STERLIN
23,2869
DOLAR
18,8060
EURO
20,4390
ALTIN
1.163,38
BIST
5.231,02
SON DAKİKA
ABD büyümesi altın fiyatlarını düşürdü
Japonya, Rusya’ya robot ve çip modülleri ihracatını yasakladı
ABD basınından Biden’a skandal Erdoğan daveti… Bu kere FETÖ’cüleri savundular!
Konutta yanlış beyana ağır ceza!
Tokyo’da enflasyon son 42 yılın en yükseğinde
Asya borsaları yükselişte
Meksika’dan ABD’ye Türklerin kaçak geçişi arttı
Rusya çıkınca AİHM’de Türkiye listebaşı oldu
Seferi astronot: Uzayda oruç tutmayacağım
Trump’a Facebook ve Instagram yasağı kalktı
İranlı Turizm Bakanı: Müsamaha göstermeliyiz
Çelik’ten o manşetlere reaksiyon: Batılı yayın organları Erdoğan’ı amaç alıyor
Ukraynalı yetkililer: Tank yetmez uçak da gönderin
İsrail’in baskınında 10 Filistinli öldü
Türkiye’den Ukrayna’ya yardım eli: Tahıldan sonra elektrik dayanağı
‘Yüksek fiyat artışının devamı için yer kalmadı’
‘Sanal yabancı’ emlakçıyı vurdu
Togg özel seriyi NFT ile satacak
İhracat trafiği
Üst seviye yöneticilere Sorbonne eğitimi
Sanayi elektriğine yüzde 12 indirim
‘Yeşil’ firmalar tercih sebebi
Endüstriyel mutfak pazarı turizm takviyesiyle büyüyecek
Üniversite hastanelerinden Bakan Nebati’ye teşekkür
‘Dirençli olduğumuzu gösterdik’
EBRD 2022’de de en fazla yatırımı Türkiye’ye yaptı
BM’den dikkat çeken rapor: Türkiye’de enflasyon 13.5’e gerileyecek
Köydeki tersaneden 7 ülkeye yelkenli
İktisada bedel katanlar ödüllendirildi
TEKNOSAB’ın birinci fabrikası açıldı

Fed toplantısında agresif siyasette değişim bekleniyor

Global piyasalar ABD Merkez Bankası’nın bu akşam gerçekleşecek toplantısına odaklandı. Fed’in yılın son toplantısında agresif para siyasetini ılımlılaştırması ve faizlerin varacağı noktanın iddia edilenden daha yüksek düzeyde olacağı sinyalini…

Fed toplantısında agresif siyasette değişim bekleniyor
CyborNFT
14.12.2022 11:08
0
A+
A-

Fed toplantısında agresif siyasette değişim bekleniyor
Küresel piyasalar ABD Merkez Bankası’nın bu akşam gerçekleşecek toplantısına odaklandı. Fed’in yılın son toplantısında agresif para siyasetini ılımlılaştırması ve faizlerin varacağı noktanın varsayım edilenden daha yüksek düzeyde olacağı sinyalini…

Fed’in akşamki toplantıda faiz artırım suratını yavaşlatması bekleniyor. Lider Jerome Powell’ın yatırımcıları bu durumun güvercin bir adım olmadığına ikna etmesinin kuvvetli olacağı, bu nedenle enflasyon maksada ulaşana dek çabaya devam edileceği bildirisini vermesi bekleniyor.

Federal Açık Piyasa Komitesi’nin (FOMC) bu akşam faizi 50 baz puan artırarak yüzde 4,25 – 4,5 aralığı ile 2007’den beri en yüksek düzeye çıkartması bekleniyor. Toplantı sonrası açıklanacak ekonomik projeksiyonlar da siyaset yapıcıların faizler konusunda ne kadar daha ileri gideceğine ışık tutacak.

CyborNFT

Powell’ın faizlerin evvelki iddialardan daha fazla artması gerekeceğini söylemesinin akabinde Bloomberg’in anketine katılan ekonomistler faizde tepe noktasının yüzde 4,9 olacağını öngördü. Bu da FOMC’nin Şubat ve Mart aylarında 25’er baz puanlık artışlarla devam edeceğine, sonrasında ise beklemeye geçeceğine işaret ediyor.

Fed kararı Türkiye saatiyle 22:00’de açıklanacak, akabinde Lider Jerome Powell basın toplantısında konuşacak.

Ülkede dün açıklanan data, enflasyonda en kötüsünün geride kalmış olabileceğini gösterdi. Yıllık enflasyon yüzde 7,1’e gerileyerek daha ufak montanlı faiz artışıyla yola devam edileceği beklentisini güçlendirdi.

EY Parthenon Kıdemli Ekonomisti Lydia Boussour “Gözler noktasal grafikler, basın toplantısı ve Powell’ın faiz artış patikası konusunda vereceği iletilerde olacak” halinde konuştu.

Faiz patikası

Eylül ayında yetkililer gelecek yıl sonunda faizin yüzde 4,6’ya ulaşacağını öngörmüştü. Lakin siyaset yapıcılar enflasyonun yavaşlamasına karşın hala yüksek kaldığını, faiz beklentilerin de yükseleceğini belirtiyor.

Toplantı, faizlerin gideceği yer konusunda yetkililerin görüşlerine ışık tutacak. Wells Fargo Ekonomisti Michael Pugliese “Fed Lideri net bir patika belirtmeyerek seçeneklerini geniş tutmak isteyecektir” dedi.

Bildiride “hedef bantta artışların devamı uygun olacak” telaffuzunda değişikli olup olmayacağı izlenecek. Piper Sandler Ekonomistleri Roberto Perli ve Benson Durham “Metinden ‘devam’ sözcüğünün çıkarılması güvercin sinyal olarak algılanır ve Mart’ta artışların duracağı sinyalini verir” görüşünü paylaştı.

“Acı” ekonomi

Projeksiyonlar büyüme, işsizlik ve enflasyon beklentilerini gösterecek. Yetkililer büyümenin yavaşlayacağı, işsizliğin yükseleceği görüşünü paylaşabilir.

ING Ekonomisti James Knightley “Eğer projeksiyonlar, enflasyonun amaca ulaşmasının uzun süreceğini gösterirse daha fazla faiz artışı kestirimi beklentisi de legalleşir.” dedi.

EY Parthenon’dan Boussour 2023 görünümünün düşürülebileceğini, büyümenin yüzde 0’a yakın olabileceğini, işsizliğin yüzde 3,7’den yüzde 5’e yakınsayacağını öngörerek “Projeksiyonlar, fiyat istikrarını onarmak için Fed’in daha fazla ekonomik acıyı tolere etmeye hazır olduğunu gösterebilir” yorumunu yaptı.

Powell basın toplantısında yumuşak iniş için hala bir yol olduğunu vurgulayabilir. Knightley “Fed ‘resesyon mümkünlüğü var fakat temel senaryomuz değil’ bildirisini verebilir” dedi.

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.