STERLIN
29,4140
DOLAR
23,3852
EURO
25,2846
ALTIN
1.464,59
BIST
5.568,53
SON DAKİKA
Büyük kazada yaralıların ismi açıklandı! – KIBRIS HABER
KKTC, Dünya Sağlık Turizmi Konseyi Başkanlık bayrağını devraldı! – KIBRIS HABER
2024-2026 Dönemi Orta Vadeli Mali Planı yayımlandı! – KIBRIS HABER
Tufan Erhürman; “Olan Kıbrıslı Türklere olacak”! – KIBRIS HABER
Maske geri döndü! – KIBRIS HABER
Brent petrol fiyatı! – KIBRIS HABER
Hafta sonu için hava durumu tahmini! – KIBRIS HABER
Döviz durdurulamıyor! 8 Haziran Döviz Kurları – KIBRIS HABER
Lefkoşa’da telefon ve internet kesintisi! – KIBRIS HABER
Zorlu Töre, sessizliğini bozdu! – KIBRIS HABER
103 Milyon Euro’ya transfer oldu! – KIBRIS HABER
Cumhurbaşkanı Tatar, Atlılar toplu mezarındaki kazı çalışması için Nikos Hristodulidis’e saygı çağrısında bulundu! – KIBRIS HABER
Sağlık Bakanlığı’ndan önemli açıklama! – KIBRIS HABER
Lapta Turizm Festivali başlıyor! İşte etkinlik takvimi – KIBRIS HABER
Dikkat! Telefon ve internet kesintisi olacak – KIBRIS HABER
Baba Vanga’nın 2023 yılı kehanetleri gerçek mi oluyor? İşte o kehanetler – KIBRIS HABER
16 yılda toplam 413 ırkçı olay davası! – KIBRIS HABER
Başbakan Ünal Üstel; Hükümetimiz hayat pahalılığı karşısında gerekli adımları atacaktır! – KIBRIS HABER
Sami Özuslu, öğretmenlerin hükümet tarafından büyük saldırılara maruz kaldığını söyledi! – KIBRIS HABER
Canlı yayında içki içme yarışı yaptı! Şişe şişe içince hayatını kaybetti – KIBRIS HABER
Tecavüz etmekle suçlanıyor! – KIBRIS HABER
Plastik poşetler 2-3 kez daha zamlanacak! – KIBRIS HABER
Brent petrol fiyatı! – KIBRIS HABER
Serhan Aktunç; “Halkın hakkını en yüksek sesle savunacağım”! – KIBRIS HABER
Arpa buğday fiyatları belirlendi! Verilecek destek yükseltildi – KIBRIS HABER
Altında büyük artış! Yeni rekor – KIBRIS HABER
7 Haziran Günlük Burç Yorumu ÖZEL HABER
“Polis Halk Koşusu” için kayıtlar devam ediyor! – KIBRIS HABER
Murat Şenkul’dan açıklama! Boğazyolu Caddesi kaçış yolu tamamlandı – KIBRIS HABER
Alkol yine bir kazaya sebep oldu! – KIBRIS HABER

Memleketler arası Bağışçılar Konferansı’nda 7 milyar euroluk yardım taahhüdü

İsveç Başbakanı Kristersson, depremzedeler için Milletlerarası Bağışçılar Konferansında yaklaşık 7 milyar avroluk yardım taahhüdü yapıldığını bildirdi. 7 milyar avroluk yardımın 6,05 milyar avrosu Türkiye, 950 milyon avrosu Suriyeliler için yapıldı.

Memleketler arası Bağışçılar Konferansı’nda 7 milyar euroluk yardım taahhüdü
CyborNFT
21.03.2023 00:50
0
A+
A-

Uluslararası Bağışçılar Konferansı’nda 7 milyar euroluk yardım taahhüdü
İsveç Başbakanı Kristersson, depremzedeler için Memleketler arası Bağışçılar Konferansında yaklaşık 7 milyar avroluk yardım taahhüdü yapıldığını bildirdi. 7 milyar avroluk yardımın 6,05 milyar avrosu Türkiye, 950 milyon avrosu Suriyeliler için yapıldı.

AB Kurulu ve AB Devir Lideri İsveç’in, 6 Şubat’ta meydana gelen Kahramanmaraş merkezli sarsıntılardan Türkiye ve Suriye’de etkilenenler için Belçika’nın başşehri Brüksel’de düzenlediği Memleketler arası Bağışçılar Konferansı sona erdi.

Konferansın kapanışında konuşan İsveç Başbakanı Ulf Kristersson, Türkiye ve Suriye’deki depremzedeler için Milletlerarası Bağışçılar Konferansı’nda yaklaşık 7 milyar eroluk yardım taahhüdü yapıldığını bildirdi.

CyborNFT

Kristersson, sarsıntılardan etkilenenlerin yalnız olmadığını ve takviyelerinin süreceğini tabir ederek, yardımlara geniş iştirakin değerini vurguladı.

AB Kurulu Lideri Ursula von der Leyen de, “Bugün milletlerarası toplumun Türkiye ve Suriye’deki tekrar yapılanma gayretlerine güçlü bir halde dayanak verdiğini görmek beni çok keyifli etti. Birlikte beklentileri aştık.” dedi.

“Bu konferans yalnızca bir başlangıç. Önümüzde çok iş var. Önümüzdeki haftalarda, aylarda ve yıllarda birlikte çalışmaya devam edeceğiz.” diye konuşan von der Leyen, “Taahhütlerin eksiksiz ve vaktinde yerine getirilmesini sağlayacağız. Tam şeffaflık ve hesap verebilirlik içinde yatırımımızın alanda en güçlü tesire sahip olmasını sağlayacağız.” sözlerini kullandı.

Azerbaycan’dan zelzele bölgelerine 100 milyon dolarlık konut

Azerbaycan Dışişleri Bakanı Ceyhun Bayramov, AB Komitesi ve AB Devir Lideri İsveç’in, 6 Şubat’taki sarsıntılardan Türkiye ve Suriye’de etkilenenler için Belçika’nın başşehri Brüksel’de düzenlediği Milletlerarası Bağışçılar Konferansı’na katıldı.

Konferansta konuşan Bayramov, zelzelenin çabucak akabinde Türkiye’ye arama kurtarma, sıhhat işçisi ve gönüllülerden oluşan 940 kişilik takım gönderdiklerini bildirdi.

Bayramov, Türkiye’ye 5 bin 300 ton insani yardım ulaştırdıklarını ve ilgili kuruluşların hesabına 45 milyon dolar yatırdıklarını kaydetti.

Azerbaycan’ın bundan sonra da kardeş Türkiye’nin yanında olacağını, sarsıntı sonrasındaki tekrar imar çalışmalarına maddi ve teknik takviyesini sürdüreceğini belirten Bayramov, “Azerbaycan, bölgede 100 milyon dolar fiyatında konut, kamu binası ve eğitim kurumu inşa edecektir.” bilgisini paylaştı.

ABD’den Türkiye ve Suriye’deki depremzedelere 50 milyon dolar ek yardım

ABD, 6 Şubat’ta meydana gelen Kahramanmaraş merkezli sarsıntılardan etkilenenler için ek 50 milyon dolar yardım yapacağını bildirdi.

ABD Milletlerarası Kalkınma Ajansı (USAID) tarafından yapılan açıklamada, “Belçika’nın Brüksel kentinde düzenlenen Milletlerarası Bağışçılar Konferansı’nda, Türkiye ve Suriye’deki sarsıntılardan etkilenenlere yardım etmek için ek 50 milyon dolarlık acil insani yardım taahhüdünde bulunulduğu” belirtildi.

Yeni açıklanan ölçüyle ABD’nin insani yardımının 235 milyon dolara ulaştığı vurgulanan açıklamada, ek yardımla USAID ve ortaklarının mevcut besin, yardım gereçleri, barınak, inançlı su ve sanitasyon dağıtımlarını “Türkiye ve Suriye’de milyonlara ulaşacak şekilde” genişlettiğine değinildi.

Ek yardımın ayrıyeten zelzele travmasının tesirlerini azaltmak için çocuk muhafaza, toplumsal cinsiyete dayalı şiddeti tedbire ve müdahale, ruh sıhhati ve psikososyal dayanak hizmetlerine yönlendirileceği, bununla birlikte 800 bin depremzedenin 6 aylık kalıcı besin ve beslenme gereksiniminin karşılanması için harcanacağı kaydedildi.

Açıklamada, ABD’nin “müdahale gayretlerini yakından koordine etmek için” Türkiye hükümeti, BM, sivil toplum kuruluşları ve özel bölümün yanı sıra başka global ortaklar, Türkiye ve Suriye’deki insani yardım kuruluşlarıyla yakın çalışma içinde olduğu bilgisi paylaşıldı.

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.