STERLIN
23,4091
DOLAR
19,0923
EURO
20,5555
ALTIN
1.199,10
BIST
5.031,39
SON DAKİKA
“Elektrik Dairesi’nden geldik” diyerek dolandırdılar! – KIBRIS HABER
Başbakan Ünal Üstel, depreme yönelik mali kaynak oluşturma konusunda açıklama yaptı! – KIBRIS HABER
Sahte vali okulları tatil etti! – KIBRIS HABER
İnşaat malzemeleri ihracat miktarı 2022’de yüzde 11 düştü
Depremzede çocuklara akran desteği
Bakan Bilgin açıkladı: Zamlı maaşlar Nisan’da yatacak
Petrolde yükseliş ivmesi
Togg’a ön siparişte son saatler
Şanlıurfa, yine sele teslim oldu! – KIBRIS HABER
Orlando Bloom, Zelenski ile görüştü
NATO: Rusya’nın nükleer söylemi sorumsuzca ve tehlikeli
Bu bölgeler için yeni su hattı döşeniyor! – KIBRIS HABER
26 yaşındaki genç, motosiklet kazasında hayatını kaybetti! – KIBRIS HABER
Eriğin tanesi 10, kilosu 1000 liradan satışta! – KIBRIS HABER
Bakan Kirişci: Diyarbakır’a hayırlı, uğurlu olsun
AK Parti’li Canikli: 7’li masa küresel sermayenin avukatlığına soyunmuş
Reel kesim güven endeksi Mart ayında arttı
Dolandırıcılıkta yeni sistem: Mesai bitti
İsias Otel’in enkazından sağ kurtarılan Ömer Faruk Ağaoğlu hayatını kaybetti! – KIBRIS HABER
Altında Fed ve Hindistan fiyatlaması
Bayraktar TB3 birinci kere TEKNOFEST’te sergilenecek
Sektörel inanç hizmette yükseldi, perakende ve inşaatta düştü
Birinci Konutum Arsa İstanbul çekilişleri başladı
Brent Petrol varil fiyatı! – KIBRIS HABER
TÜRKÇİMENTO: Çimento kesiminde kapasite kullanımı düşüyor
Irak’tan Türkiye için kritik petrol kararı
Gerçek kesim itimat endeksi Mart’ta yükseldi
Kuzey Kore’den Japon Denizi’ne 2 balistik füze denemesi
Bayraktar TB3 birinci defa görüntülendi
Usta oyuncu hayatını kaybetti! – KIBRIS HABER

İhracat ikliminde güçlenme sürüyor

İhracat ikliminde güçlenme sürüyorTürkiye imalat bölümünün ana ihracat pazarlarındaki faaliyet şartlarını ölçen İstanbul Sanayi Odası (İSO …

İhracat ikliminde güçlenme sürüyor
CyborNFT
11.05.2022 10:37
0
A+
A-

İhracat ikliminde güçlenme sürüyor
Türkiye imalat bölümünün ana ihracat pazarlarındaki faaliyet şartlarını ölçen İstanbul Sanayi Odası (İSO) Türkiye İmalat Bölümü İhracat İklimi Endeksi nisanda 54,4’e yükselerek Türk imalat ihracatçılarının talep ikliminde besbelli bir güzelleşmeye…

Türkiye imalat dalının ana ihracat pazarlarındaki faaliyet şartlarını ölçen İstanbul Sanayi Odası (İSO) Türkiye İmalat Bölümü İhracat İklimi Endeksi’nin Nisan 2022 devri sonuçları açıklandı. Endekste eşik kıymet olan 50,0’nin üzerinde ölçülen tüm sayılar ihracat ikliminde güzelleşmeye, 50’nin altındaki pahalar ise bozulmaya işaret ediyor.

Martta 53,9 olan İstanbul Sanayi Odası Türkiye İmalat Kesimi İhracat İklimi Endeksi, nisanda 54,4’e yükseldi. Son bilgiler, imalatçıların yurt dışı talep şartlarında besbelli bir güzelleşmeye işaret etti ve güzelleşmenin suratı mart ayına nazaran hafif artış gösterdi. Böylelikle ihracat iklimi son 15 aylık periyot boyunca güçlendi.

CyborNFT

Euro Bölgesindeki büyüme, zorlukları telafi etti

Nisan ayında Türk ihracatçılarının en büyük sekiz ihracat pazarında ekonomik aktivite büyüme kaydetti. Euro Bölgesi’nde gevşetilen salgın önlemlerinin ekonomik aktiviteye sağladığı takviye, tedarik zinciri aksamalarının ve keskin fiyat artışlarının yol açtığı zorlukları telafi etti. İtalya, İspanya, Fransa ve Hollanda’da üretim büyümesi ikinci çeyreğin başında ivme kazandı. Buna karşılık, Almanya’da üretim artış suratı tekrar 2022’de görülen en düşük düzeye geriledi. Türk imalatçılarının öbür iki ana ihracat pazarı olan ABD ve Birleşik Krallık’ta ise büyüme sürat kaybetmesine karşın yüksek temposunu korudu.

Rusya’da üretim daraldı lakin marta kıyasla sürat kesti

Birleşik Arap Emirlikleri’nde petrol dışı ekonomik aktivite nisan ayında güçlü bir biçimde artmaya devam etti ve büyüme yıl başından bu yana en yüksek sürate ulaştı. Nisan ayında üretimin daralma kaydettiği en büyük ihracat pazarı, Türk imalat sanayi ihracatının yaklaşık yüzde 2’sini oluşturan Rusya oldu. Ukrayna’da yaşanan savaş ve uygulanan yaptırımlar sonucu Rusya’nın ekonomik aktivitesi üst üste ikinci ay gerileme kaydetti. Lakin düşüş mart ayına kıyasla sürat kesti. Nisan ayında bir öbür kaygı konusu, Covid-19 salgınına karşı uygulanan sıkı tedbirlerin ekonomik aktiviteyi olumsuz etkilediği Çin oldu. Üretimdeki gerileme Şubat 2020 sonrası en besbelli seviyede gerçekleşti ve anket kapsamındaki ülkeler içerisinde en yüksek oranda kaydedildi.

Buna karşılık, ekonomik aktivitedeki en güçlü genişleme ise beş yılı aşkın bilgi serisinin en yüksek büyüme suratına ulaşan Katar’da kaydedildi. Orta Doğu’nun öbür bölgelerine bakıldığında, üretimin Mısır ve Lübnan’da üretimin gerilediği, Suudi Arabistan’da ise artmaya devam ettiği görüldü.
İstanbul Sanayi Odası Türkiye İhracat İklimi Endeksi hakkında değerlendirmede bulunan S&P Küresel İktisat Yöneticisi Andrew Harker, şunları söyledi:

“Türk imalat sanayi eserlerinin tüm ana ihracat pazarlarında devam eden büyüme, firmaların yurt dışından yeni işler almaları açısından fırsatların devam ettiği manasına geliyor. Global iktisat genelindeki önemli fiyat baskıları her ne kadar büyümeyi sınırlayacak üzere görünse de Türk lirasındaki zayıflık, firmaların fiyat rekabetindeki rölâtif avantajlarını müdafaalarına yardımcı olabilir.”

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.