STERLIN
20,7509
DOLAR
18,5827
EURO
18,2070
ALTIN
1.022,10
BIST
3.553,85

Lavrov’dan OPEC ile işbirliği vurgusu

Lavrov’dan OPEC ile işbirliği vurgusuRusya ve Suudia Arabistan Dışişleri Bakanları ortasında yapılan görüşmede iki ülkenin petrol alanında …

Lavrov’dan OPEC ile işbirliği vurgusu
CyborNFT
01.06.2022 15:52
0
A+
A-

Lavrov’dan OPEC ile işbirliği vurgusu
Rusya ve Suudia Arabistan Dışişleri Bakanları ortasında yapılan görüşmede iki ülkenin petrol alanında yaptıkları işbirliğine vurgu yapılırken Sergei Lavrov’un Perşembe günü altı körfez ülkesi dış işleri bakanıyla görüşmesi bekleniyor.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un Körfez ülkeleri yetkilileriyle müzakereler için gittiği Suudi Arabistan’da iki ülkenin dışişleri bakanları OPEC+’da yürüttükleri petrol işbirliklerinin altını çizdi.

Ziyaret Moskova’nın Ukrayna’yı işgali nedeniyle ABD ve müttefik ülkelerden artan oranda baskı gördüğü bir periyotta gerçekleşti.

CyborNFT

Petrol ihracatçısı Körfez ülkeleri Rusya ile münasebetlerini muhafazaya devam etmiş ve ABD önderliğinde Batı ülkelerinin karar aldığı yaptırımlara katılmamışlardı.

Rusya Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada Lavrov ve Suudi mevkidaşı Prens Faysal bin Farhan’ın OPEC+ formatında gerçekleştirilen işbirliği düzeyini memnuniyetle karşıladıklarına değinildiği belirtildi.

Açıklamada, “Bakanlar, stratejik açıdan son derece değerli bir alanda Rusya ve Suudi Arabistan ortasında gerçekleştirilen sıkı işbirliğinin hidrokarbon piyasası üzerindeki dengeleyici tesirine vurgu yaptılar” tabirleri kullanıldı.

Dikkatler OPEC+ toplantısında

Suudi Arabistan resmi ajansı görüşmenin 31 Mayıs tarihinde gerçekleştiğine değinirken içeriğine dair rastgele bir ayrıntı paylaşılmadı.

Görüşme Avrupa Birliği’nin Rusya’ya uyguladığı yaptırımları artırarak bu hafta Rus petrolünün birliğe ihracını azaltmayı değerlendirdiği devirde gerçekleşti.

Lavrov Perşembe günü Körfez ülkelerinden altı meslektaşının da bulunacağı Körfez İşbirliği Kurulu (GCC) toplantısına katılacak. GCC’de Suudi Arabistan’ın yanı sıra büyük petrol üreticilerinden Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Kuveyt de bulunuyor.

OPEC+’nın pandemi periyodunda durdurulan petrol üretimini Eylül ayında eski üretim düzeyine geri getirmesi bekleniyor. RBC Capital Markets LLC’nin varsayımlarına nazaran Rus petrolüne uygulanan yaptırımlar Riyad’ın bu programı biraz daha erkene almasına neden olabilir.

The Wall Street Journal (WSJ) ise daha evvel OPEC’in çok daha radikal bir seçeneği değerlendirdiğini kaydetmişti. Gazeteye nazaran birlik yaptırımların Rusya’nın üretimini artırmasını engellemesi nedeniyle OPEC Rusya’nın kotasını askıya almayı tartışıyor. WSJ’ye nazaran Rusya’dan boşalan üretim açığını BAE ve Suudi Arabistan kapatacak.

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.