STERLIN
29,4501
DOLAR
23,3834
EURO
25,1530
ALTIN
1.474,46
BIST
5.626,49
SON DAKİKA
10 Haziran 2023 Nöbetçi Eczaneler
Talay Ayhun Hayatını Kaybetti! – KIBRIS HABER
Gökyüzü kızıla büründü! Maskeler geri döndü – KIBRIS HABER
EVKAF, uluslararası down sendromlu çocukları misafir etti – KIBRIS HABER
Metin Arhun’dan asgari ücret açıklaması! – KIBRIS HABER
Eski dünya yıldızları sahada! – KIBRIS HABER
YÖK’ün KKTC için belirlediği 400 yükseköğrenim kontenjanı açıklandı! – KIBRIS HABER
Başbakanlık’tan flaş açıklama! – KIBRIS HABER
Tufan Erhürman’dan köy ziyaretleri! – KIBRIS HABER
Bu bölgelere 3 gün boyunca su verilmeyecek! – KIBRIS HABER
Gönyeli’de, serada uyuşturucu yetiştirdi! – KIBRIS HABER
Güney Kıbrıs’ta Hakemler Birliği bombalandı! – KIBRIS HABER
Bakanlar Kurulu toplantısı sona erdi! – KIBRIS HABER
Başbakan Üstel; “Dövize karşı yeni çalışma içindeyiz”! – KIBRIS HABER
Piyasada tüp yok! – KIBRIS HABER
Acun Ilıcalı bir kulüp daha satın aldı! – KIBRIS HABER
Brent petrol fiyatında düşüş! – KIBRIS HABER
T.C. Cumhurbaşkanı Erdoğan KKTC’ye Geliyor! – KIBRIS HABER
Altın fiyatlarında son durum! – KIBRIS HABER
Bakanlar Kurulu toplanıyor! İşte gündem – KIBRIS HABER
13 yaşındaki çocuğa çarptı! – KIBRIS HABER
Lefkoşa’da 3 işyeri kapatıldı! – KIBRIS HABER
Dövizin yükselişi durmuyor! – KIBRIS HABER
Büyük ikramiye bu bilete isabet etti! – KIBRIS HABER
9 Haziran 2023 Nöbetçi Eczaneler
Bu bölgelerde elektrik kesintisi! – KIBRIS HABER
Şampiyon Gençlik Gücü! – KIBRIS HABER
Turgut Akçın, Doğrudan Gelir Desteği’nin bir an önce ödenmesini talep etti! – KIBRIS HABER
KTEZO’dan açıklama! – KIBRIS HABER
Akaryakıta zam! Yeni fiyatlar bu gece yarısından itibaren geçerli olacak – KIBRIS HABER

‘Güneş’te maksat birinci 3’e girmek

‘Güneş’te maksat birinci 3’e girmekTürkiye güneş paneli üretiminde yeni maksadını belirledi. 2023 yılına kadar panel üretim kapasitesinin 9 bin …

‘Güneş’te maksat birinci 3’e girmek
CyborNFT
02.05.2022 08:07
0
A+
A-

‘Güneş’te maksat birinci 3’e girmek
Türkiye güneş paneli üretiminde yeni maksadını belirledi. 2023 yılına kadar panel üretim kapasitesinin 9 bin 110 megavata çıkarılması planlanıyor. Güç ve Natürel Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, yeni yatırımlarla gelecek yıl güneş paneli üretiminde dünyada birinci 3’e girmeyi hedeflediklerini söyledi.

Son yıllarda hissesi süratle artan güneş gücü yatırımlarıyla ilgili Türkiye de panel üretiminde yatırım amaçlarını belirledi. Bu kapsamda, 2023 yılına kadar panel üretim kapasitesinin toplamda 9 bin 110 megavata çıkarılması planlanıyor. Güç ve Natürel Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, yeni yatırımlarla gelecek yıl güneş paneli üretiminde dünyada birinci 3’e girmeyi hedeflediklerini lisana getirdi.

8 BİN MEGAVAT

CyborNFT

Güç ve Natürel Kaynaklar Bakanlığı bilgilerine nazaran, Türkiye’nin 2014’te 40 megavat olan güneş gücü heyeti gücü 8 yılda 200 kat artarak 8 bin megavatı aştı. Dünya genelinde yıllık 185 bin megavatlık panel üretim kapasitesi mevcut. Birinci sırada üretimin büyük bir kısmını yapan ve 124 bin megavat üretim kapasitesine sahip Çin yer alıyor. Çin’i 14 bin megavatla Vietnam, 9 bin 200 megavatla Güney Kore takip ediyor. Türkiye ise 7 bin 960 megavatlık üretim kapasitesiyle dünyada 4’üncü sırada yer alıyor. Türkiye’nin akabinde da 7 bin 400 megavat üretim kapasitesiyle Malezya ve 5 bin 700 megavatlık üretim kapasitesiyle ABD geliyor. Avrupa Birliği ülkelerinin toplam üretim kapasitesi ise 3 bin 200 megavat. Türkiye, 7 bin 960 megavatlık üretim kapasitesiyle Avrupa’da başkan pozisyonda. Türkiye’nin 2022 ve 2023’te yapacağı yatırımlarla güneşte kapasitesini 9 bin 110 megavata çıkarması öngörülüyor.

ARZ GÜVENLİĞİ BİLDİRİSİ

Güç ve Alışılmış Kaynaklar Bakanı Dönmez, yerli ve yenilenebilir gücün toplam elektrik şurası gücündeki hissesinin artmasının güç arz güvenliğinde büyük ehemmiyete sahip olduğunu söyledi. Yapılan yatırımların meyvelerini toplamaya başladıklarını kaydeden Dönmez, “Sadece heyeti gücümüzde yenilenebilirin hissesini arttırmak yetmiyor bunun teknolojisini de yerlileştirmek gerekiyor. İşte Türkiye bunu da başardı. Hem rüzgâr da hem de güneşte dünyada kıymetli üretici ülkelerden biri olduk lakin bunlarla yetinmiyoruz. Yeni yatırımlarla gelecek yıl güneş paneli üretiminde dünyada birinci 3’e girmeyi hedefliyoruz” tabirlerini kullandı.

YENİLENEBİLİRİN HİSSESİ YÜZDE 54

Güç ve Alışılmış Kaynaklar Bakanlığı bilgilerinden derlenen bilgiye nazaran, 2002’de elektrikte 31 bin 846 megavat olan şurası güç, bu yılın mart ayı sonu itibariyle 100 bin megavatı aştı. Bu ortada, güçte yenilenebilirin hissesi da giderek yükseldi. Bilhassa son yıllarda yapılan yenilenebilir güç yatırımlarıyla 2002’de yüzde 38 olan yenilenebilir gücün hissesi, yüzde 54’e yükselmiş oldu.

RÜZGÂRDA ŞURASI GÜÇ 11 BİN MEGAVAT

Başta Ege olmak üzere Türkiye’nin birçok bölgesine yayılan rüzgâr gücünde heyeti güç, 10 bin 864 megavata ulaşarak 11 bin megavat sonuna yaklaştı. Rüzgârda da yerli ve ulusal ekipman çalışmaları devam ederken, rüzgâr gücü üretiminde kullanılan ekipmanlarda da yerlilik oranı arttı. Birinci olarak ‘kule’ üretimiyle başlayan yerli üretim, çeşitlenerek türbin üretimine kadar genişledi.

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.