STERLIN
20,2938
DOLAR
16,7832
EURO
17,4971
ALTIN
976,05
BIST
2.443,77
SON DAKİKA
Afganistan’da evsiz kalan depremzedeler takviye bekliyor
TİM/ Gültepe: 2022 gayemiz 250 milyar dolara yıl bitmeden ulaşacağız
Yeni Varlık Barışı bu sefer kademeli vergiyle geldi
Spot piyasada elektrik fiyatları (02.07.2022)
Hindistan’daki heyelan felaketinde bilanço ağırlaşıyor
ABD Lideri Biden: Kürtaj için seyahat etmek zorunda kalan bayanlar korunacak
Hong Kong’ta gemi ikiye ayrıldı: Onlarca kişi kayıp – KIBRIS HABER
Erhürman: Ücretler ve destekler, iki ayda bir değerlendirilmeli – KIBRIS HABER
Hong Kong’dan inanılmaz görüntüler! Gemi ikiye bölündü: Onlarca kişi kayıp
Zelenski duyurdu: Ukrayna için özel özel güvenlik kümesi kuruldu
İpe dolanan balinayı kurtarma operasyonu
Borsada yatırımcısına en fazla Fenerbahçe kazandırdı
Mikolayiv’de patlama sesleri
Ticaret Bakanı Muş: Haziran ayında ihracat 23,4 milyar dolar oldu
27 yıl aralıksız birebir şirkette çalıştı, aldığı armağan toplumsal medyayı kızdırdı!
Bu hafta global piyasalarda ağır bilgi trafiği takip edilecek
Yüsra Geyik: Arka sokaklar ayrı bir evren gibi – KIBRIS HABER
Karbonatla yok edebileceğiniz 8 kötü koku – KIBRIS HABER
Beyaz saçları azaltan mucizevi formül – KIBRIS HABER
Erdal Beşikçioğlu’ndan ‘Behzat Ç.’ itirafı! – KIBRIS HABER
Hayat onlar için çok zor! – KIBRIS HABER
Ceza’dan Sagopa Kajmer açıklaması! – KIBRIS HABER
Ali Sadi 16 oldu! – KIBRIS HABER
Çatalköy’de hırsız paniği! – KIBRIS HABER
Falyalı cinayeti zanlılarının davası 8 Temmuz’a ertelendi – KIBRIS HABER
7 başlıkla bu hafta nasıl geçti?
Danimarka’da öldürülen vizonlar hükümetin geleceğini belirsizliğe soktu
İran’da peş peşe 3 büyük deprem! 5 meyyit, 44 yaralı…
Yaz aylarında neler tüketmeliyiz? – KIBRIS HABER
Anastasiadis: Tatar’ın önerilerinin içeriğinden haberim yok – KIBRIS HABER

Hazine ve Maliye Bakanlığı konut finansmanına ait ayrıntıları paylaştı

Hazine ve Maliye Bakanlığı konut finansmanına ait ayrıntıları paylaştıHazine ve Maliye Bakanlığınca, konut sahibi olmayan vatandaşların, konut …

Hazine ve Maliye Bakanlığı konut finansmanına ait ayrıntıları paylaştı
CyborNFT
21.05.2022 00:03
0
A+
A-

Hazine ve Maliye Bakanlığı konut finansmanına ait ayrıntıları paylaştı
Hazine ve Maliye Bakanlığınca, konut sahibi olmayan vatandaşların, konut finansman paketlerinden faydalanmaları emeliyle kullandırım temellerinin belirlendiği bildirildi.

Bakanlığın Twitter hesabından Konut Finansman Projesi’nin ayrıntılarına ait açıklama yapıldı.

Konut finansman paketleriyle vatandaşları konut piyasasındaki dalgalanmaların olumsuz tesirlerinden korumak ve birinci konutunu alacakların çok uygun maliyetle konuta erişimlerini artırmanın amaçlandığı belirtilen açıklamada, konut sahibi olmayan vatandaşların ilgili paketten faydalanmaları emeliyle kullandırım asıllarının belirlendiği tabir edildi.

CyborNFT

Bankaların, finansman paketlerinin bu çerçevede uygulanmasına yönelik gereken denetim ve önlemleri de alacağı vurgulanan açıklamada, “İlk Konutum Konut Finansmanı” kullandırım kurallarına ait şunlar kaydedildi:

“İlk meskenim konut finansman takviyesi 2 milyon lira bedeline kadarki birinci el konutlara verilecek, konut kıymeti bankaların ekspertiz raporuyla tespit edilecek. Kredi dayanağı kamu bankalarımız tarafından vatandaşlarımızın birinci konut alımını desteklemek hedefiyle verilecek. Krediye müracaat tarihi prestijiyle müracaat sahibinin, tamamı kendi ismine ya da eşi yahut birebir adreste ikamet eden çocuklarına ilişkin bir konutunun bulunmaması gerekmektedir. Müracaat sahiplerinin üzerinde paylı taşınmaz kaydı olabilir, lakin tıpkı aile içinde bir konutun paylı olarak tamamı bulunamaz. Müracaat sahiplerinin üzerinde, tapu kaydının yanında açık konut kredisi de bulunmamalıdır. 10 yıla kadar vadeli finansman takviyesinde, aylık 0,99 faiz oranı uygulanacak. Kredi süreçleri, bankaların genel kredi uygulamaları çerçevesinde yürütülecek. Vatandaşlarımız, bu paketten sırf bir defa yararlanabilecek.”

TCMB çalışma yapacak

Açıklamada, Genişletilmiş Konut Finansman Paketi kullandırım koşullarına dair olarak da şu ayrıntılara yer verildi:

“Genişletilmiş Konut Finansman Dayanağı, 2 milyon lira bedeline kadarki birinci el ve ikinci el konutları kapsayacak, konut kıymeti bankaların ekspertiz raporuyla tespit edilecek. Kredi dayanağı kamu bankalarımız tarafından vatandaşlarımızın birinci konut alımını desteklemek maksadıyla verilecek. Krediye müracaat tarihi prestijiyle müracaat sahibinin tamamı kendi ismine ya da eşi yahut tıpkı yerde ikamet eden çocuklarına ilişkin bir konutunun bulunmaması gerekmektedir. Müracaat sahiplerinin üzerinde paylı taşınmaz kaydı olabilir, lakin birebir aile içinde bir konutun paylı olarak tamamı bulunamaz. Müracaat sahiplerinin üzerinde, tapu kaydının yanında açık konut kredisi de bulunmamalıdır. Bu takviyeden 7 Mayıs 2022 öncesi rastgele bir bankada açılmış ve krediye müracaat esnasında konut kredisine mevzu edilen konut kıymetinin yüzde 50’sini karşılayacak seviyede Döviz tevdiat/katılım ve hurda altından dönüşümlü dahil olmak üzere altın mevduat/katılım hesabı bakiyesi bulunan vatandaşlar yararlanabilecekler. 7 Mayıs 2022 tarihinden sonra döviz mevduat/katılım ve altın mevduat/katılım hesaplarına yatırılan ek meblağlar ise bu hesaplamaya dahil edilmeyecek.”

Müracaat sahiplerinin, konut bedelinin yüzde 50’lik kısmını altın ve dövizin farklı oranlarda kombinasyonuyla krediyi kullanacakları bankaya, DTH (döviz tevdiat hesabı)/altın hesaplarına aktararak ve TCMB’ye satışını gerçekleştirerek yapabileceklerine değinilen açıklama, şöyle devam edildi:

“Hangi döviz cinslerine ait hesapların bu paket kapsamına dahil edileceği hususu, TCMB tarafından yapılacak düzenlemeyle belirlenecek, döviz/altının havalesi sırasında oluşabilecek ilave fiyatlar konusunda TCMB çalışma yapacak. 10 yıla kadar vadeli finansman dayanağında, aylık 0,89 faiz oranı uygulanacak. Kredi süreçleri, bankaların genel kredi uygulamaları çerçevesinde yürütülecek. Vatandaşlarımız, bu paketten sırf bir defa yararlanabilecek.”

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.