STERLIN
39,0414
DOLAR
30,9160
EURO
33,4453
ALTIN
2.012,84
BIST
9.344,97
SON DAKİKA
30 Ocak Döviz Kurları – KIBRIS HABER
Güzellik ve SPA Merkezinde, sauna odası alev aldı! – KIBRIS HABER
Tabipler Birliği, Çalışma Bakanlığı’nı eleştirdi! – KIBRIS HABER
15 yaşındaki kızı taciz etmişti, işine son verildi! – KIBRIS HABER
Birçok noktada sel baskını yaşayacağız! – KIBRIS HABER
Ufuk Tomson mezarı başında anıldı! – KIBRIS HABER
Borsa’da yükseliş – KIBRIS HABER
29 Ocak Petrol Fiyatı – KIBRIS HABER
THY uçağına yıldırım isabet etti! – KIBRIS HABER
Sterlin 39’a dayandı! – KIBRIS HABER
Özersay, Rum lideri Hristodulides’i eleştirdi! – KIBRIS HABER
KKTC’yi soğuk ve karlı bir hafta bekliyor! – KIBRIS HABER
Rauf Raif Denktaş 100 yaşında! – KIBRIS HABER
Rum Yönetiminden Kıbrıslı Türklere yönelik 14 maddelik paket! – KIBRIS HABER
Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığından önemli duyuru! – KIBRIS HABER
Kuaför, 15 yaşındaki kızı taciz etti! – KIBRIS HABER
Temizlediği evleri soydu! – KIBRIS HABER
Kasaplar Birliği eylem yaptı! – KIBRIS HABER
Bakanlar Kurulu toplandı! Gözler görüşme sonrası yapılacak açıklamaya çevrildi – KIBRIS HABER
Beyköy Tatbikat alanında atış yapılacak! – KIBRIS HABER
Oğuz: İstatistik Kurumu’nun açıkladığı nüfusu muteber kabul etmeliyiz 
Soğuk ve yağmurlu hava etkili oluyor
İskele’de olaylı gün
Meteoroloji kurumları arasındaki işbirliği arttırılacak
III. Kıbrıs Türk Gençlik Kongresi: Enflasyona sebep olan faktörler kamu yükü ve vergilerdir
‘Olmazsa olmaz’ Herkes hasta… Uzman isim uyardı! Üçlü virüs salgınıyla mücadele için…
Instagram takip isteklerinde yeni dönem! Yorum yağdı… “CV de gönderelim tam olsun”
Ülkede 2014 yılından bu yana kaçak yaşayan zanlılar, cezaevine gönderildi.
Burak Maviş: Yasanın süresi bitiyor, deprem fonundaki para nerede bekletilecek?
Tepebaşı’nda bugün 3 saatlik elektrik kesintisi yapılacak

BDDK’dan TL ticari kredi kullanımına ilişkin yeni açıklama

BDDK’dan TL ticari kredi kullanımına ilişkin yeni açıklamaBankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK), TL ticari kredi kullanımında …

BDDK’dan TL ticari kredi kullanımına ilişkin yeni açıklama
Akacan The Mall
09.08.2022 23:52
0
A+
A-

BDDK’dan TL ticari kredi kullanımına ilişkin yeni açıklama
Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK), TL ticari kredi kullanımında, bankaların kredi kullandırımına ilişkin sorumluluklarına ilave açıklama getirdi.

BDDK, Döviz varlıklarının TL karşılığı 15 milyon TL’yi aşmayan şirketlere kredi kullanım durumunda döviz varlıklarını 15 milyon TL üzerine çıkarmama kararı hakkında bankaların kredi kullandırımına ilişkin sorumluluklarına ilave açıklama getirdi.

BDDK tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Akacan The Mall

“Şirketlerden alınacak beyan ve taahhütlerin, 30/6/2022 tarihinden itibaren (30/6/2022 dahil) geçerli olacak şekilde alınması gerektiği belirtilmektedir. Bu çerçevede, 30/6/2022 tarihinden (30/6/2022 dahil) itibaren kullandırılmış ve kullandırılacak kredilerde; 10265 sayılı Kurul Kararında belirtilen YP nakdi varlıkların esas alınması ve bu krediler için söz konusu Kurul Kararının eklerinde yer alan beyan ve taahhütlerin alınmış olması gerekmekte olup, bu tarihten önce alınan taahhüt ve beyanların kontrol edilmesi konusunda bankaların bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

10265 sayılı Kurul Kararı uyarınca Şirketlerden alınan beyan ve taahhütlerin hatalı ya da gerçeğe aykırı olması durumunda, sermaye yeterliliği hesaplamalarında söz konusu Şirketlere yüzde 500 risk ağırlığı uygulamasının kaldırılması talebi uygun görülmemiştir.
30/6/2022 tarihinden sonra kredi kullandırımı yapılacak Şirketlerden alınması gereken 10265 sayılı Kurul Kararının Ek-1’inde yer alan beyan ve taahhüdün, daha sonraki kredi kullandırımları dâhil kredi ilişkisi devam ettiği sürece yenilenmesi gerekmemektedir. Ayrıca, kredi başvuru tarihini izleyen 3 aylık dönemdeki YP net pozisyon açığı kadar kredi kullanacak müşterilerden, kredi kullandırımı sırasında YP net pozisyon açığı bilgisinin edinilmesi gerektiği tabii olsa da, bu bilginin söz konusu beyan ve taahhüt metnine eklenmesine gerek bulunmamaktadır. Bu çerçevede, kredi kullandırımı sırasında Karar ekinde yer alan beyan ve taahhüdün alınmış olması dışında Karar kapsamındaki değerlendirmelerin yapılması amacıyla Şirketlerden ilave mali bilgi ve belge istenmesine gerek bulunmamaktadır.

10265 sayılı Kurul Kararında belirtildiği üzere, KMH, diğer rotatif nitelikli krediler ve kurumsal kredi kartlarından nakit çekimi yoluyla veya gün içi ve gecelik krediler yoluyla kullandırılan kredi tutarları belirlenirken, ay sonları itibarıyla önceki ay sonuna göre toplam nakdi kredi bakiyesindeki artışın esas alınması gerekmektedir.

10265 sayılı Kurul Kararı uyarınca alınan beyan ve taahhüt karşılığında tahsis edilen kredinin, kullanımını takip eden 3 aylık takvim dönemi bitmeden kapatılması durumunda dahi, Şirketin beyanını teyit eden onayın, kredinin kullandırıldığı 3 aylık takvim dönemi sonunu izleyen ayın son iş günü akşamına kadar bankaya sunulması gerekmektedir. Ancak, Şirkete kapatılan kredi dışında yeni kredi kullandırımı yapılmadığı müddetçe, sonraki 3 aylık takvim dönemleri itibarıyla kredi kullandırım şartlarının sağlandığına ilişkin belge temin edilmesine gerek bulunmamaktadır.

Alıcı statüsündeki Şirketin kredilendirilmesi suretiyle satıcıya ödeme yapılan ve ticari fatura bazında işleme alınan bildirimsiz gayrikabil-i rücu faktoring işlemlerine muafiyet kapsamında değerlendirilmemektedir. İlave olarak, Kurul Kararı uygulamasına ilişkin aşağıdaki hususların da göz önünde bulundurulmasında gerekmektedir.”

Akacan The Mall
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.