STERLIN
23,0556
DOLAR
18,8134
EURO
20,5505
ALTIN
1.158,02
BIST
4.752,24
SON DAKİKA
Putin: Rusya kendisini tehdit eden ülkelere cevap verebilir
42 Örgüt yarın İçişleri Bakanlığı önünde eylem düzenleyecek! – KIBRIS HABER
KTTO, Başbakan’a 5 Şubat’a kadar süre verdi! – KIBRIS HABER
Ödemeler yarın başlıyor! – KIBRIS HABER
Sağlık Bakanlığı’ndan açıklama! – KIBRIS HABER
TBMM Başkanı; “Ersin Tatar’ın Cenevre’de ortaya koyduğu vizyonu destekliyoruz”! – KIBRIS HABER
Özvar: Vizyoner çalışmaları destekliyoruz
217 Pozitif vaka! – KIBRIS HABER
KKTC’den dönen Barbaros Şansal, İstanbul Havalimanı’nda gözaltına alındı! – KIBRIS HABER
Bakan Çavuşoğlu açıkladı… Türkiye uyardı, Norveç geri adım attı
AB, eğitilecek Ukrayna personel sayısını 30 bine çıkarıyor
İniş sırasında THY uçağının lastiği patladı! – KIBRIS HABER
Alnındaki küçük bir yara hayatını kabusa çevirdi, yemek yiyemez hale geldi! Bu virüse dikkat
Galericiler eyleme gidiyor! – KIBRIS HABER
59 bine yakın liseli eğitimle yeniden buluştu
Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği, endişe ettiklerini bildirdi! – KIBRIS HABER
AP’deki yolsuzluk soruşturmasında flaş gelişme
Bu kadarına da ‘pes’ diyeceksiniz! Cinsiyet partisi için güvercini pembeye boyanmışlar
Hayvanat bahçesi müdürü keçileri pişirterek partide servis ettirdi
ABD’den 30 yıl sonra bir ilk
Avrupa Komisyonu Başkanı Leyen, Kiev’de
Avusturya, 4 Rus diplomatı sınır dışı edecek
Ersin Tatar; “Eski siyasete artık geri dönüş yoktur”! – KIBRIS HABER
Plastikçilerden gıda ambalajı değerlendirmesi
Lavrov’dan dikkat çeken Ukrayna açıklaması
Son dakika… Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan önemli açıklamalar
Maliye Bakanlığı, ödemeleri şeffaflık ilkesi doğrultusunda kamuoyu ile paylaşıyor! – KIBRIS HABER
Kamu işçileriyle zam pazarlığı başlıyor! Süreç nasıl işleyecek?
Kar kalınlığı 22 santimetreye ulaştı! – KIBRIS HABER
AB, LNG için yeni referans fiyat belirleme uygulaması başlattı

Hamaney’den ABD’ye sert kelamlar

Hamaney’den ABD’ye sert kelamlarİran dini önderi Ayetullah Ali Hamaney, İran İslam Cumhuriyeti’nin kurucusu Ayetullah İmam Humeyni’nin 33’üncü …

Hamaney’den ABD’ye sert kelamlar
CyborNFT
04.06.2022 15:07
0
A+
A-

Hamaney’den ABD’ye sert kelamlar
İran dini önderi Ayetullah Ali Hamaney, İran İslam Cumhuriyeti’nin kurucusu Ayetullah İmam Humeyni’nin 33’üncü vefat yıl dönümünde yaptığı konuşmada, İran halkının dine ve nizama bağlılığının eskisinden daha fazla olduğunu belirterek, “ABD, İran halkını İslam Cumhuriyeti ile karşı karşıya getirmeye çalışıyor” dedi.

İran dini başkanı Ayetullah Ali Hamaney, İran İslam Cumhuriyeti’nin kurucusu Ayetullah İmam Humeyni’nin 33’üncü vefat yıl dönümü nedeniyle Tahran’da bulunan İmam Humeyni türbesinde konuşma gerçekleştirdi. İmam Humeyni’nin İranlı yeni genç kuşak tarafından yeteri kadar tanınmadığını vurgulayan Hamaney, “Yeni jenerasyon merhum İmamı gereğince tanımıyor ve onun büyüklüğünü bilmiyor. İmam Humeyni’yi benim gibileri ile kıyaslıyorlar halbuki onunla ortamızda çok ara var. Ülkemizin geleceği ve yönetimi için gençlerimizin İmam Humeyni’yi gerektiği üzere tanımaları gerekiyor” dedi.

“İRAN İSLAM İHTİLALİ, FRANSA VE SOVYET İHTİLALLERİNDEN DAHA BÜYÜK VE KIYMETLİ BİR DEVRİMDİR”

CyborNFT

Hamaney, İslam ihtilalini Fransa ve Sovyet ihtilali ile kıyasladığı konuşmasında İran İslam İhtilalinin bir halk hareketi olarak kalmaya devam ettiğini belirterek, “İran İslam İhtilali Fransa ve Sovyet ihtilallerinden daha büyük ve kıymetli bir ihtilaldir. Kelam konusu her iki ihtilal de halk hareketleri ile başladı, fakat vakitle halklar kenara itildi ve dışlandı. Fransa ihtilali gerçekleştikten 12-13 yıl sonra saltanata döndü ve 15 yıl karar süren Napolyon iş başına geldi. Sovyet ihtilali ise Stalin üzere bir idaresi deneyim etti ve kendisinden evvelki hükümetlerden daha fazla zulme neden oldu. Fakat İslam ihtilali halkın fedakarlıkları ve kendi canlarından vazgeçmeleri ile muvaffakiyet sağladı ve halk bu ihtilalden sonra kenara itilmedi ve dışlanmadı. İhtilalden iki ay sonra referandum yapıldı ve halk İslam Cumhuriyetini seçti. Birinci Cumhurbaşkanı halk oylaması ile iş başına geldi, meclis kuruldu ve şu ana kadar da 50’e yakın halk oylaması İran’da gerçekleştirildi” dedi.
İmam Humeyni liderliğinde başlayan İslam İhtilalinin bugüne kadar başarılı olduğunu belirten Hamaney, “Başarıları inkar etmek insafsızlık olur. Değerli kazanımlar elde ettik. Elbette muvaffakiyetlerin yanında eksik kalan işler de az değil. İradeler zayıf ve cılız kaldığında başarısızlık kendisini gösterir. Tembellik yaptığımızda, zayıf adımlar attığımızda geri de kaldık ve ilerleyemedik. Elbette bu hususta düşmanın oyun ve planlarını hafife almamak gerekiyor” sözlerini kullandı.

“ABD, İRAN HALKINI İSLAM CUMHURİYETİ İLE KARŞI KARŞIYA GETİRMEYE ÇALIŞIYOR”

ABD’nin İran içerisindeki rejim zıddı şovları desteklediğini ve bu şovlara bel bağladığını belirten Hamaney, “İran halkının dine ve nizama bağlılığı eskisinden daha fazla. ABD, İran halkını İslam Cumhuriyeti ile karşı karşıya getirmeye çalışıyor. İran’a ziyan vermek için içerideki halk hareketleri ve protestolara bel bağlamış durumdalar. Medya ve interneti kullanarak, içerideki kendi paralı askerleri ve ruhsal algılar ile halkı devlete düşman yapmak ve karşı karşıya getirmek istiyorlar. Fakat düşmanın buradaki tüm hesapları öteki hesaplar da olduğu üzere yanlış. İhtilalin 6 ay içerisine yıkılacağını söyleyenler yanıldı. Bugün İran milletini nizam ile karşı karşıya getirme planları ve beklentilerinde de yanılacaklar. ABD danışmanlık aldığı ülkeden kaçan hain İranlılar nedeniyle İran’da artık halkın dine ve nizama karşı soğuduğuna inanıyor. Halbuki bugün halkın dine ve nizama olan inancı dünden daha fazladır” dedi.

“BATI ÜÇ ASIR BOYUNCA ASYA’DAN AFRİKA’YA TÜM DÜNYAYI KENDİ ÇIKARLARI İÇİN ESİR ALDI”

Batıyı amaç alan Hamaney, “Batı üç asır boyunca Asya’dan Afrika’ya tüm dünyayı kendi çıkarları için esir aldı. Bununla da yetinmediler ve Amerika ile Güney Amerika’yı kendileri için esir aldılar. Katliamlar yaptılar, kölelik başlattılar ve büyük azap ve facialara neden oldular. Onlar 3 asır boyunca dünyada büyük facia ve katliamlara neden olurken, düşünürleri dünya için insan hakları hukuku ve kanunları oluşturmaya çalışıyordu. İşte bu Batı medeniyetinin riyakarlığı, çelişkisi ve kelamında durmayışının göstergesidir. İmam Batıyı uygun tanıyordu ve bu nedenle İslami hayat ve niyet biçimi ile Batı usulü fikir ve hayat biçimi ortasında uzaklık olmasını istedi” sözlerini kullandı.

EL KONULAN İRAN PETROLÜ

Yunanistan’ın İran’a ilişkin petrol tankerine el koymasına değinen Hamaney, “İran’ın petrolünü Yunan kıyılarında çalıyorlar ve akabinde biz bunu telafi edip düşmanın petrol tankerlerine el koyuyoruz lakin onlar İran’ı hırsızlıkla suçluyor. Kim hırsız? Siz bizim petrolümüzü çalıyorsunuz. Biz de sizden geri alıyoruz. Çalınmış bir şeyi geri almak hırsızlık değildir” halinde konuştu.

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.