra destek askerlerin gelmesini bekliyorlar. Yeni paralı askerlerin yanı sıra Sovyet periyodundan kalma zırhlı araçları da cepheye sürüyorlar. Zırhlılar ortasında 1950 yıllarından kalma işçi taşıyıcıları da var. Kara muharebesi için getirdikleri silahlar antika lakin sayı üstünlüğüyle kazanma planı yapıyorlar” açıklamasında bulundu. Cepheyi yakından takip eden İngiliz askeri istihbaratı da kelam konusu gelişmeyi doğrulayarak, “Donbas’ta Rusların bir sonraki gayesi büyük olasılıkla Seversk kasabası olacak” dedi.

ZELENSKİ BAYRAMI TÜRKÇE KUTLADI

Savaş müddetince çabucak her gün yayınladığı görüntü iletilerle tesirli bir irtibat stratejisi izleyen Ukrayna başkanı Volodimir Zelenski, Kurban Bayramı için Türkçe ileti yayınladı. Kısa görüntü bildiride Ukraynacanın akabinde Türkçe ve Tatarca konuşan Zelenski, “Kurban bayramınız mübarek olsun” diyor.

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.