STERLIN
40,1247
DOLAR
31,5691
EURO
34,3050
ALTIN
2.147,92
BIST
8.907,65
SON DAKİKA
30 Ocak Döviz Kurları – KIBRIS HABER
Güzellik ve SPA Merkezinde, sauna odası alev aldı! – KIBRIS HABER
Tabipler Birliği, Çalışma Bakanlığı’nı eleştirdi! – KIBRIS HABER
15 yaşındaki kızı taciz etmişti, işine son verildi! – KIBRIS HABER
Birçok noktada sel baskını yaşayacağız! – KIBRIS HABER
Ufuk Tomson mezarı başında anıldı! – KIBRIS HABER
Borsa’da yükseliş – KIBRIS HABER
29 Ocak Petrol Fiyatı – KIBRIS HABER
THY uçağına yıldırım isabet etti! – KIBRIS HABER
Sterlin 39’a dayandı! – KIBRIS HABER
Özersay, Rum lideri Hristodulides’i eleştirdi! – KIBRIS HABER
KKTC’yi soğuk ve karlı bir hafta bekliyor! – KIBRIS HABER
Rauf Raif Denktaş 100 yaşında! – KIBRIS HABER
Rum Yönetiminden Kıbrıslı Türklere yönelik 14 maddelik paket! – KIBRIS HABER
Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığından önemli duyuru! – KIBRIS HABER
Kuaför, 15 yaşındaki kızı taciz etti! – KIBRIS HABER
Temizlediği evleri soydu! – KIBRIS HABER
Kasaplar Birliği eylem yaptı! – KIBRIS HABER
Bakanlar Kurulu toplandı! Gözler görüşme sonrası yapılacak açıklamaya çevrildi – KIBRIS HABER
Beyköy Tatbikat alanında atış yapılacak! – KIBRIS HABER
Oğuz: İstatistik Kurumu’nun açıkladığı nüfusu muteber kabul etmeliyiz 
Soğuk ve yağmurlu hava etkili oluyor
İskele’de olaylı gün
Meteoroloji kurumları arasındaki işbirliği arttırılacak
III. Kıbrıs Türk Gençlik Kongresi: Enflasyona sebep olan faktörler kamu yükü ve vergilerdir
‘Olmazsa olmaz’ Herkes hasta… Uzman isim uyardı! Üçlü virüs salgınıyla mücadele için…
Instagram takip isteklerinde yeni dönem! Yorum yağdı… “CV de gönderelim tam olsun”
Ülkede 2014 yılından bu yana kaçak yaşayan zanlılar, cezaevine gönderildi.
Burak Maviş: Yasanın süresi bitiyor, deprem fonundaki para nerede bekletilecek?
Tepebaşı’nda bugün 3 saatlik elektrik kesintisi yapılacak

İzmir’de binlerce konut teslim edildi! Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum: İzmir bu türlü dönüştü sıra 11 vilayette

Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, İzmir’de depremzedeler için 4 bin 602 konutun üretiminin tamamlandığını, 459 konutta da sona gelindiğini açıkladı. Bakan Murat Kurum, “6 Şubat zelzelesinin etkilediği 11 vilayette 653 bini aşkın konut inşa edeceğiz. Önümüzdeki hafta 20 bin konutun temelini eş vakitli atacağız. Malatya’da, Elazığ’da, İzmir’de, Antalya’da, Muğla’da olduğu üzere yeniden 11 vilayetimizde bütün vatandaşlarımızı konutlarına yerleştireceğiz” dedi.

İzmir’de binlerce konut teslim edildi! Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum: İzmir bu türlü dönüştü sıra 11 vilayette
Akacan The Mall
19.03.2023 12:51
0
A+
A-

İzmir’de binlerce konut teslim edildi! Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum: İzmir bu türlü dönüştü sıra 11 ilde
Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, İzmir’de depremzedeler için 4 bin 602 konutun imalinin tamamlandığını, 459 konutta da sona gelindiğini açıkladı. Bakan Murat Kurum, “6 Şubat sarsıntısının etkilediği 11 vilayette 653 bini aşkın konut inşa edeceğiz. Önümüzdeki hafta 20 bin konutun temelini eş vakitli atacağız. Malatya’da, Elazığ’da, İzmir’de, Antalya’da, Muğla’da olduğu üzere tekrar 11 vilayetimizde bütün vatandaşlarımızı konutlarına yerleştireceğiz” dedi.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, zelzele, sel, yangın üzere doğal afetlerden etkilenen vilayetlerde, yeni konut ve işyerlerinin imali için 1 yıllık müddet hedeflediklerini açıkladı. Bu kapsamda yapılan çalışmalar hakkında bilgi veren bakanlık yetkilileri, İzmir’de 30 Ekim 2020’de meydana gelen 6.6 büyüklüğündeki zelzelenin akabinde 365 gün içinde yapılan çalışmaları paylaştı. Buna nazaran, İzmir’de afetzede vatandaşlara toplam 5 bin 61 konut inşa edildi. Birinci konutların teslimi geçen yıl gerçekleşirken, bugüne kadar 1.400’ü yerinde olmak üzere 4 bin 602 konutun imali tamamlanarak teslim edildi. 459 konutun imalinde ise sona gelindi ve mayıs ayına kadar tamamının teslim edileceği duyuruldu.

1.8 MİLYAR TL DESTEK

Akacan The Mall

İzmir’de sarsıntı akabinde Bayraklı merkezde proje alanlarında yer alan 1.404 konut ve 289 işyerinin tamamı hak sahiplerine teslim edildi. Rezerv alanda ihale edilen 3 bin 657 konut ve 68 işyerinden; 841’i konut 8 işyeri hak sahiplerine teslim edilirken; 2 bin 357 konut ve 35 işyerinin abonelik ve iskan süreçlerinin devam ettiği açıklandı. 459 konut ve 25 işyerinin ise inşaat faaliyetleri devam ediyor. Toplumsal donatı kapsamında anaokulu, ilköğretim okulu, ortaöğretim okulu, sıhhat tesisi ve 2 caminin inşaatları sürüyor.

Ayrıca rezerv alanda genel altyapı işi kapsamında; 19 bin 573 metre yol, 14 bin 774 metre yağmur suyu sınırı, 16 bin 086 metre atık su çizgisi, 24 bin 997 metre içme suyu çizgisi, 5 adet su deposu, 3 adet terfi merkezi inşaatı tamamlandığı açıklandı. İzmir’de kira yardımından kamulaştırmaya ve imale kadar 1.8 milyar liralık takviyede bulunulduğu belirtildi.

12 BİN 400 KONUT 25 BİN ARSA

Afet konutlarının yanında kentte toplumsal konut projeleri de yapıldığı belirtilirken şu bilgiler paylaşıldı: “Cumhuriyet tarihinin en büyük toplumsal konut atağı olan “İlk Konutum, Birinci İş Yerim” projesi kapsamında İzmir’de toplam 12 bin 400 konut inşa ediyoruz. 25 bin konutluk arsa da İzmirlilerin hizmetine sunuldu. “İlk İş Yerim” kapsamında İzmir Kemalpaşa’da 40, Aliağa’da 500 ve Torbalı’da 70 olmak üzere toplam 610 dükkânı esnafın hizmetine sunuyoruz. TOKİ ile hayata geçirilen bir öteki değerli projemiz de Millet Bahçeleri. İzmir’de toplam büyüklüğü 563 bin metrekare olan 4 millet bahçesi projesi bulunuyor. Bergama Millet Bahçesi’nin üretimine devam ediliyor. Seferihisar, Kiraz ve Konak millet bahçelerinin projelendirme çalışmalarına devam ediliyor. Bayraklı’da 360 bin metrekare büyüklüğündeki millet bahçesinin de projesi hazır hale getirildi ve birinci fidanlarla buluşturulacak.”

AFET BÖLGELERİNDE NELER YAPILDI

Bakanlık yetkilileri son yıllarda meydana gelen afetler sonrasında yapılan çalışmalar için şu bilgileri paylaştı: “2020 yılı ve 2022 yılları ortasında ülke çapında yaşanılan afetlerin tesirlerini gidermek hedefiyle Antalya, Muğla, İzmir, Kastamonu, Sinop, Bartın, Rize, Artvin, Giresun, Elazığ ve Malatya’da gereksinim duyulan konut, ticari yapı ve başka yapılar süratle inşa edilerek vatandaşlara teslimleri gerçekleştirildi ve afetin tesirleri ortadan kaldırıldı. Elazığ’ın Sivrice ilçesinde 24 Ocak 2020’de meydana gelen 6.8 büyüklüğündeki zelzelenin üzerinden geçen yaklaşık 3 yıllık süreçte, Elazığ ve Malatya’da toplam 33 bin 821 adet konutun inşası tamamlandı.

23 Kasım 2022 tarihinde meydana gelen Düzce Sarsıntısı sonrası 213 adet ünitenin üretilmesine yönelik çalışmalar devam ediyor. Sel felaketi yaşayan Giresun’da 730 konut inşası tamamlandı, Kastamonu, Sinop ve Bartın’da 1265, Rize’de ise 400 konutun inşaat çalışmaları etaplar dâhilinde tamamlanıyor. Bu çerçevede Kastamonu Bozkurt ilçesinde üretilen konutlar hak sahiplerine teslim sürecine başlanıldı. 2021 yılı yaz aylarında Antalya ve Muğla yangınları sonrasında toplam 1450 konut ve 730 ahır inşa edildi.” Bakanlığımız eliyle afet bölgelerinde yapılan 45 bin konut, işyeri, köy konutu ve ahırlar tüm toplumsal donatılarıyla birlikte vatandaşlara teslim edildi.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum

‘20 BİN KONUTUN TEMELİNİ ATACAĞIZ’

Kahramanmaraş merkezli Pazarcık ve Elbistan ilçelerinde 6 Şubat’ta meydana gelen 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki zelzeleler nedeniyle yaklaşık 14 milyon insanın etkilendiği bölgelerde yaralar sarılmaya devam ediyor. 11 vilayette Cumhuriyet tarihinin en büyük afet konut üretim seferberliğini başlattıklarını söyleyen Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum “Önümüzdeki hafta prestijiyle mukavelesini imzaladığımız 32 bin konuttan 20 bininin temellerini Cumhurbaşkanı’mızın teşrifiyle 11 vilayetimizde eşzamanlı atacağız” dedi.

Bir yıl içerisinde toplamda 653 bini aşkın konutun imalini TOKİ, Emlak Konut, Yapı İşleri, Ulusal Emlak Genel Müdürlüğü’nce yürüteceklerini söz eden Kurum, yeni konutları yaparken alanda biliminsanları, akademisyenlerle çalışacaklarını belirtti. En yanlışsız ve sağlam tabanda konutların inşasını gerçekleştirmeye çalıştıklarına dikkati çeken Kurum, okulu, mescidi, yeşil alanı ve toplumsal alanlarıyla, kentin içerisindeki demografik ve kültürel yapıyı koruyacak, kentin dokusunu yine ayağa kaldıracak anlayış ile çalışma yaptıklarını söyledi. Kurum, “Malatya’da, Elazığ’da, İzmir’de, Antalya’da, Muğla’da olduğu üzere yeniden bu zelzele afetinde de 11 vilayetimizde bütün vatandaşlarımızı konutlarına yerleştireceğiz. 1 yıl içinde kalıcı konut teslimlerine başlayacağız” dedi. 

Akacan The Mall
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.