STERLIN
40,1261
DOLAR
31,5742
EURO
34,3272
ALTIN
2.149,90
BIST
8.907,65
SON DAKİKA
30 Ocak Döviz Kurları – KIBRIS HABER
Güzellik ve SPA Merkezinde, sauna odası alev aldı! – KIBRIS HABER
Tabipler Birliği, Çalışma Bakanlığı’nı eleştirdi! – KIBRIS HABER
15 yaşındaki kızı taciz etmişti, işine son verildi! – KIBRIS HABER
Birçok noktada sel baskını yaşayacağız! – KIBRIS HABER
Ufuk Tomson mezarı başında anıldı! – KIBRIS HABER
Borsa’da yükseliş – KIBRIS HABER
29 Ocak Petrol Fiyatı – KIBRIS HABER
THY uçağına yıldırım isabet etti! – KIBRIS HABER
Sterlin 39’a dayandı! – KIBRIS HABER
Özersay, Rum lideri Hristodulides’i eleştirdi! – KIBRIS HABER
KKTC’yi soğuk ve karlı bir hafta bekliyor! – KIBRIS HABER
Rauf Raif Denktaş 100 yaşında! – KIBRIS HABER
Rum Yönetiminden Kıbrıslı Türklere yönelik 14 maddelik paket! – KIBRIS HABER
Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığından önemli duyuru! – KIBRIS HABER
Kuaför, 15 yaşındaki kızı taciz etti! – KIBRIS HABER
Temizlediği evleri soydu! – KIBRIS HABER
Kasaplar Birliği eylem yaptı! – KIBRIS HABER
Bakanlar Kurulu toplandı! Gözler görüşme sonrası yapılacak açıklamaya çevrildi – KIBRIS HABER
Beyköy Tatbikat alanında atış yapılacak! – KIBRIS HABER
Oğuz: İstatistik Kurumu’nun açıkladığı nüfusu muteber kabul etmeliyiz 
Soğuk ve yağmurlu hava etkili oluyor
İskele’de olaylı gün
Meteoroloji kurumları arasındaki işbirliği arttırılacak
III. Kıbrıs Türk Gençlik Kongresi: Enflasyona sebep olan faktörler kamu yükü ve vergilerdir
‘Olmazsa olmaz’ Herkes hasta… Uzman isim uyardı! Üçlü virüs salgınıyla mücadele için…
Instagram takip isteklerinde yeni dönem! Yorum yağdı… “CV de gönderelim tam olsun”
Ülkede 2014 yılından bu yana kaçak yaşayan zanlılar, cezaevine gönderildi.
Burak Maviş: Yasanın süresi bitiyor, deprem fonundaki para nerede bekletilecek?
Tepebaşı’nda bugün 3 saatlik elektrik kesintisi yapılacak

Lübnan krizlerin gölgesinde seçime gidiyor

Lübnan krizlerin gölgesinde seçime gidiyorLübnanlılar 4 yıl ortadan sonra başta iktisat olmak üzere ömürlerini direkt etkileyen 20 saatlik …

Lübnan krizlerin gölgesinde seçime gidiyor
Akacan The Mall
14.05.2022 12:22
0
A+
A-

Lübnan krizlerin gölgesinde seçime gidiyor
Lübnanlılar 4 yıl ortadan sonra başta iktisat olmak üzere ömürlerini direkt etkileyen 20 saatlik elektrik kesintileri üzere krizlerin gölgesinde 15 Mayıs pazar günü sandık başına gidip oy verecek.

Lübnanlılar 4 yıl ortadan sonra başta iktisat olmak üzere ömürlerini direkt etkileyen 20 saatlik elektrik kesintileri üzere krizlerin gölgesinde 15 Mayıs pazar günü sandık başına gitmeyi planlıyor.

Yaklaşık 6 milyon 500 bin nüfusu bulunan, etnik ve dini olarak birçok farklı kimliğe mesken sahipliği yapan Lübnan’da bu sene 3 milyon 917 bin seçmen bulunuyor.

Akacan The Mall

Lübnan halkı, son seçimlerin yapıldığı Mayıs 2018’den bu yana birçok kriz yaşanan kriz ve olaylar nedeniyle Lübnanlıların siyasi partilere inancı önemli oranda sarsılmış durumda.

Tüm yaşananlara karşın siyasi partiler, sandıktan çıkacak sonuçların kronik sıkıntılara tahlil getireceğini vaat ediyor.

Üç başbakan misyon yaptı

Lübnan’da son seçimler Mayıs 2018’de 9 yıl ortadan sonra birinci kere yapılmıştı. Son seçimlerde, İran-Suriye’deki Esed rejimi müttefikleri Hizbullah, Şii Emel Hareketi ve Hristiyan Özgür Yurtseverler Hareketi Partisi, 8 Mart Koalisyonu olarak sandıktan milletvekillerinin çoğunluğunu kazanarak zafer ilan etmişti.

İran zıddı ve Körfez müttefiki olarak tanımlanan 14 Mart Koalisyonunda başı çeken Müstakbel Hareketi önderi ve Sünni siyasetçi Saad Hariri, rakiplerine karşı yaşadığı hezimete karşın anayasa gereği başbakanın Sünnilerden seçilmesinden ötürü hükümeti kuran taraf oldu.

Hariri misyona geldikten sonra Ekim 2019’da toplumsal şovlar patlak verdi. Hariri, şovlar nedeniyle 29 Ekim 2019’da vazifesinden istifa etti.

Hariri’nin yerine Ocak 2020’de Hizbullah ve onun müttefiklerine yakınlığı ile bilinen Hassan Diyab seçildi.

Lübnan’ın başşehri Beyrut’ta 4 Ağustos 2020’de meydana gelen ölümcül liman patlamasından sonra Diyab da vazifesinden istifa etmek zorunda kaldı.

Diyab’ın misyonu bırakmasından sonra 1 yıllık müzakerelerin akabinde Ekim 2021’de mevcut Başbakan Necib Mikati idareye geldi.

Lübnan’da 4 yıl evvel yapılan Mayıs 2018’deki seçimlerden sonra seçim sonuçları ve kurulan hükümetten umduğunu bulamayan halk, artan vergiler, ağırlaşan hayat şartları ve çözülemeyen kronik sıkıntılar ile değişmeyen siyasi sisteme reaksiyon için Ekim 2019’da sokağa döküldü.

Kısa mühlet içerisinde ülkedeki tüm mezheplerin de dayanağını alan şovlar, Lübnan’ın hem siyasi hem de ekonomik olarak öbür bir sürece girmesine yol açtı.

Lübnan Merkez Bankası, 2020’in başından itibaren, ülkedeki Döviz rezervlerinin erimesinin önüne geçmek ve sermayenin yurt dışına çıkışını engellemek için tüm döviz mevduat hesaplarını dondurdu. Akabinde koronavirüs nedeniyle tüm ülkelerdeki üzere tam kapanma, ülkenin değerli gelirleri ortasında yer alan turizmi makus etkiledi.

Koronavirüs ile gayret ederken Beyrut Limanı’nda bir depodaki aminyum nitrattan kaynaklı patlamada 200’den fazla kişi öldü, Beyrut’ta büyük bir yıkım meydana geldi.

Siyasi istikrarsızlık, koronavirüsün tesirleri, liman patlaması üzere kıymetli gelişmeler mevcut ekonomik krizin daha da büyümesine sebep oldu.

Lübnan lirasının dolar karşısındaki kıymeti 1500 düzeyinde iken, 2021’in başından itibaren lokal para evreli bir formda daha fazla kıymet kaybetmeye başladı.

Lübnan Merkez Bankası, Ağustos 2021 itibariyle, eriyen rezerveler ve dövizdeki likidite sorunu nedeniyle akaryakıta verilen sübvanseyi kaldırdı.

Lübnan halkı, akaryakıt istasyonları önünde büyük kuyruklar oluştururken, ülkedeki yakıt ile elektrik üreten tesisler ise durma basamağına geldi. Ülkede hala devam eden 20 saati bulan günlük elektrik kesintileri yaşanmaya başladı.

Taban fiyat 30 doların altına indi

Ekonomik kriz nedeniyle arka arda gelen krizler ve ömür kurallarının berbatlaşması, Lübnan halkının farklı ülkelere göç etmesine neden oldu.

Krizden evvel yaklaşık 440 dolar civarında olan minimum fiyat, Lübnan lirasındaki bedel kaybı nedeniyle 30 doların altına kadar düştü.

Birleşmiş Milletler (BM) 1 Temmuz 2021’de yayımladığı kıymetlendirme raporunda, ülkedeki ömür kurallarının 1975-1990 yıllarındaki iç savaş periyodundan bile daha makûs olduğunu vurguladı.

Lübnan hükûmeti, Aralık 2021’de yolsuzluk, mali kaynakların makus kullanılması ve likidite sorunu nedeniyle finansal sistemdeki kaybın 66 milyar dolar olduğunu bildirdi.

BM Batı Asya Ekonomik ve Toplumsal Kurulu, 7 Nisan’da 2022’de, Lübnan halkının yüzde 74’ünün yoksulluk hududunda yaşadığını, işsizlik oranın da yüzde 44’e yükseldiğini belirtti.

718 aday 128 sandalye için yarışacak

İçişleri Bakanı Besam Mevlevi, 4 Nisan’da yaptığı açıklamada, 128 sandalyeli Mecliste yer alabilmek için 15 seçim bölgesinde 103 listede kayıtlı toplam 718 adayın yarışacağını belirtmişti.

Ülkede 2018’de 3 milyon 746 bin olan seçmen sayısı, bu sene 3 milyon 967 bine ulaştı.

Pazar günü yapılacak genel seçimlerden evvel 6 ve 8 Mayıs’ta yurt dışında oy kullanım süreçleri tamamlandı. Seçime iştirak oranı yüzde 60 düzeyinde oldu. 58 ülkede kayıtlı 225 bin Lübnanlı seçmenden yaklaşık 135 bini oy kullandı.

Yurt dışındaki seçmen sayısı toplam seçmen sayısının yüzde 5,5’ine tekabül ediyor.

Lübnan’da 1989’da yapılan Taif Mutabakatı’na nazaran Meclisteki milletvekili dağılımı, “28 Sünni, 28 Şii, 8 Dürzi, 34 Maruni Hristiyan, 14 Ortodoks, 8 Katolik, 5 Ermeni, 2 Alevi, 1 milletvekili de Hristiyanlar içerisindeki azınlıklar” halinde gerçekleşiyor.

İki cehpe yarışıyor

Seçim müsabakasının yaşanacağı asıl siyasi partiler 8 Mart Koalisyonu ve 14 Mart Koalisyonu olmak üzere iki cepheden oluşuyor.

ABD ve Körfez tersliği ile bilinip İran ile sıkı münasebetleri bulunan Hizbullah, Şii Emel Hareketi, Özgür Yurtseverler Hareketi Partisi, Suriye Sosyalist Milliyetçi Partisi, Hristiyan Marada Hareketi, Ermeni Taşnak Partisi 8 Mart Koalisyonu çatışında yer alıyor.

14 Mart Koalisyonunda ise Hristiyan Lübnan Güçleri Partisi, eski Müstakbel Hareketi mensupları, Dürzi İlerici Sosyalist Partisi ve Hristiyan Ketaib Partisi bulunuyor.

Akacan The Mall
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.