STERLIN
39,6875
DOLAR
31,3039
EURO
33,8188
ALTIN
2.034,57
BIST
9.179,48
SON DAKİKA
30 Ocak Döviz Kurları – KIBRIS HABER
Güzellik ve SPA Merkezinde, sauna odası alev aldı! – KIBRIS HABER
Tabipler Birliği, Çalışma Bakanlığı’nı eleştirdi! – KIBRIS HABER
15 yaşındaki kızı taciz etmişti, işine son verildi! – KIBRIS HABER
Birçok noktada sel baskını yaşayacağız! – KIBRIS HABER
Ufuk Tomson mezarı başında anıldı! – KIBRIS HABER
Borsa’da yükseliş – KIBRIS HABER
29 Ocak Petrol Fiyatı – KIBRIS HABER
THY uçağına yıldırım isabet etti! – KIBRIS HABER
Sterlin 39’a dayandı! – KIBRIS HABER
Özersay, Rum lideri Hristodulides’i eleştirdi! – KIBRIS HABER
KKTC’yi soğuk ve karlı bir hafta bekliyor! – KIBRIS HABER
Rauf Raif Denktaş 100 yaşında! – KIBRIS HABER
Rum Yönetiminden Kıbrıslı Türklere yönelik 14 maddelik paket! – KIBRIS HABER
Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığından önemli duyuru! – KIBRIS HABER
Kuaför, 15 yaşındaki kızı taciz etti! – KIBRIS HABER
Temizlediği evleri soydu! – KIBRIS HABER
Kasaplar Birliği eylem yaptı! – KIBRIS HABER
Bakanlar Kurulu toplandı! Gözler görüşme sonrası yapılacak açıklamaya çevrildi – KIBRIS HABER
Beyköy Tatbikat alanında atış yapılacak! – KIBRIS HABER
Oğuz: İstatistik Kurumu’nun açıkladığı nüfusu muteber kabul etmeliyiz 
Soğuk ve yağmurlu hava etkili oluyor
İskele’de olaylı gün
Meteoroloji kurumları arasındaki işbirliği arttırılacak
III. Kıbrıs Türk Gençlik Kongresi: Enflasyona sebep olan faktörler kamu yükü ve vergilerdir
‘Olmazsa olmaz’ Herkes hasta… Uzman isim uyardı! Üçlü virüs salgınıyla mücadele için…
Instagram takip isteklerinde yeni dönem! Yorum yağdı… “CV de gönderelim tam olsun”
Ülkede 2014 yılından bu yana kaçak yaşayan zanlılar, cezaevine gönderildi.
Burak Maviş: Yasanın süresi bitiyor, deprem fonundaki para nerede bekletilecek?
Tepebaşı’nda bugün 3 saatlik elektrik kesintisi yapılacak

Gürcistan’da parlamento önündeki protestoda 66 gözaltı

Gürcistan’da basın özgürlüğünü kısıtlayacağı ve sivil toplum kuruluşlarını bastıracağı gerekçesiyle tepki çeken yeni yasaya karşı parlamento önünde gerçekleştirilen protestoda 66 kişinin gözaltına alındığı, 50’ye yakın polisin ise yaralandığı açıklandı.

Gürcistan’da parlamento önündeki protestoda 66 gözaltı
Akacan The Mall
08.03.2023 14:06
0
A+
A-

Gürcistan’da parlamento önündeki protestoda 66 gözaltı
Gürcistan’da basın özgürlüğünü kısıtlayacağı ve sivil toplum kuruluşlarını bastıracağı gerekçesiyle tepki çeken yeni yasaya karşı parlamento önünde gerçekleştirilen protestoda 66 kişinin gözaltına alındığı, 50’ye yakın polisin ise yaralandığı açıklandı.

Gürcistan’ın başkenti Tiflis’teki parlamento binası önünde akşam saatlerinde “Yabancı Etkinin Şeffaflığı Hakkında” yasa tasarısının onaylanmasının ardından gerçekleştirilen protestoda yaşanan şiddet olaylarının bilançosu belli oldu.

Gürcistan İçişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, çıkan olaylarla ilgili soruşturma başlatıldığı duyurularak, “Parlamento binası önündeki protestoda 66 kişi gözaltına alındı, yaklaşık 50 polis yaralandı, bazıları ameliyat edildi. Protestocular, kanunun ifade özgürlüğü ve barışçıl gösteri için sunduğu çerçevenin dışına çıkarak şiddete başvurdu.

Akacan The Mall

Polis bazen güç kullanmak zorunda kaldı” ifadeleri kullanıldı. Göstericilerin binayı ateşe vermeye çalıştığı, taş attığı, camları kırdığı ve bariyerlere zarar verdiği belirtilerek, “Barışçıl bir protestoyu şiddete dönüştüren ve organize eden tüm kişilerin eylemleri, Bakanlık tarafından uygun bir yasal değerlendirmeye tabi tutulacaktır. Parlamento binası yakınında toplananlar, binaya girişleri kapatmaya çalışsa da polis buna izin vermedi. Daha sonra durumu yatıştırmak için yolu açan polis, göstericilere ‘dağılın’ çağrısında bulundu. Buna rağmen eyleme katılanlar polise çeşitli aletler, taşlar, yangın çıkarıcı aletler, kesici-delici maddeler fırlatıp direndi. Protestoya katılanlar, Bakanlığa ait araçları yaktı ve polis teçhizatına zarar verdi” denildi. Açıklamada, kamu düzenini yeniden sağlamak ve yasa ihlallerini önlemek için polisin söz konusu uyarıdan sonra gerektiği şekilde orantılı güç kullanmaya mecbur kaldığı vurgulandı.

 Gürcistan Cumhurbaşkanı Salome Zurabişvili de Tiflis’teki protesto nedeniyle New York’taki görüşmelerini iptal ettiğini duyurdu. Dün gece saatlerinde New York’tan halka hitap eden Cumhurbaşkanı Zurabişvili, protestocuların tarafında olduğunu belirtti. Zurabişvili, “Bu akşam Rustaveli’de duranlara sesleniyorum. Şu anda New York’tayım ve arkamda Özgürlük Anıtı var. Gürcistan her zaman bu sembol için mücadele etti ve sizler de bu amaç için toplandınız. Ben sizin tarafınızdayım. Bugün siz özgür Gürcistan’ı temsil ediyorsunuz. Geleceğini Avrupa’da gören Gürcistan, bu geleceği kimsenin çalmasına izin vermeyecektir. Kimsenin tuzak kurmaya hakkı yok. Bu gelecek bizim gelecek nesillerimizindir. Moskova’nın dikte ettiği bu yasaya kimsenin ihtiyacı yok” diye konuştu.

Gürcistan’da Halkın Gücü Partisi’nin parlamentoya sunduğu “Yabancı Etkilerin Şeffaflığı Hakkında” yasasına göre yıllık finansmanlarının yüzde 20’sinden fazlasını yurt dışından alan STK ve medya kuruluşları, her yılın Ocak ayında kendilerini “yabancı ajan” olarak kaydettirmek zorunda kalacak. Kaydı yapmayanlar 25 bin lari (182 bin TL) para cezasına çarptırılacak. Bağımsız uzmanlar, yasanın kabul edilmesi halinde Gürcistan’da basın özgürlüğünün kısıtlanacağını, sivil toplum kuruluşlarının bastırılacağını ve ülkenin Avrupa Birliği’ne katılma hedefinin sekteye uğrayabileceğini belirtiyor. Göstericiler ve göstericilere destek veren muhalefet partileri de parlamentoda ilk okumada kabul edilen yasa tasarısının, Rusya’daki “Yabancı Ajanlar Hakkında Kanun”a benzediğini ifade ediyor.

Ayrıca ABD, Avrupa Birliği ve Birleşmiş Milletler de söz konusu yasaya tepki gösteriyor.

Akacan The Mall
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.