STERLIN
20,8328
DOLAR
18,5936
EURO
18,2312
ALTIN
1.022,81
BIST
3.573,92
SON DAKİKA
Kayıtlı işsiz sayısı Eylül’de azaldı
Twitter’ın Musk’a açtığı dava durduruldu
Son dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan Putin ile görüştü
Altay tankı ANADOLU gemisine LCM ile yüklendi
Zigana Tüneli’nde sona yaklaşılıyor
AMB’den bankalara ‘temkinli olma’ daveti
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Putin ile görüştü
Varank: Türkiye bu alanda her geçen gün kabiliyetlerini arttırıyor
Son dakika: Cumhurbaşkanım Erdoğan Putin ile görüştü
Krizdeki Credit Suisse’ten finansal gövde gösterisi
Japonya/Kishida: Yende tek taraflı, keskin düşüşler dilek edilir değil
İhracatta beklenti pandemiden bu yana en düşük düzeyde
Güney Kore ve ABD ortak deniz tatbikatı başlattı
Kasapoğlu muştuyu duyurdu! Yurtlara işçi alınacak
Global besin fiyatlarında geri çekilme sürüyor
Döviz kurlarında son durum! – KIBRIS HABER
7 Ekim Günlük Burç Yorumu ÖZEL HABER
KİT’ler TCMB’den 3 aydır döviz almıyor
Rusya’dan, Fransa Büyükelçisi’ne “Ukrayna’ya destek” uyarısı
Tazminatlar ödendi! – KIBRIS HABER
Pazartesi eylem var! – KIBRIS HABER
Kim Jong-un Rusya Devlet Lideri Putin’in doğum gününü kutladı
Yunan basınında tek gündem: Cumhurbaşkanı Erdoğan… ‘Türkiye’den inanılmaz meydan okuma’
THY, Eylül’de 7,3 milyon yolcu taşıdı
Fed’de şahin sesler kesilmiyor
Altında Mart’tan beri en büyük haftalık yükseliş
TCMB PPK Üyesi Tuna hayatını kaybetti
Rusya-Ukrayna savaşında son durum: Biden’dan dünyayı dehşete düşüren sözler… ‘Kıyamet’ birinci kere bu kadar yakın!
Son dakika… Bakan Nebati’den değerli açıklamalar
Fed/Evans: Faiz artırımlarında daha gidecek yerimiz var

Limanlarda tahıl hazırlığı: Füze saldırısı muahedeyi bozmadı

Limanlarda tahıl hazırlığı: Füze saldırısı muahedeyi bozmadıİstanbul’da varılan tahıl sevkıyatı mutabakatından saatler sonra Odessa’ya yönelik …

Limanlarda tahıl hazırlığı: Füze saldırısı muahedeyi bozmadı
CyborNFT
26.07.2022 07:37
0
A+
A-

Limanlarda tahıl hazırlığı: Füze saldırısı muahedeyi bozmadı
İstanbul’da varılan tahıl sevkıyatı mutabakatından saatler sonra Odessa’ya yönelik Rus füze saldırısı mutabakatı bozmadı. Kiev idaresi, üç limanda sevkıyat için hazırlık yapıldığını duyurdu. Moskova da muahedeye bağlı kalacağını açıkladı.

Ukrayna savaşından dolayı dünyada patlak veren tahıl krizinin aşılması için Ankara’nın teşebbüsüyle İstanbul’da Türkiye, Rusya, Ukrayna ve Birleşmiş Milletler (BM) ortasında imzalanan mutabakat uyarınca Ukrayna’daki üç limanda tahıl ihracatı için hazırlıklara başlandı. Mutabakatın mürekkebi dahi kurumadan Odessa limanını füzelerle vuran Moskova da tahıl mutabakatına bağlı kalacağını beyan etti.

‘BU HAFTA BAŞLAYABİLİR’

CyborNFT

Ukrayna tarafı, tahıl mutabakatını hayata geçirmek için son günlerde yaşanan yeni aksiliklere karşın limanlarda hazırlıkların başladığını açıkladı. Ukrayna Altyapı Bakanı Aleksandr Kubrakov dün basın toplantısında yaptığı açıklamada, “Önümüzdeki günlerde mutabakatın yürürlüğe girmesini bekliyoruz. Bu hafta her şeyin başlaması için hazırlık yapıyoruz” dedi. Ukrayna Liman İşletmeleri Müdürlüğü tarafından yapılan basın açıklamasında da Kiev’in denetiminde bulunan Odessa, Çernomorsk ve Yujni limanlarının tahıl taşıyacak gemileri kabul etmeye hazır olduğu duyuruldu. Limanlara gelecek gemilerin elektronik posta yoluyla bildirimlerini ulaştırması gerektiği belirtildi. Gemi listesi şekillendikten ve İstanbul’da kurulan denetim merkezinin müsaadesi alındıktan sonra konvoy biçiminde üç Ukrayna limanına giriş ve yükleme yapılacağı ve akabinde tekrar konvoy halinde Ukrayna kara sularından çıkılacağı açıklandı. Gemilere tahıl yüklenmesine hangi tarihte başlanacağı ise belirtilmedi.

ZELENSKİ RUSYA’YI KINADI

Ukrayna’nın üç limanında tahıl ihracatını başlatma hazırlıkları devam ederken Ukrayna Devlet Lideri Volodimir Zelenski’den Rusya’yı kınama açıklaması geldi. İstanbul muahedesinin yapılmasından 24 saat sonra Odessa limanının Ruslar tarafından vurulmasını eleştiren ve kınayan Zelenski, “Rusların verdiği kelam bu kadar olur. Muahedenin daha mürekkebi kurumadan Odessa limanına füze saldırısı düzenlediler. Bu türlü devam ederse tahıl muahedesi askıya alınabilir” dedi.

MOSKOVA’NIN BEKLENTİSİ

Diğer taraftan İstanbul’da yapılan tahıl mutabakatı ile ilgili Rusya’dan da yeni açıklama geldi. Rusya’nın varılan muahedeye bağlı kaldığını söyleyen Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, “Tahıl mutabakatının pratikte işlemesi için BM’nin üzerine düşen vazifeyi de yerine getirmesi gerek. Ukrayna’nın yanı sıra Rusya’nın tahılı ile gübresinin de dünya piyasalarına çıkışı için Rusya’ya uygulanan yasaklar kaldırılmalı. Karadeniz limanlarından tahıl ihracatı muahedesinin, Ukrayna’nın yanında Rusya’yı da kapsayacak biçimde parçalanamaz bir paket olarak hazırlandığını hatırlatmak isterim” diye konuştu. Afrika çeşidi kapsamında dün Kongo’da bulunan Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov da Rusya’nın “İstanbul’da imzalanan tahıl sevkıyatı mutabakatına yönelik bir mahzur oluşturmadığını” söyledi. Lavrov, mutabakatın askeri operasyonların sürdürülmesini ve askeri altyapı tesislerini vurmalarını engellemediğini belirtti.

İLK ETAPTA YENİ GEMİYE MUHTAÇLIK YOK

İstanbul’daki tahıl muahedesi, pratikte yürürlüğe girdiğinde birinci etapta yeni gemilere de muhtaçlık duyulmayacak. Ukrayna limanlarında halihazırda savaşın başından bu yana 70 civarında kuru yük gemisi yolun açılmasını bekliyor. Buradaki gemiler, mutabakatla planlanan aylık 5 milyon ton tahılı rahatlıkla taşıyacak kapasitede.

 

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.